Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 stycznia 2010 r.
8:06
Edytuj ten wpis

Grekokatolicy świętują Boże Narodzenie. Bóg jest jeden. Dla wszystkich

0 2 A A

Rozmowa z ks. Stefanem Batruchem, proboszczem parafii greckokatolickiej w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Gdzie ksiądz spędził wieczerzę wigilijną?

– W rodzinnym domu w Białym Borze na Pomorzu. Z mamą Katarzyną, bratem Bogdanem i siostrą Eugenią.

• Od czego zaczyna się wigilia w tradycji wschodniej?

– Od zaśpiewania hymnu i podzielenia się prosforą, specjalnym chlebem z mąki, wody i drożdży, który ma za pomocą specjalnej pieczęci odciśnięte litery symbolizujące Chrystusa. Podczas dzielenia się prosforą złożyliśmy sobie życzenia. Pierwszą potrawą, jaką zjedliśmy, był czosnek w łupince.

• Dlaczego?

– Bo symbolizuje dostatek i zdrowie. Zjadając ząbek, pragniemy, żeby 2010 rok był dostani i szczęśliwy.

• Co było na stole?

– Barszcz z fasolą, kapusta z grzybami, kapuśniak z grochem, gołąbki, śledzie, ryba. Na koniec kutia, która też ma swoją symbolikę.

• Jaką?

– Pszenica to życie. Miód to słodycz. Jedząc kutię prosimy o osłodzenie życia.

• A choinka była?

– Tak. Bardzo ważny jest diduch, słomiany chochoł, który ma zapewnić urodzaj i dostatek na polu. Oraz w domu. Najważniejsza jest ikona Bożego Narodzenia. Widzimy na niej Maryję w półleżącej pozycji, grotę i Dzieciątko, przewinięte pieluchą.

• Co symbolizuje ikona?

– Ukazanie się Boga człowiekowi. W naszej tradycji narodziny Jezusa są przebłyskiem boskiego świata w naszym świecie i naszej historii. Obchody świąt Bożego Narodzenia w różnych wspólnotach chrześcijańskich mają wiele elementów podobnych. I chociaż nie obchodzą tajemnicy wcielenia razem (różnica między kalendarzem juliańskim a gregoriańskim wynosi 13 dni), to wszyscy w urodzonym w Betlejem dostrzegają Zbawiciela, który przyszedł na świat, aby wyrwać człowieka z mroku grzechu i przywrócić do pełni życia. Na wspomnianej ikonie ważnym elementem jest płótno, w którym leży Dzieciątko.

• Dlaczego?

– To z jednej strony pieluszka, w którą zawija się dziecko po porodzie. A z drugiej całun, w którym później złożono Jezusa do grobu. W tradycji wschodniej śmierć jest narodzeniem do drugiego życia. Więc śmierci jako takiej nie ma. I nie ma się czego obawiać.

• Jak dalej wyglądają święta?

– Po środowej wieczerzy poszliśmy do cerkwi na czuwanie. Pierwszy dzień świąt w czwartek poświęcony był Matce Bożej. Jej śpiewaliśmy hymny, ją prosiliśmy o dobry rok. Dziś, w piątek, obchodzimy św. Szczepana, który u nas ma na imię Stefan.

• To ksiądz ma imieniny?

– Tak. Jutro mamy trzeci dzień świąt, w którym będziemy się odwiedzać, kolędować i życzyć sobie dobrego.

• Boże Narodzenie jest we wschodniej tradycji epifanią. Co to znaczy?

– To jest święto Objawienia Pańskiego. Świętujemy fakt, że Bóg objawił się człowiekowi. Odsłonił się przed nim jak małe dziecko. Od nas zależy, czy na ten czuły gest zareagujemy.

• Dlaczego tak trudno nam zareagować odpowiedzialnie? Święta mijają, wyleczymy skutki przejedzenia i znów zaczynamy gonić nie wiadomo za czym…

– Za bardzo jesteśmy nastawieni na świat zewnętrzny. Uciekamy od ciszy i skupienia, w którym można dostrzec wyciągnięte rączki Dzieciątka. Tak naprawdę za nimi tęsknimy. Tak jak tęsknimy za ciszą i skupieniem.

• Te same święta obchodzimy według różnych kalendarzy. Ale treści są te same?

– Potrzebujemy otwartości i poszanowania naszych odrębności. Bóg jest jeden dla wszystkich, niezależnie od różnic, które są między nami. Bizantyjska i łacińska duchowości wspólnie tworzą piękną mozaikę, która jest odblaskiem rzeczywistości wypływającej z tego samego źródła. Te same treści, chociaż w odmienny sposób przeżywane, są świadectwem jedności w różnorodności. Dwie wspaniałe tradycje. Podobne i zarazem różne. Poprzez ogromne bogactwo zwyczajów dają możliwość przeżywania tajemniczej Bożej obecności na różne sposoby.

• Tu na Lubelszczyźnie żyjemy na pograniczu obu duchowości?

– Żyjąc na pograniczu i równocześnie na styku dwóch tradycji chrześcijańskich, posiadamy szczególny przywilej, dający nam możliwość szerszego spojrzenia na to, co istotne w naszym dziedzictwie. To jest powód do dumy, posiadamy bowiem skarb, którego wartość jest unikalna. Spójrzmy jeszcze raz na znaki, którymi przemawia Niewidzialny. Wznieśmy nasze serca ku górze, nie koncentrując się zbytnio na zewnętrznej oprawie. Może z góry wyraźniej dostrzeżemy wyciągnięte rączki
Dzieciątka.
Najpierw było jedno święto

W pierwszych wiekach chrześcijaństwa Boże Narodzenie było niepodzielnie związane z obchodami Objawienia Pańskiego. Należały do nich chrzest w Jordanie, pokłon Trzech Mędrców, cud w Kanie Galilejskiej i rozmnożenie chlebów. Zatem święto Objawienia obchodzone pierwotnie w starożytnym Kościele 6 stycznia, rozumiano jako kilka wydarzeń połączonych w jedną uroczystość. Dopiero z czasem, gdy na Zachodzie wyodrębniono Narodzenie Boże jako osobne święto, obchodzone 25 grudnia – zwyczaj rozpowszechnił się na cały Kościół i w IV wieku był już znany: w Jerozolimie, Antiochii, Konstantynopolu i Hiszpanii.

Różnice

Święta Bożego Narodzenia w obydwu tradycjach chrześcijańskich poprzedza Wigilia, czyli czuwanie w ostatni dzień okresu przygotowania do uroczystości. Wszyscy zasiadają do wieczerzy wigilijnej, składającej się na ogół z 12 potraw. Chrześcijanie tradycji zachodniej łamią się opłatkiem. Wierni Kościoła wschodniego dzielą się prosforą, czyli chlebem wypiekanym dla celów eucharystycznych. W obydwu przypadkach zwyczajowi towarzyszy składanie sobie życzeń. W noc poprzedzającą Boże Narodzenie w świątecznie udekorowanych kościołach odprawia się pasterkę. W cerkwiach celebruje się późnym wieczorem uroczyste nieszpory, nazywane nocnym czuwaniem, a Liturgię Eucharystii odprawia się następnego dnia. W tradycji bizantyjskiej nie ma zwyczaju ustawiania szopki, za to w widocznym centralnym miejscu umieszcza się odświętnie przystrojoną ikonę Narodzenia.

Pozostałe informacje

Adela Piskorska z AZS UMCS Lublin najlepsza podczas PGE Grand Prix Pucharu Polski

Adela Piskorska z AZS UMCS Lublin najlepsza podczas PGE Grand Prix Pucharu Polski

Świetny występ Adeli Piskorskiej w Łodzi, przy okazji PGE Grand Prix Pucharu Polski. Pływaczka AZS UMCS Lublin wygrała klasyfikację na najlepszą zawodniczkę imprezy. Trudno się dziwić skoro wygrywała wszystkie pięć konkurencji, w których startowała.

Zderzenie busa i samochodu osobowego. Zablokowany jeden pas ruchu

Zderzenie busa i samochodu osobowego. Zablokowany jeden pas ruchu

Do kolizji doszło na trasie Zamość-Krasnystaw. Występują utrudnienia w ruchu.

Tragiczny pożar domu. Strażacy znaleźli ciała dwóch osób

Tragiczny pożar domu. Strażacy znaleźli ciała dwóch osób

Nocny pożar domu jednorodzinnego w powiecie lubelskim. Łącznie z żywiołem walczyło 11 zastępów straży pożarnej.

Zbigniew Jakubas ma ambitne plany odnośnie Motoru Lublin

Zbigniew Jakubas (Motor Lublin): Miejsca sześć-osiem na koniec sezonu, a za trzy lata europejskie puchary

Wracamy do wywiadu Zbigniewa Jakubasa w Lidze+ Extra. Większościowy udziałowiec i prezes Motoru Lublin w niedzielę wystąpił na antenie Canal Plus Sport. Podczas rozmowy przyznał, jakiego miejsca na koniec sezonu oczekuje od drużyny. Zapewnił także, że Mateusz Stolarski w kolejnych rozgrywkach również będzie prowadził zespół.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium