Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 lipca 2017 r.
16:18

Kim jest radny sejmiku Stanisław Misztal? "Nazywaliśmy go „mistrzem drugiego planu”

Niedawni koledzy partyjni wyrażają ulgę z jego odejścia, opozycja nie kryje radości z tego faktu, ale nie chce go w swoich szeregach. Kim jest radny sejmiku województwa Stanisław Misztal?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z zawodu jest lekarzem okulistą, prowadzi własny gabinet w Zamościu. Przygodę z polityką zaczynał w latach 90. zasiadając w zamojskiej Radzie Miasta. Był związany z Porozumieniem Centrum, z rekomendacji którego w wyborach parlamentarnych w 1997 roku znalazł się na listach Akcji Wyborczej Solidarność. Otrzymał 6002 głosów i zdobył mandat poselski. W lipcu 2000 r. został usunięty z klubu parlamentarnego AWS za głosowanie przeciwko inicjatywom rządu Jerzego Buzka. W kolejnych wyborach bez powodzenia kandydował do Senatu z własnego komitetu. Następnie związał się z Samoobroną RP i jako jej kandydat w 2002 i 2006 roku dwukrotnie był wybierany do sejmiku województwa lubelskiego. Z ugrupowaniem rozstał się w 2008 r.

Powrót do polityki

Do polityki Stanisław Misztal powrócił po czteroletniej przerwie, w 2014 roku. Jako kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego zdobył w swoim okręgu 5618 głosów i ponownie został radnym wojewódzkim. - Szukał miejsca na listach i postanowiliśmy go przygarnąć. Od początku widać było, że starał się podkreślać swoją niezależność. W swoich wystąpieniach często chwalił Prawo i Sprawiedliwość - mówi nam anonimowo jeden z ludowców.

Jego przygoda z PSL trwała niespełna trzy lata. W ubiegłym tygodniu zrezygnował z legitymacji partyjnej i członkostwa w klubie radnych stronnictwa w sejmiku.

Bo krytykowali ministra

Jaki był powód tej decyzji? Jak tłumaczy radny, chodziło o krytykowanie przez ludowców ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela. - Wyborcy są bardzo niezadowoleni z powodu złożenia wobec niego wotum nieufności. Zarzuty nader liczne są niesłuszne i wysoce niesprawiedliwe. Jest to niepoważna gra polityczna, aby przedstawić wyjątkowo pracowitego i solidnego ministra w jak najgorszym świetle - mówi nam radny. I dodaje, że ma na myśli krytykę ze strony czołowych polityków partii. - Nie przypominam sobie, aby radni wojewódzcy PSL krytykowali ministra. Jeden nawet ciepło się o nim wyrażał - podkreśla Stanisław Misztal.

Ulga prezesa

W związku z rezygnacją radnego Misztala oświadczenie wydał prezes Zarządu Wojewódzkiego PSL w Lublinie, europoseł Krzysztof Hetman.

- Jako organizacja wojewódzka wyrażamy głęboką ulgę z rezygnacji Stanisława Misztala z członkostwa w Polskim Stronnictwie Ludowym. Jednocześnie czujemy się zobowiązani do przeproszenia mieszkańców województwa lubelskiego za działalność naszego byłego członka, która pomimo wsparcia koleżanek i kolegów nie przyniosła żadnej wartości dodanej dla Sejmiku Województwa Lubelskiego. Domyślając się, jakie są prawdziwe powody rezygnacji Stanisława Misztala z członkostwa w PSL, mimo wszystko patrzymy na niego łaskawym okiem - napisał Krzysztof Hetman.

Radość opozycji

Radni opozycyjnego w sejmiku Prawa i Sprawiedliwości odejście Misztala wykorzystali do tego, aby uderzyć w ludowców. - Nie znam tych „prawdziwych powodów”, to wyłącznie insynuacje pana Hetmana - komentuje Marek Wojciechowski, sekretarz klubu PiS w sejmiku. - Po drugie: to dobra wiadomość dla mieszkańców naszego regionu i mam nadzieję, że to będzie pierwsza z serii takich dobrych informacji. Bo nic tak nie trzeba naszemu regionowi jak docelowo odsunięcie PSL od władzy. Efekty ich wieloletnich rządów są znane od tej negatywnej strony w każdym wymiarze i znajdują potwierdzenie w wielu statystykach, w tym tych dotyczących poziomu życia i rozwoju gospodarczego w naszym województwie.

Jak podkreśla polityk PiS, nie ma tematu przejścia radnego Misztala do jego ugrupowania. - Takich rozmów nie było i niema. Ja osobiście byłbym temu przeciwny - podsumowuje Wojciechowski.

Mistrz drugiego planu

Stanisław Misztal jako polityk często pojawia się na różnego rodzaju wydarzeniach. O jego uczestnictwie w wielu wydarzeniach w środowisku krąży sporo anegdot.

- Zawsze mu zależało, aby jeździć na uroczystości w imieniu marszałka. Czy było to przewidziane, czy nie, zawsze musiał znaleźć się przy mikrofonie, żeby zabrać głos. Zdarzało się, że szedł w procesji niosąc gadżety z logo województwa lubelskiego. Na otwarcie jednej z instytucji w regionie przyszedł z własnymi nożyczkami, żeby móc przeciąć wstęgę - opowiada nam jeden z do niedawna partyjnych kolegów radnego. - Nazywaliśmy go „mistrzem drugiego planu”.

Jako dowód można podać przypadek z jesieni 2015 roku. Tuż po wygranych przez PiS wyborach parlamentarnych pojawiły się plotki o tym, że współpraca PSL z PO w sejmikach województw zostanie zerwana. Te doniesienia postanowili zdementować szefowie lubelskich struktur obu ugrupowań, którzy zwołali konferencję prasową na schodach budynku przy ul. Spokojnej, w którym wówczas mieścił się Urząd Marszałkowski. Gdy Krzysztof Hetman i Włodzimierz Karpiński zapewniali dziennikarzy o trwałości koalicji, z drzwi nagle wyszedł Misztal i stanął za ich plecami. Oni sami dowiedzieli się o tym podobno dopiero następnego dnia, kiedy zobaczyli w gazetach zdjęcia z konferencji.

- W ostatnim czasie nie za często pojawiam się na różnych uroczystościach, skupiam się na pracy zawodowej - podsumowuje radny Misztal. - Ale jak już gdzieś jestem, to zabieram głos. Staram się jednak mówić krótko, żeby ci którzy mnie słuchają, się nie zanudzili.

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium