Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 marca 2020 r.
9:53

Dzień kobiet: Matka Polka zaganiana i umordowana życiem codziennym oraz szklany sufit

Praca ma dla kobiet duże znaczenie. Badania pokazują, że to wcale nie aspekt materialny jest dla nich najważniejszy, a niematerialne kwestie, czyli kontakt z ludźmi, samorealizacja, realizacja ambicji czy rozwój - mówi dr Małgorzata Szyszka
Praca ma dla kobiet duże znaczenie. Badania pokazują, że to wcale nie aspekt materialny jest dla nich najważniejszy, a niematerialne kwestie, czyli kontakt z ludźmi, samorealizacja, realizacja ambicji czy rozwój - mówi dr Małgorzata Szyszka (fot. Dominika Tworek)

Niezależna, dobrze wykształcona, zabiegana. O pozycji współczesnej kobiety opowiada socjolog - a prywatnie mężatka i mama - dr Małgorzata Szyszka z KUL.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jaka jest pozycja kobiety w dzisiejszych czasach?

– Ta pozycja się zmienia, dlatego, że zmieniają się same kobiety w znaczeniu ich priorytetów, pragnień czy marzeń. Modyfikuje się też opinia społeczna odnośnie kobiet, ich roli i znaczenia w społeczeństwie. Zmiany idą w różnych kierunkach, w różnym nasileniu i inaczej w różnych grupach. Kobiety, jeśli chodzi o ich wizerunek są: niezależne, otwarte, pewne siebie, dobrze wykształcone, ale także zadbane, pracowite, no i zabiegane. Łączenie życia domowego z zawodowym, to znak naszych czasów.

• Czy te zmiany są płynne czy można wyodrębnić jakieś elementy, które na nie wpływają?

– W przypadku kobiet należy raczej mówić o procesie rozłożonym w czasie. Możemy wskazać pewne czynniki, które mocno oddziaływały na te zmiany, np. ideologię feminizmu, ruchy emancypacyjne czy przemiany na rynku pracy.

• Wśród cech współczesnych kobiet wymieniła pani zabieganie. Czy współczesne kobiety są szczęśliwe w tym pędzie?

– Kobiety dążą do tego, by być szczęśliwymi i nawet całkiem nieźle o to walczą. Ta „walka” ma różne wymiary. To są na przykład zmagania feministek o lepszą pozycję kobiet w społeczeństwie, ale też „zmagania” samej ze sobą o swoje miejsce, o partnerstwo w rodzinie, o bycie dobrą matką czy dobrym pracownikiem. Dla kobiet współcześnie ważny jest „work-life balance”, czyli łączenie aktywności zawodowej z tą domową. Jeśli wszystko w ogólnym rozrachunku wychodzi na plus, to te kobiety są szczęśliwe. Przy czym o szczęściu możemy mówić zarówno w kategoriach egzystencjalnych, jak i postrzegać je w drobnych kroczkach. Na nasze poczucie szczęścia składają się właśnie te małe plusy dnia codziennego.

• Czyli praca definiuje współczesną kobietę.

– Praca ma dla kobiet duże znaczenie. Badania pokazują, że to wcale nie aspekt materialny jest dla nich najważniejszy, a niematerialne kwestie, czyli kontakt z ludźmi, samorealizacja, realizacja ambicji czy rozwój. Co więcej, na pytanie CBOS-u, czy kobiety zrezygnowałyby z pracy gdyby partner zarabiał odpowiednio na utrzymanie rodziny, 52 proc. kobiet odpowiada, że nie, a 39 proc. mężczyzn twierdzi, że nie chce, żeby ich partnerka porzucała pracę.

• Kiedyś zadaniem kobiety było zajmowanie się domem. Wiele się zmieniło. Czy teraz kobiety mają lepiej? A może czują się pogubione w tym natłoku spraw i obowiązków?

– Czy mają lepiej? I tak, i nie. Mają lepiej, bo życie jest troszeczkę łatwiejsze w kontekście zmian, o których wcześniej wspominałam. Uzyskały już pewną pozycję, są dobrze wykształcone, są dobrymi pracownikami. Z drugiej strony mają trudniej, bo są zabiegane i zagubione. Czują na sobie dużą presję otoczenia.

Z jednej strony ciąży na nich stereotyp „matki Polki”, czyli kobiety zajmującej się domem, opiekującej się dziećmi. Współcześnie kobieta pracująca jest nadal „matką Polką”, ale ten stereotyp idzie gdzieś w stronę „matki Polki” zaganianej i umordowanej życiem codziennym. A współczesna kobieta chce być kobietą sukcesu - szczęśliwą, spełnioną, posiadającą dom i pracę. Z drugiej strony mamy kobiety skupiające się na wychowaniu dzieci. One wcale nie chcą podejmować pracy zawodowej. Takie kobiety też borykają się z odbiorem społecznym, gdyż jak pokazują badania, kobiety będące gospodyniami domowymi cieszą się mniejszym szacunkiem w społeczeństwie aniżeli kobiety pracujące zawodowo.

• Bardzo istotna jest obecnie kwestia niezależności kobiet.

– Tak, i ta niezależność idzie w różnych kierunkach. Kobiety chcą mieć własny dochód, ponieważ to wzmacnia ich pewność siebie. Ale też chcą być niezależne w podejmowaniu wyborów i różnych działań związanych z realizacją siebie. Chodzi o niezależność, która buduje je jako człowieka oraz ich wiarę w siebie.

• Czy przy takiej silnej, niezależnej kobiecie nie blaknie rola mężczyzny?

– Rzeczywiście, mamy tu do czynienia z reakcją łańcuchową czy też reakcją naczyń powiązanych. Rola mężczyzny zmienia się pod wpływem zmian roli kobiety. Badania pokazują, że funkcjonowanie współczesnych polskich rodzin idzie w kierunku partnerstwa, dogadywania się.

• Choć kobiety coraz częściej decydują się na pracę, w polskim biznesie piastują 37 proc. wysokich stanowisk kierowniczych w firmach. To wciąż nie jest pół na pół.

– Głównym czynnikiem takiej sytuacji jest zjawisko tzw. szklanego sufitu, czyli dysproporcji w liczbie kobiet i mężczyzn zajmujących wyższe stanowiska. Należy podkreślić, że kobiety ponoszą większe koszty osiągnięcia wyższego stanowiska. Muszą więcej zainwestować w jego osiągnięcie i funkcjonowanie na nim. Choć mamy feministyczne zawody (np. nauczycielki czy te z obszaru pomocy opieki zdrowotnej), w nich również stanowiska kierownicze obejmują mężczyźni.

• Rzeczywiście. W Lublinie kobieta nie jest rektorem na żadnej uczelni wyższej. Podobnie jest zresztą w całej Polsce.

– Niektórzy badacze wskazują na teorię podwójnego rynku pracy tzn. inny jest dla kobiet, inny dla mężczyzn. Do grupy czynników powodujących taki stan rzeczy, możemy zaliczyć samo podejście kobiety i ich auostreotypizację: lęk przed podjęciem ryzyka, który wynika z braku wiary we własne możliwości.

W momencie, kiedy już podejmą takie ryzyko, okazuje się, że świetnie sobie radzą na kierowniczych stanowiskach. Badania wskazują, że pracodawcy powinni bardziej cenić jako pracowników kobiety, które mają dom i dzieci, ponieważ one są bardziej przywiązane do swojego miejsca pracy: nie stać ich na luksus zmiany pracy ot tak, jak robi to teraz młode pokolenie.

• Zawód typu nauczycielka czy pielęgniarka to profesje, gdzie wymagana jest duża empatia, wrażliwość - czyli typowe cechy kobiet.

– To są wzorce kulturowe, gdzie kobieta jest opiekunką. Jest sympatyczna, pełna cierpliwości i zrozumienia dla drugiego człowieka. Kobiety częściej wybierają studia humanistyczne: pedagogiczne, psychologiczne, a także medyczne.

• To wszystko są zawody, w których trzeba być dla innych „matką”.

– Kobieta taka już jest, że dba o inne osoby, umie wczuć się w ich sytuację.

• Kobiety są też bardziej emocjonalne. Przez tę cechę, będąc na wysokich stanowiskach, mogą podejmować mniej logicznych wyborów?

– Być może. Choć kobiety są też bardziej ostrożne i nie będą podejmowały ryzyka tam, gdzie nie jest to konieczne.

• Według badań IPSOS na 1000 pracujących mężczyzn, przypada 500 biernych zawodowo, z kolei na taką samą liczbę kobiet przypada 1060 niepracujących.

– Z danych GUS wynika, iż kobiet biernych zawodowo jest ok. 52 proc. Zdecydowana większość z nich posiada uprawnienia emerytalne lub kontynuuje naukę (są to przedziały najmłodszych i najstarszych kobiet). Druga grupa czynników, które wpływają na dezaktywizajcę, to obowiązki rodzinne. Należy jednak podkreślić, że kobiety nie są aktywne zawodowo na czas wychowywania dzieci, a po tym okresie często wracają do pracy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Ulica Tomasza Zana w Lublinie od lat domaga się remontu. Właśnie została wydana pozytywna decyzja środowiskowa. To oznacza, że już niedługo może ruszyć cały proces przebudowy. Kiedy dokładnie?

Wielkie testowanie w Helium Club
Foto
galeria

Wielkie testowanie w Helium Club

Co tydzień w Helium Club odbywają się imprezy, które przyciągają tłumy. Kusi ich dobra muzyka, atmosfera i temat przewodni imprezy. Ostatnio odbyła się impreza - Taste The Music. Jak zwykle była to niezapomniana noc. Jeśli nie wierzycie, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawi Lublin.

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach
Foto
galeria

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach

Wiele ostatnio się mówi o przywróceniu blasku Trybunałowi Koronnemu w Lublinie, który jest symbolem Starego Miasta i jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Lublinie. Zobaczmy, jak na przestrzeni lat zmieniał się wygląd Trybunału Koronnego w Lublinie.

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Ulica Nałęczowska w Lublinie czeka na duże zmiany. W rejonie skrzyżowania z Aleją Kraśnicką planowana jest budowa nowoczesnego kompleksu z wysokimi wieżowcami, przestrzeniami usługowymi i placem miejskim. Inwestorzy podkreślają, że projekt odpowiada na realne potrzeby miasta i będzie korzystny dla jego rozwoju. Decydować będzie Rada Miasta.

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Sławosz Uznański-Wiśniewski to drugi Polak, który poleci w kosmos i pierwszy, który trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Co tam będzie robił? A na przykład testował specjalny hełm do sterowania komputerem za pomocą myśli. Hełm, który powstał w Lublinie. – Dziś nasz sprzęt znajduje się na stałym wyposażeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a my jesteśmy w trakcie realizacji naszego pierwszego, w pełni samodzielnego eksperymentu w ramach polskiej misji IGNIS – mówi dr Dariusz Zapała z firmy Cortivision, która stworzyła innowacyjny hełm dla polskiego astronauty

Remis byłby najuczciwszy - ocenia mecz z Cracovią trener Motoru

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Nie wygrywa się spotkania za to, że ma się piłkę

Motor w sobotni wieczór musiał uznać wyższość Cracovii. „Pasy” wygrały w Lublinie 1:0. Jak szkoleniowcy obu drużyn oceniają spotkanie?

Kopalnia w Bogdance wydobywa węgiel najtaniej w kraju

Węgiel z Bogdanki na Ukrainę, czyli co dalej z lubelską kopalnią

– Po zakończeniu wydobycia węgla chcemy nadal być silnym przedsiębiorstwem przemysłowo-energetycznym – mówił na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach wiceprezes ds. rozwoju Lubelskiego Węgla „Bogdanka” Sławomir Krenczyk. Sporą szansą na zbyt węgla z Bogdanki może być rynek ukraiński.

Jarosław Milcz po raz kolejny poprowadził Lubliniankę do zwycięstwa
ZDJĘCIA

Na Wieniawie lubią horrory. Lublinianka pokonała Start Krasnystaw w ostatniej akcji meczu

Piłkarze Lublinianki po raz kolejny dostarczyli swoim kibicom solidnej dawki emocji. Jeszcze w 87 minucie meczu ze Startem Krasnystaw przegrywali u siebie 1:2. Mimo to wyszarpali trzy punkty. Jarosław Milcz gola na wagę zwycięstwa zdobył w... ósmej minucie doliczonego czasu gry.

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę

Czwarty raz w rym sezonie, ale pierwszy w 2025 roku Motor nie strzelił gola w meczu u siebie. Beniaminek z Lublina nie zrewanżował się też Cracovii za porażkę z jesieni 2:6. Tym razem „Pasy” wygrały 1:0, a kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał już w 49 minucie.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Manolo i jego koledzy będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o spotkaniu w Bytomiu

Wisła Puławy bez szans w wyjazdowym starciu z Polonią Bytom

Bez niespodzianki w Bytomiu. Choć Wisła Puławy próbowała postawić się faworyzowanej Polonii to nie udało jej się wywalczyć na trudnym terenie choćby jednego punktu

Fragment rywalizacji w Słupsku

PGE Start Lublin został rozgromiony w Słupsku

Podopieczni Wojciecha Kamińskiego ulegli Enerdze Icon Sea Czarni różnicą aż 23 pkt. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten wynik to sensacja, ale również olbrzymie rozczarowanie.

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji
1 maja 2025, 0:00

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy co wtedy dzieje się w regionie.

Lewart w trzech ostatnich meczach zdobył siedem punktów

Druga wygrana na wiosnę, Lewart lepszy od Wiślan

W trzech ostatnich meczach Lewart wywalczył siedem punktów. W sobotę beniaminek z Lubartowa pokonał u siebie Wiślan Skawina 1:0, a bohaterem gospodarzy okazał się Łukasz Najda, który zdobył jedynego gola.

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Już 10 maja w Uroczysku Stary Gaj odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące aktywność fizyczną, kontakt z przyrodą i szczytny cel – „Piątka z leśnikami”. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy, ale także wszystkich miłośników lasu i pomagania.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium