Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

12 grudnia 2002 r.
14:02
Edytuj ten wpis

Indeks podany za kraty

Zakład Karny w Zamościu. Drzwi w murze nie mają klamki, z wieżyczek wartownicy uważnie lustrują wnętrze czworoboku. - Gdy zakład karny ma takie właśnie wieżyczki, to coś znaczy - stwierdza dyrektor Marian Puszka. Co znaczy?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Drzwi wejściowe zamykają się za mną z hukiem. Brzęczy pęk kluczy w rękach wartownika. Zatrzaśnięta krata wydaje taki sam przykry dźwięk jak w filmie. A nawet bardziej przykry, bo to jest życie.
Niewielki, estetycznie urządzony barek. Młoda para pije herbatę, mała dziewczynka bawi się między nimi. Pozornie wszystko w porządku. Tylko on co raz patrzy na zegarek. Odmierza czas. Za 20 minut wróci do celi. Kobieta z dzieckiem odejdzie. Na wolny świat. On może wyjdzie stąd za 10, może za 15 lat. Co zapamięta dziewczynka?
Dwa kolory - zielony i orzechowy
Wychowawca kapitan Janusz Kopaczewski prowadzi mnie obok spacerniaka - dużej klatki z metalowych oczek - do drugiego budynku. Do młodego chłopaka, który, mimo wszystko, ma nadzieję zacząć nowe życie po odsiadce.
Zakratowane wejście. Szczęk kluczy, zgrzyt otwieranej od wewnątrz kraty. Wąski korytarz w jednej części pomalowany na zielono, na prawo i lewo drzwi z zakrytymi judaszami, potężnymi zamkami.
- Tu siedzą aresztanci z domniemaniem niewinności - wyjaśnia.
• Nie winy?
- Nie. Musimy zakładać, że ktoś, kto trafi do aresztu, jest niewinny.
• I ma nadzieję na wyjście. I dlatego tu ściany są zielone? W kolorze nadziei?
- Tak - potwierdza kapitan i po przejściu paru metrów znów stajemy przed ciężką kratą. Za nią korytarz ma kolor jasnego orzecha. Kolor beznadziejny, przygnębiający. Jak życie w tej części budynku.
Wrócą tu albo gdzie indziej
Po otwarciu kolejnej kraty "przejmuje” nas starszy sierżant Jacek Chęciński. Wyposażony jedynie w pęk kluczy i telefon. Kabury z bronią nie ma. Jest instruktorem i mistrzem sztuki walk Wschodu. Pilnuje 28 cel - 150 więźniów. Cały czas chodzi. Korytarz, krata. Kolejny odcinek - krata. Załamanie korytarza, krata. Klucze, zamki, otwieranie, zamykanie, spojrzenie w oko judasza.
- Jeśli więzień coś chce, dobija klapę, czyli po prostu wali w drzwi. Co może chcieć? Na przykład: widzieć się z psychologiem, porozmawiać z wychowawcą, wezwać lekarza. W ciągu minionych 4 lat nie musiałem interweniować czy wzywać pomocy. To też zależy od pozycji, jaką oddziałowy sobie wypracuje.
Właśnie więźniowie wynoszą śmiecie z cel. Oddziałowy otwiera drzwi, jeden ze skazanych wychodzi z workiem i wrzuca go do pojemnika na korytarzu, wraca. Szczęk zamykanej zasuwy. Sierżant otwiera kolejne drzwi...
- Zaraz wyjdą grypsujący - wyjaśnia na boku Janusz Kopaczewski. - Nie rokują - według mnie - żadnej nadziei na resocjalizację. Wrócą tu albo gdzie indziej. Najgorsza, nieprzewidywalna kategoria skazanych - młodociani.
W świetle korytarza widać muskularnych, wytatuowanych młodych ludzi, ogolone głowy. Chowają się przed obiektywem - mają do tego prawo. Wyglądają na bardzo pewnych siebie.
Najwyższy śpi najniżej
W celi, która ma tylko sześć prycz, jest luźno. Z reguły jest ich 8-12 - piętrowe, narzucone kocami, obwieszone obrazkami świętych lub gołych panienek w seksownych pozach.
Właśnie niedawno roznoszony był obiad - grochówka i pulpety w metalowych miskach.
- Najwyższy w hierarchii zajmuje dolną pryczę. Nie, sprężyny nie skrzypią, bo ich nie ma. Zostały usunięte, gdyż zdarzały się połyki. Wstawiono deski. Piętnowani są i najniżej stoją pedofile, gwałciciele dzieci, homoseksualiści. Ustalanie hierarchii, zasad, reguł, drugie życie zaczyna się w celach po dwudziestej drugiej. Czy ingerujemy? Oczywiście - zapewnia oddziałowy.
Obok pryczy stoi mężczyzna o przyjaznym, niewinnym spojrzeniu i twarzy okrytej zmarszczkami. Wzbudza zaufanie. Trzeba sobie dopiero przypomnieć, gdzie się jest.
- Szczerze mówiąc, nie chcę nawet myśleć o tym, kto za co jest skazany - rzuca Jacek Chęciński. - Nie chcę się uprzedzać.
Co robią przez dzień?
- Do niczego ich zmusić nie można. Jeśli nie zechcą, nie wychodzą z celi. Mogą też korzystać z różnych zajęć sportowych albo kulturalnych - mówi Janusz Kopaczewski, wychowawca.
Labiryntem korytarzy poprzegradzanych kratami schodzimy na najniższą kondygnację. Tu, obok sali ze stołem ping-pongowym, kaplicami (katolicką i prawosławną), małe pomieszczenie. Jeden z więźniów stoi przed sztalugami. Maluje papieża. Utalentowany przestępca zza wschodniej granicy - i obraz Ojca Świętego...
W głębi korytarza biblioteka. 15 tysięcy voluminów. Za nienowym biurkiem drobny chłopak w okularach, krótko ostrzyżone włosy, bluza w kratę. Nerwowo skubie palce. Wyrok: 8 lat.
Start na złym torze
• Powiedz coś o sobie.
- Nie chcę. Nie będę nic mówić. Nie chcę tego wspominać - odwraca głowę.
• Podobno chcesz studiować. Dlaczego?
- Bo mam nadzieję. Jak skończę tu studia, to po wyjściu będę miał jakąś przyszłość.
• Co robiłeś przed "tym”?
- Zaliczyłem dwa semestry WAT.
• I co się stało?
Pochyla głowę. Pochodzi z tak zwanej dobrej rodziny. Ojciec był lekarzem, matka związana ze służbą zdrowia. To, że znalazł się tu, nie znaczy, że nie oczekuje pomocy. A może potrzebuje jej tym bardziej.
- Chodziłem z dziewczyną. Przyjechałem do niej i okazało się, że mnie zdradza - mówi niechętnie, cicho i jakby wstydził się tego, że zależało mu kiedyś na niej. - Pokłóciłem się z nią ostro i miałem wyjechać. Pomyślałem jednak, że możemy rozstać się w zgodzie i wróciłem. Był tam on i kilku jego kolegów. Wywiązała się bójka. Najpierw z nim, później oni chcieli mnie zaatakować...
Zapada cisza. I to już, koniec. "Tylko” bójka? To za co te osiem lat?
- Wtedy ugodziłem nożem... - wyrzuca z siebie. I zaraz dodaje: - Ale on przeżył.
Miał 20 lat. Młodziak, który na życiowym starcie wbiegł na zły tor. Wkrótce zmarła matka. Odwrócili się dawni przyjaciele. Został sam. Choć - paradoksalnie - w więzieniu najtrudniej być samemu. Intymność to towar luksusowy i tu nie należy się go spodziewać. Samotność to co innego.
- Od początku chciałem kontynuować studia. Zwróciłem się do WAT, ale to za daleko, ja nie mam prawa do przepustki. Napisałem podanie do Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu. I wyrazili zgodę. Już mam indeks, legitymację. Jeden z moich kolegów przyniósł mi sylabusy.
• To kosztuje...
- Mam rentę po rodzicach.
• Czy gdybyś wyszedł na przepustkę, powiedzmy - na wykłady, to byś nawiał?
Dziwi się, że można zadać tak naiwne pytanie.
- Za dużo mam do stracenia - mówi poważnie. - Za dwa lata mogę się ubiegać o kasację. A wtedy już prawie będę miał licencjat w kieszeni.
• To znaczy, że jednak planujesz przyszłość?
- Jak każdy człowiek. Ale nie są to plany odległe, takie jak założenie rodziny, bo tutaj czas się dłuży, kiedy się na coś czeka. Więc na razie chcę skończyć studia. Po wyjściu może bym wrócił na WAT, na cybernetykę.
Jaki piękny świat!
Wracam labiryntem korytarzy poprzedzielanych kratami, które ze szczękiem zatrzaskują się za mną. Szara, byle jaka ulica przed więzieniem jest piękna...






Pozostałe informacje

Na lądzie, w wodzie i z powietrza. Szukają 38-latka i nic
galeria

Na lądzie, w wodzie i z powietrza. Szukają 38-latka i nic

Minął już przeszło tydzień od dnia, gdy zaginął 38-letni mieszkaniec powiatu Parczewskiego. Mimo intensywnie prowadzonych poszukiwań, na ślad mężczyzny nie udało się natrafić. Akcja ma być kontynuowana.

„Celuloid” – jubileuszowy koncert Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego
Koncert
30 kwietnia 2025, 19:00

„Celuloid” – jubileuszowy koncert Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego

W środę, 30 kwietnia w lubelskim Teatrze Starym odbędzie się specjalny koncert projektu „Celuloid” w wykonaniu dwóch czołowych polskich gitarzystów jazzowych: Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego. Będzie to wydarzenie upamiętniające dziesiątą rocznicę wydania albumu „Celuloid”, wspólnego projektu obydwu muzyków.

Michał Oleksiejczuk zaczynał swoją przygodę z MMA w federacji TFL

Michał Oleksiejczuk pokonał Sedriquesa Dumasa podczas gali UFC 314

Impreza odbywała się w Miami na Florydzie. Dla Polaka pojedynek na gali UFC 314 był szansą przełamania złej serii w postaci trzech porażek z rzędu. Dumas natomiast swój ostatni pojedynek zakończył zwycięstwem pokonując Denisa Tiuliulina.

W Chełmie upamiętniono 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 15. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej
galeria

Chełm pamięta. Uroczystości rocznicowe na Górze Chełmskiej

W niedzielę Chełm oddał hołd ofiarom dwóch bolesnych wydarzeń w historii Polski. W mieście odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 15. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej. To był dzień skupienia, pamięci i wspólnoty.

Dworek Starościński jest siedzibą Centrum Integracji Społecznej w Krasnymstawie. jedna z jego sal służy już też nowożeńcom

Lepiej niż w urzędzie. Cywilne śluby w uroczym dworku. Nie trzeba dopłacać

Już nie w urzędzie, ale znacznie przyjemniejszych okolicznościach mówią sobie sakramentalne "tak" młode pary, które śluby zawierają w Krasnymstawie. Od początku tego miesiąca urzędnik USC udziela ich w saloniku Dworku Starościńskiego przy ul. Sikorskiego 10.

Wrastaj w Hrubieszów. Ponad pół setki nowych drzew w parku
ZDJĘCIA
galeria

Wrastaj w Hrubieszów. Ponad pół setki nowych drzew w parku

To akcja, dzięki której od 2019 roku w mieście przybyły już setki nowych drzew. Od soboty jest ich o 55 więcej. Rosną w Parku Solidarności w ramach akcji "Wrastaj w Hrubieszów". Zostały zasadzone przez dzieci i ich rodziców.

Świetna atmosfera w Lublinie, szkoda tylko, że Motor przegrał z Lechem
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Świetna atmosfera w Lublinie, szkoda tylko, że Motor przegrał z Lechem

Sprzedaż biletów na mecz Motor Lublin – Lech Poznań nie trwała nawet godziny. Na trybunach pojawiło się 15200 widzów. Piłkarze obu ekip dostarczyli kibicom solidnej dawki emocji i chyba nikogo po stronie gospodarzy nie trzeba będzie specjalnie przekonywać, żeby wrócił na Motor Lublin Arenę. Sprawdźcie nasze zdjęcia z niedzielnego hitu PKO BP Ekstraklasy.

Umowa gminy z filią AWF podpisana

Samorząd bliżej uczelni. Skorzystają studenci i młodzieżowa drużyna pożarnicza

Samorząd zacieśnia więzi z kolejną uczelnią. Korzyści mają być obopólne, nie tylko dla studentów, ale również dla młodzieżowej drużyny pożarniczej.

Wielkanocne zakupy. Gdzie świąteczny koszyk wyjdzie najtaniej?

Wielkanocne zakupy. Gdzie świąteczny koszyk wyjdzie najtaniej?

Najmniej za koszyk wielkanocnych zakupów zapłacą klienci sklepów cash & carry, a najwięcej kupujący w supermarketach - wynika z analizy ASM SFA. Najtańszymi sieciami okazały się Selgros, Makro Cash & Carry i Auchan, zaś najdroższymi Intermarché, Carrefour i Dino.

Filip Luberecki przedłużył kontrakt z Motorem o dwa lata

Motor Lublin wreszcie przedłużył kontrakt z utalentowanym obrońcą

Kibice Motoru wyczekiwali informacji o sytuacji kontraktowej Filipa Lubereckiego i wreszcie się doczekali. W poniedziałkowy wieczór klub z Lublina ogłosił, że 19-latek podpisał nową umowę. A ta obowiązywać będzie do końca 2027 roku.

Bialska Rada Kobiet istnieje pół roku. Pracuje nad "solidnymi podstawami"

Bialska Rada Kobiet istnieje pół roku. Pracuje nad "solidnymi podstawami"

Formalnie powołana w listopadzie ubiegłego roku Bialska Rada Kobiet póki co głównie promuje się na Facebooku. Panie zapewniają jednak, że pracują nad „solidnymi podstawami”.

„Na Scenie... za Sceną...” – intymny cykl monodramów w lubelskim CSK
23 kwietnia 2025, 19:00

„Na Scenie... za Sceną...” – intymny cykl monodramów w lubelskim CSK

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zaprasza 23–24 kwietnia na cykl „Na Scenie... za Sceną...”. Przez dwa kolejne wieczory zaprezentowane zostaną dwa poruszające monodramy, w których wystąpią znakomici aktorzy: Anna Seniuk oraz Michał Piela.

Nawet 5 lat więzienia za przemoc wobec ratowników medycznych
PROJEKT

Nawet 5 lat więzienia za przemoc wobec ratowników medycznych

Ministerstwo Sprawiedliwości zgłosiło do prac rządu projekt zmian kodeksu karnego, które mają skuteczniej chronić funkcjonariuszy publicznych, ratowników medycznych i obywateli niosących pomoc

Następca Franka Sinatry, Matt Dusk wystąpi w Centrum Spotkania Kultur
koncert
16 kwietnia 2025, 20:00

Następca Franka Sinatry, Matt Dusk wystąpi w Centrum Spotkania Kultur

16 kwietnia w lubelskim Centrum Spotkania Kultur wystąpi kanadyjski wokalista Matt Dusk. Artysta zdobył międzynarodową sławę dzięki wyjątkowemu głosowi i umiejętności łączenia tradycyjnego jazzu z nowoczesnymi brzmieniami.

Metro 2033: Rocznica serii i gra za darmo (wideo)
GRAMY
film

Metro 2033: Rocznica serii i gra za darmo (wideo)

Seria gier Metro ma już 15 lat. Z tej okazji jej twórcy – ukraińskie studio 4A Games – mają niespodziankę dla graczy, czyli grę Metro 2233 Redux do odebrania za darmo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium