Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

18 stycznia 2007 r.
16:31
Edytuj ten wpis

Jak obliczyć całą Lubelszczyznę

Lubelscy naukowcy, jako pierwsi w Europie, zbadali nasz potencjał

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Większość czasu spędzamy przed telewizorem, nie chodzimy do teatru, a - co gorsze - nie potrafimy zadbać o własną edukację i karierę. Choć z drugiej zapytani o największe problemy, mamy trudność z ich wymienieniem. To wszystko wynika z badań "kapitału intelektualnego" mieszkańców Lubelszczyzny.

To unikatowy projekt w skali europejskiej. Podobną analizę przeprowadzono jak dotąd jedynie w kilku krajach na świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Szczecji i Holandii..
W naszym regionie zajęli się tym naukowcy z lubelskiego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, przy współpracy z poznańską Akademią Ekonomiczną, warszawską Szkołą Główną Handlową i badaczami ze Szwecji. Ich projekt kosztował ponad 650 tys. zł i został sfinansowany z funduszy unijnych.

Więcej rolników

- Korzystając z doświadczeń amerykańskich, dołączyliśmy do ich metod nowe elementy - wyjaśnia dr Andrzej Wodecki, szef Uniwersyteckiego Centrum Zdalnego Nauczania i Kursów Otwartych UMCS, który koordynował projekt. - Przede wszystkim bardzo szczegółowe ankiety przeprowadzone wśród ponad 1,1 tys. osób, a także kilkuset firm, różnych instytucji, gmin i uczelni wyższych.
Naukowcy wytypowali 200 czynników, które w różny sposób świadczą o "kapitale intelektualnym" społeczeństwa. Od ilości basenów czy bibliotek przypadających na jedną osobę, przez liczbę godzin spędzanych przez mieszkańców przed telewizorem, aż po ich stosunek do nauki i posiadane umiejętności. Tak powstał bardzo szczegółowy obraz lubelaków, pokazujący ich możliwości, trudności i szanse.
Jaki to obraz? Z ponad 1,1 tys. przepytanych mieszkańców regionu największa grupa (24 proc.) ma wykształcenie zasadnicze zawodowe, wyższe: 16 proc. Największa grupa ankietowanych pracuje w rolnictwie: 38,4 proc. (znacznie powyżej średniej krajowej: 16,5 proc.). Z badań wynika, że statystyczny mieszkaniec naszego regionu zmienia zawód częściej niż co 8 lat (najczęściej deklarowany wyuczony zawód to mechanik). Jednocześnie zdecydowana większość z nas twierdzi, że nie chce zmieniać pracy.

Po co się uczyć

Żadnego języka obcego nie zna 44,5 proc. lubelaków. Jeśli SMS z telefonu komórkowego potrafi wysłać ponad 80 proc. ankietowanych, to już tylko połowa mieszkańców Lubelszczyzny umie napisać na komputerze pismo; tyle samo radzi sobie z Internetem.

Telemaniacy

Co gorsze, sporo ankietowanych deklaruje, że nie chce się szkolić i poprawiać swoich kwalifikacji - wyklucza to aż 36 proc. pytanych. Dlaczego? Głównie dlatego, że "w tym wieku szkolenia nie są mi już niepotrzebne", albo dlatego, że "mam już pracę". Okazuje się, że to ważniejsze powody niż np. brak pieniędzy. Dodatkowo, spośród tych, którzy mogliby się szkolić, połowa nie wie, czego chcieliby się uczyć.
- Wynika z tego, że nie potrafimy świadomie kierować swoją ścieżką edukacyjną albo karierą zawodową - tłumaczy dr Wodecki.
A co robimy w wolnym czasie? Głównie oglądamy telewizję (dwie trzecie z nas spędza każdego dnia od jednej do czterech godzin dziennie przed telewizorem). Za to trzy czwarte ankietowanych wcale nie chodzi do teatru, ponad połowa na koncerty, a niewiele mniej do kina. Przeciętny mieszkaniec naszego regionu czyta 2 książki rocznie. Co ciekawe, jedna trzecia zapytanych nie przeczytała w zeszłym roku ani jednej.

Dajcie wędkę

Efekt? Jedna trzecia zapytanych nie potrafiła wymienić ani jednego problemu, z którym borykali się w zeszłym roku. Niestety większość nie była też w stanie wymienić ani jednego sukcesu. Ale z drugiej strony, na pytanie, "czy jesteśmy zadowoleni z życia", większość uznała, że tak!
- Te wszystkie wyniki to dopiero połowa projektu - zaznacza dr Andrzej Wodecki. - Bo przy ich odpowiedniej analizie jesteśmy w stanie ocenić potencjał mieszkańców naszego regionu. To szczególnie ważne w kontekście sytuacji finansowej i położenia Lubelszczyzny. Zwłaszcza dla decydentów, którym wskazaliśmy priorytety, na których powinni się koncentrować, żeby to przyniosło jak największe korzyści społeczno-ekonomiczne.
Badania wskazują na przykład na to, że działania w obszarze społeczeństwa informacyjnego powinny dążyć do podnoszenia umiejętności mieszkańców, a nie do budowania infrastruktury. A wszelkie szkolenia i programy pomocowe powinny prowadzić do ich usamodzielnienia. - Trzeba nauczyć ludzi się uczyć - podkreśla dr Wodecki. - Zamiast gotowej ryby, lepiej dać wędkę, żeby sami tę rybę złowili.
Wyniki badań lubelskich naukowców trafiły już do władz naszego regionu. Autorzy opracowania prezentowali je także na kilku ogólnopolskich konferencjach, a nawet na seminariach w innych krajach. Bo lubelskie badania tak spodobały się innym, ze kolejne państwa chcą przeprowadzić podobne u siebie.

Pozostałe informacje

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium