Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

31 lipca 2009 r.
18:27
Edytuj ten wpis

Piloci prowincjonalni z Mokrego

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio

Łopaty coraz szybciej tną powietrze, zegary pulsują w rytm obrotów. – Papa Tango. Możemy startować. Lot wycieczkowy. Jeszcze tylko kilka hopek i za chwilę krążymy nad Zamościem. Za sterami Przemysław Panas, prezes Aeroklubu Ziemi Zamojskiej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Mokre, wieś na obrzeżach Zamościa jest znana z dwóch rzeczy – lotniska i dużej giełdy samochodowej. Ale naprawdę, to jest miejsce magiczne, w którym ludzie bywają wniebowzięci.

Latanie to magia

Artur Dobrowolski z Biłgoraja zaraził się lotnictwem od paralotniarzy. – Poszedłem zobaczyć jak startują i od razu poczułem, że to jest to. Wolność, przestrzeń, żadnych korków. Po prostu musiałem tego spróbować. Tylko, że paralotnia wymaga odpowiedniego wiatru, nie zawsze można sobie polatać. Jedynym wyjściem był samolot – mówi Artur Dobrowolski.

Inaczej było w przypadku Przemysława Panasa. – Z lotnictwem zetknąłem się po raz pierwszy w wojsku. Służyłem w jednostkach specjalnych, gdzie obowiązkowo musiałem zaliczyć kurs spadochronowy. Minęły lata, w Polsce nastała wolność, rozkręciłem biznes transportowy, który wymaga szybkiego poruszania się po całej Polsce i Europie. Najpierw kupiłem szybkie auto. Nie zdało egzaminu. Potem był motocykl – też zawiódł. Korki, koleiny i cała zgraja wariatów na drodze. Rosyjska ruletka. Pozostał samolot. Odpalam i za godzinę z moimi pracownikami jestem w Łodzi. Pasja i potrzeba dnia codziennego – mówi Przemysław Panas.

Samolot na imieniny

Podobnymi przesłankami kieruje się Bogdan Jasina, który w Mokrem robi kurs pilota. – Z Warszawy do Zamościa jedzie się samochodem 6 godzin. Samolot to najszybszy środek komunikacji. Za kilka lat na naszym lotnisku będzie stać kilkadziesiąt małych samolocików – mówi Bogdan Jasina.

Natomiast Mariusz Rachował jest genetycznie obciążony. Lublinianin, choć mieszka pod Warszawą i oficjalnie przedstawia się, jako rodowity zamościanin. – Wychowałem się przy lotnisku w Radawcu. Cała rodzina latała na samolotach: ojciec, brat i siostra. Nie miałem innego wyboru. Lotnictwo po prostu było wpisane w moje życie. Poza pracą zawodową szkolę pilotów w Zamościu. Prywatnie latam Jakiem 3, który dostałem od żony na imieniny.

Wagon z czasów C.K.

Lotnisko w Mokrem powstało w 1928 roku. Dziś historia przeplata się tu z nowoczesnością. W minionym roku, na 80 urodziny aeroklubu członkowie z własnych składek oraz środków zarobionych na giełdzie postawili nowy, największy po tej stronie Wisły, hangar. – To nasza duma. Trwają jeszcze prace wykończeniowe, ale już za kilka tygodni przeprowadzimy się do nowych pomieszczeń. Na razie stoją tu szybowce i samoloty. Za chwilę nowy kąt będą mieli spadochroniarze i inne sekcje – mówi Panas.

Zwolennicy powolnego opadania na spadochronie, przez lata za główną siedzibę na terenie lotniska mieli wagon kolejowy, pamiętający czasy cesarza Franciszka Józefa. – Z Krakowa kiedyś przyjechał ekspert od kolejnictwa i stwierdził, że nasza spadochroniarnia to wielki zabytek kolejnictwa – opowiada Krzysztof Sierak, główny mechanik w aeroklubie, który bacznym okiem dogląda wszystkich statków powietrznych, od motolotni aż po najnowszy zakup: polski samolot szkoleniowy AT3.

Trzeba inwestować

Niestety, rzeczywistość na lotnisku nie jest sielankowa. – Pas trawiasty nie przystaje już do wymagań lotnictwa. Mamy wiele telefonów z całej Europy, z Niemiec, Austrii, od pilotów, którzy chcieliby przylecieć do Zamościa. Jak się dowiadują, że będą lądować na trawie, to rezygnują. Szkoda im podwozia – dodaje Panas.

Wymogiem jest betonowy pas o długości 1200 metrów.
Na lotnisku w Mokrem był już utwardzony pas, zbudowany w czasie okupacji przez Niemców. Pas był odwodniony, pokryty asfaltem sprowadzonym z Afryki, wydobytym z dna jeziora. Niestety, nikt nie dbał o ten fragment infrastruktury i asfalt zamienił się w żwirek. Teraz tylko z powietrza widać czarne zarysy. – Spokojnie można wykorzystać niemieckie odwodnienie, tylko że koszt budowy betonowego pasa to 2,5–3 miliony złotych. Poza naszym zasięgiem – przyznaje prezes.

Tutaj piłeczka leży po stronie Starostwa Powiatowego w Zamościu. – Jeszcze w tym roku złożymy do Regionalnego Programu Operacyjnego wniosek o budowę pasa betonowego na lotnisku w Mokrem. Jeżeli przejdzie pozytywną weryfikację, wówczas zaczniemy budowę, na której inwestorem zastępczym będzie Aeroklub Ziemi Zamojskiej – zapewnia Henryk Matej, starosta zamojski.

– 1200 metrów drogi prowadzi donikąd – mówi Panas. – Ale 1200 metrów pasa startowego otwiera cały świat.

Pozostałe informacje

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium