Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

31 lipca 2009 r.
18:27
Edytuj ten wpis

Piloci prowincjonalni z Mokrego

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 2 A A

Łopaty coraz szybciej tną powietrze, zegary pulsują w rytm obrotów. – Papa Tango. Możemy startować. Lot wycieczkowy. Jeszcze tylko kilka hopek i za chwilę krążymy nad Zamościem. Za sterami Przemysław Panas, prezes Aeroklubu Ziemi Zamojskiej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Mokre, wieś na obrzeżach Zamościa jest znana z dwóch rzeczy – lotniska i dużej giełdy samochodowej. Ale naprawdę, to jest miejsce magiczne, w którym ludzie bywają wniebowzięci.

Latanie to magia

Artur Dobrowolski z Biłgoraja zaraził się lotnictwem od paralotniarzy. – Poszedłem zobaczyć jak startują i od razu poczułem, że to jest to. Wolność, przestrzeń, żadnych korków. Po prostu musiałem tego spróbować. Tylko, że paralotnia wymaga odpowiedniego wiatru, nie zawsze można sobie polatać. Jedynym wyjściem był samolot – mówi Artur Dobrowolski.

Inaczej było w przypadku Przemysława Panasa. – Z lotnictwem zetknąłem się po raz pierwszy w wojsku. Służyłem w jednostkach specjalnych, gdzie obowiązkowo musiałem zaliczyć kurs spadochronowy. Minęły lata, w Polsce nastała wolność, rozkręciłem biznes transportowy, który wymaga szybkiego poruszania się po całej Polsce i Europie. Najpierw kupiłem szybkie auto. Nie zdało egzaminu. Potem był motocykl – też zawiódł. Korki, koleiny i cała zgraja wariatów na drodze. Rosyjska ruletka. Pozostał samolot. Odpalam i za godzinę z moimi pracownikami jestem w Łodzi. Pasja i potrzeba dnia codziennego – mówi Przemysław Panas.

Samolot na imieniny

Podobnymi przesłankami kieruje się Bogdan Jasina, który w Mokrem robi kurs pilota. – Z Warszawy do Zamościa jedzie się samochodem 6 godzin. Samolot to najszybszy środek komunikacji. Za kilka lat na naszym lotnisku będzie stać kilkadziesiąt małych samolocików – mówi Bogdan Jasina.

Natomiast Mariusz Rachował jest genetycznie obciążony. Lublinianin, choć mieszka pod Warszawą i oficjalnie przedstawia się, jako rodowity zamościanin. – Wychowałem się przy lotnisku w Radawcu. Cała rodzina latała na samolotach: ojciec, brat i siostra. Nie miałem innego wyboru. Lotnictwo po prostu było wpisane w moje życie. Poza pracą zawodową szkolę pilotów w Zamościu. Prywatnie latam Jakiem 3, który dostałem od żony na imieniny.

Wagon z czasów C.K.

Lotnisko w Mokrem powstało w 1928 roku. Dziś historia przeplata się tu z nowoczesnością. W minionym roku, na 80 urodziny aeroklubu członkowie z własnych składek oraz środków zarobionych na giełdzie postawili nowy, największy po tej stronie Wisły, hangar. – To nasza duma. Trwają jeszcze prace wykończeniowe, ale już za kilka tygodni przeprowadzimy się do nowych pomieszczeń. Na razie stoją tu szybowce i samoloty. Za chwilę nowy kąt będą mieli spadochroniarze i inne sekcje – mówi Panas.

Zwolennicy powolnego opadania na spadochronie, przez lata za główną siedzibę na terenie lotniska mieli wagon kolejowy, pamiętający czasy cesarza Franciszka Józefa. – Z Krakowa kiedyś przyjechał ekspert od kolejnictwa i stwierdził, że nasza spadochroniarnia to wielki zabytek kolejnictwa – opowiada Krzysztof Sierak, główny mechanik w aeroklubie, który bacznym okiem dogląda wszystkich statków powietrznych, od motolotni aż po najnowszy zakup: polski samolot szkoleniowy AT3.

Trzeba inwestować

Niestety, rzeczywistość na lotnisku nie jest sielankowa. – Pas trawiasty nie przystaje już do wymagań lotnictwa. Mamy wiele telefonów z całej Europy, z Niemiec, Austrii, od pilotów, którzy chcieliby przylecieć do Zamościa. Jak się dowiadują, że będą lądować na trawie, to rezygnują. Szkoda im podwozia – dodaje Panas.

Wymogiem jest betonowy pas o długości 1200 metrów.
Na lotnisku w Mokrem był już utwardzony pas, zbudowany w czasie okupacji przez Niemców. Pas był odwodniony, pokryty asfaltem sprowadzonym z Afryki, wydobytym z dna jeziora. Niestety, nikt nie dbał o ten fragment infrastruktury i asfalt zamienił się w żwirek. Teraz tylko z powietrza widać czarne zarysy. – Spokojnie można wykorzystać niemieckie odwodnienie, tylko że koszt budowy betonowego pasa to 2,5–3 miliony złotych. Poza naszym zasięgiem – przyznaje prezes.

Tutaj piłeczka leży po stronie Starostwa Powiatowego w Zamościu. – Jeszcze w tym roku złożymy do Regionalnego Programu Operacyjnego wniosek o budowę pasa betonowego na lotnisku w Mokrem. Jeżeli przejdzie pozytywną weryfikację, wówczas zaczniemy budowę, na której inwestorem zastępczym będzie Aeroklub Ziemi Zamojskiej – zapewnia Henryk Matej, starosta zamojski.

– 1200 metrów drogi prowadzi donikąd – mówi Panas. – Ale 1200 metrów pasa startowego otwiera cały świat.

Pozostałe informacje

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju z pomocą de minimis. 300 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorcy

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju z pomocą de minimis. 300 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorcy

Po bardzo dużym zainteresowaniu wśród lubelskich przedsiębiorców niskooprocentowaną pożyczką w ramach pomocy de minimis Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju wprowadził ją do swojej oferty na stałe. Pożyczki będą oprocentowane bardzo preferencyjnie, od 1,07% w skali roku. Podwyższeniu ulega maksymalna kwota pomocy, ale także pojawią się nowe możliwości dla przedsiębiorców z sektora transportu drogowego. Fundusz już czeka na wnioski.

Punkt wymiany poezji
MAGAZYN

Punkt wymiany poezji

Są grupą miłośników poezji, a ich znakiem rozpoznawczym są rameczki z wierszami wiszące w zaskakujących miejscach w całej Polsce. W tej chwili jest ich 25. Jedna z nich wisi również w Lublinie przy ulicy Ku Farze. Promują młodych poetów, wieszając ich wiersze na rameczkach, publikując w internecie oraz dając im przestrzeń podczas internetowych wieczorków poetyckich. O tym rozmawiamy z Kubą Kozłowskim.

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga
Foto
galeria

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga

Mali Mistrzowie wzięli udział w zawodach biegowych. W niedzielę stadion lekkoatletyczny w Lublinie wypełnił się małymi zawodnikami.

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Szykuje nam się emocjonujący finisz sezonu 23/24. Lewart niespodziewanie przegrał w niedzielę wieczorem ze Stalą Kraśnik 0:2. A to oznacza, że nad drugą w tabeli Janowianką ma już tylko punkt przewagi.

Chełmianka wygrała derby z Avią. "Zawiedliśmy kibiców"

Chełmianka wygrała derby z Avią. "Zawiedliśmy kibiców"

Derby dla Chełmianki. Drużyna Grzegorza Bonina w niedzielny wieczór wygrała w Świdniku z Avią 2:0. A duża w tym zasługa Bartłomieja Korbeckiego

Budowlani Lublin kończą obecny sezon bez medalu

Budowlani Lublin kończą obecny sezon bez medalu

W ostatnim meczu sezonu Edach Budowlani Lublin pokonali Juvenię Kraków 20:14. Mimo to nie zagrają o medal. Stało się tak za sprawą wygranej Awenta Pogoni Siedlce w Sopocie z Ogniwem 22:16

Padwa Zamość wygrała ostatni mecz fazy zasadniczej i zagra w barażach o Orlen Superligę

Padwa Zamość wygrała ostatni mecz fazy zasadniczej i zagra w barażach o Orlen Superligę

W ostatniej kolejce I Ligi Centralnej KPR Padwa Zamość pokonała Budimex Stal Gorzów Wielkopolski 27:26, a AZS AWF Biała Podlaska przegrał z SMS ZPRP I Kielce 31:33

Polesie Kock wygrało w Stróży z tamtejszym LKS. Komplet wyników lubelskiej klasy okręgowej

Polesie Kock wygrało w Stróży z tamtejszym LKS. Komplet wyników lubelskiej klasy okręgowej

Konia z rzędem temu, kto obstawiał po pierwszych 5 kolejkach tego sezonu, że Polesie Kock w samej końcówce rozgrywek będzie wciąż w grze o miejsce w barażach o IV ligę

Tarasola Cisy Nałęczów nie rezygnuje z walki o baraże do Hummel IV Ligi

Tarasola Cisy Nałęczów nie rezygnuje z walki o baraże do Hummel IV Ligi

Tarasola Cisy Nałęczów bez najmniejszych problemów rozbiła Trawenę Trawniki i wciąż liczy się w walce o miejsce premiowane grą w barażach o IV ligę

GKS Katowice wygrał na Arenie Lublin Puchar Polski Piłkarek Nożnych

GKS Katowice wygrał na Arenie Lublin Puchar Polski Piłkarek Nożnych

GKS Katowice wywalczył trofeum oraz 400 tys. złotych. Finał na Arenie Lublin był popisem zachowawczego futbolu

Poznaj Lublin z Przewodnikiem – wraca cykl spacerów

Poznaj Lublin z Przewodnikiem – wraca cykl spacerów

1 czerwca powróci program „Poznaj Lublin z Przewodnikiem”, cykl spacerów z przewodnikami miejskimi, a 6 lipca na lubelskie ulice powróci linia „Poznaj Lublin”, w ramach której chętne osoby będą mogły wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem zabytkowym autobusem lub trolejbusem.

Modlitwa posłanki Wcisło zgorszyła proboszcza

Modlitwa posłanki Wcisło zgorszyła proboszcza

– Podczas niedzielnej mszy w miejscowości Potok Wielki ksiądz proboszcz wygłosił polityczne przemówienie, które miało na celu mnie zdyskredytować i wyśmiać mój udział w mszy św. – mówi Marta Wcisło, posłanka Koalicji Obywatelskiej i nie ukrywa oburzenia słowami, które 12 maja padły z ust ks. Artura Dyjaka, proboszcza parafii pw. św. Mikołaja Biskupa.

Wielkie ściganie za nami. Rajdówki przyciągnęły kibiców
galeria
film

Wielkie ściganie za nami. Rajdówki przyciągnęły kibiców

Ryk silników, diabelnie szybcy kierowcy i emocje do samego końca - za nami tegoroczna edycja Rajdu Nadwiślańskiego. Miłośnicy motoryzacji mieli co oglądać. Na starcie w Puławach pojawiło się blisko 50 załóg. Najszybsi okazali się Grzegorz Grzyb i Adam Binięda.

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce

Mamy dla Was dużo zdjęć z imprezy w Klubie 30. Tak się bawi Lublin. Zapraszamy do obejrzenia innych naszych fotogalerii.

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych
Foto
galeria

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych

W niedzielę odbył się Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych. W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zespoły śpiewacze, soliści, kapele ludowe prezentowali kulturę ze swoich regionów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium