Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

25 czerwca 2008 r.
20:11
Edytuj ten wpis

Na tropie irackich terrorystów

0 0 A A

Atak na polskiego ambasadora w Iraku był precyzyjnie zaplanowany. Lubelscy prokuratorzy dokładnie odtworzyli jego przebieg.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W tym okoliczności śmierci Bartosza Orzechowskiego, oficera BOR z Zamościa. Teraz zostało im tylko ustalenie sprawców. Ale do tego potrzebna jest pomoc irackiej policji.

- Zrobiliśmy już wszystkie czynności, które można było przeprowadzić w kraju - mówi nam prokurator (nie może podać swojego nazwiska) z lubelskiego oddziału do zwalczania przestępczości zorganizowanej prokuratury krajowej. Wydział istnieje od kilku miesięcy, a śledztwo dotyczące zamachu na ambasadora i śmierci polskiego zostało zarejestrowane jako pierwsze.

Pod obstrzałem

Początkowo sprawą - dość krótko - zajmowała się prokuratura w Zamościu. Być może dlatego, że z tego miasta pochodził podporucznik Bartosz Orzechowski, który w Biurze Ochrony Rządu pracował od marca 2003 r.

Od maja 2007 r. służył w Iraku w ochronie polskiej ambasady. 3 października w kolumnie aut prowadził samochód najbardziej narażony na atak. Jechał w nim polski ambasador, 59-letni generał Edward Pietrzyk.

Żeby odtworzyć przebieg zamachu prokuratorzy przesłuchali funkcjonariuszy BOR i ambasadora Pietrzyka, który doszedł już do siebie. Funkcjonariusze zeznawali kiedy doszło do eksplozji, jak próbowali wydostać spod obstrzału rannego ambasadora i kolegę.

Najpierw wybuchy, potem ostrzał

Rezydencja ambasadora znajdowała się w bagdadzkiej dzielnicy Karrada tzw. czerwonej strefie, która jest słabiej chronionej niż obiekty w zamkniętej strefie zielonej.

Do budynku prowadzi krótka, ślepa uliczka. Z niej wyjeżdża się do bardziej ruchliwej drogi. Do polskiej ambasady jest stąd tylko półtora kilometra. W pobliżu posterunek ma iracka policja, która powinna dbać o bezpieczeństwo w okolicy polskiego budynku.

Takie położenie budynku ułatwiało zastawienie pułapki. Zamachowcy wiedzieli jaką trasę musi pokonać polski konwój, żeby dotrzeć do ambasady.

3 października rano, sprzed budynku ruszyła kolumna trzech samochodów. Ambasador zajął miejsce w środkowym. We wszystkich jechali funkcjonariusze BOR. Samochody ruszyły w stronę skrzyżowania. Przejechały około 200 metrów. Od początku musiały być obserwowane przez zamachowców; najprawdopodobniej z któregoś z pobliskich budynków. Do eksplozji doszło gdy auta zbliżyły się do skrzyżowania.

Domowe bomby

Najpierw wybuchł ładunek przy pierwszym samochodzie. Zapewne był ukryty w krawężniku chodnika. Zaraz potem nastąpiła kolejna eksplozja. Uszkodziła środkowy samochód, w którym jechał ambasador. Na koniec wybuchł ładunek schowany przy trzecim aucie.

- Wszystko wskazuje, że zostały odpalone droga radiową - mówi prokurator.
Późniejsza ekspertyza wykazała, że były to ładunki zrobione "domowym sposobem”, ale wykonane przez kogoś, kto zna się na rzeczy. Potrafią przebić nawet gruby pancerz. Po ich eksplozji tworzy się grot z płynnego metalu.

Funkcjonariusze z BOR szybko opuścili samochody. Dostali się pod ostrzał z balkonów i dachów sąsiednich budynków. Odpowiedzieli ogniem.

Wcześniejsze wybuchy uszkodziły im słuch. Nie słyszeli nawet swoich komunikatów, które nadawali drogą radiową. Część oficerów zaczęła wycofywać się w kierunku rezydencji ambasadora. Dwóch chroniło samego ambasadora. Ewakuowali go do jakiegoś budynku. Z odsieczą przyszli żołnierze amerykańscy zawiadomieni przez ochronę rezydencji ambasadora.

BOR chronił prawidłowo

Sprawdzenie czy podczas zamachu BOR postępował prawidłowo nie było oficjalnym wątkiem śledztwa. Ale prokuratorzy przy okazji dotarli do procedur, które opisują, jak powinni reagować ochroniarze z BOR. - Zachowali się profesjonalnie - ocenia prokurator. - Zrealizowali swoje podstawowe zadanie: ewakuowali chronioną osobę.

Bartosz Orzechowski zdołał jeszcze o własnych siłach opuścić samochód. Był przytomny. Koledzy zabrali go do szpitala samochodem irackiej policji. Jednak lekarzom nie udało się zatamować wewnętrznego krwotoku. Oficer był 27 Polakiem, który zginął w Iraku od posłania tam polskich żołnierzy.

Tymczasem poparzony ambasador został przewieziony śmigłowcem do amerykańskiego szpitala, a potem do Polski. Niegroźne obrażenia odniosło też kilku funkcjonariuszy BOR. Zagraniczne agencje podawały też, że podczas zamachu zginęło dwóch irackich cywilów; przypadkowe ofiary ostrzału.

Co dalej ze śledztwem

Pomimo szybkiej odsieczy amerykańskich żołnierzy zamachowcom udało się uciec. Z informacji, które nadeszły do polskiej prokuratury wynika, że strona iracka prowadzi u siebie śledztwo dotyczące zamachu. Prokuratura wystąpiła już o pomoc prawną. Podstawy do takiego kroku daje umowa zawarta z Irakiem jeszcze w latach 80-tych.

Lubelska prokuratura chce się dowiedzieć, co iracka policja ustaliła na miejscu zamachu oraz co wie o jego sprawcach. W irackim więzieniu przebywa mężczyzna, który prawdopodobnie brał udział w zamachu.

Kiedy z Iraku nadejdzie odpowiedz? Nie wiadomo.

Jeśli dojdzie do procesu zamachowców, zostaną w nim wykorzystane dowody zebrane przez lubelskich prokuratorów.

Pozostałe informacje

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Dwa wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Dwa wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Ostra sobota
foto
galeria

Ostra sobota

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za djką stanął jeden z najlepszych djów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni
ZDJĘCIA
galeria

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni

W tym roku oddali ponad 71 tys. donacji, zapewniając bezcenny ratunek dla chorych osób. Dzisiaj, Ci najbardziej zaangażowani krwiodawcy, zostali nagrodzeni.

Zatrzymany został 19-latek

„Funkcjonariusz Interpolu" wyłudził 200 tys. zł. W sprawie został zatrzymany 19-latek

69-latek miał pomóc w akcji zwalczania oszustów, ale niestety, sam padł ich ofiarą. W sprawie został zatrzymany młody mężczyzna z okolic Puław.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium