Ogromnym zainteresowaniem cieszył się w Kraśniku pierwszy etap eliminacji do telewizyjnego programu „Od przedszkola do Opola” Wzięło w nim udział 27 dzieci z Lubelszczyzny.
d
– Eliminacje organizujemy w wielu miastach w Polsce, ostatnio również na Ukrainie – mówi Ewa Pysiewicz, przedstawicielka Agencji Artystycznej „Capital” z Zamościa, która imprezę zorganizowała.– W Kraśniku zgłosiło się bardzo wiele dzieci, niektóre naprawdę uzdolnione wokalnie i tanecznie, prezentujące bardzo wysoki poziom umuzykalnienia. Zwykle wybieramy do kolejnego etapu dwie lub trzy osoby. Jednak tutaj poziom był tak wyrównany, że nie mogliśmy się do końca zdecydować.
W rezultacie organizatorzy, zachwyceni popisami uzdolnionej młodzieży, do drugiego etapu dopuścili nie dwie, trzy osoby, ale ... aż dziewięć!
Atmosfera podczas eliminacji była gorąca, widać było tremę i zniecierpliwienie dzieci. Większość z nich po raz pierwszy występowała przed tak liczną publicznością.
– Bardzo lubię śpiewać i tańczyć, zawsze chciałam wystąpić w telewizji w tym programie – mówi uczęszczająca jeszcze do przedszkola sześcioletnia Kasia Szymańska. Wraz z mamą Małgorzatą przyjechały z Lublina.
– Córka zawsze ogląda „Od przedszkola do Opola” i śpiewa podczas programu. Dzisiaj zaśpiewała „Zawsze z tobą chciałbym być” zespołu Ich Troje, bo bardzo lubi tę piosenkę. Przyjechałyśmy bardziej dla rozrywki, frajdy i dobrej zabawy – dodaje Małgorzata Szymańska.
Nie brakowało jednak i zaprawionych już w występach estradowych dzieci, i takich, które na co dzień uczą się śpiewać.
– Nie musiałem wcale długo córki namawiać na występ. Jestem nauczycielem muzyki w szkole podstawowej. Córka dużo ćwiczy pod moim okiem – mówi Krzysztof Tokarczyk, ojciec ośmioletniej Ani.
– Śpiewam od „zawsze”, jest to moja wielka pasja. Od niedawna należę do chóru przy Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku – dodaje Ania, uczennica klasy IA szkoły podstawowej w Urzędowie. W eliminacjach zaprezentowała znany przebój „Konik na biegunach”.
– Jestem bardzo szczęśliwa że zostałam zakwalifikowana – powiedziała nam, wyraźnie podekscytowana, Ania po ogłoszeniu wyników.
Sylwia Górecka (lat 7), do Kraśnika przyjechała wraz z całą swoją rodziną z Wilkołaza.
– Uczę się w klasie I w szkole w Wilkołazie. Zawsze znajdę czas po lekcjach, aby trochę w domu pośpiewać – mówi Sylwia.
– Przyjechaliśmy wszyscy, żeby ją dopingować na scenie – mówi jej siostra Monika, która skrzętnie sfotografowała cały występ Sylwii.
Doping okazał się skuteczny – Sylwia przeszła do II etapu.
– Do Gdyni także wszyscy pojedziemy! Cieszyły się najmłodsze przedstawicielki rodziny Góreckich.
– Maciek jest naszym domowym artystą, występuje podczas wszystkich rodzinnych imprez. Jest bardzo kontaktowy i żywiołowy, i, co najważniejsze, nie boi się sceny – mówi Marta Mucha, ciocia ośmioletniego Macieja Cieslika z Kraśnika.
– To jest bardzo fajna piosenka, można w jej rytm poskakać i potańczyć. Poza tym bardzo lubię Pawła Kukiza i jego „Zośkę” – wyznaje Maciek.
– Jak raczkowałam, to już śpiewałam! – chwali się ośmioletnia Ismena Hołota uczennica SP nr 6 w Kraśniku. Do występu przygotowała się pod czujnym okiem babci, która najbardziej ją dopingowała podczas występu. Zaśpiewała piosenkę „Powiedz” z repertuaru zespołu Ich Troje.
– Moja wnuczka ma ogromny talent. Mam nadzieję, że ktoś go dostrzeże – mówi Barbara Opasała.
Do Gdyni na II etap eliminacji pojadą :
Aleksanda Świca z Kraśnika
Sylwia Górecka z Wilkołaza
Karolina Gusiec z Kraśnika
Wiktor Banach ze Szczebrzeszyna
Anna Tokarczyk z Urzędowa
Katarzyna Kowalczyk z Kraśnika
Sylwia Czajkowska z Kolonii Sobieszczany
Monika Adamczyk z Rzeczycy
Artur Kowal z Polichny