Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

17 marca 2024 r.
18:54

Magiczny kiosk z kasetami w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Michał Grot
0 A A
(fot. Jacek Świerczyński/DDK Węglin)

Kto z was pamięta do czego – poza pisaniem i rysowaniem – służył w latach 80 i 90 ołówek? Czym było „ołówkowanie taśmy”? Jeśli pamiętacie, to dla was jest ta historia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od 1 marca w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin w Lublinie możemy oglądać niezwykłą wystawę: Kiosk z kasetami. Ekspozycja powstała dzięki staraniom Sławomira Księżniaka, dyrektora DDK Węglin oraz Andrzeja „Natty B” Kępskiego.

Na początku było marzenie o kiosku z kasetami, a potem uporczywe dążenie do realizacji.

– Początkowa koncepcja była taka, żeby zaprezentować wyłącznie okładki kaset, których Andrzej „Natty B” Kępski jest autorem. Po namyśle uznaliśmy, że lepiej będzie to zrobić z udziałem mieszkańców Lublina i Węglina. Dlatego wykoncypowaliśmy, że skoro okładki, to warto zaprezentować również kasety, jako artefakt przeszłości. W związku z tym poprosiliśmy mieszkańców Lublina, aby podzielili się swoimi zbiorami. W ten sposób powstał nasz „Kiosk z Kasetami”, który jest tymczasową wystawą – objaśnia Sławomir Księżniak, dyrektor DDK Węglin.
Apel spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Zbieranie kaset zajęło około miesiąca. Powstała imponująca kolekcja.
Zebraliśmy ponad 700 kaset – dodaje Andrzej „Natty B” Kępski.

Andrzej „Natty B” Kępski (fot. Jacek Świerczyński/DDK Węglin)

W kiosku znajdziemy tzw. białe kruki czyli rzadkie i cenione przez kolekcjonerów wydania, jak np. pierwsze wydania – nie wznawiane jak dotąd na płytach cd i płycie winylowej, i niedostępne na serwisach streamingowych.
Takim przykładem są kasety zespołów: Houk, Kobong czy Falarek Band.
Oprócz muzyki niezależnej są kasety z muzyką tzw. Chodnikową: Cycolina „Mydełko Fa”. Oprócz tego mocno reprezentowany jest metal (Anathema, Sepultura, Metallica, Samael, Iron Maiden), jazz (Miles Davis) i polski rock alternatywny (Kult, Flapjack, Homosapiens, Starzy Singers, T.Love, etc).

– Oryginalną pozycją w zbiorze jest kaseta Napalm Death, na której jest utwór trwający 4 sekundy – dodaje Sławomir Księżniak. Wyjątkowe wydawnictwo to też kaseta zespołu Baaba Kulka z utworami zespołu Iron Maiden w komplecie z walkmanem, który nazywa się Baabakulkasonic.

Kiosk ze Sztuką to inicjatywa Ludomira Franczaka: artysty, który w 2012 roku wpadł na pomysł postawienia tego nieoczywistego obiektu wystawienniczego.

W kiosku odbywają się wystawy, akcje artystyczne czy instalacje dźwiękowe, często przy współpracy z mieszkańcami jak np. akcja „Oranżeria”, która polegała na wypełnieniu tej przestrzeni kwiatami przyniesionymi przez mieszkańców.

– Dajemy przestrzeń do integrowania ludzi wokół kultury i sztuki – wyjaśnia dyrektor DDK. Wystawa „Kiosk z Kasetami” ma walor edukacyjny. Młodzi ludzie – ale nie tylko – którzy nie znają kaset, mogą przyjść i posłuchać jak brzmi muzyka z tego nośnika. Na wyposażeniu jest magnetofon, a jak ktoś chce posłuchać muzyki na słuchawkach może to uczynić korzystając z walkmana.

Sławomir Księżniak (fot. Jacek Świerczyński/DDK Węglin)

Wystawa doskonale się wpisuje we współczesny trend powrotu do brzmień analogowych.

Stąd rosnąca z roku na rok popularność płyt winylowych.

Jak wynika z dorocznego raportu Amerykańskiego Stowarzyszenia Przemysłu Nagraniowego (RIAA), sprzedaż płyt winylowych za oceanem osiągnęła poziom 41 mln sztuk, a CD: 33 milionów.

Jest to sytuacja bez precedensu ponieważ po raz pierwszy od 1987 roku winyle pokonały CD.
Drugą młodość przeżywają kasety magnetofonowe, których sprzedaż też rośnie.

Jak podaje serwis Muno.pl w 2021 r. na Wyspach Brytyjskich odnotowano wzrost sprzedaży kaset w Wielkiej Brytanii. Był to pierwszy taki przypadek od 19 lat. Jakie kasety Brytyjczycy kupowali najczęściej? Olivia Rodrigo „Sour”, Dave „We’re All Alone In This Together”, Lana Del Rey „Chemtrails Over The Country Club”, Queen „Greatest Hits”, Coldplay „Music Of The Spheres”, Wolf Alice „Blue Weekend”, Billie Eilish „Happier Than Ever”, Elton John „The Lockdown Sessions”, Demi Lovato „Dancing With The Devil: The Art Of Starting Over”.

– W mojej opinii cały ten trend wynika z uwielbienia dla czegoś, co już było, a ponownie wraca. 10 lat temu powrócił do łask winyl czy tym razem będziemy mieli wielki powrót kasety magnetofonowej? To się okaże – ocenia Sławomir Księżniak. Coraz więcej rodzimych wykonawców decyduje się wydać swoją muzykę również na kasetach magnetofonowych czego przykładem jest lubelski zespół Dopelord, Wczasy, Mgła, Sorry Boys, The Dog i wielu innych.

Nowa, zafoliowana kaseta w sklepie internetowym Pasażer Zine&Records to wydatek od 10 zł do 50 zł i więcej. Na rynku kolekcjonerskim, najbardziej wartościowe (pierwsze wydania, niezniszczone) egzemplarze potrafią kosztować kilkaset złotych. Kaseta kupowana na koncercie często jest droższa od płyty CD.

(fot. Jacek Świerczyński/DDK Węglin)

Dlaczego kasety? – Chyba z sentymentu – zgodnie odpowiadają Sławomir i Andrzej.

– Nie wiem dlaczego, ale myśląc o idei wystawy przypominały się nam kioski z kasetami, które w latach 90 były czymś powszechnym i normalnym w Lublinie i na Lubelszczyźnie, na stałe wpisanym w krajobraz miasta i regionu. Do pomysłu zapalił mnie Andrzej po tym, jak zobaczyłem jego okładki kaset – powiada Sławomir Księżniak.

Na początku lat 90 w Lublinie roiło się od miejsc, w których można było kupić oryginalne i pirackie kasetowe wydania płyt. Oprócz samego kupna kasety była również możliwość przegrania upatrzonej płyty na kasetę. Taki sklep znajdował się przy obecnej ulicy Bernardyńskiej (w bramie), słynny na cały Lublin był sklep Hendrix prowadzony przez nieżyjącego już Jerzego Janiszewskiego z Radia Lublin, gdzie można było przegrywać i wypożyczać płyty.

Wymienić należy sklep: przy ulicy Cichej, przy ulicy Świętoduskiej (sklep Underground), przy placu Wolności (sklep Takt a potem Abra), przy domu towarowym Centrum, sklep z kasetami na dworcu głównym PKS przy al. Tysiąclecia.

– Z ciekawostek można wymienić firmę Deck, która zajmowała się ogólnopolską produkcją okładek do kaset na papierze fotograficznym. Można było u nich zamówić prawie każdą okładkę. W latach 80, w bazie danych Deck było zarejestrowanych ponad 22 000 osób z całego kraju zainteresowanych tymi wkładkami i katalogami – wspomina Sławomir Księżniak.

Kaseta była i jest najbardziej lubianym nośnikiem małych i niezależnych wytwórni, jak też artystów wydających swoją muzykę poza mainstreamem.
Pamiętajmy, że kasety wydawane niezależnie (scena hc/punk, elektronika, hip-hop) popychały kulturę do przodu. Oprócz wygody – mały rozmiar, który umożliwiał chowanie kaset w kieszeniach kurtek – jej niezaprzeczalnym walorem była powszechność.

– Można było ją łatwo kopiować, wielokrotnie na nią nagrywać. Nie ulegała też łatwo zniszczeniu, jak płyta winylowa. Zwyczajnie kaseta była trwalsza i dużo bardziej przyjazna w użyciu – mówi Andrzej „Natty B” Kępski.
Takie było pierwotne założenie jej twórcy Lou Ottensa, który opracował ten patent dla holenderskiej firmy Phillips. Kaseta miała być przede wszystkim wygodna i trwalsza niż taśma szpulowa, która łatwo ulegała rozwinięciu.

Grzechem byłoby pominięcie pewnego gadżetu, który zrewolucjonizował słuchanie muzyki: wynalazek firmy Sony – Walkman. Był to przenośny magnetofon, który ze względu na niewielkie rozmiary mieścił się w kieszeni i pozwalał słuchać muzyki za pomocą słuchawek.

Andrzej „Natty B” Kępski to muzyczny pasjonat, entuzjasta, popularyzator, anglista i nauczyciel z bardzo długim stażem. Starszym fanom znany z występów z Love Sen-C Music Sound System i Roots Defender Sound Kolektyw.

– Dla mnie kaseta była takim trochę przymusowym nośnikiem. Od początku byłem wierny płycie winylowej. W tamtych czasach nie było łatwo ani i o jedno, ani o drugie – wspomina. Kasety i płyty przywoziło się z Zachodu. Polski rynek wydawniczy – pomimo niewątpliwych walorów artystycznych – był pod tym względem naprawdę ubogi. Nowości ukazywały się rzadko, a jeśli już to z dużym poślizgiem.

– Wiele kaset pogubiłem, zaginęły podczas przeprowadzek. Dlatego mam ich niewiele. Natomiast płyt winylowych mam parę razy więcej – powiada Andrzej. – Płyta winylowa to niesamowity artefakt ponieważ ma w sobie wszystko co lubię. Jest na tym muzyka, jest starannie wydana i zaprojektowana, jest na tyle duża, że można przeczytać i zobaczyć wszystkie istotne szczegóły – dodaje.
– Moja wiedza dotycząca, głównie, muzyki jazzowej pochodzi z tego co było napisane na okładkach płyt jazzowych.
Niektóre, jak legendarna seria Polish Jazz, miały opis z tyłu okładki. Niedoścignionym wzorem były i są dla mnie płyty wydane przez Impulse Records, Blue Note, które były naprawdę niesamowite pod względem informacyjnym i plastycznym – opowiada nam Andrzej.

Oprócz pokaźnej kolekcji płyt Andrzej „Natty B” Kępski jest autorem około 100 okładek do kaset magnetofonowych. Pomogła mu w tym pasja.

– Odkąd pamiętam, zawsze lubiłem rysować. Nigdy nie opanowałem rysowania w sposób akademicki albo w sposób choćby zbliżony – dodaje. Bardzo lubił pracować na małych formatach, a takim jest kaseta, oddając się z pieczołowitością wszystkim detalom. – Moment, w którym robiłem okładki uważam za szczytowy. Dużo wtedy nagrywałem u kolegi Krzyśka, na magnetofonie firmy Akai serii GX ze szklaną głowicą, która była niewiarygodnie trwała.

Zrobienie jednej okładki zajmowało nawet kilka godzin. Służyło do tego głównie piórko i tusz oraz wyobraźnia. – Najbardziej pracowitą okładką okazała się ta do płyty PIL (Public Image Limited) Okładkę zrobiłem z dwóch warstw, starannie wyciąłem i skleiłem. Większość okładek to był wytwór mojej wyobraźni, moja autorska impresja. Na każdej okładce zamieszczałem jak najwięcej tekstu czyli: tytuł płyty, wykonawca, wytwórnia, rok wydania, numer seryjny, tytuły utworów.

Wystawa Kiosk z kasetami będzie otwarta do 1 maja.

(fot. Jacek Świerczyński/DDK Węglin)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium