Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

25 marca 2004 r.
11:35
Edytuj ten wpis

Dzieci jednego Boga

Kiedyś Tomasz Stefaniuk delektował się winem i mógł spać do południa. Monika Habes ubierała krótkie spódnice, robiła makijaż i wychodziła na spotkanie ze znajomymi. Dziś już nie. Dorastali w katolicyzmie. Wyznają islam.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tomasz wstaje przed wschodem słońca. Za dwadzieścia szósta musi zmówić pierwszą modlitwę. Właściwie nie musi. Chce. Kolejną odmawia w południe. Następną po południu. Czwartą o zachodzie słońca. Ostatnią w nocy.
– Są przedziały czasowe i w nich powinienem się zmieścić z modlitwą – tłumaczy Tomek Stefaniuk. – Nie przerywam swoich wykładów z filozofii. Nie wybiegam nagle z uczelni. Modlitwę odmawiam po powrocie do domu.
Kiedyś wypadło, że musiał pomodlić się na lotnisku w Bukareszcie. Był tam ze swoimi braćmi i siostrami muzułmanami. Wszyscy uklękli i zaczęli bić pokłony. – Polacy jeszcze nie przywykli do takiego widoku. Chyba nie zrobiłbym czegoś podobnego na Krakowskim Przedmieściu. Zresztą nawet bym nie mógł. Modlić możemy się tylko w czystych miejscach. Odpadają brudne ulice, zaniedbane chodniki – wyjaśnia.
Imam Nidal Abu Tabaq od urodzenia jest muzułmaninem. Jemu zdarzyło się modlić w nietypowym miejscu. – Było za późno, aby dotrzeć do domu. Ukląkłem na trawniku przy szkole – wspomina. – Nie miałem się czego wstydzić, to przecież moja wiara. Choć przyznam, że ciężko mi było się skoncentrować na rozmowie z Bogiem. Dzieci, które mnie obstąpiły, pytały się co robię. Później chciały, żebym uczył ich religii w szkole.
Na jednego muzułmanina dwanaście muzułmanek
Nidal do Lublina przyjechał kilkanaście lat temu. Na Wydziale Politologii UMCS prowadzi fakultet o kulturze arabskiej. Na jego zajęcia uczęszcza więcej osób niż zaplanowano. Na wykłady o islamie, organizowane w Akademii Medycznej, przychodzą tłumy. – To paradoks. Ale wzrost zainteresowania islamem nastąpił po zamachach terrorystycznych. Wiele osób chciało sprawdzić, jaka to religia. Przychodzili i dowiadywali się, że nie czynimy zła. Wtedy zaczynali odróżniać czarny islam od białego – tłumaczy. – I już zostawali w wierze Allacha
Na wiarę muzułmańską przechodzą głównie osoby wykształcone. Studenci i naukowcy w wieku 25 – 35 lat. W większości są to kobiety. – Na jednego muzułmanina przypada około dwunastu muzułmanek – mówi. Nie traktuje tego jako mody na islam. – To nie jest coś krótkotrwałego, ulotnego. Religii nie zmienia się jak bluzki – twierdzi Abu Tabaq.
Kompas w torebce
Tomek przeszedł na islam niedawno. Koranem zainteresował się, gdyż czytała go ważna dla niego osoba. Wtedy sam sięgnął po świętą księgę.
– Jestem filozofem. Dość krytycznie podchodzę do życiowych prawd. Jednak w Koranie odnalazłem więcej odpowiedzi na moje pytania, niż w Biblii – wspomina Tomasz. – Dlatego postanowiłem wypowiedzieć „szahadę” czyli wyznanie wiary. Jednak same zdania mówiące o tym, że nie ma Boga nad Allaha, a Mahomet jest jego prorokiem – nie wystarczą. To trzeba czuć w sercu.
Jest przekonany, że islam jest bliższy pierwotnemu chrześcijaństwu, niż inna religia. Dzięki niej może lepiej porozumiewać się z Bogiem. Ponieważ jest tylko człowiek i Bóg. Żadnych duchownych.
W bliskim kontakcie z Bogiem pomaga mu też ramadan. To miesiąc, w którym muzułmanie poszczą od świtu do zmroku. – Wstaję rano i najadam się na cały dzień – żartuje Tomasz. – Oprócz wieprzowiny mogę jeść co chcę i ile chcę. Co do tego nie ma żadnych przepisów. A jeśli coś nie jest zabronione, to jest dozwolone
Monika wychowywała się w katolickim domu. Gdy dorosła, wybrała ateizm. Być może dlatego, że jej rodzice się rozwiedli. Nie potrzebowała Boga. Wierzyła w darwinowską teorię pochodzenia człowieka. Dopiero jej mąż Algierczyk wypełnił duchową pustkę. Zakochała się w nim i w Bogu. –Trzymając w ręku Koran, chłonęłam każdą literę i każde słowo. Teraz nie wyobrażam sobie życia bez religii – twierdzi Monika Habes. W torebce nosi kompas, którym wyznacza kierunek Mekki. Wtedy wie, w którą stronę ma się patrzeć, modląc się do Boga.
Muzułmanin najlepszym kandydatem na męża
Wychodząc do pracy Monika zakłada chustę. Nie może pokazywać włosów i szyi. Może twarz, dłonie i stopy Nic więcej. – Pracodawca, który mnie zatrudniał, zapytał czy będę się tak codziennie ubierała – wspomina. – Kiedy przytaknęłam, zareagował spokojnie.
Od dwóch miesięcy Monika pracuje jako przedstawiciel finansowy. Jak na razie, nikogo nie dziwi jej strój. – Mniej i bardziej niedyskretne spojrzenia zaobserwuje w lecie. Wtedy wszyscy będą odkrywać ciała, a ja nie. I dlatego będę się wzbudzać zaciekawienie – mówi.
Nikt jej nie dokucza z tego powodu. Twierdzi, że lublinianie są pod tym względem bardzo tolerancyjni. – Teraz to tylko ktoś powie „O muzułmanka”. Ale to dobrze. To znaczy, że ktoś rozróżnia religie – wyjaśnia. – Wcześniej słyszałam, że jestem żydówka, hinduską...
Mówi, że kobieta i mężczyzna w islamie są równi. Później dodaje jednak, że to mąż rządzi w domu. To tylko dla niego może robić makijaż, farbować włosy.
– To cudowne być piękną dla niego – mówi z błyskiem w oku. – Bo muzułmanin, to najlepszy kandydat na męża. Nie może pić alkoholu, nie może zdradzić. Musi utrzymywać swoją żonę. A to co zarobi kobieta, może wydać na swoje przyjemności.
Popija herbatę z miramiją. Wyciąga z szuflady wszystkie chusty. Różową dostała od przyjaciółki z Jemenu. Zielona przyjechała do niej z Kuwejtu, szara z Syrii. – A ten dostałam od siostry męża z Algierii. W tym roku planujemy ich odwiedzić – mówi. – Chcemy też pojechać na pielgrzymkę do Mekki. To nasz święty obowiązek. Niestety, drogi obowiązek dla muzułmanina z Lublina ...

Pozostałe informacje

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium