Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

13 grudnia 2007 r.
14:13
Edytuj ten wpis

Mam świstaka na sumieniu

Gdyby świstak był sprytniejszy, oskarżyłby go o niesprawiedliwe zwolnienie z pracy i podał do sądu. Ale tego nie zrobił. Dlatego teraz już nie zawija w sreberka, a siedzi
na bezrobociu...


















AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Sie ma misie? Co nowego? - radosnym głosem przywitał się świstak przychodząc - jak co dzień - do pracy. A tu niespodzianka. - Dzwonili z centrali, przestajesz zawijać - odpowiedziały mu niedźwiadki. Nie było przeproś. Świstak stracił prace.
- Tak. To po części moja wina - przyznaje Adam Rodak, lublinianin pracujący jako copy writer w warszawskiej agencji reklamowej Ogilvy. - Ale wszystko mogę wytłumaczyć...
Pewnego dnia firma produkująca czekoladę, poinformowała agencję reklamową, że musi coś zrobić ze świstakiem. Wszystko dlatego, że słodycze miały już nie być pakowane w srebrną folię. A tym właśnie parał się najsłynniejszy polski świstak. - Powstał problem, jak przekazać tę informację - wspomina Adam. - Było to na tyle trudne, że w Polsce i we Francji świstak stał się prawdziwym idolem. W innych krajach nie był popularny.
Klamka zapadła. Trzeba było zająć się futrzakiem. - Dostaliśmy kilka animowanych filmików ze świstakiem. Moim zadaniem było wymyślić teksty do nowej reklamy.
Rodak pogłówkował i stwierdził, że najlepiej, żeby tę informację świstakowi przekazały misie. A kto powinien podjąć taką decyzję? Oczywiście, ktoś najważniejszy; ktoś, kto siedzi w centrali. - I nie miało to związku z ówczesną sytuacją polityczną w kraju - zapewnia Rodak.

Przywróćcie go do pracy!

Kiedy reklama pojawiła się w telewizji, zrobiło się gorąco. Do producenta czekoladek zaczęli dzwonić fani świstaka. Prosili, by znów mógł zawijać w sreberka. O sytuacji świstaka mówili prowadzący program "Szkło kontaktowe”. Zastanawiali się, kto za tym stoi. A w Internecie pojawiły się głosy poparcia dla świstaka. - Ktoś nawet założył stronę internetową, propagującą przywrócenie gryzonia do pracy. - To nie był zabieg marketingowy naszej firmy. Sami byliśmy zdziwieni - zapewnia Adam Rodak. - Aż nie wierzyłem, że historia o świstaku przybrała takie rozmiary. Reklama zaczęła żyć własnym życiem. A właśnie to jest marzeniem copy writera. Tak jak np. "prawie robi wielką różnicę”, które jest prawdziwym fenomenem.

Reklama lub kabaret

Adam jest treściopisarzem. Bo chyba tylko w taki sposób można przetłumaczyć copy writer. Zanim trafił do agencji reklamowej, musiał się sporo natrudzić. - Zawsze chciałem układać hasła reklamowe, lub ewentualnie pracować w kabarecie - wspomina.
Wymyślał, zapisywał, szukał agencji. W końcu wygrzebał gdzieś informację na temat konkursu organizowanego przez Szkołę Mistrzów Reklamy. Ten, kto wymyśliłby najciekawsze hasło promujące szkołę, miał szansę na staż w agencji reklamowej, a także rok nauki w szkole. - Jak zwykle wszystko zostawiłem na ostatnią chwilę. A nawet, można powiedzieć, przeoczyłem tę ostatnią chwilę. Bo pracę na konkurs wysyłałem dwa dni po terminie - opowiada Adam. - To była niedziela. Jechałem w nocy na Pocztę Główną w Lublinie, bo już tylko ona była otwarta.
Do Warszawy wysłał plakat z Bruce'em Lee i hasło: "Uczymy reklamy praktycznie rzecz biorąc” - bo szkoła twierdziła, że stawia na praktykę, a nie teorię - tłumaczy. Ale nadziei wielkich sobie nie robił.
Aż tu pewnego dnia telefon ze stolicy i informacja, żeby się pakował.

Żabka na początek

- Kawy parzyć nie musiałem, kserować też nie. Ale w sumie na początku nie robiłem nic ciekawego - wspomina. - Dostawałem teksty reklam zachodnich do przetłumaczenia na język polski. Dokonywałem adaptacji, czyli przekształcałem filmiki lub nagrania emitowane w innych krajach, na polską modłę. Czyli zmieniałem ich powiedzonka, na nasze.
Pierwszym samodzielnie napisanym tekstem do reklamy był dialog mężczyzny i kobiety na temat promocji jednej z linii lotniczych. On pytał, czy dla żabek, misiaczków i innych kociaków bilety będą tańsze, a ona opowiadała mu o promocjach jakie ma dla niego i jego ukochanych. - To było niesamowite uczucie usłyszeć w radiu coś, co się samemu stworzyło - mówi Rodak. - Mimo że reklama nie była rewelacyjna i - jak powiedziała mi przyjaciółka - przegadana. Miała rację.

Nocne tankowanie

Kolejna reklama była już znacznie lepsza. - Jest noc. Mężczyzna ubiera się i szykuje do wyjścia. Żona go pyta, co zamierza zrobić. On odpowiada, że idzie na spacer. Kobieta nie dowierza, że o pierwszej w nocy go na spacery naszło. Stanowczo stwierdza: "pewnie znów idziesz tankować” - opowiada Rodak. - Za chwilę pojawia się głos narratora, który wyjaśnia, że chodzi o reklamę stacji benzynowej.
Także następna reklama kojarzy się z samochodami. Właściciel restauracji znajdujących się na stacjach benzynowych zażyczył sobie reklamę, z której wynikałoby, że kierowca zrobi totalnie wszystko, by się zatrzymać i zjeść właśnie w tej restauracji. Adam wymyślił: "Dasz się pokroić za każdy kawałek” i "Apetyt rośnie w miarę jeżdżenia”. Przyjęło się. Billboardy z takimi hasłami zawisły w miastach.

W łóżku z kajetem

Hasła wymyśla czasem w kilkanaście sekund, a czasem w kilkanaście dni. - Im bardziej chce się coś fajnego wymyślić, tym jest gorzej.
Najwięcej pomysłów ma w nocy przed snem. Dlatego koło łóżka trzyma kajet, w którym notuje co lepsze pomysły. Gdy nie ma zeszytu, zapisuje w telefonie komórkowym. Bo pomysły mogą zrodzić się wszędzie: w tramwaju, na spotkaniu ze znajomymi, na spacerze.
A co robi w biurze? Czasem siedzi i wklepuje jakieś tłumaczenia, czasem spotyka się ze starszymi, bardziej doświadczonymi kolegami i omawia pomysły. - Nie mamy żadnego specjalnego miejsca, w którym kreatywnie myślimy. Ot, po prostu siadamy przy biurku i rzucamy pomysły. Rozchodzimy się. Później znów spotykamy i omawiamy, to co przyszło nam do głowy...

W studiu z Fioną

Kiedy reklama jest gotowa, ogląda lub słucha jej klient. - Czasem zdarza się, że coś zmieniamy. Ale klient, nasz pan - zapewnia Rodak.
W realizacji reklamy pomagają często znani aktorzy, piosenkarze. Pod reklamy Adama głos podkładała już Dorota Chotecka, Agnieszka Kunikowska (księżniczka Fiona ze Shreka), Stefen Müller i Leszek Kuzaj, wielokrotny mistrz Polski w rajdach samochodowych.
- A najfajniej jest później usłyszeć, jak ktoś mówi, że bardzo spodobała mu się ta reklama. Aż radość rozpiera - śmieje się Adam i dodaje, że właśnie pracą w agencji spełnił jedno ze swoich marzeń. - A drugie mam nadzieję, jeszcze jest do zrealizowania. Chce założyć kabaret.

Pozostałe informacje

Bialska Rada Kobiet istnieje pół roku. Pracuje nad "solidnymi podstawami"

Bialska Rada Kobiet istnieje pół roku. Pracuje nad "solidnymi podstawami"

Formalnie powołana w listopadzie ubiegłego roku Bialska Rada Kobiet póki co głównie promuje się na Facebooku. Panie zapewniają jednak, że pracują nad „solidnymi podstawami”.

„Na Scenie... za Sceną...” – intymny cykl monodramów w lubelskim CSK
23 kwietnia 2025, 19:00

„Na Scenie... za Sceną...” – intymny cykl monodramów w lubelskim CSK

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zaprasza 23–24 kwietnia na cykl „Na Scenie... za Sceną...”. Przez dwa kolejne wieczory zaprezentowane zostaną dwa poruszające monodramy, w których wystąpią znakomici aktorzy: Anna Seniuk oraz Michał Piela.

Nawet 5 lat więzienia za przemoc wobec ratowników medycznych
PROJEKT

Nawet 5 lat więzienia za przemoc wobec ratowników medycznych

Ministerstwo Sprawiedliwości zgłosiło do prac rządu projekt zmian kodeksu karnego, które mają skuteczniej chronić funkcjonariuszy publicznych, ratowników medycznych i obywateli niosących pomoc

Następca Franka Sinatry, Matt Dusk wystąpi w Centrum Spotkania Kultur
koncert
16 kwietnia 2025, 20:00

Następca Franka Sinatry, Matt Dusk wystąpi w Centrum Spotkania Kultur

16 kwietnia w lubelskim Centrum Spotkania Kultur wystąpi kanadyjski wokalista Matt Dusk. Artysta zdobył międzynarodową sławę dzięki wyjątkowemu głosowi i umiejętności łączenia tradycyjnego jazzu z nowoczesnymi brzmieniami.

Metro 2033: Rocznica serii i gra za darmo (wideo)
GRAMY
film

Metro 2033: Rocznica serii i gra za darmo (wideo)

Seria gier Metro ma już 15 lat. Z tej okazji jej twórcy – ukraińskie studio 4A Games – mają niespodziankę dla graczy, czyli grę Metro 2233 Redux do odebrania za darmo.

Alkohol plus traktor. Dwie osoby trafiły do szpitala

Alkohol plus traktor. Dwie osoby trafiły do szpitala

62-letni traktorzysta miał ponad 2 promile alkoholu i doprowadził do kolizji z samochodem. Na miejscu interweniował śmigłowiec LPR, a dwie osoby trafiły do szpitala.

Spotkania muzyczne. „Gdzie poezja łączy się z muzyką”
Nasz patronat
23 kwietnia 2025, 19:00

Spotkania muzyczne. „Gdzie poezja łączy się z muzyką”

Przed nami spotkania poświęcone roli słowa w muzyce. „Gdzie poezja łączy się z muzyką” to cykl spotkań z artystami z różnych kręgów polskiej sceny muzycznej, piszącymi teksty do utworów muzycznych.

Podpisanie umowy w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie na dofinansowanie na rozwój infrastruktury dydaktycznej PANS w Chełmie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021–2027.

PANS z unijnym wsparciem na rozwój laboratoriów

Nowoczesne laboratoria i sprzęt dydaktyczny. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie zyskała dofinansowanie na rozwój swojej infrastruktury dydaktycznej.

Umowa między Portem Lotniczym Lublin a firmą Welcome Airport Services została podpisana w poniedziałek, 14 kwietnia

Port Lotniczy Lublin ma operatora cargo

Lubelskie lotnisko rozwija segment cargo. Pod koniec minionego roku został otwarty budynek magazynowo-przeładunkowy, a teraz podpisano umowę z firmą Welcome Airport Services.

Międzyrzec Podlaski: Zderzenie dwóch aut osobowych i ciężarówki

Międzyrzec Podlaski: Zderzenie dwóch aut osobowych i ciężarówki

O godzinie 17.30 w Międzyrzecu Podlaskim zderzyły się dwa auta osobowe i samochód ciężarowy. Jeden pas ruchu DK2 jest zablokowany, a policja kieruje ruchem wahadłowo.

Sadowa to osiedlowa ulica prowadząca w stronę Pszczelej, garaży oraz SP nr 11

Niedługo remont Sadowej. Plany sa, wykonawca już wybrany

Ulica Sadowa to dzisiaj najgorsza pod względem jakości nawierzchni ulica na puławskim osiedlu Niwa oraz jedna z najgorszych w całym mieście. Tuż po więtach rozpocvznie się remont.

10. edycja Lubelskiego Dnia IT

Lubelski Dzień IT: Politechnika Lubelska zaprasza na targi pracy

Biuro Karier Politechniki Lubelskiej we współpracy z Wydziałem Elektrotechniki i Informatyki. Wydarzenie zapraszają na 12. już edycję Lubelskiego Dnia IT.

Kajetan Kalinowski to bokser pochodzący z Lublina i jedna z gwiazd krajowego pięściarstwa

Kajetan Kalinowski w wielkim stylu pokonał Rafała Dudka

Impreza odbywająca się w Nowym Sączu była naznaczona przede wszystkim pojedynkiem Kajetana Kalinowskiego z Rafałem Dudkiem. Dla obu zawodników był to rewanż za pojedynek sprzed pół roku, kiedy w Żukowie lublinianin pokonał doświadczonego przeciwnika na punkty.

Kobiety, idźcie na wybory. Posłanki namawiały do głosowania

Kobiety, idźcie na wybory. Posłanki namawiały do głosowania

Posłanki Koalicji Obywatelskiej odwiedziły województwo lubelskie i zachęcały kobiety do udziału w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Dom Kultury „Kolejarz” przy ul. Kunickiego w Lublinie

Kiedy Teatr Andersena zacznie działać w nowej siedzibie?

Radni PiS pytali o losy Teatru im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie i obietnice związane z Domem Kolejarza. A miasto tłumaczy decyzje inwestycyjne i zapewnia, że instytucja zyska docelową siedzibę w nowym centrum kultury.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium