Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

29 stycznia 2004 r.
11:37
Edytuj ten wpis

Harry Potter powraca o brzasku

d Nareszcie! Jutro ( w piątek, 31 stycznia) od godz. 7.10 księgarnie Białej Podlaskiej, Chełma, Józefowa, Kraśnika, Lublina, Tomaszowa, Ryk i Zamościa rozpoczną oficjalną sprzedaż kolejnego tomu opowieści o małym czarodzieju, ukochanym przez małych i dużych moli książkowych. Dopiero o 7.18 Harry Porter pojawi się w Krakowie, dwie minuty później w Warszawie, a 10 minut przed godziną ósmą – w Szczecinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować



Pokątne czytanie polskiego wydania „Harrego Pottera i zakonu feniksa” trwa już od kilku dni, ale można chyba wybaczyć ten występek nałogowym czytelnikom… Kim jest Harry Portter, doskonale wie niemal każde dziecko w Polsce. A że dziecięca dusza pozostaje niektórym do późnej starości –wielbicieli małego czarodzieja jest znacznie więcej.
Dlaczego? Pewnie dlatego, że w każdym z nas, nawet najbardziej poważnym i racjonalnie myślącym, tkwi chociaż okruszek dziecięcej duszy, spragnionej magii i baśniowego porządku, w którym dobro zawsze zwycięża. A poza tym sensacyjny wątek powieści w niczym nie ustępuje stworzonym przez mistrzów gatunku, od Agaty Christie począwszy.
J.K. Rowling jest bez wątpienia najwybitniejszą pisarką przełomu wieków, niezależnie od tego, co tam sobie myśli cały komitet literackiej nagrody Nobla. Owszem, jej życie nie było walką w słusznej sprawie politycznej. Nie była uciemiężoną feministką, ani walczącą sufrażystką. Nie stworzyła hermetycznej prozy, godnej jedynie najbardziej wyrafinowanych smakoszy literatury. Nie były jej udziałem twórcze męki u boku muzy poezji zaangażowanej. Ale posiadła niezwykłą moc i w epoce magii elektronicznych mediów
oczarowała świat tradycyjną baśnią.
I kiedy twórca komputerowego imperium Bill Gates butnie wieszczył koniec ery Guttenberga, a socjologowie odtrąbili tryumf kultury obrazkowej mediów elektronicznych – Joanne Rowling na skrawkach papierowych serwetek pisała długo wyczekiwaną baśń. Bo takiej opowieści wszystkim było potrzeba, w czasach odradzającej się wiary w świat pozazmysłowy. Przeciwnicy New Age mogli sobie dzięki temu pomstować na magię, nawołując do bojkotu powieści o Harrym Potterze.
Dzięki temu po książkę sięgnął nawet o. Tomasz Dostatni, lubelski dominikanin, którzy, zaintrygowany nagonką na poprzedni tom cyklu, sam postanowił ją przeczytać i zorganizował debatę o fenomenie książki. Bo chociaż książka nie zrobiła na nim piorunującego wrażenia, to stwierdził, że jak świat światem, literatura pełna była zjawisk nadprzyrodzonych. I nikt nie potępia przecież wróżek z baśni Grimmów i Andersena...
Cała ta potteromania
nie może zastąpić klasyki literatury, którą każdy uczeń powinien znać jak pacierz i tabliczkę mnożenia – wciąż przekonują nauczyciele. Coraz częściej jednak dostrzegają dydaktyczne walory powieści. Jakże by zresztą mogło być inaczej: Rowling to przecież nauczycielka, toteż – jak całe światowe grono pedagogiczne – uczy, kiedy tylko nadarzy się okazja.
– Te książki to gloryfikacja szkoły i nauczycieli – wyjaśnia Maria Nóżka, bibliotekarka Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej i mama kilkuletniej Oli. Córeczka czyta doskonale jak na swój wiek, ale zbyt wolno, aby pochłonąć kilkusetstronicową książkę – do głośnego czytania zostali zaangażowani rodzice. Kiedy przeczytali pierwszy tom opowieści, mogli obejrzeć film o małym czarodzieju.
Książki są najważniejsze
– Każdy tom rozpoczyna się od niecierpliwego wyczekiwania na powrót do ukochanej szkoły – Hogwartu. Dyrektor jest wzorem wszelkich cnót: jest mądry, ale nie wyniosły; wyrozumiały, ale nie pobłażliwy, skrupulatny, ale sprawiedliwy – wylicza Maria Nóżka.
W opowieściach o Hogwarcie i jego mieszkańcach jest wszystko to, czego dzieci potrzebują najbardziej: nauczyciele wymagający i opiekuńczy zarazem, niezawodni przyjaciele i wrogie gangi, najosobliwsze zwierzaki świata, sportowa rywalizacja ze słodkimi sukcesami i gorzkimi porażkami. I to, co współczesnym dzieciom doskwiera szczególnie – brak fizycznego kontaktu z rodzicami, łagodzony świadomością, że oni jednak wciąż czuwają.
– Znam dzieci, które przeczytały opowieść o Harrym Potterze po kilkanaście razy i nie mogą się doczekać kolejnego wydania – mówi Danuta Uszyńska-Gacka, właścicielka lubelskiej księgarni. – Duże zainteresowanie miała też książka
w oryginalnej wersji językowej.
3652180 młodych Polaków uczy się angielskiego w szkołach jako przedmiotu obowiązkowego, a w ubiegłym roku Top Mark Centre w ciągu tygodnia sprzedał 3000 egzemplarzy książki „Harry Potter i zakon feniksa” w oryginalnej wersji językowej. Jest to rekord sprzedaży literatury obcojęzycznej w tak krótkim czasie. Więcej w oryginale firma sprzedała jedynie egzemplarzy „Kubusia Puchatka” – 9 000 – ale w ciągu 3 lat.
Pani Joanna, wykładowca języka angielskiego, w wakacje przeniosła się na kilka dni do świata magii, zostawiając swoje kilkuletnie dzieci w oczekiwaniu na polskie tłumaczenie książki. Sama czekać nie mogła i nawet nie udaje, że pochłonęła 900 stron beletrystyki dla dzieci z zawodowego obowiązku. Jeśli czuje się nieco zażenowana swoimi literackimi upodobaniami – to naprawdę tylko odrobinę.
A już jutro „Zakon feniksa” pojawi się w księgarniach! Nareszcie!
Ewa Dziadosz

Pod kliszę:
Czytelnicy opowieści o Harrym Potterze tworzą własny świat, pełen magii. W takich strojach w ubiegłym roku młodzi lublinianie szturmowali księgarnie, w których o północy rozpoczęto sprzedaż kolejnego tomu książki.
Fot. Maciej Stępniewski
RAMKA DO FOTOGRAFII:
Joanne Kathleen Rowling
...urodziła się 31 lipca 1965 w Chipping Sodbury koło Bristolu. Po studiach rozpoczęła pracę w Londynie w Amnesty International jako sekretarka. W 1992 r. przeniosła się do Portugalii, gdzie uczyła angielskiego. Tam wyszła za mąż za portugalskiego dziennikarza, ale małżeństwo zakończyło się rozwodem.
Rowling wróciła do Anglii ze swoją córką Jessiką i z walizką pełną zapisków o Harrym Potterze (na pomysł powstania którego wpadła w pociągu relacji Manchester – Londyn). Osiadła w Edynburgu, gdzie mieszkała jej jedyna siostra Di, i kończyła pracę nad książką.
Początkowo nic nie zapowiadało olbrzymiego sukcesu. Nikt nie chciał zainteresować się Harrym Potterem i nie sposób było znaleźć wydawcy. Zarzucano książce, że jej fabuła, a także budowa zdań są zbyt skomplikowane. Pierwsze stypendium w wysokości 12 tys. dolarów pozwoliło jej skoncentrować się wyłącznie na pisaniu.
Fot. Wydawnictwo Media Rodzina

Zagadki miotły i fasolki bliskie wyjaśnienia


Roger Highfield, angielski fizyk i ceniony popularyzator nauki, wpadł na prosty pomysł zachęcenia młodych czytelników do zgłębiania tajników wiedzy przy pomocy rekwizytów pochodzących z książek J.K.Rowling. Napisał książkę „Harry Potter. Nauka i magia”, w której wyjaśnia, że:
* Wyczyny miotły Nimbus 2000 zaczynają być bardziej zrozumiałe, skoro uczeni próbują „wyłączać” siłę ciążenia.
* Peleryna-niewidka Harry'ego może okazać się tkaniną z cienkich włókien światłowodów.
* Gryfy przypominają do złudzenia zwierzęta, których szczątki znajdujemy na pustyni Gobi.
* Trójgłowy pies Puszek i wierzba bijąca, mogą wkrótce znaleźć się na liście stworzeń, powoływanych do życia przez inżynierię genetyczną.
* Badania zaginionej cywilizacji Majów wskazują, że w quidditcha nie zawsze grywano w powietrzu.
* Jesteśmy o krok od poznania tajemnicy fasolki o wszystkich smakach Bertiego Botta.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium