Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

18 stycznia 2007 r.
16:22
Edytuj ten wpis

Koniec spokojnego snu esbeka

Ujawnić nazwiska, rozliczyć z działalności, zabrać przywileje.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Tak Prawo i Sprawiedliwość zamierza rozprawić się z dawnymi funkcjonariuszami Służby Bezpieczeństwa, która ma być uznana za organizację przestępczą.

- Projekt "antyubeckiej" ustawy to nie zemsta, ale sprawiedliwa reakcja demokratycznego państwa na krzywdy, jakie wyrządziła Służba Bezpieczeństwa. Ci ludzie nie powinni pracować w instytucjach publicznych - mówił tydzień temu minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski.
Projekt ustawy w sprawie uznania SB za organizację przestępczą i rozliczenia jej pracowników z działalności zgłosił PiS.
"Deubekizacja" ma polegać m.in. na upublicznieniu nazwisk byłych pracowników SB, zmniejszeniu im rent i emerytur, ukaraniu za ukrywanie dokumentów i szczegółów działalności. Decyzja o rozpoczęciu "deubekizacji" zapadła w ubiegłym tygodniu, tuż po ujawnieniu sprawy arcybiskupa Wielgusa. Jej efektem ma być cały pakiet ustaw, które szczegółowo określą, kto, za co, i jakie konsekwencje poniesie w związku ze swoją służbą w SB.

Nie każdy był zły

- Czy to dobry pomysł? - zastanawia się Jerzy Leziak, działacz "Solidarności", aresztowany w okresie stanu wojennego. - Było, minęło, nie ma co do tego wracać. Najpierw trzeba poznać motywacje ludzi, potem ich oceniać. A jak osądzić kogoś, kto był od małego wychowany do tego rodzaju służby, taki miał wpojony system wartości? To trudny temat, nie podlega jednoznacznym ocenom.
Dla innych ocena jest oczywista. - Przywileje należy zabrać, ponieważ one zwyczajnie tym ludziom się nie należą, wynikały z pewnych uwarunkowań systemowych - uważa Artur Soboń, rzecznik PiS na Lubelszczyźnie. - To nie będzie łatwe, wymaga szeregu zmian prawnych, ale musimy się z tym uporać.
Ryszard Blajerski, represjonowany w stanie wojennym działacz Solidarności, nie kryje rozgoryczenia z sytuacji, w jakiej dzisiaj znaleźli się esbecy. - Oni dobrze sobie żyją, a ja żyję od pensji do pensji - mówi.
Blajerski tydzień temu występował jako świadek w procesie byłego pracownika SB, majora Stanisława Sz., oficera śledczego WUSW Lublin*, któremu Lubelski oddział Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu zarzuca przekroczenie uprawnień podczas przesłuchań Janusza Mazurka, w latach 80-tych działacza Solidarności. Esbek straszył go pobiciem.
- A na środowej rozprawie Sz. zaczął mnie perfidnie oskarżać o to, że przygotowałem na niego zamach z pobiciem. To jakaś parodia! Tacy to są ludzie! - wspomina Blajerski.

Zakamuflowani bezpieczniacy

Blajerski dodaje, że podczas stanu wojennego był przesłuchiwany przez wielu esbeków. Pamięta ich twarze, ale nie zna nazwisk. - Oni nam się nie przedstawiali. Dopiero dziś te twarze możemy łączyć z nazwiskami. Wiem też, że niektórzy z nich zmienili nazwiska, wyjeżdżali do innych miast. Zakamuflowali się. Jeden na przykład został prezesem związków wędkarskich. Wielu z nich ulokowało się w sporcie.
- Albo mają ponadprzeciętne emerytury, a ci, co chcieli wolnej Polski żyją za jedną piątą tego - denerwuje Marian Król, szef lubelskiej Solidarności.
Marian Rapa, były oficer kontrwywiadu Służby Bezpieczeństwa w Lublinie, to dziś prezes Lubelskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Podkreśla, że po zmianie systemu przeszedł pozytywną weryfikację, a od 1992 roku jest na emeryturze.
- Jakie ma znaczenie, co ja o tym myślę? Jeśli zapadną jakieś decyzję to będę się zastanawiał jak prawnie bronić swoich dóbr. Pomysł uznania SB za organizację przestępczą jest zły. Przecież nie była samozwańcza, działała w oparciu o ustawę. Nie można stosować zbiorowej odpowiedzialności. W SB były różne piony, w żadnym nie było samych przestępców - mówi Rapa. - W SB oprócz np. Departamentu IV zwalczającego Kościół, działały komórki zajmujące się klasycznym wywiadem i kontrwywiadem.

Ujawnić twarze

Inny esbek. Jan Ł. pracuje w delegaturze Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu. W SB pracował pod innym nazwiskiem (zmienił je "ze względów osobistych, bo i tak w małym mieście nie sposób się ukryć). Zapewnia, że był szeregowym pracownikiem, ale nie chce powiedzieć co robił. - Trudno mi komentować pomysł PiS. Jestem jeszcze urzędnikiem, ale to się pewnie wkrótce zmieni, bo szykowane są różne ustawy. Nie dostaję emerytury, bo nie miałem odpowiedniego stażu - mówi.
Zanim PiS wpadł na pomysł powszechnej "deubekizacji" ujawnieniem nazwisk esbeków i tajnych współpracowników na Lubelszczyźnie zajęła się grupa "Ujawnić prawdę" działająca przy Zarządzie Regionu Środkowowschodniego NSZZ Solidarność. Dwukrotnie, na zwołanej specjalnie konferencji prasowej podano do publicznej wiadomości ponad 200 nazwisk byłych esbeków, głównie z okolic Zamościa, Chełma i Biłgoraja. Pochodziły one z materiałów IPN. Oprócz nazwisk na listach podano miejsca ich pracy, stopnie, staż. Okazało się, że niektórzy pracownicy SB mają na koncie ukończoną szkołę KGB.

Całkiem nieźle

Na liście znalazł się m.in. Piotr Jelonek, zastępca Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Lublinie i były starosta krasnostawski. Artur Bara, emerytowany policjant, właściciel firmy ochroniarskiej BAKO i lewicowy radny miejski z Biłgoraja, a w latach 1985-1990 oficer wydziału V biłgorajskiej bezpieki* oraz Cezary Czarnowski, były zastępca szefa Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Lubelskim, który na liście figurował jako porucznik RUSW Biłgoraj* (dziś na emeryturze).
- Moja praca w SB nigdy nie była tajemnicą choćby z tej racji, że w 1990 roku przechodziłem weryfikację na podstawie której zatrudniono mnie w policji - tłumaczył Czarnowski.
Na efekty działalności grupy "Ujawnić prawdę" nie trzeba było długo czekać. Po przypomnieniu przeszłości Piotra Jelonka wojewoda zadecydował o jego odwołaniu ze stanowiska zastępcy Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Pracy.
Ale innym wciąż żyje się całkiem nieźle. Kapitan Marek Jędruszczak, były p.o. naczelnika wydziału śledczego w Chełmie, po Wyższej Szkole KGB* był ostatnio znany jako wiceprezes zamojskiej Delii (w likwidacji), w której pracę straciło ok. 500 osób.

*Informacje za lubelską Grupą "Ujawnić Prawdę"


Pozostałe informacje

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium