Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

18 września 2003 r.
19:47
Edytuj ten wpis

Niebezpieczna broń

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
d Agencje prasowe, stacje radiowe i telewizyjne niemal codziennie przynoszą wiadomości o niebezpieczeństwach, na jakie narażeni są żołnierze naszej armii w Iraku. Oto przykłady z ostatnich dni:
„Po raz pierwszy polscy żołnierze w Iraku znaleźli się pod ostrzałem. Na północ od miasta Al-Hillah w Iraku w kierunku naszego patrolu padły strzały z broni maszynowej...”
„Rzeczpospolita” – 6 września

„Nieustaleni sprawcy strzelali w kierunku polskich żołnierzy, którzy mieli eskortować do Iranu 400-osobową rodzinę Mohammeda Bakira al-Hakima. Do incydentu doszło w mieście Nadżaf w polskiej strefie stabilizacyjnej.
PAP – 9 września
Na szczęście w obu przypadkach nic się nikomu nie stało. A przecież niemal
każdego roku w polskiej armii ginie ponad stu żołnierzy.
Statystyki odnotowały, że np. w 2001 roku zginęło 126 żołnierzy (w tym 88 zawodowych, 57 służby zasadniczej i 38 cywilnych pracowników wojska), w 2002 r. były 103 ofiary śmiertelne (64 żołnierzy zawodowych, 26 służby czynnej i 39 cywili), a w pierwszej połowie tego roku w wojsku zginęły 22 osoby.
Według informacji prasowych w 2001 r. aż 62 żołnierzy targnęło się na własne życie (16 żołnierzy zawodowych i 46 służby zasadniczej). Rok później było 26 samobójstw. Wśród przyczyn wymienia się problemy rodzinne, finansowe, zawód miłosny i kłopoty z dostosowaniem się do służby wojskowej.
Jednak najczęstszą przyczyną śmierci żołnierzy pełniących służbę w Siłach Zbrojnych RP – zdaniem płk Edwarda Jaroszuka, rzecznika prasowego Żandarmerii Wojskowej – są wypadki drogowe.
Co roku przynoszą one obfite żniwo. I tak w 2001 r. zginęło, wskutek wypadków na drogach – 51 żołnierzy, w 2002 r. – 63.
Niebezpieczne strzelanie
– Statystyki potwierdzają – ujawnia płk. Edward Jaroszuk – że w armii RP dochodzi też do zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym, wynikających z nieregulaminowego obchodzenia się z bronią.
I tak 10 lipca br. na terenie jednostki wojskowej w Jeleniej Górze, doszło do wypadku postrzelenia się żołnierza pełniącego służbę wartowniczą – z kbk AKMS ugodził się w nogę na wysokości kolana.
Nieco wcześniej, 10 maja br., na strzelnicy wojskowej w Żaganiu, w czasie przestrzeliwania broni przed rozpoczęciem zawodów, postrzelony został z karabinka żołnierz służby zasadniczej. Pocisk trafił żołnierza w mosznę, a odłamki uszkodziły mu udo, jądra i nasieniowody.
20 maja br. na strzelnicy wojskowej w Międzyrzeczu, podczas szkolenia strzeleckiego prowadzonego z broni pokładowej, doszło do oddania strzału w trakcie zamykania pokrywy komory zamkowej. Trafiony żołnierz poniósł śmierć na miejscu.
28 lutego br. na terenie jednostki wojskowej w Lublinie, w pomieszczeniu wartowni, rozprowadzający warty żołnierz, wziął do ręki karabin z podpiętym magazynkiem, podszedł do siedzącego na krześle kolegi i skierował na niego broń, przeładował ją i nacisnął spust. Pocisk przeszedł przez prawy oczodół i trzony kręgów szyjnych, po czym utkwił w okolicy barku żołnierza.
Na poligonach
W kwietniu br. na poligonie w Drawsku Pomorskim, podczas szkolenia „Combat SAR” (ratownictwo lotnicze), śmigłowiec wojskowy, wykonując manewr zawracania, uderzył płatem śmigła w stojący samochód marki tarpan. Na miejscu zginęło 2 żołnierzy, trzeci zmarł po przewiezieniu do szpitala, a sześciu lecących śmigłowcem doznało obrażeń ciała.
W czerwcu na poligonie Wojskowego Instytutu Techniki Uzbrojenia w Zielonce pod Warszawą zginęły trzy osoby – dwóch oficerów i pracownica cywilna wojska. Przeprowadzali oni kontrolę okresową głowicy przeciwlotniczej systemu S-200 Wega.
Inne przyczyny zgonów
W czerwcu, w Miłoszówce na Lubelszczyźnie, żołnierz będący na przepustce podczas podłączania piły elektrycznej o napięciu 380 V został śmiertelnie porażony prądem.
W tym samym miesiącu w miejscowości Machów (też woj. lubelskie) odnaleziono w Wiśle zwłoki żołnierza, który – jak później ustalono –wracał nocą w pięcioma osobami z połowu ryb. Drewniana łódka, którą płynęli, nabrała wody i zatonęła.
Żołnierze innych armii
– Nie notuje się w zasadzie zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym, których ofiarami byliby żołnierze obcych armii, biorący udział w ćwiczeniach czy manewrach wojskowych na terenie polskich poligonów – twierdzi płk. E. Jaroszuk.
W październiku 2001 r., podczas ćwiczeń „Victory Strike” pod Łagowem, rozbił się amerykański śmigłowiec „Apache” z V Korpusu Armii USA. Maszyna leciała z poligonu drawskiego ma poligon w Wędrzynie. Zginął jeden pilot, drugi odniósł rany.
Irak – wielki poligon
Tak dzieje się w kraju. Na większe niebezpieczeństwo narażeni są polscy żołnierze pełniący odpowiedzialne misje zagraniczne, jak ostatnio w Iraku.
– Irak jest wielkim poligonem dla polskiej armii – powiedział w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” Jerzy Szmajdziński, minister obrony. – dodając, że „ci żołnierze muszą działać w najcięższych warunkach klimatycznych i w warunkach zagrożenia.”
W innym miejscu wywiadu minister stwierdził: „Każdy, kto decyduje się, że zostanie żołnierzem, musi wziąć pod uwagę, że ktoś kiedyś będzie do niego strzelał. Tak samo, jak musi to wziąć pod uwagę na przykład policjant, który broni bezpieczeństwa ludności (...) Polscy żołnierze ginęli już w misjach w Macedonii, Krajinie, byli ranni w Afganistanie. Żołnierze giną w wypadkach na poligonach. Przed operacją nie zakładamy limitu strat, ale robimy wszystko, by ograniczyć ryzyko.”
Można by zapytać, czy to dobrze, że nasze wojska stacjonują w Iraku? Politycy twierdzą, że taka ich powinność.

Pozostałe informacje

Co na ferie w Puławach? Dom Chemika z ofertą dla dzieci i dorosłych

Co na ferie w Puławach? Dom Chemika z ofertą dla dzieci i dorosłych

W poniedziałek, 17 lutego, rozpoczynają się ferie zimowe. Z tej okazji Puławski Ośrodek Kultury przygotował specjalną ofertę dla dzieci i młodzieży. Będą warsztaty artystyczne, wyjazdy na narty oraz spotkania z nowoczesną technologią.

Dziewczyny poszły w miasto
foto
galeria

Dziewczyny poszły w miasto

Dziewczyny poszły w miasto ponieważ - jak głosiła fama - w popularnym Berecie odbywał się wieczór z Italo Disco. Tej nocy z głośników popłynęły utwory takich wykonawców jak: Falco, Sabrina, Francesco Napoli, Savage, Radiorama, Valerie Dore, Baltimora, Martinelli, Gazebo i wielu innych. Parkiet dosłownie płonął od emocji. Zobaczcie jak się bawiliście.

W pierwszym meczu w 2025 roku Górnik Łęczna zremisował na swoim stadionie z ŁKS Łódź

Górnik Łęczna zaczyna rundę wiosenną od domowego remisu

Ciekawy, dynamiczny mecz w Łęcznej z udziałem tamtejszego Górnika, ale bez zwycięstwa. W niedzielę zielono-czarni na inaugurację rundy wiosennej zremisowali 2:2 z ŁKS Łódź. Zarówno gospodarze jak i ekipa z Łodzi po końcowym gwizdku mieli prawo odczuwać niedosyt

Częściowo wyburzona stołówka
Lublin

Zagadka remontu wojskowej stołówki na Majdanku

To jest niegospodarność. Najpierw wyremontowali cześć budynku, potem wstawili nowe okna, a na koniec wzięli za wyburzanie – tak czytelnik opisał nam sytuację, jaką zaobserwował na terenie kompleksu wojskowego przy ul. Męczenników Majdanka w Lublinie. Chodzi o remont wojskowej stołówki.

Motor w dwóch kolejkach w 2025 roku dopisał do swojego konta jeden punkt

Goście przegrywają i grają w dziesiątkę. Jagiellonia Białystok - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Jagiellonia BIałystok - Motor Lublin. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30.

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium