Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 kwietnia 2016 r.
13:10

Deweloper o górkach czechowskich: Podejmuję ryzyko. I tyle

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Wojciech Dzioba jest prezesem TBV
Wojciech Dzioba jest prezesem TBV

- Nowoczesna zabudowa mieszkaniowa uwzględniająca obecne i przyszłe funkcje towarzyszące, bo nie sposób sobie wyobrazić, że będą tam same mieszkania; musi być miejsce na szkołę, teren związany z kulturą, rekreacją. Dominująca byłaby funkcja mieszkaniowa - mówi o planach na zagospodarowanie górek czechowskich w Lublinie Wojciech Dzioba, prezes spółki deweloperskiej TBV

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rozmowa z Wojciechem Dziobą, prezesem deweloperskiej spółki TBV

• Rzeczywiście zamierza pan zabudować 40 proc. górek czechowskich?

- Firma TBV kupiła grunt, którego zabudowę w 30 proc. umożliwia już obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego. A my niejako podpisujemy się pod wnioskiem o zmianę planu, który złożył do miasta poprzedni właściciel terenu, czyli spółka Echo Investment. I w tym wniosku pod zabudowę byłoby przeznaczonych mniej więcej 40 proc. terenu górek.

• I byłaby to zabudowa mieszkaniowa?

- Tak, nowoczesna zabudowa mieszkaniowa uwzględniająca obecne i przyszłe funkcje towarzyszące, bo nie sposób sobie wyobrazić, że będą tam same mieszkania; musi być miejsce na szkołę, teren związany z kulturą, rekreacją. Dominująca byłaby funkcja mieszkaniowa.

• Ile ludzi, a pewnie jakieś szacunki już pan robił, mogłoby zamieszkać na górkach czechowskich?

- Za wcześnie jest na jakiekolwiek szacunki. Bo możemy przyjąć, że w mieszkaniach dwupokojowych będzie jedna, dwie, trzy, cztery osoby. Tam może mieszkać i siedem tysięcy, i dziesięć tysięcy osób. Za wcześnie na liczby.

• Doliny, owszem, miałyby pozostać niezabudowane, ale czy nie zostałyby i tak zdegradowane do roli zwykłego wąwozu między osiedlami?

- Tam nie ma 60 hektarów dolin. Bezwzględna większość górek czechowskich pozostałaby jako teren niezabudowany. A jak to sobie wyobrażam? To byłby teren, na który w przeciwieństwie do tego, co jest teraz, można by wyjść z rodziną, przejechać się rowerem, spotkać się ze znajomymi i uprawiać sport na świeżym powietrzu.

• Ale obecny kształt górek czechowskich ma swoich zwolenników, ma swoich obrońców.

- Trzeba rozróżnić obrońców i zwolenników. Ile w tej chwili osób korzysta z górek czechowskich jako z terenu prywatnego, wypoczynkowego? Niewiele. Te wszystkie pseudościeżki są ścieżkami wydeptanymi, żadna osoba w niedzielę tam nie pójdzie na spacer jako do miejsca rozrywki i rekreacji, bo to wszystko jest zdegradowane, niezagospodarowane i zaśmiecone.

• I zamiast tego widziałby pan teren podobny do którego z lubelskich parków? Wąwozu między Czubami a LSM?

- Rozmawiamy o czymś, co będzie realizowane w przyszłości i dlatego należy skorzystać z najlepszych doświadczeń i na ich podstawie opracowywać plan. Muszą być na pewno ścieżki do rekreacji, ścieżki do jazdy rowerem, place zabaw, park linowy... Coś, co przyciągałoby mieszkańców i dałoby możliwość odpoczynku przy zachowaniu naturalnych walorów górek czechowskich.

• A o ile więcej, niż te 40 proc. górek czechowskich, dałoby się zabudować, żeby było to jeszcze opłacalne. Tam, gdzie są bardzo duże różnice poziomów trzeba by niwelować teren...

- ... był Pan w Monako?

• Nie.

- Tam jest gorsze ukształtowanie terenu, ale okazuje się, że wszystko można zabudować...

• ... ale ceny gruntów w Monako i przy Koncertowej to dwie różne bajki.

- To jedna rzecz. Druga to oczekiwania. Postrzeganie górek czechowskich jest takie a nie inne i jestem ostatnią osobą, która chciałaby budzić kontrowersje w zabudowie tego terenu.

• Ale wróćmy do pytania. Czy 40 proc. zabudowy to już maksimum?

- Wykluczając budynki w samym wąwozie dałoby się zabudować 70-80 proc.

• I też byłoby to opłacalne w lubelskich realiach? Pytam dlatego, że przeciwnicy zabudowy górek mówią, że 40 proc. to nie żaden kompromis, bo inwestor i tak nie byłby w stanie wycisnąć z tego terenu więcej.

- To nie jest piekarnia, że ja sobie mogę skalkulować koszt upieczenia chleba, tylko proces inwestycyjny zaplanowany na piętnaście, dwadzieścia lat. I w tej chwili trudno mi przewidzieć, jak będzie wyglądał rynek za 10 lat. Moją intencją nie jest maksymalizacja zysku, tylko - powiem górnolotnie - optymalizacja zadowolenia: swojego, klientów i mieszkańców Lublina.

• Za każdym razem, gdy pojawia się temat zmiany planu górek czechowskich, Ratusz odpowiada, by czekać, aż inwestor przedstawi propozycję, która ma być punktem wyjścia do rozmów na ten temat. Kiedy pan taką koncepcję przedstawi?

- Będę przygotowany do przedstawienia wstępnej koncepcji w ciągu dwóch miesięcy. Najwcześniej przed wakacjami chciałbym to pokazać, żeby ludzie zobaczyli, jakie są nasze oczekiwania.

• Zabudowa wysoka rzeczywiście byłaby skoncentrowana w rejonie ul. Ducha i Poligonowej?

- Zerknąłem sobie w materiały przygotowane jeszcze przez Echo Investment i oczywiście chciałbym, żeby wzdłuż ul. Poligonowej była zabudowa mająca dziesięć, czy piętnaście kondygnacji. Ale uważam, ze racjonalnym kompromisem powinna być zabudowa symetryczna do już istniejącej po drugiej stronie ul. Poligonowej, czyli do siedmiu, ośmiu kondygnacji.

• A wzdłuż ul. Ducha?

- Mogłyby tam być budynki do sześciu, siedmiu kondygnacji z funkcją usługową, która z racji usytuowania blisko skrzyżowania Willowej, Ducha i Poligonowej mogłaby służyć mieszkańcom całego terenu.

• Trzeci obszar potencjalnej zabudowy to sąsiedztwo ul. Koncertowej. Co tam miałoby się znaleźć?

- W terenie sąsiadującym z naszą obecną inwestycją, która ma pięć kondygnacji, nie wyobrażam sobie wyższej zabudowy, bo byłoby to dysfunkcjonalne i źle by wyglądało. Oczywiście z towarzyszącymi funkcjami, np. szkoły, czy przedszkola. Natomiast w pobliżu obecnej zabudowy jednorodzinnej moim zdaniem mogłaby powstać zabudowa jednorodzinna z dopuszczeniem bliźniaczej, ale z wykluczeniem szeregowej.

• Powie pan, ile zapłacił za górki czechowskie?

- Nie powiem.

• A skąd miał pan pewność, że Rada Miasta zgodzi się na zmianę planu zagospodarowania? Bo jakąś pewność pan w sobie musiał mieć, skoro zdecydował się na zakup tego terenu. Skąd?

- A jaka jest teraz pewna inwestycja? Proponuję lokatę w banku. Ja nie mam żadnej pewności, wierzę w racjonalność włodarzy tego miasta. Ja podejmuję ryzyko gospodarcze. I tyle.

Pozostałe informacje

Nowe piosenki, nowe historie, nowa płyta – Kaśka Sochacka w CSK
Koncert
21 maja 2025, 20:00

Nowe piosenki, nowe historie, nowa płyta – Kaśka Sochacka w CSK

Kaśka Sochacka to drobna blondynka z niskim zachrypniętym głosem, która jest najciekawszym damskim głosem w polskiej muzyce, a jednocześnie jednym z najciekawszych zjawisk ostatnich lat. Artystka wystąpi w 21 i 22 maja w lubelskim CSK.

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK
Koncert
8 maja 2025, 19:00

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK

Jeszcze nie opadł kurz po sobotnim – jubileuszowym – koncercie Piotra Wojtasika, a już 8 maja w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się kolejne muzyczne wydarzenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Tego dnia wystąpi Marita Alban Juarez Quartet, w składzie którego występują najlepsi obecni polscy jazzmani młodego pokolenia jak np. Dominik Wania czy Andrzej Święs.

Polsko-francuski Lumpeks zagra 29 maja o godzinie 18
galeria

KODY 2025: Pięć dni z muzycznymi eksperymentami (program)

Pięć dni i 16 koncertów, czyli Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY w Lublinie po raz 17. Kto i kiedy wystąpi?

Robbi Ryan przenosi się do Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Robbi Ryan przenosi się do Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

To duży transfer, bo Amerykanka była najlepszą koszykarką sezonu zasadniczego Orlen Basket Ligi Kobiet.

„Świąteczny Miś” przyniósł radość i nowy sprzęt do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

„Świąteczny Miś” przyniósł radość i nowy sprzęt do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

Wielkie serca, ogromne zaangażowanie i konkretna pomoc – tak w skrócie można opisać działania studentów IFMSA-Poland Oddział Lublin, którzy w piątek przekazali Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu nowy sprzęt medyczny wart ponad 3 500 złotych.

Krzysztof Gralewski zastąpił na stanowisku prezesa LZPN Zbigniewa Bartnika

Lubelski Związek Piłki Nożnej ma nowego prezesa

W poniedziałek Lubelski Związek Piłki Nożnej wybierał nowego prezesa na kolejną, czteroletnią kadencję. W szranki stanęli: obecny szef związku Zbigniew Bartnik oraz Krzysztof Gralewski. Wygrał ten drugi, co oznacza, że w LZPN dojdzie do zmiany na szczycie po... 13 latach.

Centrum Historii Sportu w Lublinie już w nowej siedzibie
ZDJĘCIA
galeria

Centrum Historii Sportu w Lublinie już w nowej siedzibie

Są też nowe eksponaty i takie, których wcześniej nie prezentowano publicznie. Jest też dużo pomysłów na to, co w Centrum Historii Sportu ma się dziać. A przez cały maj Centrum można zwiedzać za darmo.

Skrzynia na ziemniaki to nie jest dobra kryjówka przed policjantami

Skrzynia na ziemniaki to nie jest dobra kryjówka przed policjantami

Policjanci w Kurowie pojechali doi jednej z miejscowości w gminie Żyrzyn, po poszukiwanego przez sąd 26-latka. Ten, widząc radiowóz, postanowił się schować. Ale nie wybrał najlepszego schowka.

Noc Kultury 2025: Kto chce być wolontariuszem?

Noc Kultury 2025: Kto chce być wolontariuszem?

7 i 8 czerwca Lublin przyciągnie tysiące widzów, którzy będą mogli zobaczyć już 19 edycję Nocy Kultury. Wielu z nich przyda się pomoc i podpowiedź, gdzie i co zobaczyć. Tu potrzebni będą wolontariusze.

Strażacy w Lublinie mają nowego komendanta. Już oficjalnie
ZDJĘCIA
galeria

Strażacy w Lublinie mają nowego komendanta. Już oficjalnie

Jest strażakiem już 25 lat, a teraz został komendantem komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

"Zawsze jest ciężko kiedy przyjeżdżamy do Wrocławia" czyli opinie po wygranej Orlen Oil Motoru nad Betard Spartą

"Zawsze jest ciężko kiedy przyjeżdżamy do Wrocławia" czyli opinie po wygranej Orlen Oil Motoru nad Betard Spartą

Orlen Oil Motor Lublin stoczył zacięty wyjazdowy pojedynek z Betard Spartą Wrocław zakończony zwycięstwem. Jak niedzielne spotkanie podsumowali reprezentanci trzykrotnych mistrzów Polski?

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mieliśmy dużo szczęścia przy nieuznanej bramce dla rywali

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mieliśmy dużo szczęścia przy nieuznanej bramce dla rywali

Górnik Łęczna w niedzielę bezbramkowo zremisował w Opolu z tamtejszą Odrą i zakończył serię zwycięstw na pięciu spotkaniach. Jak starcie podsumowali trenerzy obu drużyn?

Zwłoki w Bugu. Prokuratura czeka na opinie biegłych

Zwłoki w Bugu. Prokuratura czeka na opinie biegłych

W ostatnich tygodniach z Bugu w gminie Janów Podlaski wyłowiono zwłoki pięciu osób. Straż Graniczna podejrzewa, że to migranci. A prokuratura prowadzi pięć postępowań w sprawie „nieumyślnego spowodowania śmierci”.

Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen
galeria

Trzaskowski i Mentzen tracą. A kto zyskuje w sondażu przed czwartą debatą prezydencką?

Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen - pierwsza trójka w sondażach prezydenckich się nie zmienia. Kolejność również. Ale poparcie dla poszczególnych kandydatów już tak. A co zmieni dzisiejsza debata w której mają wziąć udział wszyscy kandydaci?

28 kwietnia w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę pomostową EDA ws. pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Bez tej umowy nie będzie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce

Zmieniliśmy w 16 obszarach wiele kluczowych kwestii, dzięki temu inwestycja staje się pewniejsza – zapewnił Donald Tusk. A kiedy rozpocznie się budowa pierwszej elektrowni atomowej w Polsce?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium