Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

15 maja 2009 r.
15:55
Edytuj ten wpis

Pierwsza Komunia - święto czy komercja?

Lista prezentów dla gości. Na niej quady, skutery i laptopy. Do tego wystawne przyjęcie w restauracji, niewiele mniejsze od wesela. Komunijne obyczaje powoli zamieniają to święto w "wydarzenie komercyjne” - alarmują specjaliści.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Komunia: dziecko marzy o laptopie, ale to spory wydatek. Zacisnąć pasa i kupić?

Anna Siudem: - Taki dylemat, to wynik braku rozmów z dzieckiem. Trzeba je odpowiednio wcześnie przygotować do Pierwszej Komunii. Nie odkładać sprawy na ostatnie dni. Wiele zależy od tego, jakie prezenty dziecko dostawało do tej pory.

Czy wie, że liczą się intencje, a cena nie jest najważniejsza. Aby wpoić dziecku takie przekonania, potrzeba sporo czasu. Jeśli do tej pory tego nie zrobiliśmy, to będzie spory kłopot. Skoro przez lata brakowało w tej sprawie konsekwencji, nie można się dziwić, że dla dziecka dobry prezent to drogi prezent.

• Wtedy chyba nie ma wyjścia?

- Jest duży problem. Dochodzi wówczas do walki w rodzinie. Rodzice się uginają, albo wykorzystują swoją władzę i nie ustępują. Koszty są takie, że dziecko jest nieszczęśliwe.

• Warto się upierać?

- Oczywiście, że warto. To jeden z ostatnich momentów, kiedy możemy wpływać na kształtowanie się osobowości dziecka. W przyszłości nasza konsekwencja przyniesie dobre rezultaty.

Chodzi o wpojenie odpowiednich wartości. Choćby tego, że dobre relacje z bliskimi są ważniejsze od dóbr materialnych. Najgorzej jest, kiedy rodzice się uginają. Wtedy taki dziewięciolatek rośnie w przekonaniu, że zawsze dostaje to, co chce.

Budzi się w nim postawa roszczeniowa. Dziecko ucieka się do płaczu, krzyku, gróźb. Jeśli się zorientuje, że może manipulować rodzicami, to będzie to robić. Co gorsza, takie postawy przenoszone są na stosunki z przyjaciółmi, a później na własną rodzinę czy podwładnych w pracy. Warto więc poświęcić trochę czasu na rozmowę z własnym dzieckiem.

• Żeby zniechęcić do nowego komputera potrzeba mocnych argumentów...

- Trzeba tłumaczyć dziecku, że wchodzi w okres samodzielności. Pokazać, że Komunia to jedyna i może ostatnia okazja, kiedy spotyka się cała rodzina. Wyjaśnić, że nie każde dziecko dostaje kosztowne prezenty. To nic trudnego.

• Mówi pani poważnie?

- Wiem to z własnego doświadczenia. Rodzice muszą sami zdecydować, co jest dla nich ważniejsze. Materialna otoczka, czy wartości duchowe. To mama i tata dają dziecku przykład. Od ich postawy zależy przyszła postawa dziecka.

• Ale z drugiej strony Pierwsza Komunia jest tylko raz w życiu. Dlaczego nie mielibyśmy odpowiednio tego uczcić?

- To złe podejście. W taki sposób wszystko można sobie usprawiedliwić. W prezentach nie ma nic złego, ale trzeba to robić z głową. Spotkałam się kiedyś z bardzo ciekawym pomysłem.

Przed jedną z komunii ksiądz zaproponował dzieciom, by podzieliły się prezentami z biedniejszymi rówieśnikami. Po głównej uroczystości w kościele ustawiono koszyk. Kiedy później dzieci przychodziły na nabożeństwa, każde coś wrzucało.

Pieniądze, albo drobne upominki. To świetny pomysł, bo w ten sposób uczymy zachowań prospołecznych. Dziecko coś dostaje, ale może też komuś pomóc. Uczy się, że dawanie również przynosi radość.

• No właśnie. Dlaczego więc mamy oszczędzać na własnych dzieciach? Będą czuły się gorsze, a rodziców dopadną wyrzuty sumienia.

- Bycie rodzicem to najtrudniejszy zawód świata. Wyrzuty sumienia są w niego wpisane. Nie można się łudzić, że ich unikniemy. Rodzice mają w tej chwili wielki dylemat, bo brakuje jasnych wzorców.

Jeśli sami nie mają spójnej wizji wychowania dziecka, to często popełniają błędy. Oglądają telewizję, czytają różne poradniki. Potem zachowują się, jak chorągiewka na wietrze.

Ciężko jest w takiej sytuacji zachować zdrowy rozsądek. Pomaga oparcie w całej rodzinie, ale nie wszyscy mogą na to liczyć. Teraz mamy z tym bardzo duże problemy.

• Jakie?

- Najpoważniejsze kłopoty mają właśnie samotni rodzice. Matka chce zastąpić ojca. Wie jednak, że nie może zaspokoić wszystkich potrzeb dziecka. Stara się jak może, zasypując je prezentami i kolejnymi propozycjami spędzania wolnego czasu.

Nie tędy droga. Pamiętam koleżankę mojej córki, która wychowywała się w rozbitej rodzinie. Jeśli chodzi o rzeczy materialne, miała wszystko. Po jednej z wizyt w naszym domu rozpłakała się.

Dla niej było nie do pomyślenia, że wszyscy domownicy mogą ze sobą przebywać w jednym pokoju. Rozmawiać, jeść, razem spędzać czas. Dlatego nie warto brać udziału w tej licytacji na najlepsze przyjęcie i najdroższe prezenty. One tracą wartość, a dobre relacje z bliskimi zostają na całe życie.

• Zmieniły się nie tylko komunijne zwyczaje, ale i sposób przygotowania dzieci do tego wydarzenia. To już nie kameralna uroczystość, ale wielka machina, która rusza na wiele miesięcy przed komunią. Nauka, stres, wreszcie masowe przystępowanie do sakramentu. Nie za dużo, jak na dziewięciolatka?

- Kościół się zmienia, zmienia się również sposób podejścia do różnych uroczystości. To z pewnością nie ułatwia sprawy, za to rodzi spore problemy. Za mało jest indywidualnego podejścia, nastawionego na sferę duchową, a nie materialną towarzysząca temu wydarzeniu.

Inne trudności to np. język, jaki jest używany w nauce religii podczas przygotowań do Komunii; często nie przystaje do pojęć, którymi operuje dziecko w tym wieku. Jeśli się dziecku wszystkiego dobrze nie wytłumaczy, to ono ma poczucie bezsensu, nie rozumie tego.

Moim zdaniem brak rozmów z dzieckiem, brak wyjaśnienia dziecku tego, o co chodzi w przygotowaniu i uroczystości komunijnej itd, to najprostsza droga do tego, by zniechęcić w przyszłości dziecko do Kościoła.

• Więc jak "zdrowo” przejść przez Komunię?

- Zdrowy rozsądek to podstawa, a często o nim zapominamy. Poza tym rodzice sami powinni się przygotować do tego wydarzenia. Życiowo i duchowo. Muszą mieść czas na rozmowy ze swoją pociechą. Mogą być trudne, ale to jedyna droga, która pozwoli dziecku lepiej rozumieć otaczający je świat.

Pozostałe informacje

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium