Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

5 marca 2017 r.
20:49

Patrzę na Ciebie Lublinie. I słucham

Autor: Zdjęcie autora not. agdy

Trójka młodych ludzi szuka swojej wersji naszego miasta. „Kocham Lublin Szanuję” to połączenie filmu i muzyki, dźwięków miasta, opowieści mieszkańców i fotografii. Twórcy projektu mówią, że szukając swojego Lublina kierowali się emocjami i dali prowadzić przypadkom.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wiosna

W marcu zeszłego roku pierwszy raz we trójkę przyjechali do Lublina, by razem popatrzeć na miasto. Bartek Wąsik pianista, kompozytor i aranżer, fotografka Agata Grzybowska i Robert Migas, reżyser dźwięku.

-­ Urodziłem się w Lublinie, nadal tu często przyjeżdżam, bo mieszka większa część rodziny. Agata i Robert nie znali miasta. Jednak w czasie rocznej pracy okazało się, że patrzymy jednym okiem, spoglądamy na miasto jednakowo - mówi Bartek Wąsik, który na potrzeby projektu tworzy muzykę, a na potrzeby filmu jest kimś pomiędzy kierownikiem planu, reżyserem, dokumentalistą, reporterem i pomysłodawcą.

„Kocham Lublin Szanuję” to projekt łączący film z muzyką wykonywaną na żywo.

- Tak, będę taperem, będę towarzyszył obrazom jak to było dawniej w niemym kinie, ale film też będzie powstawał w związku z muzyką. Będziemy go montować myśląc o muzyce - tłumaczy Wąsik, który jest współzałożycielem i członkiem Lutosławski Piano Duo oraz kwartetu Kwadrofonik.

Pojawiali się w Lublinie przez cały rok, przynajmniej raz w miesiącu. Pracowali przez kilka dni, wracając do swoich zajęć.

- Zauważyłam, że po przyjeździe z Lublina jeszcze długo żyję tym, co się działo na planie. Emocjami jakie wiązały się bohaterem, którego nagrywaliśmy, jego opowieścią, miejscami gdzie pracowaliśmy. Zupełnie inaczej myślę o tym projekcie niż o temacie reporterskim - mówi Agata Grzybowska, która jest związana zawodowo z „Gazetą Wyborczą” i działa w kolektywie inPRO na rzecz rozwoju fotografii prasowej i fotoreportażu. - Po takim dniu wpatrywania się w okular aparatu, intensywnej pracy na planie, pełnym skupieniu jestem jak robotnik po kopaniu rowów - uśmiecha się reżyserka i autorka zdjęć do filmu, obrazowo przedstawiając poziom emocji i zaangażowania towarzyszący autorom przedsięwzięcia. I dodaje, że nie ma pojęcia jak się będzie czuła po premierze, kiedy już wszystko będzie za nimi.

I chyba chodzi jej o to, że odczuje brak Lublina w życiu.

- Napis „Warszawa Centralna” wcale nie sprawia, że przestajemy myśleć o Lublinie. Gdzieś to w nas cały czas siedzi. Choć ciężko nam było przez ten rok zgrywać terminy, żeby się spotykać. Czasami tylko przyjeżdżała Agata z Robertem - dodaje Bartek.

Lato

- Robiłam w Warszawie jakiś temat. Gdy skończyłam, zaczęłam z bohaterem rozmawiać i portretowana osoba wypytywała czym się zajmuję, interesuję. Powiedziałam o tym filmie i naszym lubelskim projekcie. Usłyszałam, że koniecznie musimy się skontaktować z panią Magdaleną - opowiada Agata Grzybowska gdy pytam jak dobierali bohaterów i jak ich szukali.
Tak do „Kocham Lublin Szanuję” trafiła Magdalena Zarzycka-Redwan, która urodziła się na Zamku w Lublinie, gdy ten był stalinowskim więzieniem.

- To był łańcuszek, jedni polecali nas innym, sugerowali kolejnych rozmówców. Było niesamowicie, bo działo się samo. Weszliśmy, ot tak z marszu do Domu Pomocy Społecznej im. Wiktorii Michelisowej na Starym Mieście. I panie się zgodziły na rozmowę. Obcy człowiek na ulicy polecił nam, żeby koniecznie porozmawiać z panem Wojciechem Papieżem, który jest jednym z grona Świadków Historii Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN. W filmie będzie też moja babcia - mówi Wąsik.

Twórcy chcieli, by swoje historie opowiadali różni ludzie, nawet tak dla większości odbiorców anonimowi jak właśnie babcia Bartka. Ale sfilmowali też Adama Tomanka i Hannę Wyszkowską, których wielu widzów zna. Wspominają, że ze wszystkimi rozmawiało się świetnie, podkreślają, jak wiele emocji niosły te spotkania i ile im dały. Jedynym kłopotem było wytłumaczenie, że dany rozmówca nie będzie głównym bohaterem, że z nagrania, które trwało kilka godzin do filmu trafi kilka minut. - Starsi państwo kiwali głowami i akceptowali nasze wybory. Zaufali nam. Rozumieli też idee łączenia filmu z muzyką na żywo - dodaje Wąsik.

Jesień

- Jest w Lublinie wiele pięknych i bardzo zaniedbanych czy opuszczonych miejsc. Dolna Panny Marii, młyn Kraussego - mówi Robert Migas, realizator dźwięku, który między innymi realizował muzykę do filmów „Chce się żyć”, „Bogowie” i „Jestem mordercą”. - Byliśmy tu we wszystkich porach roku i o każdej porze dnia. Przesiedziałem noc na hotelu Victoria. Filmowaliśmy miasto nocą i potrzebny był moment, jak wstaje słońce. Trochę było pochmurno, ale mamy.
Wchodzili na dachy i kominy, bo uznali, że dron nie pasuje do tak bardzo osobistego projektu.
Znaleźli w Lublinie miejsce, gdzie można kupić żywego indyka. Ostatniego dnia zdjęć na planie byli o 6.30, bo w odlewni na terenie dawnej Fabryki Samochodów Ciężarowych filmowali robotników.

- Co to była za pora roku? Wiosną, jesienią? Wypożyczyliśmy samochód z szyberdachem, żeby móc filmować jeżdżąc nocą po pustych ulicach. Zauważyłam, że pomarańczowe światła na skrzyżowaniach mają niesamowity rytm. Chciałam to pulsowanie nakręcić - wspomina Agata.
Bartek chce, by podtytuł filmu i całego projektu brzmiał „Harmonie miasta”, bo harmonie oznaczają współbrzmienia różnych elementów, nie tylko dodatnich.
Lublinianie, którzy już widzieli część materiału nie wierzyli, że to Lublin.

Zima

„Kocham Lublin Szanuję” powstaje na zamówienie Teatru Starego z dwóch okazji. Piątych urodzin teatru i 700-lecia miasta. Autorzy planują, że całość będzie trwała około 70 minut. Premiera 11 marca. Koncerty biletowane od 12 do 15 marca.

Pozostałe informacje

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

LKS Milanów pokonał Victorię Parczew

Rezerwy z Radzynia wciąż niepokonane, LKS Milanów wygrał w Parczewie

Orlęta II Radzyń Podlaski pokonały Absolwenta Domaszewnica po golu w doliczonym czasie gry. Sokół Adamów zdobył cenne trzy punkty w starciu z Orłem Czemierniki. Orlęta Łuków tylko zremisowały z Unią Żabików.

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł
galeria

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł

Urząd Marszałkowski w Lublinie rozdał fundusze dla samorządów. W ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 dofinansowanie na niskoemisyjny transport miejski otrzymało cztery podmioty.

Huczwa Tyszowce wywiozła remis 2:2 z boiska Omegi Stary Zamość

PoGrom w spotkaniu kolejki zamojskiej okręgówki, Omega i Huczwa na remis

Sąsiadujące w tabeli Omega Stary Zamość i Huczwa Tyszowce podzieliły się punktami po remisie 2:2. Wicelider Tanew Majdan Stary rozbiła lidera Grom Różaniec 6:1.

Ekran akustyczny przy SP nr 4 w Puławach

Prezydent Puław trafi do więzienia. "Bezduszne, kalekie prawo"

Za otwarcie boiska sportowego dla mieszkańców Puław - mimo sądowego zakazu - prezydent Paweł Maj odbędzie karę pięciu dni pozbawienia wolności. Samorządowiec spędzi je w więzieniu w Opolu Lubelskim. To skutek odrzucenia proponowanej przez sąd grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych.

Do hiszpańskiej Barcelony polecimy z irlandzkim przewoźnikiem Ryanair.
ZDJĘCIA
galeria

¡Hola Barcelona! Ryanair uruchomił loty do Girony

Port Lotniczy Lublin poszerza swoją ofertę o kolejne atrakcyjne połączenie. Od poniedziałku pasażerowie mogą polecieć bezpośrednio do hiszpańskiej Barcelony. To doskonała wiadomość dla miłośników podróży i mieszkańców województwa lubelskiego.

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

To wcale nie jest prima aprilis. Politechnika Lubelska 1 kwietnia zaprasza przyszłych studentów by poznali szeroką ofertę uczelni.

Padwa musiała uznać wyższość rywali z Żukowa

Niespodziewana porażka Padwy, AZS AWF Biała Podlaska z cenną wygraną

KPR Padwa Zamość bez punktów, AZS AWF Biała Podlaska powiększył dorobek o wygraną z SMS ZPRP I Kielce.

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić
galeria

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić

Lublin. Ulica Chłodna, niedaleko ulica Kunickiego. Niedaleko dworzec, tuż przy skrzyżowaniu komisariat policji. A tuż za nim istne wysypisko śmieci w samym sercu miasta. Miasto o tej sytuacji wie, ale nie może zrobić praktycznie nic.

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Współczesny marketing internetowy wymaga ciągłego mierzenia efektywności działań. Jednym z najważniejszych narzędzi, które umożliwiają to monitorowanie, są KPI (Key Performance Indicators), czyli kluczowe wskaźniki efektywności. Dzięki nim można precyzyjnie ocenić, czy strategie marketingowe przynoszą pożądane rezultaty. W artykule tym przyjrzymy się definicji KPI w marketingu internetowym oraz przedstawimy konkretne przykłady wskaźników, które warto stosować, aby optymalizować działania marketingowe w sieci.

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy
patronat

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy

W Teatrze Osterwy wiosna pachnie premierami. Pachnie też ... dziecięcą wyobraźnią! A wszystko za sprawą Inkubatora Osterwy – miejsca, gdzie marzenia o teatrze materializują się bardzo szybko.

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji we współpracy z funkcjonariuszami z Warszawy zatrzymali 29-letniego obywatela Ukrainy poszukiwanego przez hiszpańskie organy ścigania. Mężczyzna zostanie deportowany do kraju, gdzie będzie odbywać karę.

Ponad 14 tysięcy kibiców na meczu Motor Lublin - Stal Mielec
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Ponad 14 tysięcy kibiców na meczu Motor Lublin - Stal Mielec

Pełna rehabilitacja. Piłkarze Motoru świetnie odpowiedzieli na porażkę z Górnikiem Zabrze. W niedzielę rozbili u siebie Stal Mielec 4:1. Spotkanie na Motor Lublin Arenie oglądało 14195 osób i chyba nie było takich, którzy wychodzili ze stadionu niezadowoleni. Sprawdźcie nasze zdjęcia z trybun.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium