Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

1 czerwca 2005 r.
19:38
Edytuj ten wpis

Nawet mysz może dostać kota

0 1 A A

47-letni Leszek Sokołowski został królem i księciem. Zaszczytny tytuł "Króla Łgarzy” zdobył trzy lata temu. Teraz wywalczył kolejny - "Księcia Łgarzy” w prestiżowym ogólnopolskim konkursie satyryków w Bogatyni. Laureat przyznaje, że gdyby w naszym kraju uczciwie ceniono fachowców z takimi tytułami, mógłby wreszcie piastować wiele poważnych funkcji. Niestety, nadal ważniejszy jest partyjniak i kuzyn, aniżeli specjalista… nadający się do naszej rzeczywistości

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nie chcą mnie na rzecznika żadnego urzędu i instytucji. Choć jestem królem i księciem "łgarzy”, mówię prawdę. Przewrotnie wychodzi... - przyznaje.
Humor nie opuszczał Leszka już od dziecka. Kiedy chodził do podstawówki, wydrukował kilka humoresek w lubianym przez uczniów "Świecie Młodych”. Pisania uczył się od ojca swojej koleżanki, znanego poety i pisarza Stanisława Grochowiaka. - Zniechęcał mnie do pisania wierszy. Nad jeziorkiem czytał moje teksty, darł kartki i wyrzucał je do wody. Tyle warte twoje pisanie. A potem łagodnym głosem tłumaczył jak opisywać świat - wspomina Leszek.
Cały wachlarz zawodów…
Zanim został królem i księciem z niejednego pieca chleb jadł. Jako młody koszykarz grał w reprezentacyjnej drużynie juniorów Legii. Po ukończeniu liceum nie dostał się na scenografię i poszedł do wojska. Później był montażystą sceny w Teatrze Wielkim, następnie pracował jako: starszy asystent pocztowy jeżdżący ambulansem po całym kraju, pracownik kulturalnooświatowy, bibliotekarz w Bibliotece Narodowej, betoniarz w firmie polonijnej. Betoniarzem był też przez pewien czas za granicą. W 1986 roku z żoną Iwoną wyemigrował z kraju. Obsługiwał niemieckie festyny. W Bawarii urodził się mu syn Igor (teraz utalentowany siatkarz i już młody literat).
W 1989 r. Sokołowscy wrócili do Polski. Leszek przez pewien czas nadwerężał wątrobę jako kontroler "Społem”. Przez pół roku pracował jako wodzirej. W ośrodku Albatros w Krynicy Morskiej organizował bale dla dzieci i wycieczki statkiem. Poznał smak estrady. Obsługiwał wesela. W jednym z gminnych ośrodków kultury prowadził grupę teatralną. - Jak to w życiu. Raz na wozie, raz pod wozem. Przez 3 lata roznosił mleko, później prowadził restaurację nad morzem i przyjmował zakłady bukmacherskie. Uruchomił pierwszy klub bilardowy w Warszawie.
Uciekł na wieś
Przed dziesięcioma laty postanowił uciec od zgiełku tłumów do rodzinnej wsi swej matki i w Krzymoszycach poprowadził gospodarstwo agroturystyczne "Tęczowy Folwark” z 15 miejscami noclegowymi.
- Uwielbiam piękne podlaskie pejzaże. Tylko tu spotka się urokliwe wiejski kapliczki. Kocham wieś z lat siedemdziesiątych z różnorodnością pól, zapachów i motyli. Teraz już tak nie radują bażanty na uwięzi, które mam w gospodarstwie - dodaje.
W położonym na ustroniu, obok malowniczych lasów, "Tęczowym Folwarku” widać istny zwierzyniec. Prawie 300 ptaków chodzi za siatką. Gęsi, kaczki, perliczki i królewskie pawie. Obok kozy. Przeciągają się olbrzymie kocury.
Nie brakuje tam cudeniek. Pod gołym niebem stoi okrągły stół na… obracającym się kieracie. Dalej, stoły biesiadne na 120 osób ustawione pod zadaszeniem. Obok bogate zbiory dawnych wiejskich maszyn i urządzeń. Poranne dojenie kozy. Pieczenie ziemniaczanej babki.
Sielanki, swawole
Leszek pisał od dawna. Głównie do szuflady. W 2001 roku zadebiutował w satyrycznym Ogólnopolskim Turnieju Łgarzy w Bogatyni. Najpierw zdobył trzecią nagrodę. Za rok skosił konkurencję. 887 tekstów i jego zwycięstwo. Olśnił dostojne jury (z Marią Czubaszek) "pamiętnikiem spisanym przed wiejskim sklepem”:
"Wieś Sielanki 12 lipiec 2004 rok
6.00 - Sklepowa kończy doić krowy i otwiera sklep.
6.01 - Pod sklep zajeżdża traktorem Zbyniek. Kupuje dwa wina i krakersy dla dzieci.
12.00 - Sklepowa otwiera przed listonoszem serce, butelkę wina i kredyt.
12.01 - Listonosz stawia wszystkim piwo i ogłasza zaręczyny.
12.02 - Sklepowa zrywa zaręczyny i cofa kredyt. Listonosz traci płynność finansową.
18.00 - Sklepowa zamyka sklep i otwiera nocny market.
19.17 - Dzielnicowy pijany jak bela pokazuje babom.”
Maria Czubaszek zachwyciła się celnym dowcipem, barwnym językiem i wschodnim zaśpiewem Leszka. Za pamiętnik otrzymał tytuł "Króla Łgarzy”, bardzo ciężki odlew Koziołka Matołka i ponad 4,2 tys. zł gotówki. Wójt międzyrzeckiej gminy uhonorował go okazałym pucharem i zamieścił na witrynie Urzędu Gminy stronę z tekstami literata.
- Przez dwa lata prowadziłem sklep wiejski. Ludzie walili drzwiami i oknami, bo sprzedawałem na krechę. Wtedy dobrze poznałem życie wsi. Przychodził sąsiad i niby z żalem mówił, że innemu zdechła krowa. A w oczach było widać iskry radości. Kiedy sanepid wymagał doprowadzenia wody i remontu, machnąłem ręką i wszystkie towary rozdałem po 1 zł za sztukę. Po 15 minutach magazyn był pusty - śmieje się Leszek. Uszy charakterystycznie unoszą się mu do góry.
Nawet mysz może dostać kota
Od roku w Bogatyni konkurs rozdzielił się na część pisarską i sceniczną. W 2005 r. satyryk z Krzymoszyc za tekst "Języki obce” otrzymał najwyższą nagrodę, tytuł "Księcia łgarzy” i symboliczny pierścień. Dzięki radiowej Trójce zasmakował sławy.
- Chciałem sprawdzić, czy nie stępiło mi się pióro. Czy nie straciłem humoru. Człowiek musi ciągle zdawać egzamin. Nie jest źle, skoro jest nagroda! Warto było pisać.
Pisze rzadko. Raz na tydzień lub na dwa tygodnie.
- Jestem leniwy. W rodzinie mówią, że nawet dwa dni się rodziłem. Ale jak przyjdzie zima, siadam przy komputerze. I spisuję barwy i okruszki życia. Za oknem skrzy się śnieg, w dialog skrzy się humor. Pulsuje życie.
A w życiu? Nawet mysz może dostać kota. Więc tak nazywa się jego zbiór opowiadań.
O tajemnicy swoich sukcesów mówi krótko:
- Nie umiem oszukiwać. Kiedy mówię prawdę, inni nazywają to łgarstwem... •

Pozostałe informacje

Naćpani młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Sąsiadów zaniepokoił dym

Naćpani młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Sąsiadów zaniepokoił dym

Odurzeni narkotykami młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Policję zaalarmowali zaniepokojeni sąsiedzi. Prokuratura postawi zarzuty 20-letniej Polce i 18-letniemu Ukraińcowi.

Świdniczanka zakończyła rundę jesienną na trzecim miejscu od końca

Szykują się zmiany w zespole Świdniczanki. „Kadra musi być bardziej jakościowa i bardziej doświadczona”

Tylko 11 punktów na koncie, a w tabeli trzecie miejsce, tyle że od końca. Runda jesienna nie była zbyt udana dla piłkarzy Świdniczanki. Jeżeli zespół Łukasza Gieresza chce na wiosnę powalczyć o utrzymanie w Betclic III lidze, to będzie musiał się wzmocnić.

Piotr Włodarczyk, lubelski wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa na środowej konferencji poinformował o tym, że na terenie województwa lubelskiego prowadzone są kontrole miejsc sprzedaży środków oraz gospodarstw, które te środki zakupiły
galeria

Kontrole i mandaty. Wojewoda walczy z toksycznymi preparatami

Kontrole i mandaty za nieprawidłowe stosowanie fumigantów, czyli preparatów zawierających silnie trujące substancje. To odpowiedź wojewody lubelskiego na ostatnie tragedie, również w naszym województwie.

zdjęcie ilustracyjne
aktualizacja

Ruch pociągów wstrzymany. W Małaszewiczach zderzyły się lokomotywy

Na stacji Małaszewicze Południowe zderzyły się pociągi towarowe. Ruch na linii Terespol-Biała Podlaska jest czasowo wstrzymany. Ale kursuje komunikacja zastępcza.

Cmentarz żydowski w Biłgoraju mieści się przy ul. Konopnickiej

Wandale na żydowskim cmentarzu. Policja szuka, a burmistrz potępia sprawców

Znak równości między swastyką a gwiazdą Dawida, a także obraźliwe napisy ktoś wymalował czerwoną farbą na ścianie cmentarza żydowskiego w Biłgoraju. Policja szuka sprawców tego aktu wandalizmu, a burmistrz wydał oświadczenie, którym potępił to zachowanie.

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Współcześnie wybór telefonu może być nie lada wyzwaniem. Przodujące marki jak Samsung, Xiaomi czy Realme oferują coraz to nowsze modele, w bardzo korzystnych cenach dla klientów. Wybór nie jest taki prosty i oczywisty – smartfonów na rynku jest naprawdę sporo. Aby wybrać idealny model i pakiet, który sprosta naszym oczekiwaniom, najkorzystniej będzie rozważyć łączone możliwości, jakie oferują nam operatorzy. Oto parę słów o abonamencie i telefonach w sieci Play.

W spotkaniu u prezydenta poza Rafałem Zwolakiem i panią Wiktorią (druga z prawej) wzięli też udział radny Dariusz Kierzek i Barbara Farjon z nieformalnej grupy pomocowej Zamojskie Anioły

Nikt nie reagował. Wiktoria wiedziała jak pomóc i dostała podziękowania od prezydenta

Zrobiła to, co zrobić powinien każdy. A jednak tylko ona zareagowała. Być może uratowała życie starszej pani. Za tę postawę prezydent miasta podziękował młodej zamościance.

Jarosław Czarniecki i nie może być zadowolony z postawy Omegi Stary Zamość w rundzie jesiennej

Nieudana jesień Omegi Stary Zamość. Wiosną będą chcieli się poprawić

Omega Stary Zamość w ostatnich latach przyzwyczaiła swoich kibiców do tego, że walczy w „najciekawszej lidze świata” o czołowe lokaty. Tymczasem po rundzie jesiennej podopieczni trenera Jarosława Czarnieckiego zajmują dopiero 12. lokatę. To nie zadowala drużyny, która wiosną chce poprawić swoją pozycję w ligowej tabeli

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamera IP to połączenie kamery i komputera. Dzięki transmisji danych przez sieć LAN lub Internet możesz monitorować obiekt z dowolnego miejsca, oglądając go na bieżąco, przechowując na karcie pamięci lub w chmurze. Dziś przyglądamy się kamerom IP zewnętrznym, omawiając ich rodzaje i zastosowanie.

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Domy w Hiszpanii – Kompletny Przewodnik

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Wiele osób zadaje pytanie, czy osuszacz powietrza jest szkodliwy i jak dokładnie działa to urządzenie. Osuszacze powietrza stały się popularnym rozwiązaniem do radzenia sobie z nadmierną wilgotnością w mieszkaniach, domach, biurach, a nawet magazynach. Aby zrozumieć, jak bezpieczne są te urządzenia i jak działają, dowiedzmy się więcej.

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

W dzisiejszych czasach, gdy codziennie dzielimy się ogromnymi ilościami informacji w internecie, ochrona danych osobowych stała się kluczowym wyzwaniem. Czy zastanawiałeś się, jak bardzo jesteś eksponowany na zagrożenia, nieświadomie przeglądając strony internetowe lub wysyłając e-maile? Zobacz, jak skutecznie zabezpieczyć swoją prywatność w sieci, unikając potencjalnych zagrożeń.

Antoni Wawryca zmarł we wtorek, 26 listopada

Nie żyje Antoni Wawryca. Ponad 20 lat był wójtem jednej gminy

W wieku 69 lat zmarł we wtorek Antoni Wawryca, prawnik, samorządowiec, wieloletni wójt gminy Tomaszów Lubelski.

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy to kluczowy element, który wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze zasady ergonomii, które powinny znaleźć się w każdym biurze. Dowiesz się, jak odpowiednio ustawić stanowisko pracy, jakie produkty biurowe wspierają komfort pracy oraz jak dbać o zdrowie psychiczne pracowników. Dzięki praktycznym wskazówkom, możesz stworzyć zdrowe i wydajne środowisko pracy, które wpłynie na lepszą efektywność i samopoczucie Twoich pracowników.

Wtorkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy

Przełom w sprawie Wołynia? Prezydent Chełma: Brak ekshumacji jest jednym z grzechów naszego państwa

To może być przełom w sprawie Wołynia. - Ukraina potwierdza, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na jej terytorium – poinformował we wtorek szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Andrijem Sybihą. Do sprawy odniósł się prezydent Chełma Jakub Banaszek.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium