Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

18 stycznia 2008 r.
9:09
Edytuj ten wpis

Poezja jest dla ludzi

Rozmowa z dr. hab. Pawłem Próchniakiem, dyrektorem festiwalu "Miasto poezji”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Idąc na spotkanie z panem zaczepiłam na ulicy 10 osób i zapytałam, kiedy ostatnio czytali wiersze. Sześć przyznało się do lektury \"Pana Tadeusza” w szkole. Jedna zapytała, czy zaliczę jej wizytę w teatrze na \"Dziadach”. Jed

- I właśnie festiwal literacki, który chcemy zorganizować, ma to zmienić. Ma pokazać, że mieszkamy w mieście poezji.


• Tak jak w dykteryjce z życia Bata, słynnego przedwojennego producenta obuwia, który wysłał dwóch przedstawicieli do Afryki? Jeden napisał, że klapa, bo w Afryce wszyscy chodzą boso, a drugi, że szykuje się rewelacyjny biznes, bo są tysiące potencj

- Uważamy, że poezja bardzo silnie określa charakter Lublina i czyni nasze miasto miejscem wyjątkowym. Z Lublinem związanych było wielu ważnych, nierzadko bardzo wybitnych, poetów. Wymieniać? To tak chronologicznie: Kochanowski, Klonowic, Krasicki, Koźmian, Pol, Arnsztajnowa, Łobodowski, Czechowicz, Kamieńska, Hartwig, Stachura, Tkaczyszyn-Dycki, Świetlicki... Wymyśliliśmy taką formułę festiwalu, by był on jak najbardziej atrakcyjny dla ludzi z bardzo różnych środowisk. Również dla tych, którzy nie lubią poezji. Chcemy przy jego okazji wykorzystać możliwości drzemiące w teatrach, galeriach, stowarzyszeniach twórców. Pokażemy, że miejscem dla poezji jest nie tylko księgarnia, biblioteka czy dom kultury, ale też scena hip-hopowa i plac zabaw. Udowodnimy, że poezja jest dla ludzi, dla wszystkich. Będziemy wypisywać miłosne wiersze na parkowych alejkach, w publicznych miejscach słychać będzie nagrania poetyckich tekstów. Będą debaty w uniwersyteckich aulach i kawiarnianych stolikach. Zaprosimy na koncerty...

• Wygląda na to, że na przełomie maja i czerwca przed poezją w Lublinie się nie ucieknie.

- Proponowany termin festiwalu - kulminacja zaplanowana jest na dni 31 maja-8 czerwca - pozwala, by w jego organizację włączyli się nauczyciele i uczniowie, studenci i pracownicy wyższych uczelni ale też właściciele kawiarnianych ogródków.

• A Lublinowi w ogóle poezja jest potrzebna?

- Miastu czy mieszkańcom? Mieszkańcom dzięki poezji i festiwalowi chcemy dać poczucie, że żyją w mieście, z którego nie trzeba wyjeżdżać, żeby móc uczestniczyć w ciekawym wydarzeniu kulturalnym. Miastu chcemy udowodnić, że mogą się w nim dziać rzeczy ważne nie tylko dla nas, ale także dla ludzi patrzących na Lublin z perspektywy ogólnopolskiej i europejskiej.

• A co z tego będą mieć poeci i poezja?

- To sprawa dość drażliwa, bo zależy od pieniędzy. Chcemy, by poeci walczyli o KAMIEŃ - Nagrodę Literacką "Miasta poezji”. Nagroda będzie przyznawana poecie za wybitny dorobek poetycki lub wybitnemu krytykowi literackiemu piszącemu o poezji. Zakładamy, że nagroda wynosić będzie co najmniej 50 tysięcy zł. Na pracę w kapitule przyznającej to wyróżnienie zgodził się już wstępnie Paweł Huelle (pisarz), Marian Stala (juror narody NIKE) i Piotr Śliwiński (przewodniczący Nagrody Literackiej Gdyni).

• 50 tysięcy brzmi zachęcająco, ale KAMIEŃ trochę mało poetycko…

- Bardzo poetycko. Nazwa nagrody nawiązuje do tytułu debiutanckiej książki Józefa Czechowicza, która ukazała się w Lublinie w roku 1927. A poza tym, jak wiadomo "kamienie wołać będą”.


• Jak się na festiwalu \"Miasto poezji” odnajdą ci, którzy przez poezję rozumieją \"Pana Tadeusza”?

- Zapraszamy ich na "Lubelskie czytanie Pana Tadeusza”, w czasie którego aktorzy teatrów lubelskich i zaproszeni goście każdego wieczora na scenie czytać będą kolejne księgi poematu Adama Mickiewicza. I na wszystkie inne imprezy festiwalowe, by się przekonali, że oprócz poezji, którą mordowali na lekcjach w szkole, jest jeszcze bezmiar innej. Niech chodzą po mieście i czytają, co napiszemy specjalnie dla nich na murach, na chodnikach. Niech nie wyrzucają przed przeczytaniem poetyckich ulotek znalezionych w autobusie czy trolejbusie. A stojąc w kolejce do kasy w markecie lub na dworcu niech nasłuchują - usłyszą poezję.

• Wiersze w świątyni konsumpcji i na dworcu, o Boże!

- Bóg? Proszę bardzo. O "Rozmowach z Bogiem” też pomyśleliśmy. W ramach festiwalu w lubelskich świątyniach będziemy czytać Biblię - psalmy, Księgę Hioba, Pieśń nad Pieśniami. Święte teksty usłyszymy w kościołach katolickich, kościele ewangelickim, w cerkwi i synagodze w jesziwie. Do ich komentowania zaprosimy duchownych poszczególnych wyznań. Naprawdę poezja w mieście będzie wszędzie. Poezja w mieście jest wszędzie, tylko w czasie "Miasta poezji” będą na to dowody, będzie ją lepiej widać i słychać.

Miasto poezji. Lubelski Festiwal Literacki

• Zaułek poezji: "Twarz poety”, czyli spotkania autorskie prowadzone przez krytyków; "Z daleka” to aranżowane rozmowy telefoniczne słyszalne dla publiczności przeprowadzane z Mistrzami (m. in. Wisławą Szymborską, Tadeuszem Różewiczem).

• Poezja miasta: "Misterium Druku i Papieru” to próba przypomnienia sztuki typografii, pokaz rękodzieła typograficznego z wykorzystaniem tradycyjnych maszyn oraz pokaz czerpania i barwienia papieru; "Ulice wierszy” to pomysł, by Lublin stał się galerią wierszy. Na budynkach zawisną banery z wierszami, po zmierzchu teksty poetyckie będą wyświetlane na murach. Te same teksty zostaną umieszczone na ulotkach rozprowadzanych w autobusach i trolejbusach MPK. "Plac wierszy - lubelska antologia”. Na nawierzchni placu Litewskiego odbijane będą w formie zmywalnego graffiti ważne wiersze poświęcone miastu.

• Szkoła poezji: "Czechowicz poetów”. Zaproszeni na festiwal wybitni polscy poeci rozmawiać będą o Czechowiczu, jego randze, wpływie i sposobach czytania jego wierszy przez współczesnych twórców; "Warsztaty poetyckie” to zajęcia seminaryjne w szkołach i na uczelniach które przeprowadzą zaproszeni poeci, krytycy, badacze literatury.

• Scena poezji: Koncert "Mistrzowie śpiewają mistrzów”, czyli znani piosenkarze śpiewają utwory Marka Grechuty, Seweryna Krajewskiego, Ewy Demarczyk, Nicka Cave'a, Toma Waitsa; Koncert Świetlików na 15-lecie istnienia zespołu z udziałem zaproszonych gości, w tym artystów współpracujących z zespołem, np. Bogusława Lindy i Lecha Janerki; Koncert Mirosława Czyżykiewicza. Festiwal "Miasto poezji” powstaje przy współpracy Instytutu Filologii Polskiej KUL i Teatru NN Ośrodka Brama Grodzka

Paweł Próchniak

jest adiunktem w Katedrze Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski Instytutu Filologii Polskiej KUL. Prowadzi m.in. badania nad polską poezją XX wieku. Jest też krytykiem literackim. Współpracuje z "Tygodnikiem Powszechnym”, "Tekstami Drugimi” i "Kresami”.

Pozostałe informacje

Nocą mróz, w dzień słońce. Prognoza pogody na weekend
POGODA
film

Nocą mróz, w dzień słońce. Prognoza pogody na weekend

Prognoza pogody na weekend.

Dlaczego stiuk wenecki zdobył miano najlepszego tynku dekoracyjnego w aranżacji wnętrz?
film

Dlaczego stiuk wenecki zdobył miano najlepszego tynku dekoracyjnego w aranżacji wnętrz?

W dzisiejszych czasach aranżacja wnętrz nabiera nowego wymiaru, a klienci poszukują rozwiązań, które nie tylko upiększą ich przestrzeń, ale również nadadzą jej unikalny charakter. Jednym z najczęściej wybieranych sposobów wykończenia jest właśnie stiuk wenecki, rodzaj tynku dekoracyjnego, który cieszy się ogromnym uznaniem zarówno wśród profesjonalistów, jak i miłośników oryginalnego designu. W Polsce to rozwiązanie notuje ponad 8 tys. wyszukiwań miesięcznie, co świadczy o jego popularności i stale rosnącym zainteresowaniu. Ale co sprawia, że stiuk wenecki jest tak wyjątkowy?

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sobotę zagra w Gorzowie. Rewanż za puchar?

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sobotę zagra w Gorzowie. Rewanż za puchar?

W sobotę w Gorzowie Wielkopolskim dojdzie do rewanżu za finał Pekao S.A. Puchar Polski. Polski Cukier AZS UMCS będzie chciał odpłacić się rywalkom za niedawną porażkę. Początek zawodów o godz. 18.

Przeprowadzki w Krakowie: Top 10 porad, które oszczędzą Ci czas i nerwy

Przeprowadzki w Krakowie: Top 10 porad, które oszczędzą Ci czas i nerwy

Zmiana adresu w Krakowie tzw. przeprowadzka, to nie tylko nowy rozdział w życiu, ale też logistyczne wyzwanie. Jak zorganizować ją sprawnie, bez zbędnego stresu? Oto przewodnik, który pomoże ci przejść przez ten proces z klasą – od pakowania po wybór odpowiedniej firmy przeprowadzkowej w Krakowie.

Sprawdzenie VIN - najlepszy sposób oceny pojazdu przed zakupem

Sprawdzenie VIN - najlepszy sposób oceny pojazdu przed zakupem

Zakup samochodu używanego wymaga szczególnie dokładnej analizy pojazdu, aby skuteczniej wykryć ewentualne mankamenty. Dokładna weryfikacja stanu technicznego oraz historii auta jest niezbędna do tego, aby podjąć właściwą decyzję zakupową. Obecnie kupujący do swojej dyspozycji mają narzędzia pozwalające sprawdzić historię po numerze VIN. Wystarczy spisać numer zapisany w dowodzie rejestracyjnym, aby uzyskać wiele cennych informacji o samochodzie i tym samym w pełni świadomie podjąć decyzję zakupową.

Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Poszukiwał go ośrodek rehabilitacji

Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Poszukiwał go ośrodek rehabilitacji

37-latek z powiatu hrubieszowskiego miał molestować swoją czteroletnią córkę. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia.

Przed nami zabawa do białego rana
21 lutego 2025, 20:00

Przed nami zabawa do białego rana

Brak planów na piątek, a nie chcesz siedzieć w domu? W takim razie wybierz się na wystrzałową imprezę.

Po porażce z Orlen Wisłą Płock Azoty Puławy wypadły z pierwszej ósemki

Azoty Puławy chcą wrócić do ósemki, w sobotę mecz z Energą MKS Kalisz

Wyjazdowym rywalem Azotów Puławy będzie w sobotę Energa MKS Kalisz. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.30.

Najlepsze podstawówki są także w Lubelskiem. Najnowszy ranking

Najlepsze podstawówki są także w Lubelskiem. Najnowszy ranking

Portal edukacyjny Wasza Edukacja opublikował ranking najlepszych szkół podstawowych w Polsce. Na wysokich miejscach uplasowały się placówki z Lubelszczyzny.

Imprezy klubowe w weekend (21-22 lutego)
impreza
21 lutego 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (21-22 lutego)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy w Lublinie.

Matura rozszerzona z chemii? Zacznij naukę od podstaw i osiągnij świetny wynik!

Matura rozszerzona z chemii? Zacznij naukę od podstaw i osiągnij świetny wynik!

Osiągnięcie wysokiego wyniku na maturze rozszerzonej z chemii wymaga nie tylko systematycznej nauki, ale także odpowiedniego podejścia do tematu. Podstawy chemii stanowią fundament, na którym opierają się bardziej zaawansowane zagadnienia. Jeśli chcesz dobrze przygotować się do egzaminu, warto zacząć od uporządkowania wiedzy i konsekwentnego budowania umiejętności.

Znaki na lotnisku ustawione bezprawnie. A mandaty się sypały
ALARM 24

Znaki na lotnisku ustawione bezprawnie. A mandaty się sypały

Od 2011 roku policja bezprawnie karała kierowców, którzy łamali znaki B-2 „zakaz wjazdu” ustawione przy drogach dojazdowych pod terminale Portu Lotniczego Lublin. Sprawę wykrył nasz czytelnik, którego zmagania z policją i lotniskiem opisaliśmy kilkanaście dni temu. W środę po raz kolejny stanął przed sądem w Świdniku, który w 6 przewodach rozpatruje ponad 30 mandatów wlepionych mu po donosach od sygnalisty, właśnie na terenie lotniska.

Waloryzacja rent i emerytur 2025 – co musisz wiedzieć?
Dzień Wschodzi
film

Waloryzacja rent i emerytur 2025 – co musisz wiedzieć?

Dziś w naszym cyklu rozmów wideo „Dzień wschodzi” rozmawiamy z Beatą Stefaniuk, zastępczynią dyrektora oddziału ZUS w Lublinie ds. świadczeń. Przybliżymy szczegóły marcowej waloryzacji rent i emerytur, porozmawiamy o 13. i 14. świadczeniu oraz powiemy o kapitale początkowym.

Bogdanka LUK Lublin zmierzy się z zespołem z Częstochowy po raz drugi w ciągu czterech dni

Bogdanka LUK Lublin znowu zmierzy się z Norwidem, tym razem w ramach PlusLigi

Bogdanka LUK Lublin zmierzy się w hali Globus z Steam Hemarpol Norwidem Częstochowa. Niedzielny mecz rozpocznie się o godzinie 20.30.

zdj. ilustracyjne

Piekło czteroletniej dziewczynki. Molestował ją ojciec?

37-latek z powiatu hrubieszowskiego miał molestować swoją czteroletnią córkę. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium