Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 stycznia 2010 r.
8:06
Edytuj ten wpis

Grekokatolicy świętują Boże Narodzenie. Bóg jest jeden. Dla wszystkich

0 2 A A

Rozmowa z ks. Stefanem Batruchem, proboszczem parafii greckokatolickiej w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Gdzie ksiądz spędził wieczerzę wigilijną?

– W rodzinnym domu w Białym Borze na Pomorzu. Z mamą Katarzyną, bratem Bogdanem i siostrą Eugenią.

• Od czego zaczyna się wigilia w tradycji wschodniej?

– Od zaśpiewania hymnu i podzielenia się prosforą, specjalnym chlebem z mąki, wody i drożdży, który ma za pomocą specjalnej pieczęci odciśnięte litery symbolizujące Chrystusa. Podczas dzielenia się prosforą złożyliśmy sobie życzenia. Pierwszą potrawą, jaką zjedliśmy, był czosnek w łupince.

• Dlaczego?

– Bo symbolizuje dostatek i zdrowie. Zjadając ząbek, pragniemy, żeby 2010 rok był dostani i szczęśliwy.

• Co było na stole?

– Barszcz z fasolą, kapusta z grzybami, kapuśniak z grochem, gołąbki, śledzie, ryba. Na koniec kutia, która też ma swoją symbolikę.

• Jaką?

– Pszenica to życie. Miód to słodycz. Jedząc kutię prosimy o osłodzenie życia.

• A choinka była?

– Tak. Bardzo ważny jest diduch, słomiany chochoł, który ma zapewnić urodzaj i dostatek na polu. Oraz w domu. Najważniejsza jest ikona Bożego Narodzenia. Widzimy na niej Maryję w półleżącej pozycji, grotę i Dzieciątko, przewinięte pieluchą.

• Co symbolizuje ikona?

– Ukazanie się Boga człowiekowi. W naszej tradycji narodziny Jezusa są przebłyskiem boskiego świata w naszym świecie i naszej historii. Obchody świąt Bożego Narodzenia w różnych wspólnotach chrześcijańskich mają wiele elementów podobnych. I chociaż nie obchodzą tajemnicy wcielenia razem (różnica między kalendarzem juliańskim a gregoriańskim wynosi 13 dni), to wszyscy w urodzonym w Betlejem dostrzegają Zbawiciela, który przyszedł na świat, aby wyrwać człowieka z mroku grzechu i przywrócić do pełni życia. Na wspomnianej ikonie ważnym elementem jest płótno, w którym leży Dzieciątko.

• Dlaczego?

– To z jednej strony pieluszka, w którą zawija się dziecko po porodzie. A z drugiej całun, w którym później złożono Jezusa do grobu. W tradycji wschodniej śmierć jest narodzeniem do drugiego życia. Więc śmierci jako takiej nie ma. I nie ma się czego obawiać.

• Jak dalej wyglądają święta?

– Po środowej wieczerzy poszliśmy do cerkwi na czuwanie. Pierwszy dzień świąt w czwartek poświęcony był Matce Bożej. Jej śpiewaliśmy hymny, ją prosiliśmy o dobry rok. Dziś, w piątek, obchodzimy św. Szczepana, który u nas ma na imię Stefan.

• To ksiądz ma imieniny?

– Tak. Jutro mamy trzeci dzień świąt, w którym będziemy się odwiedzać, kolędować i życzyć sobie dobrego.

• Boże Narodzenie jest we wschodniej tradycji epifanią. Co to znaczy?

– To jest święto Objawienia Pańskiego. Świętujemy fakt, że Bóg objawił się człowiekowi. Odsłonił się przed nim jak małe dziecko. Od nas zależy, czy na ten czuły gest zareagujemy.

• Dlaczego tak trudno nam zareagować odpowiedzialnie? Święta mijają, wyleczymy skutki przejedzenia i znów zaczynamy gonić nie wiadomo za czym…

– Za bardzo jesteśmy nastawieni na świat zewnętrzny. Uciekamy od ciszy i skupienia, w którym można dostrzec wyciągnięte rączki Dzieciątka. Tak naprawdę za nimi tęsknimy. Tak jak tęsknimy za ciszą i skupieniem.

• Te same święta obchodzimy według różnych kalendarzy. Ale treści są te same?

– Potrzebujemy otwartości i poszanowania naszych odrębności. Bóg jest jeden dla wszystkich, niezależnie od różnic, które są między nami. Bizantyjska i łacińska duchowości wspólnie tworzą piękną mozaikę, która jest odblaskiem rzeczywistości wypływającej z tego samego źródła. Te same treści, chociaż w odmienny sposób przeżywane, są świadectwem jedności w różnorodności. Dwie wspaniałe tradycje. Podobne i zarazem różne. Poprzez ogromne bogactwo zwyczajów dają możliwość przeżywania tajemniczej Bożej obecności na różne sposoby.

• Tu na Lubelszczyźnie żyjemy na pograniczu obu duchowości?

– Żyjąc na pograniczu i równocześnie na styku dwóch tradycji chrześcijańskich, posiadamy szczególny przywilej, dający nam możliwość szerszego spojrzenia na to, co istotne w naszym dziedzictwie. To jest powód do dumy, posiadamy bowiem skarb, którego wartość jest unikalna. Spójrzmy jeszcze raz na znaki, którymi przemawia Niewidzialny. Wznieśmy nasze serca ku górze, nie koncentrując się zbytnio na zewnętrznej oprawie. Może z góry wyraźniej dostrzeżemy wyciągnięte rączki
Dzieciątka.
Najpierw było jedno święto

W pierwszych wiekach chrześcijaństwa Boże Narodzenie było niepodzielnie związane z obchodami Objawienia Pańskiego. Należały do nich chrzest w Jordanie, pokłon Trzech Mędrców, cud w Kanie Galilejskiej i rozmnożenie chlebów. Zatem święto Objawienia obchodzone pierwotnie w starożytnym Kościele 6 stycznia, rozumiano jako kilka wydarzeń połączonych w jedną uroczystość. Dopiero z czasem, gdy na Zachodzie wyodrębniono Narodzenie Boże jako osobne święto, obchodzone 25 grudnia – zwyczaj rozpowszechnił się na cały Kościół i w IV wieku był już znany: w Jerozolimie, Antiochii, Konstantynopolu i Hiszpanii.

Różnice

Święta Bożego Narodzenia w obydwu tradycjach chrześcijańskich poprzedza Wigilia, czyli czuwanie w ostatni dzień okresu przygotowania do uroczystości. Wszyscy zasiadają do wieczerzy wigilijnej, składającej się na ogół z 12 potraw. Chrześcijanie tradycji zachodniej łamią się opłatkiem. Wierni Kościoła wschodniego dzielą się prosforą, czyli chlebem wypiekanym dla celów eucharystycznych. W obydwu przypadkach zwyczajowi towarzyszy składanie sobie życzeń. W noc poprzedzającą Boże Narodzenie w świątecznie udekorowanych kościołach odprawia się pasterkę. W cerkwiach celebruje się późnym wieczorem uroczyste nieszpory, nazywane nocnym czuwaniem, a Liturgię Eucharystii odprawia się następnego dnia. W tradycji bizantyjskiej nie ma zwyczaju ustawiania szopki, za to w widocznym centralnym miejscu umieszcza się odświętnie przystrojoną ikonę Narodzenia.

Pozostałe informacje

Niedawno gościliśmy grupę dzieci i młodzieży z Lewina Brzeskiego, która w ramach "Zielonej Szkoły z PCK" odpoczywała tu od tragicznych przejść. Teraz nadeszła pora na finansowe wsparcie
LUBLIN

Pół miliona z budżetu na pomoc dla powodzian

Chodzi o gminę Lewin Brzeski w województwie opolskim. Pomoc finansowa pochodzi z budżetu Lublina na 2024 rok.

Niespodzianki w EuroCup nie było. Polski Cukier AZS UMCS z drugą wysoką porażką
ZDJĘCIA
galeria

Niespodzianki w EuroCup nie było. Polski Cukier AZS UMCS z drugą wysoką porażką

Polski Cukier AZS UMCS Lublin wciąż czeka na pierwsze zwycięstwo na arenie europejskiej. Bardziej od wysokiej porażki martwią kontuzje Stelli Johnson oraz Aleksandry Stanacev.

Rozmowy zakończyły się fiaskiem. Województwo nie odda nieruchomości w Grabanowie

Rozmowy zakończyły się fiaskiem. Województwo nie odda nieruchomości w Grabanowie

Województwo nie przekaże gminie Biała Podlaska kolejnych budynków w Grabanowie. W jednym z nich działa ośrodek doradztwa rolniczego.

Czas na stand-up: Tomek Machnicki
19 października 2024, 18:00

Czas na stand-up: Tomek Machnicki

"Wrażliwy Chłopak", czyli Tomek Machnicki w najbliższą sobotę (19 października) w lubelskim pubie Just Crafted opowie między innymi o pełnym przygód dorastaniu w Nowej Hucie lat 90 i co po takim dzieciństwie z Ciebie wyrośnie.

Premiera w Teatrze Wschodnim – „Alma Mahler”
19 października 2024, 19:00

Premiera w Teatrze Wschodnim – „Alma Mahler”

W najbliższą sobotę i w niedzielę Denise Ababei zaprezentuje na scenie lubelskiego Teatru Wschodniego monodram „Alma Mahler” autorstwa Sasho Dimoski.

Miliony na kształcenie zawodowe. Będzie na płatne staże i podnoszenie kwalifikacji
galeria

Miliony na kształcenie zawodowe. Będzie na płatne staże i podnoszenie kwalifikacji

Prawie 46 mln złotych otrzymają szkoły w regionie. Dzięki temu uczniowie będą mieli płatne staże, dodatkowe zajęcia specjalistyczne, a pracownie i sale dydaktyczne zostaną doposażone.

Rośnie strata puławskiego MZK. Bez pomocy gmin firma padnie?

Rośnie strata puławskiego MZK. Bez pomocy gmin firma padnie?

Miejski Zakład Komunikacji w Puławach, kluczowy przewoźnik działający na terenie powiatu puławskiego, ma poważne kłopoty finansowe. Strata spółki tylko w tym roku może przekroczyć 3 mln zł. Powód - wysokie koszty i niewystarczające wsparcie ze strony miasta i obsługiwanych gmin.

Po remisie w Głogowie Górnik w piątek zagra z Odrą Opole i celuje w dawno nie zdobyty komplet punktów

Górnik Łęczna wraca do walki o punkty w Betclic I Lidze. W piątek domowy mecz z Odrą Opole

Kibice Górnika Łęczna czekają na ligową wygraną zielono-czarnych od końca sierpnia. W piątek nadarza się znakomita okazja by serię meczów bez zwycięstwa przegrać. Do Łęcznej przyjedzie bowiem znajdująca się w strefie spadkowej Odra Opole. Początek piątkowego spotkania o godzinie 18

Jacek Kosierb pracuje już nad publikacją na jubileusz 550 lat województwa lubelskiego

550 ludzi futbolu na 550-lecie Województwa Lubelskiego. Będzie nowa publikacja

W związku z przypadającym w tym roku jubileuszem 550-lecia (1474-2024) województwa lubelskiego stowarzyszenie Manufaktura Futbolu przygotowuje prestiżową publikację pod tytułem „550 ludzi futbolu na 550-lecie Województwa Lubelskiego”.

Zostań wolontariuszem lubelskiego Caritasu

Zostań wolontariuszem lubelskiego Caritasu

Nawet jedna godzina w tygodniu wystarczy by stać się bohaterem. Caritas poszukuje wolontariuszy i otwiera nabór.

Czy warto dochodzić zwrotu nadpłat z kredytu frankowego w 2024 roku?

Czy warto dochodzić zwrotu nadpłat z kredytu frankowego w 2024 roku?

Kredyty denominowane we frankach szwajcarskich, popularnie nazywane kredytami frankowymi, stanowią przedmiot wielu sporów prawnych w Polsce. Wielu kredytobiorców zdecydowało się na zaciągnięcie tego rodzaju kredytów, skuszonych niższymi wówczas stopami procentowymi.

Strażacy przez kilka godzin walczyli z pożarem domu w gminie Dołhobyczów

Strażacy przez kilka godzin walczyli z pożarem domu w gminie Dołhobyczów

Zwarcie instalacji elektrycznej było powodem pożaru jednego z domów w gminie Dołhobyczów. Akcja gaśnicza trwała ponad 5 godzin.

Wojsko nie weszło na lotnisko, a w kasie miasta brakuje ponad 100 mln zł
LUBLIN

Wojsko nie weszło na lotnisko, a w kasie miasta brakuje ponad 100 mln zł

Tworząc budżet miasta Lublin na 2024 rok w Ratuszu wpisano tam planowaną sprzedaż części udziałów w lubelskim lotnisku. Ministerstwo Obrony Narodowej miało wykupić udziały od miasta za kwotę około 133 mln zł. Ta kwota w tym roku do kasy miasta nie trafi. Ratusz zmuszony będzie do emisji obligacji.

Wielka wygrana w Mini Lotto w Rejowcu Fabrycznym!

Wielka wygrana w Mini Lotto w Rejowcu Fabrycznym!

Wczoraj, 16 października, w kolekturze przy ul. Cementowej 2 w Rejowcu Fabrycznym padła piątka w Mini Lotto! Szczęśliwiec zgarnął nagrodę w wysokości 222 139,20 zł.

Tego nikt się nie spodziewał. Wiekowy dąb złamał się jak zapałka
galeria

Tego nikt się nie spodziewał. Wiekowy dąb złamał się jak zapałka

Drzewo było badane. Ostatnio całkiem niedawno. Nic nie wskazywało, że może się złamać. A jednak wiekowy dąb szypułkowy w Hrubieszowie dziś po prostu pękł i się zawalił.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium