Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 czerwca 2011 r.
14:23
Edytuj ten wpis

Kiedy pacjent ugryzie lekarza. Z czym zmagają się medycy

0 2 A A
 (Archiwum)
(Archiwum)

Chory gryzący ratownika, nastolatek demolujący gabinet czy opluwająca pielęgniarkę dziewczyna przestała już dziwić lekarzy i pielęgniarki. Już nie tylko oszczerstwa i pomówienia ze strony pacjentów i współpracowników stały się codziennością w ich pracy. Problem w tym, że nieodłączną częścią szpitalnej kultury staje się też fizyczna agresja pacjentów w stosunku do personelu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Leszek Kubicz, dyrektor Lubelskiej Izby Lekarskiej, przyznaje, że coraz więcej lekarzy skarży się na ataki agresji ze strony pacjentów.

– Dlatego w lutym 2010 roku przy okręgowych izbach lekarskich powołano nową funkcję społeczną, tj. okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej. Wówczas oficjalnie zwróciło się do nas 12 lekarzy, którzy prosili o pomoc w odparciu zarzutów, pomówień i oszczerstw, kierowanych w ich stronę przez pacjentów bądź współpracowników.

Tylko od stycznia 2011 wpłynęło do nas 6 takich skarg. Trzy z nich dotyczyły agresywnych pacjentów. A to tylko wierzchołek góry lodowej.

Szantaż i pogróżki

– W ośrodkach zdrowia dochodzi do różnych sytuacji. Od codziennych sprzeczek, przez obrzucanie personelu medycznego błotem, czy pogróżki – wyjaśnia dr Jacek Niezabitowski, okręgowy rzecznik odpowiedzialności zawodowej w Lublinie. – Niedawno zgłosił się do nas lekarz, który poskarżył się, że chory grozi, że podpali mu samochód.

Zdaniem dr. Niezabitowskiego, takie sytuacje wywołane są zwykle niezadowoleniem pacjentów, którzy muszą chociażby czekać w kolejce na przyjęcie.

Maria Jabłońska, pielęgniarka w izbie przyjęć w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Lublinie, wiele razy przekonała się o tym, że chorzy zwykle dają o sobie znać, gdy muszą czekać w kolejce. – Wtedy obrażają personel medyczny. Kilka dni temu do izby wbiegł mężczyzna. Wymuszał, by natychmiast usunąć mu kleszcza – opowiada pielęgniarka. – Krzyczał, że śpieszy mu się do pracy. Zanim jednak dojdzie do zabiegu, osoba musi zostać u nas zarejestrowana. Mężczyźnie nie spodobało się to, że musi czekać. Obrzucił nas szeregiem wulgaryzmów i... wyszedł.

Trzeba wezwać policję

W zeszłym roku wzburzony i agresywny mężczyzna ugryzł ratownika medycznego, który próbował mu pomóc. – Oswajamy się z takimi sytuacjami coraz bardziej – dodaje Jabłońska.
Obrażają jednak nie tylko chorzy, cierpiący i zdenerwowani pacjenci.

– Kilka dni temu ubliżała nam pijana dziewczyna, która towarzyszyła jednemu z pacjentów – opowiada Agnieszka Jankowska, pielęgniarka oddziałowa z izby przyjęć szpitala kolejowego w Lublinie. – Utrudniała przeprowadzenie podstawowych czynności. Musieliśmy wezwać policję. Zresztą, wielokrotnie prosiliśmy już o pomoc funkcjonariuszy. Często w przypadkach, kiedy chorzy demolowali pomieszczenia szpitalne. Takie sytuacje to już dla nas codzienność.

Narzekają też pracownicy oddziału toksykologii w szpitalu im. Jana Bożego w Lublinie. Sama ordynator oddziału, dr Hanna Lewandowska-Stanek, nie przypomina sobie, by chory ją obraził.

– Jednak lekarze dyżurni bardzo często skarżą się, że pacjenci kierują w ich stronę różne oszczerstwa. Na nasz oddział trafiają pacjenci pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Obrażanie z użyciem wulgaryzmów stało się tu już niechlubną normą.

Psychiatrzy skarżą się najrzadziej

Z krajowych zestawień dostępnych w Naczelnej Izbie Lekarskiej wynika, że najczęściej o pomoc zwracają się interniści, kardiolodzy, chirurdzy i ortopedzi. Tuż za nimi są położnicy i ginekolodzy, a dalej dentyści, pediatrzy, chirurdzy dziecięcy, a na końcu psychiatrzy.

W jakich sprawach lekarze najczęściej szukają pomocy? – Na pierwszym miejscu są pacjenci oskarżający o powikłania chorobowe. Na drugim: nieetyczne zachowania lekarza. Na trzecim: śmierć, później poświadczenie nieprawdy, dalej naruszenie praw chorych psychicznie i konflikty między lekarzami – wymienia lek. Jolanta Orłowska-Heitzman, naczelny rzecznik odpowiedzialności zawodowej. – Przyjęcie korzyści materialnej są przede wszystkim nagłaśniane i osądzane w mediach, a po tych medialnych zawirowaniach trafiają do rzecznika. Jasno trzeba powiedzieć, że takie sprawy są rozpatrywane, lecz – jak w każdym innym przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa – pierwszeństwo w prowadzeniu tego typu spraw ma powszechny wymiar sprawiedliwości.

Savoir-vivre dla lekarzy

Część spraw, kierowanych do rzecznika odpowiedzialności zawodowej to skargi dotyczące konfliktów między lekarzami. – Zawsze trudne i skomplikowane. Trudno nieraz dociec przyczyny nieporozumienia, a decyzja o sposobie zakończenia postępowania budzi wiele emocji ze strony zainteresowanych – podkreśla Katarzyna Strzałkowska, rzecznik prasowy NIL. Dlatego nauczyciele medycyny podczas zajęć kładą nacisk również na prawne aspekty hipotetycznych spraw, które mogą przytrafić się przyszłym lekarzom w praktyce.

– Uczulają nas na różne reakcje ze strony pacjentów – mówi Ola, studentka trzeciego roku medycyny na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. – Prowadzący przedstawiają nam także prawną stronę sytuacji i sposób, w jaki możemy bronić swoich praw.

Katarzyna Strzałkowska dodaje, że niepokoi ją duża liczba skarg dotyczących nieetycznych zachowań lekarzy. – Chodzi o sposób odnoszenia się do chorych i ich rodzin lub braku czasu na rozmowę z pacjentem i jego rodziną w celu poinformowania o planowanym sposobie diagnozowania i leczenia oraz rokowaniach, co do zdrowia i życia. Informacja udzielana pacjentowi czy jego rodzinie musi być podana w sposób dla nich zrozumiały i lekarz musi znaleźć czas na taką rozmowę.

Pozostałe informacje

Szukacie imprezy w eleganckim stylu? Fundacja Abraham D Ministry zaprasza do udziału w Gali Dziękczynnej!

Międzykulturowy wieczór w CSK w Lublinie

Sztuka, moda, muzyka i smaki świata – wszystko to czeka na uczestników sobotniej Gali Dziękczynnej organizowanej z okazji 2. rocznicy działalności Fundacji Abraham D Ministry. Jak przedstawia się program tego wydarzenia?

Kiedy remont Trybunału Koronnego? Miasto stara się o pozwolenie

Kiedy remont Trybunału Koronnego? Miasto stara się o pozwolenie

W kwietniu 2023 roku miasto Lublin ogłosiło, że jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w centrum Starego Miasta – Trybunał Koronny – przejdzie remont i przebudowę. Niedawno złożono wniosek o pozwolenie na realizację prac wewnętrznych, a to kolejny etap przygotowań do rozpoczęcia kompleksowego remontu.

Pociski moździerzowe i mina przeciwpiechotna znalezione w ziemi

Pociski moździerzowe i mina przeciwpiechotna znalezione w ziemi

Dwie interwencje dotyczące niewybuchów z czasów II wojny światowej mieli w tym tygodniu puławscy policjanci.

Znakowanie Laserowe: Włoska Innowacja Rewolucjonizująca Przemysł Produkcyjny

Znakowanie Laserowe: Włoska Innowacja Rewolucjonizująca Przemysł Produkcyjny

Znakowanie laserowe: włoska innowacja rewolucjonizująca przemysł produkcyjny dzięki wiodącej na świecie firmie Lasit

Książka, czyli idealny prezent dla dziecka

Książka, czyli idealny prezent dla dziecka

Znalezienie odpowiedniego prezentu dla dzieci zawsze jest ogromnym wyzwaniem. Oczywiście najlepszym, co możemy podarować najmłodszym, jest wspólnie spędzony czas. Szczególnie ten, który pozwala na kolekcjonowanie wspomnień i rozmowę. Bliskość ukochanej osoby i skoncentrowanie swojej uwagi wyłącznie na najmłodszym członku rodziny daje ogromne poczucie bezpieczeństwa. Okazją do tego może być wspólne czytanie książki. Sprawdź, co sprawia, że książki dla dzieci są ponadczasowym rozwiązaniem i czemu warto je wybrać zamiast kolejnej zabawki.

Mateusz Biernacki zginął na służbie. Ostatnie pożegnanie 35-letniego policjanta

Mateusz Biernacki zginął na służbie. Ostatnie pożegnanie 35-letniego policjanta

Mateusz Biernacki, policjant stołecznej komendy, który zginął w tragicznych okolicznościach na służbie zostanie pochowany w Białej Podlaskiej. Pogrzeb odbędzie się w piątek.

Naprawa sprzętu AGD w autoryzowanym serwisie? Możliwości naprawy urządzeń Electrolux w Gdyni

Naprawa sprzętu AGD w autoryzowanym serwisie? Możliwości naprawy urządzeń Electrolux w Gdyni

W dzisiejszych czasach, sprzęt AGD odgrywa kluczową rolę w codziennym życiu, zapewniając komfort i wygodę w naszych domach. Od pralek, przez lodówki, aż po zmywarki, niezawodność tych urządzeń jest niezbędna dla płynnego funkcjonowania gospodarstwa domowego. Jednak co zrobić, gdy nasze urządzenie przestaje działać? Odpowiedź znajduje się w autoryzowanych serwisach, które oferują profesjonalne naprawy, dając urządzeniom drugie życie.

Język angielski online dla dorosłych - zacznij naukę w każdym wieku

Język angielski online dla dorosłych - zacznij naukę w każdym wieku

Czy zdarza Ci się myśleć, że na coś jest już za późno? Może gdzieś głęboko nosisz w sobie przekonanie, że nauka języka angielskiego jest dla młodszych, bardziej "otwartych umysłów"? Prawda jednak jest zupełnie inna. Czas przestać sobie wmawiać takie przekonania. Każdy z nas, bez względu na wiek, ma w sobie potencjał, aby się rozwijać, otwierać na nowe doświadczenia i z dumą odkrywać nieznane. Nauka języka angielskiego to nie tylko zdobywanie nowej umiejętności, ale też sposób na ożywienie, rozbudzenie wyobraźni, wyjście poza codzienność i odkrycie nowych możliwości. I co najważniejsze – nigdy nie jest za późno. Nigdy nie jest za późno na aktywność.

Czy ametyst przynosi szczęście?

Czy ametyst przynosi szczęście?

Ametyst to jeden z najpiękniejszych i najbardziej cenionych kamieni szlachetnych, który od wieków zachwyca ludzi swoim głębokim, fioletowym odcieniem. Jest to odmiana kwarcu, której barwa wynika z obecności żelaza oraz promieniowania jonizującego. Ametyst występuje w różnych odcieniach fioletu – od delikatnych, jasnych tonów po intensywne, ciemne barwy. Kamień ten jest wykorzystywany przede wszystkim w jubilerstwie do tworzenia wyjątkowej biżuterii, takiej jak naszyjniki, bransoletki, kolczyki czy pierścionki. Biżuteria z ametystu jest nie tylko piękna, ale również symboliczna – od wieków przypisuje się jej różne właściwości duchowe i energetyczne. Ametyst w biżuterii doskonale komponuje się z innymi kamieniami, złotem czy srebrem, a jego szlachetny wygląd sprawia, że jest idealnym wyborem zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje.

Apelacje odrzucone. Urzędnicy i biznesmeni prawomocnie skazani za aferę przetargową

Apelacje odrzucone. Urzędnicy i biznesmeni prawomocnie skazani za aferę przetargową

Apelacje odrzucone. Urzędnicy i biznesmeni z Białej Podlaskiej zostali prawomocnie skazani w aferze przetargowej. Sąd Okręgowy w Lublinie podtrzymał właśnie wyrok bialskiego wymiaru sprawiedliwości.

Najbardziej ikoniczne samochody – kultowe modele cenione przez miłośników motoryzacji

Najbardziej ikoniczne samochody – kultowe modele cenione przez miłośników motoryzacji

Czy istnieje jakiś niezawodny sposób, aby stworzyć kultowe auto? Na pewno można zrobić to „po włosku” – wystarczy popatrzeć na modele marek takich jak Ferrari, Lamborghini czy Maserati. Mocny silnik, znakomite właściwości jezdne oraz niesamowite, aczkolwiek niepraktyczne nadwozie to zdecydowanie skuteczna metoda. Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba tworzyć supersamochodu wartego miliony, aby zbudować ikonę motoryzacji.

Od poniedziałku autobus pojedzie inaczej. Zmiana trasy jednej linii

Od poniedziałku autobus pojedzie inaczej. Zmiana trasy jednej linii

Od poniedziałku (2 grudnia) autobus linii 35 pojedzie inną trasą. To odpowiedź na wniosek Gminy Miejskiej Świdnik.

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024 rozstrzygnięta
film

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024 rozstrzygnięta

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zobaczcie co mówili najlepsi. Zapraszamy do oglądania naszej relacji z wydarzenia.

Sześć piłkarek MKS FunFloor znalazło się w kadrze reprezentacji Polski

Osiem zawodniczek MKS FunFloor Lublin wystąpi w mistrzostwach Europy. Dzisiaj Polska gra z Francją

Aż osiem szczypiornistek MKS FunFloor Lublin wystąpi w rozpoczynających się w czwartek mistrzostwach Europy. Polska także dzisiaj otworzy turniej. Pierwszym rywalem Biało-Czerwonych będzie Francja (godz. 20.30). Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie Eurosportu 1 oraz w internecie na platformie Max.

Wypadek na jednej z ulic Lublina. Tworzą się korki

Wypadek na jednej z ulic Lublina. Tworzą się korki

Poranne zderzenie trzech aut na ulicy Kunickiego w Lublinie. Tworzą się korki, komunikacja miejska może kursować z opóźnieniem.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium