Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

18 stycznia 2008 r.
9:09
Edytuj ten wpis

Poezja jest dla ludzi

0 4 A A

Rozmowa z dr. hab. Pawłem Próchniakiem, dyrektorem festiwalu "Miasto poezji”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Idąc na spotkanie z panem zaczepiłam na ulicy 10 osób i zapytałam, kiedy ostatnio czytali wiersze. Sześć przyznało się do lektury \"Pana Tadeusza” w szkole. Jedna zapytała, czy zaliczę jej wizytę w teatrze na \"Dziadach”. Jed

- I właśnie festiwal literacki, który chcemy zorganizować, ma to zmienić. Ma pokazać, że mieszkamy w mieście poezji.


• Tak jak w dykteryjce z życia Bata, słynnego przedwojennego producenta obuwia, który wysłał dwóch przedstawicieli do Afryki? Jeden napisał, że klapa, bo w Afryce wszyscy chodzą boso, a drugi, że szykuje się rewelacyjny biznes, bo są tysiące potencj

- Uważamy, że poezja bardzo silnie określa charakter Lublina i czyni nasze miasto miejscem wyjątkowym. Z Lublinem związanych było wielu ważnych, nierzadko bardzo wybitnych, poetów. Wymieniać? To tak chronologicznie: Kochanowski, Klonowic, Krasicki, Koźmian, Pol, Arnsztajnowa, Łobodowski, Czechowicz, Kamieńska, Hartwig, Stachura, Tkaczyszyn-Dycki, Świetlicki... Wymyśliliśmy taką formułę festiwalu, by był on jak najbardziej atrakcyjny dla ludzi z bardzo różnych środowisk. Również dla tych, którzy nie lubią poezji. Chcemy przy jego okazji wykorzystać możliwości drzemiące w teatrach, galeriach, stowarzyszeniach twórców. Pokażemy, że miejscem dla poezji jest nie tylko księgarnia, biblioteka czy dom kultury, ale też scena hip-hopowa i plac zabaw. Udowodnimy, że poezja jest dla ludzi, dla wszystkich. Będziemy wypisywać miłosne wiersze na parkowych alejkach, w publicznych miejscach słychać będzie nagrania poetyckich tekstów. Będą debaty w uniwersyteckich aulach i kawiarnianych stolikach. Zaprosimy na koncerty...

• Wygląda na to, że na przełomie maja i czerwca przed poezją w Lublinie się nie ucieknie.

- Proponowany termin festiwalu - kulminacja zaplanowana jest na dni 31 maja-8 czerwca - pozwala, by w jego organizację włączyli się nauczyciele i uczniowie, studenci i pracownicy wyższych uczelni ale też właściciele kawiarnianych ogródków.

• A Lublinowi w ogóle poezja jest potrzebna?

- Miastu czy mieszkańcom? Mieszkańcom dzięki poezji i festiwalowi chcemy dać poczucie, że żyją w mieście, z którego nie trzeba wyjeżdżać, żeby móc uczestniczyć w ciekawym wydarzeniu kulturalnym. Miastu chcemy udowodnić, że mogą się w nim dziać rzeczy ważne nie tylko dla nas, ale także dla ludzi patrzących na Lublin z perspektywy ogólnopolskiej i europejskiej.

• A co z tego będą mieć poeci i poezja?

- To sprawa dość drażliwa, bo zależy od pieniędzy. Chcemy, by poeci walczyli o KAMIEŃ - Nagrodę Literacką "Miasta poezji”. Nagroda będzie przyznawana poecie za wybitny dorobek poetycki lub wybitnemu krytykowi literackiemu piszącemu o poezji. Zakładamy, że nagroda wynosić będzie co najmniej 50 tysięcy zł. Na pracę w kapitule przyznającej to wyróżnienie zgodził się już wstępnie Paweł Huelle (pisarz), Marian Stala (juror narody NIKE) i Piotr Śliwiński (przewodniczący Nagrody Literackiej Gdyni).

• 50 tysięcy brzmi zachęcająco, ale KAMIEŃ trochę mało poetycko…

- Bardzo poetycko. Nazwa nagrody nawiązuje do tytułu debiutanckiej książki Józefa Czechowicza, która ukazała się w Lublinie w roku 1927. A poza tym, jak wiadomo "kamienie wołać będą”.


• Jak się na festiwalu \"Miasto poezji” odnajdą ci, którzy przez poezję rozumieją \"Pana Tadeusza”?

- Zapraszamy ich na "Lubelskie czytanie Pana Tadeusza”, w czasie którego aktorzy teatrów lubelskich i zaproszeni goście każdego wieczora na scenie czytać będą kolejne księgi poematu Adama Mickiewicza. I na wszystkie inne imprezy festiwalowe, by się przekonali, że oprócz poezji, którą mordowali na lekcjach w szkole, jest jeszcze bezmiar innej. Niech chodzą po mieście i czytają, co napiszemy specjalnie dla nich na murach, na chodnikach. Niech nie wyrzucają przed przeczytaniem poetyckich ulotek znalezionych w autobusie czy trolejbusie. A stojąc w kolejce do kasy w markecie lub na dworcu niech nasłuchują - usłyszą poezję.

• Wiersze w świątyni konsumpcji i na dworcu, o Boże!

- Bóg? Proszę bardzo. O "Rozmowach z Bogiem” też pomyśleliśmy. W ramach festiwalu w lubelskich świątyniach będziemy czytać Biblię - psalmy, Księgę Hioba, Pieśń nad Pieśniami. Święte teksty usłyszymy w kościołach katolickich, kościele ewangelickim, w cerkwi i synagodze w jesziwie. Do ich komentowania zaprosimy duchownych poszczególnych wyznań. Naprawdę poezja w mieście będzie wszędzie. Poezja w mieście jest wszędzie, tylko w czasie "Miasta poezji” będą na to dowody, będzie ją lepiej widać i słychać.

Miasto poezji. Lubelski Festiwal Literacki

• Zaułek poezji: "Twarz poety”, czyli spotkania autorskie prowadzone przez krytyków; "Z daleka” to aranżowane rozmowy telefoniczne słyszalne dla publiczności przeprowadzane z Mistrzami (m. in. Wisławą Szymborską, Tadeuszem Różewiczem).

• Poezja miasta: "Misterium Druku i Papieru” to próba przypomnienia sztuki typografii, pokaz rękodzieła typograficznego z wykorzystaniem tradycyjnych maszyn oraz pokaz czerpania i barwienia papieru; "Ulice wierszy” to pomysł, by Lublin stał się galerią wierszy. Na budynkach zawisną banery z wierszami, po zmierzchu teksty poetyckie będą wyświetlane na murach. Te same teksty zostaną umieszczone na ulotkach rozprowadzanych w autobusach i trolejbusach MPK. "Plac wierszy - lubelska antologia”. Na nawierzchni placu Litewskiego odbijane będą w formie zmywalnego graffiti ważne wiersze poświęcone miastu.

• Szkoła poezji: "Czechowicz poetów”. Zaproszeni na festiwal wybitni polscy poeci rozmawiać będą o Czechowiczu, jego randze, wpływie i sposobach czytania jego wierszy przez współczesnych twórców; "Warsztaty poetyckie” to zajęcia seminaryjne w szkołach i na uczelniach które przeprowadzą zaproszeni poeci, krytycy, badacze literatury.

• Scena poezji: Koncert "Mistrzowie śpiewają mistrzów”, czyli znani piosenkarze śpiewają utwory Marka Grechuty, Seweryna Krajewskiego, Ewy Demarczyk, Nicka Cave'a, Toma Waitsa; Koncert Świetlików na 15-lecie istnienia zespołu z udziałem zaproszonych gości, w tym artystów współpracujących z zespołem, np. Bogusława Lindy i Lecha Janerki; Koncert Mirosława Czyżykiewicza. Festiwal "Miasto poezji” powstaje przy współpracy Instytutu Filologii Polskiej KUL i Teatru NN Ośrodka Brama Grodzka

Paweł Próchniak

jest adiunktem w Katedrze Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski Instytutu Filologii Polskiej KUL. Prowadzi m.in. badania nad polską poezją XX wieku. Jest też krytykiem literackim. Współpracuje z "Tygodnikiem Powszechnym”, "Tekstami Drugimi” i "Kresami”.

Pozostałe informacje

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska zaczęła turniej od porażki, występ zawodnika Azotów Puławy

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska zaczęła turniej od porażki, występ zawodnika Azotów Puławy

W pierwszym meczu mistrzostw świata reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych przegrała z wicemistrzami olimpijskimi Niemcami 28:35. W piątek Biało-Czerwoni zmierzą się z Czechami (godzina 18)

Uwaga! Ostrzeżenia przed marznącym deszczem i gołoledzią
POGODA

Uwaga! Ostrzeżenia przed marznącym deszczem i gołoledzią

Od wtorkowego wieczoru miejskie służby miały mnóstwo pracy walcząc o to, by drogi były przejezdne. Znacznie większe kłopoty miały polskie koleje, które w nocy notowały poważne problemy; część elektrycznych pociągów stanęła z powodu oblodzenia linii. A jakie są prognozy na najbliższe godziny?

Po wygranej w poprzedniej rundzie z Tourcoing Lille Metropolie, w pierwszym meczu ćwierćfinału CEV Challenge Cup Bogdanka LUK Lublin pokonała na wyjeździe CV Melilla

Bogdanka LUK Lublin blisko półfinału Challenge Cup

W pierwszym spotkaniu ćwierćfinałowym CEV Challenge Cup Bogdanka LUK Lublin pokonała na wyjeździe CV Melilla 3:0 i jest blisko awansu do półfinału. Mecz rewanżowy zostanie rozegrany w Lublinie 28 stycznia, o godzinie 18.

Polska z amerykańskim limitem. Co z rozwojem Sztucznej Inteligencji?
Polityka i AI

Polska z amerykańskim limitem. Co z rozwojem Sztucznej Inteligencji?

USA zdecydowały o ograniczeniu eksportu GPU do wybranych krajów/ Limitami została objęta także Polska. Polscy ministrowie interweniują.

Mimo lekkiego spadku w 2024 w porównaniu z 2023, Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu nadal pozostaje jedną z większych atrakcji turystycznych miasta
ZEBRY I ŻYRAFY

To nie był najlepszy rok. Ilu gości odwiedziło ZOO w 2024?

W 2024 było mniej odwiedzin niż w 2023. Za to dwa ostatnie dni minionego roku były rekordowe. 30 i 31 grudnia Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu odwiedziło aż 8 255 osób. Bo wtedy można było zwiedzać za darmo.

Nieduża, ale kluczowa: obwodnica Urzędowa oficjalnie otwarta
INWESTYCJE DROGOWE

Nieduża, ale kluczowa: obwodnica Urzędowa oficjalnie otwarta

Kosztowała ponad 66 milinów, ale jest już otwarta: obwodnica Urzędowa w ciągu drogi wojewódzkiej nr 833 z Urzędowa do Kraśnika.

Policjant nie był prawdziwy. Ale stracone 200 000 złotych już tak
OSZUSTWO NA POLICJANTA

Policjant nie był prawdziwy. Ale stracone 200 000 złotych już tak

Oszust wmówił kobiecie, że jej konto padło ofiarą hakerów i musi przelać swoje pieniądze na „bezpieczny rachunek”.

Kto z nich powinien reprezentować Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji 2025?
SONDA
film

Kto z nich powinien reprezentować Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji 2025?

Komisja wybrała 10 utworów, które wybrzmią podczas finału polskich kwalifikacji do 69. Konkursu Piosenki Eurowizji 2025. W walentynki dowiemy się, kto pojedzie do Szwajcarii i będzie reprezentować Polskę na eurowizyjnej scenie.

Chernobylite 2: Exclusion Zone
PROMIENIOWANIE
film

Chernobylite 2: Exclusion Zone. Co zobaczymy w Czarnobylu? (wideo)

Przy pierwszej części się sprawdziło. Polskie studiu The Farm 51 pracuje przy grze Chernobylite 2: Exclusion Zone i potrzebuje wsparcia. Stąd kampania na Kickstarterze.

Australian Open. Świątek i Hurkacz w nocy powalczą o trzecią rundę
NA KORCIE

Australian Open. Świątek i Hurkacz w nocy powalczą o trzecią rundę

Pora na drugi mecz na Australian Open dla Igi Świątek i Huberta Hurkacza. Tym razem polscy kibice nie dość, że będą musieli „zarwać noc” by oglądać polskich tenisistów na żywo, to dodatkowo będą musieli dokonać wyboru, które spotkanie oglądać

Z Tik-Toka na scenę. Mama na obrotach w Białej Podlaskiej
patronat
21 stycznia 2025, 19:00

Z Tik-Toka na scenę. Mama na obrotach w Białej Podlaskiej

Już 21 stycznia w sali widowiskowej Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej wystąpi Klaudia Klimczyk powszechnie znana jako Mama Na Obrotach. Przyjeżdża z nowym programem „Kiedyś, a dziś”.

Koci herosi z lubelskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt szukają kochającego domu
ZDJĘCIA
galeria

Koci herosi z lubelskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt szukają kochającego domu

Mówi się, że nikt nie da ci tyle miłości co zwierzę, któremu uratowałeś życie. I to jest prawda: zwierzak wzięty ze schroniska odpłaca się nieograniczoną miłością. Obecnie na kochający dom w lubelskim schronisku czeka 116 kotów.

Lodowisko już działa. Można nawet zarezerwować całą taflę

Lodowisko już działa. Można nawet zarezerwować całą taflę

Szkoła Podstawowa nr 5 w Świdniku otworzyła lodowisko pod chmurką. Dziś wszyscy ślizgają się za darmo. Potem trzeba będzie już płacić. Ile?

Chcieli ukraść kawę. Nakrył ich dzielnicowy
NA GORĄCYM UCZYNKU

Chcieli ukraść kawę. Nakrył ich dzielnicowy

Dwóch mężczyzn próbowało ukraść kawę w sklepie na Kalinowszczyźnie. Na ich nieszczęście, w tym samym czasie zakupy robił tam policjant.

Jesse Eisenberg i Kieran Culkin na planie filmu Prawdziwy Ból
DO ZOBACZENIA
film

Prawdziwy ból: Premiera online już za chwilę (wideo)

Były zdjęcia w Lublinie i Krasnymstawie, były świetne recenzje, są nagrody i nominacje. Czas na premierę w streamingu. Kiedy i gdzie obejrzymy Prawdziwy Ból?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium