Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

3 października 2020 r.
8:15

Historia ważna, prawdziwa i bolesna. W Lublinie powstaje film z cyklu „Kto ratuje jedno życie, ten ratuje cały świat”

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
W środę ekipa filmowa pracowała na ulicy Rybnej w Lublinie
W środę ekipa filmowa pracowała na ulicy Rybnej w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)

W Lublinie kręcone są zdjęcia do „Cudaka” w reżyserii Anny Kazejak. Będzie to jeden z filmów z cyklu „Kto ratuje jedno życie, ten ratuje cały świat”, opowiadających o Polakach, którzy ratowali Żydów w czasach II wojny światowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To jest historia Polaka, który jest muzykiem, ma swoją kapelę i los sprawia, że ratuje innego muzyka, który ma żydowskie pochodzenie. Nasz bohater ratuje tamtego człowieka z Holocaustu. To tak pokrótce – opowiada Anna Kazejak, reżyser filmu powstającego dla Telewizji Polskiej.

Filmowy Cudak postanawia wyprowadzić z getta muzyka (w tej roli Andrzej Kłak) oraz jego córkę. Później przyjmuje ich do swojego mieszkania.

Środa na Rybnej

– Myślę, że to jest bardzo szlachetna i ważna w tym czasie historia, zresztą uniwersalna, bo w każdym czasie jest ważna. Nie jest tuzinkowa, dotykamy rzeczy, których może ktoś kiedyś dotykał, ale nie w ten sposób. Więcej nie mogę powiedzieć, bo to jest tajemnica – mówi Kazimierz Mazur, odtwórca tytułowej roli. – Cudak nie ma takiego nazwiska przez to, że tak wygląda, tylko ma takie nazwisko – zastrzega Mazur. W środę na Rybnej odgrywał scenę, w której przedostał się do żydowskiego getta, gdzie przebywał ratowany przez niego muzyk. – Wychodziłem z jednego świata do drugiego.

– Ten film, jego scenariusz, jest oparty na faktach – podkreśla Anna Kazejak. – Faktycznie była taka historia, nie do końca ona oczywiście wyglądała jak w filmie, ale była inspiracją dla tej fabuły. Opowiadamy rzecz, która jest bardzo prawdziwa, bardzo bolesna i myślę, że traktuje o tym, co najważniejsze: o humanitaryzmie. O człowieczeństwie, które czasami nawet nie wiemy, że w nas jest.

Najważniejszy w życiu

– Nasz bohater po prostu z czasem odkrywa, że ten człowiek, który wcześniej wydawał mu się wrogiem, konkurencją w jego zawodzie, potem okazuje się przyjacielem, kimś najważniejszym w jego życiu – opowiada reżyserka. – Więc myślę, że to jest film o najważniejszych rzeczach, o których może czasami dzisiaj nie pamiętamy. Ale być może ten kostium, ta sytuacja wojenna bardziej pokazywała, kto tak naprawdę jest człowiekiem. I nasz Cudak takim człowiekiem okazuje się być.

– Rozmawialiśmy z Anią przed tym filmem, że to będzie taki mały „Pianista”. Rzeczywiście to jest taka tematyka: zaprzyjaźniania się z kimś pochodzenia żydowskiego, ratowania go. Film oczywiście jest umiejscowiony w osobliwych, ciężkich czasach jak II wojna światowa, ale tutaj jakby wszystko jest oparte na ekipie Cudaka – mówi Mateusz Król, jeden z aktorów grających w nowym filmie. – Moja postać to Golo, który gra na kontrabasie, z czego się bardzo cieszę, bo to fajny, dostojny instrument. Ja i Cudak się przyjaźnimy, gramy w jednej kapeli. W tych osobliwych czasach II wojny światowej ci chłopcy zajmują się muzyką, graniem. To jest taką odtrutką na te ciężkie czasy i w tym są wolni.

Filmowy Lublin

– Nie będzie to kino typowo wojenne, w tym sensie, że tylko smutne, ale będzie też dużo życia, muzyki, dużo ciekawej scenerii – podkreśla reżyserka.

Swoich wdzięków użyczy filmowi Lublin, który nie udaje jednak żadnego konkretnego miasta.

– My nie chcemy tego przyporządkować jednemu miejscu, bo myślę, że takie historie działy się w wielu miejscach. Ale ta historia, która była inspiracją dla naszych wydarzeń filmowych, miała miejsce w Radomiu – wyjaśnia Anna Kazejak, która chwali sobie pracę w Lublinie. – To jest naprawdę piękne miasto i jest niewiele miejsc w Polsce, gdzie możemy z sukcesem realizować sceny osadzone w II wojnie światowej.

– Ja się bardzo cieszę, że biorę udział w tym projekcie – podkreśla odtwórca tytułowej roli. – To jest oczywiście czysty przypadek, bo znalazłem się w tym filmie, dlatego że grałem epizodyczną rolę w „Wojennych dziewczynach”. Nawet małego epizodu nie można odpuszczać i dzięki temu zostałem obsadzony w tym filmie na główną rolę, bo Ania oglądała i powiedziała „dobrze, możemy na niego postawić”. To niesamowita sprawa, to jest taki amerykański sen, tylko w Polsce.

Na wiosnę

Kiedy zobaczymy efekty pracy filmowców? – Myślę, że będziemy gotowi z filmem na wiosnę. Nie wiem, jakie będą jego koleje, czy będzie on miał najpierw jakąś festiwalową podróż, a potem będzie na ekranach telewizji. Tego jeszcze nie wiemy. Sytuacja jest dynamiczna nie tylko ze względu na kwestie, jakie zazwyczaj są związane z filmem, czyli długi okres postprodukcyjny, ale i kwestie związane z pandemią – dodaje reżyserka. – Będą państwo zadowoleni – zapewnia Kazimierz Mazur. – Bo jak Ania coś robi, to na 100 procent.

Film powstaje na zlecenie Telewizji Polskiej. Producentem jest firma Akson Studio.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Monter balustrad zarobi 11 tys., a policjant ponad 6 tys. zł. Sprawdź dobrze płatne oferty pracy w woj. lubelskim
OFERTY PRACY
galeria

Monter balustrad zarobi 11 tys., a policjant ponad 6 tys. zł. Sprawdź dobrze płatne oferty pracy w woj. lubelskim

Dla kierowców i informatyków. Specjalistów sprzedaży i dermatologów. Wybraliśmy najciekawsze oferty z Centralnej Bazy Ofert Pracy. Sprawdź je w naszej galerii.

wizualizacja inwestycji

Lex deweloper na Wojciechowskiej spalił na panewce. Radni przeciwni budowie osiedla na Konstantynowie

Komisja Rozwoju Miasta, urbanistyki i Ochrony Środowiska Rady Miasta Lublin jednogłośnie negatywnie zaopiniowała projekt uchwały w trybie lex deweloper, który miał umożliwić budowę osiedla na 662 mieszkania przy ul. Wojciechowskiej 42b. Inwestycji sprzeciwia się również sąsiadujący zakład produkcyjny oraz mieszkańcy.

Topory, monety i ozdoby. Nowe znaleziska na lubelskich ziemiach
ZDJĘCIA
galeria

Topory, monety i ozdoby. Nowe znaleziska na lubelskich ziemiach

Miejsce znalezienia tych wszystkich przedmiotów wcześniej nie było znane archeologom. Archeolodzy wrócą tu na wiosnę i dokładnie zbadają teren.

Precle w czekoladzie: tym razem nie do jedzenia, a do zwrotu

Precle w czekoladzie: tym razem nie do jedzenia, a do zwrotu

Partię dwóch produktów wycofuje sama sieć handlowa, o czym informuje i klientów, i Główny Inspektorat Sanitarny.

Wieczór z Polskim Baletem Narodowym
balet
7 lutego 2025, 19:00

Wieczór z Polskim Baletem Narodowym

Lubelski Teatr Tańca zaprasza w najbliższy piątek (7 lutego) na "Juvenalia 3" w wykonaniu Polskiego Baletu Narodowego Junior z Waszawy. „Juvenalia 3” to nie tylko balet – to niesamowity pokaz młodzieńczej pasji, elegancji, sztuki na najwyższym poziomie oraz muzyki.

Premier Donald Tusk

Premier Tusk: Polska nie będzie implementowała Paktu migracyjnego

Ani żadnego zapisu tego typu projektów, które miałyby doprowadzić do przymusowego przyjmowania przez Polskę migrantów zidentyfikowanych w innych krajach europejskich – zapowiedział premier Donald Tusk. – Cała Europa musi zrozumieć, że Polska ponosi z tego tytułu ciężary i mają nam pomagać, a nie nakładać jakiekolwiek nowe ciężary.

Walentynki z piosenkami Niemena
14 lutego 2025, 19:00

Walentynki z piosenkami Niemena

Walentynki za pasem. Dlatego jeśli nie macie na ten dzień planów, to możecie wybrać się do Łukowa na koncert Fabryki Piosenki Łukowskiego Ośrodka Kultury. Tego dnia wokaliści ŁOK zaprezentują najsłynniejsze piosenki Czesława Niemena.

Kłusowali, ale już ich złapali. Ojciec i syn staną przed sądem

Kłusowali, ale już ich złapali. Ojciec i syn staną przed sądem

Zastrzelona wydra, tusza łosia, dwie nielegalne jednostki broni palnej i blisko tysiąc sztuk amunicji. Co jeszcze znaleźli policjanci podczas przeszukania?

Zgubione, znalezione i oddane. Pieniądze i dokumenty wróciły do właściciela

Zgubione, znalezione i oddane. Pieniądze i dokumenty wróciły do właściciela

Myślałem, że już nie odzyskam straconych pieniędzy i dokumentów... - usłyszeli policjanci od człowieka, który odzyskał swoje dokumenty i pieniądze o równowartości blisko 20 tysięcy złotych.

Daję z siebie 200%! - Małgorzata Ostrowska o koncertowaniu, nowej płycie i The Voice Senior
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Daję z siebie 200%! - Małgorzata Ostrowska o koncertowaniu, nowej płycie i The Voice Senior

Na każdym koncercie daje z siebie wszystko, co dać mogę, czyli 100, 150 albo i 200 proc.. Uważam, że artysta jest do tego zobowiązany; przynajmniej z punktu widzenia etykiety zawodowej.

Likwidacja przejazdu na ulicy Łomaskiej. Mieszkańcy mogą zgłosić swoje uwagi na kolejnym spotkaniu

Likwidacja przejazdu na ulicy Łomaskiej. Mieszkańcy mogą zgłosić swoje uwagi na kolejnym spotkaniu

Omówienie lokalizacji tunelu na przedłużenie alei Jana Pawła II do ulicy Dokudowskiej oraz przebudowa przejazdu kolejowego na ulicy Łomaskiej na tunel dla pieszych i rowerzystów - top plan na najbliższe spotkanie.

Gdzie zamieszkają lokatorzy z Farbiarskiej? Siedzą na walizkach, a czas ucieka

Gdzie zamieszkają lokatorzy z Farbiarskiej? Siedzą na walizkach, a czas ucieka

Z gwarancjami od miasta i właścicieli, ale nadal w niepewności. Co stanie się z mieszkańcami budynku przy Farbiarskiej 2? Dokąd pójdą? Władze miasta zachęcają do skorzystania z lokali gminnych, właściciele zapewniają, że nikt nie zostanie na lodzie. Wszyscy jednak zasłaniają się przepisami, a mieszkańcy czekają.

Ferie na Roztoczu. RPN zaprasza na trzy dni zabawy
25 lutego 2025, 10:00

Ferie na Roztoczu. RPN zaprasza na trzy dni zabawy

Zaprzyjaźnij się z roztoczańską przyrodą i zaParkuj na ferie do nas – zachęca Roztoczański Park Narodowy, zapraszając do kilkudniowej zabawy, w której udział jest bezpłatny.

Mamy wybrały: jak rodzić, to tu. Lubelski szpital wśród najlepszych w kraju

Mamy wybrały: jak rodzić, to tu. Lubelski szpital wśród najlepszych w kraju

Fundacja „Rodzić po Ludzku” opublikowała raport dotyczący najlepszych porodówek w Polsce. Szpital z naszego regionu znalazł się w pierwszej dziesiątce w kraju.

Romanowski z nowymi zarzutami. Jest też wniosek o uchylenie immunitetu

Romanowski z nowymi zarzutami. Jest też wniosek o uchylenie immunitetu

Prokuratura chce postawić Marcinowi Romanowskiemu, posłowi PiS, kolejne zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. Prokurator generalny Adam Bodnar już skierował do Sejmu wniosek o uchyleniu mu immunitetu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium