Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 października 2016 r.
10:16

Genetyczni bliźniacy. Jakie to uczucie spotkać osobę, której oddało się część siebie?

Olga Dados podczas spotkania z Krystianem (fot. Archiwum Olgi Dados)
Olga Dados podczas spotkania z Krystianem (fot. Archiwum Olgi Dados)

Rozmowa z Olgą Dados z Lublina, dawcą komórek macierzystych, która spotkała się ze swoim bliźniakiem genetycznym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Jakie to uczucie spotkać osobę, której oddało się część siebie?

- Wspaniałe, to bardzo wzruszający moment. Cały czas jestem pod ogromnym wrażeniem tego spotkania. We wrześniu pojechałam na Słowację, żeby spotkać się z Kristianem, dla którego byłam dawcą komórek macierzystych. Od jego przeszczepu minęły 2,5 roku. To była dla niego ogromna niespodzianka. Kompletnie się tego nie spodziewał, a z drugiej strony to była chwila, na którą długo czekał. Nigdy też nie zapomnę wzroku jego matki, była bardzo przejęta, wzruszona i wdzięczna. Cała rodzina przyjęła mnie bardzo serdecznie, czułam się tam, jak w domu. Na wiosnę ja zapraszam ich do siebie.

  • A ty chciałaś poznać osobę, która dzięki tobie żyje?

- Na początku nie. Myślałam, że taka osoba będzie czuć w pewnym sensie przymusową wdzięczność. Po jakimś czasie zmieniłam jednak zdanie. Okazało się, że moje pierwsze spotkanie z Kristianem nie będzie prywatne, tylko weźmie w nim udział więcej osób. Pomyślałam, że to świetna okazja, żeby pokazać, jak bardzo potrzebni są dawcy i jak ważne są akcje, które promują ideę dawstwa. Pomyślałam, że moja historia może wpłynąć na decyzję innych osób. Dlatego się zgodziłam.

  • Dlaczego zdecydowałaś się oddać komórki macierzyste?

- Chciałam oddać krew, bo zdaję sobie sprawę jakie to ważne. Niestety: okazało się, że za mało ważę. Nie poddałam się jednak i postanowiłam znaleźć inne rozwiązanie. Kiedy dowiedziałam się o tym, co robi Fundacja DKMS postanowiłam zostać dawcą. Już po miesiącu od rejestracji dostałam telefon z Fundacji, że jest osoba, dla której mogę być dawcą.

  • Czy dawca ma się czego bać?

- Absolutnie nie. To nic nie boli, nie wiąże się z żadnymi wyrzeczeniami. W moim przypadku chodziło o pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Trwało to cztery godziny, ale nie odczułam żadnych skutków ubocznych. Dlatego zachęcam wszystkich, żeby podjęli taką decyzję, bo naprawdę można komuś uratować życie.

(fot. Maciej Kaczanowski)

Zostań dawcą

Obecnie w Polsce jest zarejestrowanych milion dawców. - Wynik województwa lubelskiego nie jest niestety najlepszy. Mamy tu zarejestrowanych trochę ponad 30 tysięcy osób, co jest trzecim najgorszym wynikiem w kraju - przyznaje Agata Maraszek, kierownik działów Rekrutacji Dawców i Fundrisingu Fundacji DKMS. - Dlatego chcemy tu aktywniej działać. Stworzyliśmy już specjalną komórkę organizacyjną i organizujemy akcje edukacyjne dotyczące dawstwa szpiku m.in. we współpracy z kuratorium oświaty.

Podobnie wyglądają statystyki dotyczące dawców faktycznych. W całym województwie lubelskim jest ich tylko 119 (w Lublinie zaledwie 29) podczas gdy np. w Warszawie jest ich 230 a w Trójmieście: 112.

A bliźniaka genetycznego nie tak łatwo znaleźć. - Czasem musimy przeszukać pulę 20 tysięcy zarejestrowanych dawców, a w niektórych przypadkach nawet milion. To właśnie dlatego tylko 1 procent zarejestrowanych dawców zostaje dawcą faktycznym - mówi Dorota Wójtowicz-Wielgopolan, rzeczniczka Fundacji DKMS. - Dlatego ważne jest, by dawców potencjalnych stale przybywało. Przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych krwi lub szpiku sprawia, że szanse chorego na wieloletnie wyzdrowienie rosną do 80 procent.

- Jest dużo obaw jeśli chodzi o bycie dawcą. Jest to przede wszystkim błędnie kojarzone z pobieraniem z kręgosłupa, podczas gdy szpik pobierany jest z kości biodrowej, co jest w stu procentach bezpieczne - zaznacza dr n.med. Adam Walter-Croneck z Kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku w SPSK1 w Lublinie, gdzie wykonuje się przeszczepy szpiku od dawców rodzinnych i spokrewnionych. - Od tej tradycyjnej metody zaczyna się jednak odchodzić. Komórki macierzyste są coraz częściej pobierane z krwi obwodowej. (kp)

Kto może zostać dawcą

Dawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 55 lat. Zarejestrować można się jedynie w przypadku, kiedy nie istnieją medyczne przeciwwskazania. Chodzi o m.in. choroby układu sercowo-naczyniowego, nowotworowe, zakaźne, autoimmunologiczne, układu nerwowego, krwi i szpiku i zaburzenia psychiczne. Leki, które wykluczają możliwość zostania dawcą to m.in. środki wpływające na układ krwiotwórczy, immunosupresyjne oraz cytostatyki.

Szczegóły na stronie Fundacji DKMS www.dkms.pl

Uczniowie ratują życie

Uczennica IV klasy na kierunku technik usług hotelarskich lubelskiej Szkoły Lider w ciągu najbliższych dni odda szpik swojemu genetycznemu bliźniakowi. Wczoraj do włączenia się w akcję pomocy potrzebującym namawiała swoich kolegów. - W naszej szkole to już tradycja, że uczniowie regularnie oddają krew oraz rejestrują się jako dawcy szpiku kostnego - przyznaje brat Zbigniew Minko z Lidera. - Być może na początku była to dla nich tylko atrakcja polegająca na dniu wolnym od zajęć oraz możliwości otrzymania bezpłatnych słodyczy. Teraz robią to jednak z prawdziwej potrzeby serca. Widzą, że drobny wysiłek może ocalić komuś życie. Wczoraj do bazy dawców zarejestrowało się ponad 30 naszych uczniów.

O tym, że warto to zrobić przekonywała ich szkolna koleżanka. - Wczoraj występowała w charakterze wolontariuszki, ale przed nią znacznie poważniejsze i wspaniałe zadanie - mówi brat Minko. - Kilka dni temu dostała telefon z informacją, że jest genetyczną bliźniaczką osoby chorej. Jeśli nic nie pokrzyżuje planów to w ciągu dwóch najbliższych tygodni przekaże jej swój szpik. Jesteśmy z niej bardzo dumni. Dla naszych uczniów to rzeczywisty dowód na to, że niewielka dogodność może zdecydować o czyimś życiu.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium