Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 sierpnia 2004 r.
8:20
Edytuj ten wpis

Igrzyska w domu

0 0 A A




d Po ponad stu latach igrzyska olimpijskie wracają do domu. W kolebce cywilizacji zmierzą się sportowcy z całego świata. Na historycznej trasie odbędzie się bieg maratoński, a w Olimpii będą rywalizować kulomioci. Po raz pierwszy w historii znicz olimpijski przemierzył pięć kontynentów. Teraz zapłonie w Atenach, gdzie za tydzień zpoczynają się igrzyska XXVIII olimpiady. Jak zapewniają Grecy, będą niezapomniane.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kiedy we wrześniu 1997 roku Ateny wygrały olimpijski wyścig z Rzymem, radości w Grecji nie było końca. Na ulice greckiej stolicy wylegli rozrado-wani ludzie, a wśród szczęśliwych Greków można było dostrzec ówczesnego ministra spraw zagranicznych Giorgosa Papandreu, w którego żyłach płynie polska krew. Po 108 latach igrzyska wracają do ojczyzny. Natychmiast przypominano, że po olimpiadzie w 1896 roku Grecy chcieli, żeby każda impreza tej rangi już zawsze odbywała się w Helladzie.
Poza ochoczo manifestowaną radością brakowało konkretnych działań organizacyjnych. Marazm Ateńczyków wzbudzał zdziwienie nie tylko turystów.
W 2000 roku opóźnienia były tak duże, że ówczesny przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Hiszpan Juan Antonio Samaranch zagroził przeniesieniem imprezy.
Burmistrz Dora Bakoyanni zakasała rękawy i w krótkim czasie
Ateny przypominały dzisiejszy Lublin.
Rozkopanie ulic miało stworzyć wrażenie intensywnej pracy. Kłopot w tym, że naruszeniu kilku metrów ziemi w greckiej stolicy i okolicach niemal zawsze towarzyszą protesty archeologów, a także okolicznych mieszkańców (nadal nie są znane losy znajdującego się w centrum Aten banku, obok którego odkryto wiele przedmiotów archeologicznych).
Za każdym razem, kiedy w ostatnich latach regularnie przyjeżdżałem do greckiej stolicy, efekty pracy Greków widać było gołym okiem. Dokończono budowę trasy łączącej Ateny z Pireusem. W centrum zawsze zatłoczonego miasta wprowadzono stosowne zakazy, co ograniczyło ruch na tyle, że poprawiła się jakość powietrza. Rozbudowano autostrady łączące grecką stolicę z innymi miejscami, m.in. z Peloponezem.
W celu usprawnienia komunikacji uruchomiono trzy kolejne linie metra (istnieją już trzy). Jedna z nich połączyła położony w samym sercu metropolii plac Syntagma z nowym lotniskiem im. Elefteriosa Venizelosa. Imponujący port lotniczy, w ostatnich latach dwukrotnie z rządu uznawany za najlepszy w świecie (w swojej klasie – do 15 mln pasażerów rocznie), jest doskonale przygotowany na przyjęcie ludzi z całego globu. W dodatku na ulicach Aten, po siedemdziesięciu latach przerwy, ponownie pojawiły się tramwaje.
Nie mieli planów !
Przez kilka lat wytykano Grekom opieszałość w budowaniu obiektów sportowych. Najwięcej międzynarodowej krytyki, ze względu na opóźnienia w budowie, wzbudził stadion olimpijski. Zrealizowanie wizji hiszpańskiego architekta obiektu Santiago Calatravy okazało się bardzo czasochłonne. Wymyślił on, że nad stadionem zostanie zamontowana, wykonana ze szkła i stali, kopuła. Projekt Hiszpana wywołał wiele emocji.
Grecy zmodernizowali istniejące obiekty. Historyczny stadion Kalmarmaro (w całości wykonany z marmuru), na którym odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska, będzie gościć łuczników. Remont obiektu trwał ponad pół roku.
Odnowiono również Olimpijski Stadionu Przyjaźni i Pokoju, gdzie zagra-ją nasi siatkarze. Tuż obok, właściwie od nowa, zbudowano stadion Karaiskaki. Obiekt ten – duma Olympiakosu Pireus – noszący nazwę greckiego bohatera narodowego, będzie jedną z aren zmagań piłkarzy. Ponadto mecze piłki nożnej będą rozgrywane również m.in. w Wolos, Patras i Heraklionie na Krecie.
Pireus, który jest położony bliżej Aten niż Świdnik Lublina, to miejsce, gdzie opóźnienia w pracy były najbardziej widoczne.
– Wynikało to z braku… planów instalacji podziemnych, dotyczących uzbrojenia terenu – mówi nam, pragnący zachować anonimowość, inżynier, który pracował przy budowie obiektów.
Wizytówką każdej olimpiady są uroczystości otwarcia i zamknięcia igrzysk. Tradycyjnie Grecy zapowiadają, że widowiska w Atenach będą nie- zapomniane. Od dwóch lat przygotowuje je Dimitris Papaioannou i choć scenariusz objęty są tajemnicą, wiadomo, że zamierza pokazać światu bogactwo greckiej historii. Tymczasem na ateńskiej Place, gdzie koncentruje się towarzyskie życie mieszkańców miasta, nie ustają spekulacje, czy w uroczystości pojawią się artyści światowej sławy.
W uroczystości otwarcia i zamknięcia Igrzysk wystąpi 10 tys. ochotników. Odpowiedzialny za artystyczną stronę imprezy Papaioannou powiedział na łamach czołowego greckiego dziennika „Kathimerini”, że „za ich sprawą sen stanie się rzeczywistością”.
Ktoś nie śpi, żeby spać mógł ktoś
Przez wiele miesięcy sen z powiek spędzał organizatorom problem zakwaterowania. W Atenach i najbliższej okolicy nie ma wystarczającej ilości miejsc noclegowych dla wszystkich pragnących oglądać zmagania sportowców z bliska. Dość nowatorski plan wynajmu mieszkań prywatnych, z entuzjazmem odbierany na początku, spalił na panewce. Swego rodzaju ratunkiem dla gospodarzy jest możliwość zakwaterowania ludzi... na wodzie. Port w Pireusie przyjmie kilkanaście luksusowych statków. Zamieszka na nich ponad 13 tys. osób, zaś obsługiwać je będzie pięć tysięcy ludzi. Do największego portu w Grecji ma zawitać także najbardziej luksusowy statek świata „Queen Mary II”. Waży 150 tys. ton, ma długość 350 metrów i wysokość 21-piętrowego budynku. Na pokładzie brytyjskiego liniowca, nocleg znajdzie ponad 2,5 tys. osób.







LICZBY IGRZYSK



1,962 mld euro - budżet olimpiady

700 mln euro – kwota uzyskana z tytułu praw telewizyjnych

5,3 mln – biletów przygotowali organizatorzy

950 euro – najdroższy bilet na ceremonię otwarcia Igrzysk

50 euro – najtańszy bilet na uroczystość otwarcia olimpiady

10 euro – najtańsze bilety na zawody (mecze hokeja na trawie, zawody wioślarzy i kajakarzy

Za tydzień:


* igrzyska i terroryści
* olimpijska drożyzna
* rekordy sprzed 108 lat

Pozostałe informacje

Naćpani młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Sąsiadów zaniepokoił dym

Naćpani młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Sąsiadów zaniepokoił dym

Odurzeni narkotykami młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Policję zaalarmowali zaniepokojeni sąsiedzi. Prokuratura postawi zarzuty 20-letniej Polce i 18-letniemu Ukraińcowi.

Świdniczanka zakończyła rundę jesienną na trzecim miejscu od końca

Szykują się zmiany w zespole Świdniczanki. „Kadra musi być bardziej jakościowa i bardziej doświadczona”

Tylko 11 punktów na koncie, a w tabeli trzecie miejsce, tyle że od końca. Runda jesienna nie była zbyt udana dla piłkarzy Świdniczanki. Jeżeli zespół Łukasza Gieresza chce na wiosnę powalczyć o utrzymanie w Betclic III lidze, to będzie musiał się wzmocnić.

Piotr Włodarczyk, lubelski wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa na środowej konferencji poinformował o tym, że na terenie województwa lubelskiego prowadzone są kontrole miejsc sprzedaży środków oraz gospodarstw, które te środki zakupiły
galeria

Kontrole i mandaty. Wojewoda walczy z toksycznymi preparatami

Kontrole i mandaty za nieprawidłowe stosowanie fumigantów, czyli preparatów zawierających silnie trujące substancje. To odpowiedź wojewody lubelskiego na ostatnie tragedie, również w naszym województwie.

zdjęcie ilustracyjne
aktualizacja

Ruch pociągów wstrzymany. W Małaszewiczach zderzyły się lokomotywy

Na stacji Małaszewicze Południowe zderzyły się pociągi towarowe. Ruch na linii Terespol-Biała Podlaska jest czasowo wstrzymany. Ale kursuje komunikacja zastępcza.

Cmentarz żydowski w Biłgoraju mieści się przy ul. Konopnickiej

Wandale na żydowskim cmentarzu. Policja szuka, a burmistrz potępia sprawców

Znak równości między swastyką a gwiazdą Dawida, a także obraźliwe napisy ktoś wymalował czerwoną farbą na ścianie cmentarza żydowskiego w Biłgoraju. Policja szuka sprawców tego aktu wandalizmu, a burmistrz wydał oświadczenie, którym potępił to zachowanie.

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Współcześnie wybór telefonu może być nie lada wyzwaniem. Przodujące marki jak Samsung, Xiaomi czy Realme oferują coraz to nowsze modele, w bardzo korzystnych cenach dla klientów. Wybór nie jest taki prosty i oczywisty – smartfonów na rynku jest naprawdę sporo. Aby wybrać idealny model i pakiet, który sprosta naszym oczekiwaniom, najkorzystniej będzie rozważyć łączone możliwości, jakie oferują nam operatorzy. Oto parę słów o abonamencie i telefonach w sieci Play.

W spotkaniu u prezydenta poza Rafałem Zwolakiem i panią Wiktorią (druga z prawej) wzięli też udział radny Dariusz Kierzek i Barbara Farjon z nieformalnej grupy pomocowej Zamojskie Anioły

Nikt nie reagował. Wiktoria wiedziała jak pomóc i dostała podziękowania od prezydenta

Zrobiła to, co zrobić powinien każdy. A jednak tylko ona zareagowała. Być może uratowała życie starszej pani. Za tę postawę prezydent miasta podziękował młodej zamościance.

Jarosław Czarniecki i nie może być zadowolony z postawy Omegi Stary Zamość w rundzie jesiennej

Nieudana jesień Omegi Stary Zamość. Wiosną będą chcieli się poprawić

Omega Stary Zamość w ostatnich latach przyzwyczaiła swoich kibiców do tego, że walczy w „najciekawszej lidze świata” o czołowe lokaty. Tymczasem po rundzie jesiennej podopieczni trenera Jarosława Czarnieckiego zajmują dopiero 12. lokatę. To nie zadowala drużyny, która wiosną chce poprawić swoją pozycję w ligowej tabeli

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamera IP to połączenie kamery i komputera. Dzięki transmisji danych przez sieć LAN lub Internet możesz monitorować obiekt z dowolnego miejsca, oglądając go na bieżąco, przechowując na karcie pamięci lub w chmurze. Dziś przyglądamy się kamerom IP zewnętrznym, omawiając ich rodzaje i zastosowanie.

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Domy w Hiszpanii – Kompletny Przewodnik

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Wiele osób zadaje pytanie, czy osuszacz powietrza jest szkodliwy i jak dokładnie działa to urządzenie. Osuszacze powietrza stały się popularnym rozwiązaniem do radzenia sobie z nadmierną wilgotnością w mieszkaniach, domach, biurach, a nawet magazynach. Aby zrozumieć, jak bezpieczne są te urządzenia i jak działają, dowiedzmy się więcej.

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

W dzisiejszych czasach, gdy codziennie dzielimy się ogromnymi ilościami informacji w internecie, ochrona danych osobowych stała się kluczowym wyzwaniem. Czy zastanawiałeś się, jak bardzo jesteś eksponowany na zagrożenia, nieświadomie przeglądając strony internetowe lub wysyłając e-maile? Zobacz, jak skutecznie zabezpieczyć swoją prywatność w sieci, unikając potencjalnych zagrożeń.

Antoni Wawryca zmarł we wtorek, 26 listopada

Nie żyje Antoni Wawryca. Ponad 20 lat był wójtem jednej gminy

W wieku 69 lat zmarł we wtorek Antoni Wawryca, prawnik, samorządowiec, wieloletni wójt gminy Tomaszów Lubelski.

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy to kluczowy element, który wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze zasady ergonomii, które powinny znaleźć się w każdym biurze. Dowiesz się, jak odpowiednio ustawić stanowisko pracy, jakie produkty biurowe wspierają komfort pracy oraz jak dbać o zdrowie psychiczne pracowników. Dzięki praktycznym wskazówkom, możesz stworzyć zdrowe i wydajne środowisko pracy, które wpłynie na lepszą efektywność i samopoczucie Twoich pracowników.

Wtorkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy

Przełom w sprawie Wołynia? Prezydent Chełma: Brak ekshumacji jest jednym z grzechów naszego państwa

To może być przełom w sprawie Wołynia. - Ukraina potwierdza, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na jej terytorium – poinformował we wtorek szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Andrijem Sybihą. Do sprawy odniósł się prezydent Chełma Jakub Banaszek.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium