Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 czerwca 2007 r.
16:34
Edytuj ten wpis

Masażysta, który głaszcze na zdrowie

Najpierw był stażystą w teatrze Jerzego Grotowskiego. Potem zafascynował się ks. prof. Włodzimierzem Sedlakiem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Teraz jest masażystą, którego uwielbiają kobiety. W czasie jednego zabiegu potrafi pięć tysięcy razy pogłaskać ciało pacjenta. Na życzenie robi kobietom leczniczy masaż piersi. Jego autorska metoda robi w Polsce karierę, a on sam ma szansę doczekać się pracy doktorskiej... na KUL.

W ogólniaku interesował się wielkimi jak szafa komputerami "Odra”. Kiedy skończył politechnikę na wydziale elektrycznym, zachwycił się książką "Bioelektronika”, autorstwa ks. prof. Włodzimierza Sedlaka z KUL.
- Białkowe półprzewodniki i drgająca na ich rusztowaniu bioplazma, składająca się z jonów, elektronów i fal elektromagnetycznych. Sekrety biopola. Ruszyło mnie - wspomina Jerzy Czerny, twórca autorskiej metody masażu leczniczego, który od kilku miesięcy prowadzi w Lublinie warsztaty.

Teatr na stawy

W 1981 roku pojechał do Wrocławia na staż. Zajęcia poprowadził Ryszard Cieślak, najważniejszy aktor w Teatrze Grotowskiego.
- To był szok. Godzinami uczyliśmy się, jak rozgrzać mięśnie i stawy, żeby zacząć trening aktorski. Po setkach godzin ćwiczeń pot lał się na deski podłogi strugami. Dziś wiem, że podstawą zdrowego ciała są ruchome, sprawne stawy. Potem mięśnie - mówi Czerny.
Szczupły, smagła twarz, silne ręce.
- Po stażu u Grotowskiego zacząłem pracę na etacie. Najpierw jako instruktor w domach kultury, potem w branży ekologicznej. Pracowałem, urósł mi brzuch. Przeraziłem się. Założyłem dwa polary i zacząłem ćwiczyć. Po kilka godzin dziennie, jak u Grotowskiego. Zrzuciłem brzuch, odzyskałem figurę - śmieje się Czerny.

Sedlak na zastój energii

Po teatrze przyszła fascynacja teorią bioelektroniki ks. prof. Włodzimierza Sedlaka z KUL.
- Przeczytałem jedno zdanie: W całej przyrodzie jest jakiś szyfr, od którego klucz rzucił Bóg w przepaść... najłatwiej zatem obserwować, badając przyrodę na klęczkach. Zacząłem czytać o biopolu. Sedlak pisał, że człowiek podlega tym samym prawom co wszechświat. W ciele człowieka zachodzą skomplikowane procesy przewodzenia elektronowego, fotonowego, jonowego i półprzewodnikowego. Na powierzchni ciała gromadzą się ładunki elektryczne, które mają wpływ na krążenie życiodajnej energii.
Po Sedlaku zaczął interesować się medycyną chińską, poznał dr Wiesławę Stopińską, autorkę książki "Medycyna między Wschodem a Zachodem, czyli sztuka leczenia - przewodnik dla pacjentów i lekarzy”.
Stopińska zrobiła pierwszy w Polsce doktorat z medycyny chińskiej.
- Nauczyłem się o dniej, że wszystkie choroby i dolegliwości powstają na skutek zastojów chi, krwi i płynów w organizmie. Aby wyleczyć choroby, trzeba opanować jej przyczynę, czyli zlikwidować zastój. Choroba wychodzi z wewnątrz na zewnątrz. Choroba schodzi z góry w dół - tłumaczy Czerny.

5000 tysięcy pogłaskań

Sedlak plus medycyna chińska dały podstawy pod naukowe uzasadnienie tego, co robi Czerny.
- W naczyniach tętniczych i żylnych płynie krew, w limfatycznych - limfa. Płyny zawierają jony o stężeniu zbliżonym do fizjologicznego roztworu soli kuchennej. Przy niczym niezakłócanej polaryzacji będą pobudzane do przepływu przez występujące na powierzchni naczyń ładunki. Zmiana polaryzacji powoduje zastój krwi lub limfy. Kiedy na powierzchni skóry pojawią się ładunki dodatnie, zacznie ona przyciągać ujemnie naładowane resztki kwasowe. W ten sposób dochodzi do obrzęków i zastojów limfatycznych. Ponieważ tłuszcze mają małe przewodnictwo elektryczne, w tym miejscu następuje spowolnienie przepływu chi - pisze Iwona Mroczek-Drozd, która bada teorię Czernego.
Co wynika z tej teorii?
Czerny tłumaczy to tak: Najpierw muszę zdjąć z ciała ludzkiego niepożądane ładunki. Delikatnie głaszczę, muskam ciało, strzepuję ładunki na ziemię. Głaszczę od głowy przez tułów, do palców nóg. Od głowy, przez barki do palców rąk. Rozluźniam mięśnie i stawy. Trwa to godzinę. Potem wykonuję drenaż limfatyczny.

Drenaż

Po zdjęciu ładunków dodatnich z ciała, masażysta uzyskuje stan rozluźnienia skóry.
Następnie delikatnie wciera oliwkę i przystępuje do drenażu
limfatycznego.
• Co to takiego?
- Przesuwam pod skórą limfę w kierunku węzłów chłonnych. Robię to do momentu, kiedy skóra robi się niezwykle gładka, miękka i jedwabista.
• Po co?
- Drenaż limfatyczny polega na stymulacji układu limfatycznego poprzez specjalistyczne ruchy powodujące udrożnienie i przepychanie limfy. Zmniejsza zastoje limfatyczne oraz wysięki, wspomaga prawidłową wymianę składników przemiany materii, usuwa szkodliwe substancje powstałe w wyniku przemiany materii, oczyszcza organizm z toksyn i wzmacnia jego odporność - tłumaczy masażysta i zaraz dodaje, że drenaż usuwa zastoje energii.

Na haluksy i ładne piersi

Masuje zawodowo siedem lat.
Od momentu, kiedy pomógł Annie B., która wpadła pod pociąg i doznała bardzo poważnych obrażeń prawej ręki i prawej połowy klatki piersiowej.
- Trwałemu uszkodzeniu uległa część węzłów chłonnych, w których kilka miesięcy po wypadku pojawiły się zmiany nowotworowe. Chore węzły usunięto, zaburzenia w odpływie limfy spowodowały obrzęki ręki. Lekarze widzieli jeden ratunek: amputację. Wziąłem ją w swoje ręce. Dziś jest zdrowa, świetnie wygląda i ma oczywiście obie ręce - mówi Czerny.
Czerny skutecznie likwiduje haluksy. Twierdzi, że ich przyczyną są zastoje na 4 meridianach nożnych: śledziony, trzustki, żołądka, wątroby i nerki kończących się wokół dużego palucha stopy. W autorskim masażu terapia haluksów polega na, uruchomieniu stawu, na którym powstały haluksy, możliwe szerokim rozsunięciu palucha od pozostałych palców poprzez włożenie specjalnych wkładek. Po kilkunastu zabiegach jest po sprawie.
Czerny robi też kobietom profesjonalny masaż piersi.
- Na zachodzie to normalka, u nas jeszcze budzi kontrowersje - wyjaśnia masażysta. - Ja robię to zgodnie ze sztuką. Wie pan jak zachowuje się kot, kiedy usiądzie na kolanach... Delikatnie ugniata poduszkami łapek. Kotkuje. Też tak robię.

Pozostałe informacje

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium