Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

25 kwietnia 2002 r.
10:49
Edytuj ten wpis

Nie ma lekko

Ogromne postury, ogromne ciężary - zawody Strong Man to zabawa dla naprawdę silnych chłopców (Jacek
Ogromne postury, ogromne ciężary - zawody Strong Man to zabawa dla naprawdę silnych chłopców (Jacek

Strong meni wszystko mają duże: wzrost, bary, klatki piersiowe, bicepsy, karki. Gdy stoją jeden obok drugiego, wyglądają jak trzon drużyny rugby, z którą lepiej nie zadzierać. W rywalizacji z nimi nie mielibyśmy żadnych szans

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Rodzice czasem narzekają, że za mało pomagam im w firmie mówi 25-letni Tomasz Nowotniak z Sokołowa Podlaskiego, jeden z najsilniejszych ludzi w Polsce. - Ja rzeczywiście nie mam czasu na pracę. Codziennie trzy godziny wyciskam poty na siłowni, jeżdżę na zawody po całej Polsce, a do tego zaocznie studiuję. Siłownię odwiedzam od kilkunastu lat.
Pierwszy kontakt z ciężarami miał w wieku 16 lat. - Byłem wtedy grubasem. Przy wzroście 185 cm ważyłem 90 kg. Miałem także kłopoty z kręgosłupem i ćwiczenia zalecił mi lekarz.
Ciężary pomogły. Teraz Nowotniak bez trudu podnosi ważące 100 kilogramów worki, czy przewraca oponę od jakiegoś gigantycznego ciągnika ważącą 320 kilogramów.

Jedzenie to podstawa

Dzień strong menów dzieli się na przed treningiem i po treningu oraz na przed posiłkiem i po posiłku. Jedzą 5-6 razy dziennie. - Sam je przyrządzam - dodaje Nowotniak. - Generalnie spożywam dużą ilość tłuszczów zwierzęcych, ale piątek jest zawsze dniem bezmięsnym.
Piotr Szymiec z Gdyni uchodzi wśród pozostałych siłaczy za doświadczonego zawodnika. Ukończył AWF w Gdańsku. Jest także trenerem drugiej klasy piłki ręcznej. Prowadzi sklep ze sprzętem sportowym i studio kulturystyczne. Jego życiowa dewiza brzmi: nigdy niczego nie odkładaj na później.
- Przyznaję, że mąż bardzo dużo je, ciągle tylko coś kroję, smażę i gotuję. Nie potrafię powiedzieć, ile miesięcznie kosztuje jego wyżywienie, ponieważ to Piotr trzyma kasę - opowiada pani Hanna, żona Szymca. Zawsze jeździ z mężem na zawody i dzielnie mu kibicuje. - Nie męczy mnie taki styl życia, a wyjazdy traktuję jako wycieczki. Ile ja przez niego muszę znosić, ciągle podniesiona adrenalina. Piotr twierdzi, że dobrze mu robi moja obecność na zawodach i właśnie za to go kocham.
Dodaje, że mąż jako zawodnik jest bardzo ambitny i cechuje go zawziętość sportowca. - Nie lubi, gdy coś mu nie wyjdzie.

Kobiety ich życia

Na zawody do Zamościa zabrał swoją żonę także Sławomir Peda z Gdańska. Ma pięcioletnią córkę, pracuje jako kierownik ochrony kantoru.
- Od kilku lat towarzyszę mężowi na zawodach - opowiada pani Wioletta. - Wówczas dziecko zostaje z moją mamą. Wiem, że mąż lubi to, co robi, ale widzę też, że jest zmęczony. Czasem namawiam go nawet, żeby dał sobie spokój. Oboje pracujemy i muszę przyznać, że na nic nie mamy czasu.
Podczas zawodów staje gdzieś z boku, bo jej obecność trochę rozprasza męża. - Rozmawiamy dopiero po zakończeniu zawodów. Pyta mnie wówczas, czy przypadkiem którejś konkurencji nie mógłby lepiej wykonać. Zawsze odpowiadam, że był bardzo dobry.
Pani Wioletta zdradza, że mąż dużo je, a jego ulubione danie to antrykot z kurczaka z frytkami. Sławomir Peda opowiada, że pierwszy raz poszedł na siłownię za namową kuzyna. Miał wówczas 16 lat. - Jestem wdzięczny żonie za duchowe wsparcie na zawodach. Zdaję sobie sprawę, że z powodu codziennych treningów i częstych wyjazdów zbyt mało czasu poświęcam rodzinie. Z udziału w zawodach jednak nie zrezygnuję. To moja pasja. Będę w nich uczestniczył tak długo, jak zdrowie na to pozwoli.

Słodcy i kochani

Ireneusz Kuraś z Lubina zdaje sobie sprawę, że pewnego dnia będzie zmuszony porzucić tę dyscyplinę sportu. - Prawdopodobnie będzie to jakiś sygnał z organizmu. Czuję, że np. stawy zaczną mi dokuczać.
Na siłownię chodzi regularnie od 12 lat. Ważący obecnie 144 kg zawodnik 12 lat temu, kiedy rozpoczynał treningi, ważył ponad połowę mniej, dokładnie 71 kg. - Ten sport to moje hobby, które niestety wymaga ogromnej samodyscypliny. Nie można sobie odpuszczać treningów czy rezygnować z diety.
- Kobiety czasem pytają mnie, czy nie boję się takiego mężczyzny. Zawsze im powtarzam, że pomimo groźnie wyglądającej postury, wszyscy siłacze tak naprawdę są słodcy i kochani - uspokaja pani Hanna.
Już w tę niedzielę kolejne zawody pucharu Strong Man odbędą się na placu Zamkowym w Lublinie. Początek rywalizacji o godz. 15. A 4 maja zmagania będą odbywać się w Chełmie na Stadionie MOSiR przy ul. I Pułku Szwoleżerów. Początek również godz. 15.

Przykładowe konkurencje

Waga płaczu – zawodnik stoi pionowo przypięty do słupa, unosi wyprostowane ramiona do poziomu. Dotyka poprzeczki dowolną stroną ręki i jak najdłużej musi utrzymać ciężar.
Przewracanie opony – zawodnik chwyta oponę i przewracając ją idzie w kierunku mety.
Spacer z kowadłem – zawodnik podchodzi do kowadła, które stoi na ziemi i na znak sędziego rozpoczyna spacer z ciężarem.
Ciągnięcie samochodów – zawodnik chwyta za linę, do której przymocowany jest tir. Musi go przeciągnąć na wyznaczoną odległość w jak najkrótszym czasie
Zegar – zawodnik podnosi belkę, do której przymocowany jest ciężar i następnie idzie z nią po obwodzie koła. W czasie przemarszu nie może dotknąć ciężarem ziemi.
Zaczarowany ołówek – zawodnik podchodzi do drewnianego palika i ma za zadanie rzucić nim w dowolny sposób jak najdalej.
Rzut kulą – zawodnik ma za zadanie przerzucić kamienną kulę jak najdalej.

Pozostałe informacje

„Na Scenie... za Sceną...” – intymny cykl monodramów w lubelskim CSK
23 kwietnia 2025, 19:00

„Na Scenie... za Sceną...” – intymny cykl monodramów w lubelskim CSK

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zaprasza 23–24 kwietnia na cykl „Na Scenie... za Sceną...”. Przez dwa kolejne wieczory zaprezentowane zostaną dwa poruszające monodramy, w których wystąpią znakomici aktorzy: Anna Seniuk oraz Michał Piela.

Nawet 5 lat więzienia za przemoc wobec ratowników medycznych
PROJEKT

Nawet 5 lat więzienia za przemoc wobec ratowników medycznych

Ministerstwo Sprawiedliwości zgłosiło do prac rządu projekt zmian kodeksu karnego, które mają skuteczniej chronić funkcjonariuszy publicznych, ratowników medycznych i obywateli niosących pomoc

Następca Franka Sinatry, Matt Dusk wystąpi w Centrum Spotkania Kultur
koncert
16 kwietnia 2025, 20:00

Następca Franka Sinatry, Matt Dusk wystąpi w Centrum Spotkania Kultur

16 kwietnia w lubelskim Centrum Spotkania Kultur wystąpi kanadyjski wokalista Matt Dusk. Artysta zdobył międzynarodową sławę dzięki wyjątkowemu głosowi i umiejętności łączenia tradycyjnego jazzu z nowoczesnymi brzmieniami.

Metro 2033: Rocznica serii i gra za darmo (wideo)
GRAMY
film

Metro 2033: Rocznica serii i gra za darmo (wideo)

Seria gier Metro ma już 15 lat. Z tej okazji jej twórcy – ukraińskie studio 4A Games – mają niespodziankę dla graczy, czyli grę Metro 2233 Redux do odebrania za darmo.

Alkohol plus traktor. Dwie osoby trafiły do szpitala

Alkohol plus traktor. Dwie osoby trafiły do szpitala

62-letni traktorzysta miał ponad 2 promile alkoholu i doprowadził do kolizji z samochodem. Na miejscu interweniował śmigłowiec LPR, a dwie osoby trafiły do szpitala.

Spotkania muzyczne. „Gdzie poezja łączy się z muzyką”
Nasz patronat
23 kwietnia 2025, 19:00

Spotkania muzyczne. „Gdzie poezja łączy się z muzyką”

Przed nami spotkania poświęcone roli słowa w muzyce. „Gdzie poezja łączy się z muzyką” to cykl spotkań z artystami z różnych kręgów polskiej sceny muzycznej, piszącymi teksty do utworów muzycznych.

Podpisanie umowy w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie na dofinansowanie na rozwój infrastruktury dydaktycznej PANS w Chełmie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021–2027.

PANS z unijnym wsparciem na rozwój laboratoriów

Nowoczesne laboratoria i sprzęt dydaktyczny. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie zyskała dofinansowanie na rozwój swojej infrastruktury dydaktycznej.

Umowa między Portem Lotniczym Lublin a firmą Welcome Airport Services została podpisana w poniedziałek, 14 kwietnia

Port Lotniczy Lublin ma operatora cargo

Lubelskie lotnisko rozwija segment cargo. Pod koniec minionego roku został otwarty budynek magazynowo-przeładunkowy, a teraz podpisano umowę z firmą Welcome Airport Services.

Międzyrzec Podlaski: Zderzenie dwóch aut osobowych i ciężarówki

Międzyrzec Podlaski: Zderzenie dwóch aut osobowych i ciężarówki

O godzinie 17.30 w Międzyrzecu Podlaskim zderzyły się dwa auta osobowe i samochód ciężarowy. Jeden pas ruchu DK2 jest zablokowany, a policja kieruje ruchem wahadłowo.

Sadowa to osiedlowa ulica prowadząca w stronę Pszczelej, garaży oraz SP nr 11

Niedługo remont Sadowej. Plany sa, wykonawca już wybrany

Ulica Sadowa to dzisiaj najgorsza pod względem jakości nawierzchni ulica na puławskim osiedlu Niwa oraz jedna z najgorszych w całym mieście. Tuż po więtach rozpocvznie się remont.

10. edycja Lubelskiego Dnia IT

Lubelski Dzień IT: Politechnika Lubelska zaprasza na targi pracy

Biuro Karier Politechniki Lubelskiej we współpracy z Wydziałem Elektrotechniki i Informatyki. Wydarzenie zapraszają na 12. już edycję Lubelskiego Dnia IT.

Kajetan Kalinowski to bokser pochodzący z Lublina i jedna z gwiazd krajowego pięściarstwa

Kajetan Kalinowski w wielkim stylu pokonał Rafała Dudka

Impreza odbywająca się w Nowym Sączu była naznaczona przede wszystkim pojedynkiem Kajetana Kalinowskiego z Rafałem Dudkiem. Dla obu zawodników był to rewanż za pojedynek sprzed pół roku, kiedy w Żukowie lublinianin pokonał doświadczonego przeciwnika na punkty.

Kobiety, idźcie na wybory. Posłanki namawiały do głosowania

Kobiety, idźcie na wybory. Posłanki namawiały do głosowania

Posłanki Koalicji Obywatelskiej odwiedziły województwo lubelskie i zachęcały kobiety do udziału w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Dom Kultury „Kolejarz” przy ul. Kunickiego w Lublinie

Kiedy Teatr Andersena zacznie działać w nowej siedzibie?

Radni PiS pytali o losy Teatru im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie i obietnice związane z Domem Kolejarza. A miasto tłumaczy decyzje inwestycyjne i zapewnia, że instytucja zyska docelową siedzibę w nowym centrum kultury.

Rekord: 130 uczestników w konkursie recytatorskim w Lublinie

Rekord: 130 uczestników w konkursie recytatorskim w Lublinie

Sztuka recytacji: w piątek w Szkole Podstawowej nr 52 im. Marii Konopnickiej dzieci i młodzież stanęły do rywalizacji w konkursie recytatorskim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium