Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

25 lipca 2002 r.
18:59
Edytuj ten wpis

Golcowie na balkonie

0 0 A A

Najpierw było tradycyjnie: Łukasz Golec wraz z Onufrym Koszarnym zagrali jak się patrzy hejnał miejski. Ale publiczność chciała więcej, więc z trąbki popłynęły dźwięki „Ścierniska”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Czwartek, godzina 11.15. Przechodzimy przez plac Łokietka. Tu już zbierają się miłośnicy najsłynniejszych polskich muzykujących braci, bo równo w południe Łukasz zagra z balkonu Ratusza hejnał Lublina. Wchodzimy do budynku i po wielkich schodach pniemy się na drugie piętro. W tym samym momencie – jak się potem dowiedzieliśmy – na tył Ratusza podjeżdża czarna limuzyna z braćmi. Łukasz i Paweł jeździli nią przed południem i zwiedzali Lublin.
Za chwilę w „sali smętnej”, jak dziennikarze nazywają pomieszczenie, w którym odbywają się konferencje prasowe, rozpocznie się spotkanie z Pawłem i Łukaszem Golcami.
– Jest nam niezwykle miło, że Łukasz i Paweł zechcieli przyjąć nasze zaproszenie – zaczyna na powitanie prezydent Andrzej Pruszkowski. Prezydent, jak zwykle w garniturze i w krawacie, bracia po swojemu: w letnich koszulkach bez rękawów. Przez kilkanaście minut Golcowie są pod ostrzałem pytań dziennikarzy i obiektywów fotograficznych. Za pięć dwunasta prezydent uprzejmym, ale stanowczym tonem przerywa dalsze rozmowy: – Zapraszam wszystkich do wysłuchania hejnału w wykonaniu Łukasza Golca. – Myślę, że to będzie niezapomniane przeżycie.
Z balkonu Ratusza widać w dole, na deptaku, tłumek lublinian, którzy przyszli zobaczyć i usłyszeć to niezwykłe wydarzenie. Kiedy lubelski hejnalista Onufry Koszarny wprowadza Łukasza Golca na podest, z dołu dobiegają brawa i okrzyki: – Łukasz, Łukasz, Łukasz! Wreszcie po Śródmieściu rozlegają się dźwięki hejnału: raz, drugi, trzeci i czwarty – w cztery świata strony – z akompaniamentem natężających się oklasków.
– Zagraj jeszcze coś – prosi prezydent Pruszkowski. Prezydentowi się nie odmawia, więc Łukasz zaczyna na bis dwie melodie: „Lornetkę” i „Ściernisko”.
Pytam Łukasza na stronie: – To twój pierwszy hejnał? – Nie przypominam sobie, żebym wcześniej grał coś takiego – słyszę.
Lubelski hejnał jest grany od 1685 roku z przerwami spowodowanymi zaborami, wojną i komuną. – Do remontu rozbrzmiewał z tamtego balkonu – opowiadam okazjonalnemu hejnaliście historię naszej sztandarowej melodii, wskazując na położoną po sąsiedzku Bramę Krakowską. – Jest wyjątkowo piękny – ocenia Łukasz. – Zagrałem go na nowej trąbce, zakupionej kilkanaście dni temu podczas wakacji w Stanach Zjednoczonych, a konkretnie w San Francisco, niesamowitym, być może nawet najpiękniejszym mieście w USA.
A jak wam się gra w Lublinie? – Jesteśmy tu już trzeci albo czwarty raz. I zawsze jest tak samo dobrze. Po raz pierwszy graliśmy u was na Mikołajkach Folkowych, był środek nocy, zaczynaliśmy około drugiej po północy i mimo późnej pory udało się poderwać ludzi do tańca. Najwyraźniej podobaliśmy się. Wczoraj (Golcowie grali koncert w środę wieczorem – red.) też było super – Paweł nie ukrywa satysfakcji. – Zawsze gramy utwory w trochę innej kolejności i tak było w Lublinie. W ten sposób podtrzymujemy w sobie poczucie świeżości.
• Po koncercie ustawiła się do was potężna kolejka fanów. Jak wam się nie nudzi to podpisywanie płyt, kaset, plakatów, kartek, karteczek, zeszytów?
– Jesteśmy dla ludzi. Chcemy dać im dobrą zabawę i jeśli tego od nas chcą, także autografy.
A trudno nie lubić Golców, skoro podczas koncertu w hali MOSiR zaśpiewali lublinianom: „Do Lublina wróć,/ wróć do Lublina/ Nie ma piękniejszej krainy/ od lubelskiej dziedziny”.

Pozostałe informacje

Filip Luberecki jest podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski do lat 20

Motor Lublin chce przedłużyć kontrakt z Filipem Lubereckim

Filip Luberecki trafił do Motoru w zimie 2023 roku z Escoli Varsovia. 19-latek systematycznie robi postępy i nie ma co ukrywać, że na pewno przyciąga uwagę większych klubów. Jego umowa z lubelskim klubem obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku. Żółto-biało-niebiescy od jakiegoś czasu chcą jednak kontrakt przedłużyć

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Miasto wybrało przedsiębiorcę, który podejmie się rewitalizacji Parku Bronowickiego w Lublinie. Początkowo mówiło się, że inwestycja może pochłonąć około 14 mln zł. Okazuje się, że może być mniej. Park w nowej odsłonie ma być gotowy do końca maja 2026 roku.

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta

Ulice, place i skwery rozświetlone przyciągającymi wzrok iluminacjami. A wśród nich spacerujący z zaciekawieniem ludzie. W Chełmie magia świąt rozbłysła już miesiąc przed Bożym Narodzeniem, a miasto ponownie chce się włączyć w walkę o miano najpiękniej rozświetlonego w kraju.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium