Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

16 kwietnia 2004 r.
12:25
Edytuj ten wpis

Grzyby nie z tej ziemi

Najdroższym grzybem, który można kupić w Polsce jest trufla. Jedna sztuka kosztuje sto osiemdziesiąt złotych. Przy trufli smardz to prawdziwa taniocha. Kilogram niezwykłych grzybów kosztuje tylko sto sześćdziesiąt. Przy takiej arystokracji prawdziwki po czterdzieści złotych za kilogram to grzybowa trzecia liga.
Miejsca występowania smardzy pod Kazimierzem są okryte tajemnicą. Do tego stopnia, że nasz przewodnik Józef Jasiński, poprowadził nas na niezwykłą wyprawę w Wielką Sobotę, gdy ludzie ciągnęli z koszyczkami do kościoła. Świtem pomodliliśmy się przy grobie Pana Jezusa u św. Anny, a potem ruszyliśmy w stronę Rogowa. Spytacie, co ma do smardzy modlitwa? Ma i to dużo. Przed wojną wyprawę po smardze zaczynano od krzyża. Żeby czasem z diabelską piestrzenicą ich nie pomylić. Główki podobne, tylko zwoje na kapeluszu inne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

d – Piestrzenica bardziej pod kasztan kolorem podchodzi. Trzeba uważać. Bo jedna z mieszkanek nazbierała, usmażyła i już na tamtym świecie odpoczywa – ostrzega Jasiński.
Roślina czy zwierzę?
Ze smardzami w Polsce jest tak samo, jak z truflami we Francji. Ich pochodzenie okryte jest wielką tajemnicą. Do tego stopnia, że jeszcze w średniowieczu nie wiedziano, czy trufla to roślina czy zwierzę?
Jeszcze w XVI wielu uważano truflę za wynaturzoną narośl danego terenu, za pokarm diabłów i czarownic i za silną truciznę. Trufle miały rosnąć w sąsiedztwie gniazd węży i nor jadowitych zwierząt.
Za sprawą papieża Grzegorza IV, św. Ambrożego i Rossiniego, który nazywał ją Mozartem grzybów – trufla zrobiła kulinarną karierę. Ale musiał pobłogosławić ją papież.
W Europie trufla zwana była „czosnkiem bogaczy”. Z czasem stała się rzadkim rarytasem. Poszukiwanie trufli traktowano jako pałacową rozrywkę. Na truflowe polowania zapraszano gości. Dziś trufle można kupić w Polsce. Tylko ta cena. Sto osiemdziesiąt złotych za sztukę.
Kuśka nad kuśkami
Po trufli smardz jest drugim powodem wzdychań smakoszy. I Don Juanów. Wiosenne smardze to jeden z najsilniejszych afrodzyzjaków.
– Tu w Kazimierzu na smardze mówi się od zawsze kuśki. Jak człowiek z jajkami smardzy poje, to może do wieczora orać – śmieje się Józek Jasiński.
Idziemy coraz głębiej w las. Szarość liści rozbijają zawilce. Szukamy olszowych łęgów. Ostre słońce przedziera się przez liście tworząc na ściółce mnóstwo świetlnych plam.
– Jest – krzyczy Józek. Nachylam się nad obumarłymi gałązkami olszy, w których błyszczą purpurowe miseczki wielkości pięciozłotowej monety. – To czarki, zimowe grzyby. Jak są czarki, będą smardze – dodaje nasz przewodnik.
Po chwili naszym oczom ukazuje się niezwykły widok. W szarej ściółce widać pofałdowane główki. Jedne szare, inne czarne, jeszcze inne złocisto żółte. Od malutkich, po całkiem duże.
Polskie smardze. Niestety są pod ścisłą kontrolą. Maciek Kaczanowski wyciąga aparat i rozpoczyna bezkrwawe polowanie.
Smardze w ogrodzie?
Smardze mają w sobie zapach wiosny. Pojawiają się bardzo wcześnie, bo nie przeszkadza im mroźny klimat. Rosną w lasach, ale również na nieużytkach. Można spotkać je wzdłuż nie używanych linii kolejowych, na zgliszczach i pogorzeliskach. Ostatnio także na chłopskich polach i w ogrodach pod jabłonią.
Pionierami domowej uprawy smardzy są Amerykanie. W 1982 r. Ronald Ower z San Francisco opracował metodę ogrodowej hodowli oryginalnych grzybów, a nawet ją opatentował. Niestety dziwnym zbiegiem okoliczności został zamordowany.
Dziś grzybnie smardza można kupić przez internet i po dokładnym przeczytaniu instrukcji rozpocząć hodowlę.
Orzechowy smak
Wracamy. Jedziemy do Józka Jasińskiego na herbatę. Mieszka na Łysej Górce. Stroma ścieżka prowadzi do malowniczej chatki, obok której pasą się kozy. W tym cztery rozbrykane maluchy, które ledwo skończyły tydzień. U Józka czeka nas prawdziwa niespodzianka.
Gospodarz prowadzi za chałupę. Przy starym drzewie ślady po spalonym ognisku. Resztki rozsypanej kory. A w niej najprawdziwsze smardze.
– Musiał wiatr przynieść zarodniki. Sam nie wiem. Ale rosną. Zaraz spróbujecie. Odcina nożem cztery sztuki, z komórki przynosi trzy jajka.
Idziemy do wąskiej kuchni. Józek rozpuszcza na patelni kawał masła, płucze smardze, kroi je w plasterki i rzuca na roztopiony tłuszcz.
– Niektórzy mówią, że smardz w stanie trującym jest gotowy, że trzeba je obgotować, to trucizna wyjdzie. Więc dla was będę je dusił dłużej.
Po kuchni roznosi się intrygujący zapach. Po chwili Jasiński wrzuca jaja.
Siadamy przed domem. Próbuję. Jajecznica ma niesamowity smak. Dobieram się do kawałka smardza. Ma lekko orzechowy smak i przypomina delikatne mięso.
– Smakuje – dopytuje Józek.
Kiwam głową, że tak. Przełykam. – Po prostu niebo w gębie.
– Pan Bóg wie co robi. Niech pan patrzy. Koza mleko daje. Kurka jajko zniesie. A po drzewem rosną smardze. Żyć, nie umierać – śmieje się gospodarz.
Na drogę dostaję trzy dorodne smardze z kawałem ziemi w której rosną.
– Niech pan zaraz po przyjeździe posadzi je w ogrodzie. Najlepiej pod jabłonią. Najpierw trzeba przekopać ziemię, podsypać popiołem z ogniska, wsadzić grzyby, obsypać wszystko próchnicą i korą. Podlać i czekać. Do następnej Wielkanocy...


O smardzach


W Polsce smardze są pod ochroną. Na świecie zbieracze smardzy tak są zafascynowani tymi grzybami, że organizują festiwale na największego smardza, najwięcej smardzy i najlepszy przepis na smardze. Na organizowany w USA w trzecim tygodniu maja festiwal przybywa rokrocznie po kilkanaście tysięcy fanów smardzy.
Smardze w kuchni
Smardze można kupić w wyspecjalizowanych hurtowniach (import ze Słowacji i Francji). Należy je przekroić na pół i obgotować. Najwspanialej smakują smażone na maśle z dodatkiem soku z cytryny i zielonej pietruszki. Nadają fantastyczny aromat sosom śmietanowym. Świetnie pasują do delikatnego sosu maderowego podawanego do dań z drobiu i cielęciny. Aby cieszyć się ich wspaniałym smakiem przez cały rok, można je ususzyć lub konserwować w oliwie.

Ostrzeżenie


Jeśli na przydrożnej łące, przy drodze, bądź w ogrodzie znalazłeś smardze i przyniosłeś je do domu, pamiętaj:
– zanim je przyrządzisz, upewnij się z atlasem z ręku, że to prawdziwy smardz, a nie piestrzenica
– zanim zjesz całą porcję smardzy, spróbuj kawałeczek i odczekaj kilka godzin, zanim zjesz resztę
– swoje pierwsze danie zrób skromne. Niektóre skutki uboczne następują tylko po spożyciu większej ilości grzybów

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium