Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 kwietnia 2004 r.
13:18
Edytuj ten wpis

Kwiaty wśród chwastów

0 0 A A

Wszyscy jesteśmy aniołami, niestety tylko z jednym skrzydłem. By latać, potrzebujemy drugiego człowieka – mówi Kasia Złotnik z Zamościa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nazwają ich żywymi kwiatkami. Tto oni tworzą ogrody pełne dobra, mądrości, prawdy, piękna i miłości. Jak to robią? Zwyczajnie. Z serca.
Mają kilkanaście lat. Przeważnie to licealiści. Choć zdarzają się studenci i osoby starsze. Łączy ich wiele. Wcielają w życie zasadę, że młodość powinna być „wzrastaniem”. Powinna nieść z sobą wszystko, co prawdziwe, dobre i piękne. Tak powiedział Ojciec Święty i oni to wprowadzają w życie.
Kwiatek pierwszy – Ola Bogusz
Ma szesnaście lat i chodzi do pierwszej klasy w III LO w Lublinie. Często odwiedza dom opieki społecznej przy ulicy Archidiakońskiej. Nie może się jeszcze zaopiekować żadnym z mieszkańców domu, gdyż jest osobą niepełnoletnią. Czeka na ten moment z niecierpliwością.
Pomaga dzieciom ze Starego Miasta. – Kiedy przyszłam do świetlicy, zauważyłam, że wolontariuszy jest więcej niż dzieciaków – żartuje Ola Bogusz. – Teraz pomagam, jeśli jestem potrzebna. Pakowanie paczek, zabawy z maluchami, robienie zbiórek darów w szkole. Na to jestem zawsze gotowa.
Gwarne dyskoteki i przepełnione puby to nie miejsca dla niej. W każdy piątek woli pójść do kościoła, by spotkać się ze znajomymi z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. – Nie raz słyszałam marudzenie koleżanek: –Olka choć z nami na imprezę. Jak raz opuścisz to wasze spotkanie to się przecież świat nie zawali – opowiada. – A ja wolę pójść do KSM-u. Siadamy i mówimy – trzeba coś zorganizować. Ostatnio przygotowaliśmy inscenizację drogi krzyżowej.
W życiu chce zrobić tyle, ile jest możliwe. – Nie pasuję do tradycyjnego obrazu matki Polki. Nie chcę tylko zajmować się własnymi dziećmi. Myślę o karierze. Marzę, by pójść na medycynę i całkowicie zająć się pomocą innym – mówi. – A tak prywatnie, to chciałabym, aby wszystko rozkwitło na wiosnę...
Kwiatek drugi – Mirek Basiak.
Kiedyś dowiedział się, że koledzy uważają go za obłudnika. – Byłem według nich inny. Nie chodziłem do pubów. Nie paliłem, nie piłem. Nie przeklinałem i zwracałem uwagę, gdy ktoś używał brzydkich słów w mojej obecności. I jeszcze codziennie chodziłem do kościoła – mówi Mirek Basiak.
Mirek jest lektorem podczas mszy świętej. Oprócz tego gra na gitarze i podśpiewuje z chórem, prowadzonym przez siostry szarytki. Marzy, aby kiedyś uwiecznić ich śpiewy na prawdziwej płycie.
– Młodym ludziom o wiele łatwiej jest rozmawiać o seksie, niż wierze. Od erotyki nie sposób się uwolnić. Emanuje z telewizji, radia, gazet, reklam. A wiara nie. Może jest za mało medialna – zastanawia się Mirek.
Jest szczęśliwy. Ma oddanych przyjaciół.
– Lepiej odczuwam Boga. Dzięki Niemu umiem cieszyć się jak dziecko. Na przykład z tych pączków, które teraz rozkwitają na drzewach. Czy one nie są piękne?
W przyszłość chciałby studiować filozofię na KUL-u i to na specjalizacji informatyczno-logicznej. – Większych rzeczy raczej nie planuję – wyjaśnia. – Po prostu jestem otwarty na plany Pana Boga.
Kwiatki trzy– Alekasandra Blonka, Kasia Złotnik i Maria Łukowska.
Mieszkają w Zamościu. Trzy żywiołowe dziewczyny. Najbardziej wyróżnia się Ola. Duży kucyk spinający włosy poskręcane w dredy idealnie pasuje do jej teatralnej osobowości. Kasia jest subtelną blondynką o duszy organizatorki. Pewnie dlatego została redaktorem naczelnym szkolnego pisma „Podświatło”. Marysia, drobna brunetka o dużych oczach, jest członkiem sądu koleżeńskiego. Pewnego dnia wszystkie trzy postanowiły zaangażować się w festiwal „Anioły”. – Wszyscy jesteśmy aniołami, niestety tylko z jednym skrzydłem. By latać, potrzebujemy drugiego człowieka – mówi Kasia Złotnik.
W Aniołach 2003 gwiazdą imprezy była grupa, do której należą dzieci głuchonieme. Stworzył ją Jarek Wajek, były wokalista Oddziału Zamkniętego. – to było niesamowite przeżycie – wspomina Marysia Łukowska. – Dzieci „śpiewały” używając wyłącznie drgań strun głosowych. Występ tej grupy miał nauczyć tolerancji dla ludzi, nawet tych innych od nas. Myślę, że wielu nauczył.
Dla dziewczyn ważne jest to, aby przez takie spotkania uczyć tolerancji. – Na jednej scenie gromadzimy formacje rockowe, hip – hop-owe, pop-owe, taneczne, grupy break dance – tłumaczy Ola Blonka. - Bo przecież niezależnie od tego, jak się ubieramy i jakiej słuchamy muzyki wszyscy jesteśmy wspólnotą, ogromną rodziną. Wszyscy jesteśmy ludźmi...
Inne kwiatki
Takich młodych, dobrych jest znacznie więcej. Małgorzata Potent opiekuje się młodzieżą z Bronowic. Mimo iż studiuje, na IV roku, to jest tam prawie codziennie. Rysuje z maluchami, śpiewa, bawi się z nimi. Mówi, że patrzy na świat, tak aby nie zmarnować z niego ani chwili. Krzysztof Łukasik pomaga niepełnosprawnym. Organizuje paczki świąteczne dla dzieciaków. W świętego Mikołaja bawi się także Piotr Wojciechowski. Dominika Drzewiecka odwiedza bezdomnych. To dzięki niej jeden z nich odnalazł swoja rodzinę i zjadł z nią świąteczny obiad. – Kwiatów jest mnóstwo – mówi ksiądz Mietek Puzewicz. – Trzeba je umieć dostrzegać pośród chwastów...

Pozostałe informacje

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?
film

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?

Nowe kierunki, coraz więcej pasażerów i ambitne plany na przyszłość. Tak w skrócie można opisać obecną sytuację lubelskiego lotniska. O tym, co obecnie dzieje się w porcie lotniczym Lublin i jaka czeka go przyszłość opowiada w programie Dzień Wschodzi Robert Jankowski.

Fredro w rytmie rocka
teatr
30 listopada 2024, 18:00

Fredro w rytmie rocka

Jedyne i niepowtarzalne zestawienie najciekawszych tekstów mistrza komedii – Aleksandra Fredry, w wykonaniu aktorów Teatru Seniora. Wszystko to w rytm klasycznych rockowych hitów już w sobotę w lubelskim Centrum Kultury.

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

Największy protest odbędzie się w Warszawie, ale 1 grudnia również w Białej Podlaskiej odbędzie się manifestacja pod hasłem "Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!".

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

Będzie to doskonała okazja, by przypomnieć sobie jakie emocje towarzyszyły mistrzom Polski w drodze po kolejny tytuł PGE Ekstraligi

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Przy granicy z Białorusią powstaje zapora elektroniczna, a to wiąże się z wycinką drzew na odcinku ponad 170 kilometrów. Posłanki Lewicy interweniują w tej sprawie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

zdjęcie ilustracyjne

Śmiertelny wypadek o świcie. Dostawczak najechał na kobietę

Do śmiertelnego wypadku doszło dzisiaj nad ranem na drodze krajowej 74 w miejscowości Gorajec - Zastawie.

Filip Luberecki jest podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski do lat 20

Motor Lublin chce przedłużyć kontrakt z Filipem Lubereckim

Filip Luberecki trafił do Motoru w zimie 2023 roku z Escoli Varsovia. 19-latek systematycznie robi postępy i nie ma co ukrywać, że na pewno przyciąga uwagę większych klubów. Jego umowa z lubelskim klubem obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku. Żółto-biało-niebiescy od jakiegoś czasu chcą jednak kontrakt przedłużyć

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Miasto wybrało przedsiębiorcę, który podejmie się rewitalizacji Parku Bronowickiego w Lublinie. Początkowo mówiło się, że inwestycja może pochłonąć około 14 mln zł. Okazuje się, że może być mniej. Park w nowej odsłonie ma być gotowy do końca maja 2026 roku.

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium