Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 lipca 2017 r.
8:03

Praca za granicą: w hotelu, w kuchni i na budowie. Dla kierowców też się coś znajdzie

Niemcy, Czechy, Francja a nawet Islandia. Polacy, którzy myślą o emigracji zarobkowej w Europie Zachodniej mogą liczyć na kilkakrotnie wyższe zarobki niż w kraju

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak wynika z raportu Work Service, w wakacje rośnie zapotrzebowanie na pracowników w gastronomii, hotelarstwie, rolnictwie i budownictwie. Coraz częściej pojawiają się też oferty między innymi z sektora handlowego, produkcyjnego i transportowego.

W Niemczech już teraz mówi się o boomie na rynku pracy. Do końca roku u naszych zachodnich sąsiadów ma powstać aż pół miliona miejsc pracy. Polaków kuszą przede wszystkim wysokie zarobki: płaca minimalna jest tam prawie trzykrotnie wyższa niż w kraju. Na zatrudnienie mogą liczyć opiekunki oraz pielęgniarki i pielęgniarze, których pensje zaczynają się od 18 euro za godzinę.

Pracownicy z kwalifikacjami poszukiwani

- Mamy sporo ofert, przeważają te dla wykwalifikowanych pracowników. Ofert na prace sezonowe na przykład przy zbiorach w Holandii zostało już zaledwie kilka. Kto miał z nich skorzystać, to już skorzystał - mówi Marta Sadłowska, doradca EURES w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Lublinie. - Najwięcej jest propozycji z Niemiec. Dominują oferty pracy w branży przemysłowej, między innymi dla spawaczy, konserwatorów, operatorów maszyn. Są też oferty w gastronomii, między innymi dla kucharzy czy kelnerów, ale również dla pracowników z doświadczeniem.

Chodzi o zatrudnienie dłuższe niż na około trzy miesiące, jak w przypadku pracy sezonowej.

- Najpierw podpisywana jest umowa na okres próbny. A potem przedłużana na pół roku czy rok w zależności od oferty, oczywiście jeśli obie strony chcą kontynuować współpracę - dodaje Marta Sadłowska i zaznacza, że lepiej wybierać oferty bezpośrednio od pracodawców. - Wówczas możemy liczyć na wyższe zarobki. Stawki, które proponują agencje pracy tymczasowej są niższe - mówi Sadłowska. - Na przykład w branży przemysłowej można zarobić ok. 10-11 euro za godzinę, a w ofertach agencji te stawki będą poniżej 10 euro za godzinę.

Czechy coraz bardziej popularne

- Od początku roku widzimy coraz większe zainteresowanie Polaków wyjazdem do Czech. To kraj, który w tej chwili ma najmniejsze bezrobocie w całej Unii Europejskiej i duże zapotrzebowanie na ręce do pracy. Przede wszystkim potrzeba tam dziś kandydatów w sektorze produkcyjnym, gdzie zarobki wahają się między 22,6 a 31,5 zł za godzinę brutto - mówi Agata Zdybicka, dyrektor ds. klientów międzynarodowych z Work Service. - Do tego często należy też doliczyć różnego rodzaju premie.

Wyjazdowi za pracą do Czech sprzyja nie tylko niewielka odległość, ale również wspólnota kulturowa i językowa.

- Oferty, którymi dysponujemy nie mają aż tak rewelacyjnych warunków finansowych. Atrakcyjne stawki proponowała Skoda, która w ubiegłym roku szukała pracowników. To jest jednak międzynarodowy koncern, więc warunki wynagrodzenia mają lepsze niż mniejsze firmy - mówi Sadłowska.

Na budowę do Belgii i Francji

W Belgii i we Francji potrzebne są osoby w sektorze budowlanym, między innymi malarze i tynkarze. Ci pierwsi mogą liczyć na stawkę godzinową zaczynającą się od ok. 9,75 euro za godzinę, ci drudzy na zarobki o 4,5 euro więcej.

Praca jest również dla recepcjonistek i operatorów wózków widłowych. W sezonie kusi też Holandia, która tradycyjnie potrzebuje pracowników do ogrodnictwa. Wśród ogłoszeń można też znaleźć oferty dla pokojówek i kierowców, z których dostępnością jest coraz gorzej.

Islandia kusi zarobkami

Z kolei na Islandii poszukiwani są kolporterzy gazet, których wynagrodzenie zaczyna się od 13,57 euro na godzinę.

- Od ubiegłego roku widzimy, że Islandia kusi wysokimi zarobkami Polaków. Nie dzieje się tak bez przyczyny, bo z racji małej populacji i bardzo niskiego bezrobocia potrzebuje ludzi do pracy głównie w sektorze budowlanym i to nie tylko w okresie sezonowym - wyjaśnia Magdalena Kwiecień, manager z Work Service Express. - W przypadku podjęcia pracy jako stolarz budowlany można liczyć tam na wynagrodzenie miesięczne sięgające ponad 8100 złotych. Oczywiście wiąże się to z dość odległą wyprawą, ale na miejscu można spotkać już wielu Polaków, którzy obecnie stanowią największą mniejszość narodową na tej wyspie.

Nie daj się oszukać

Wybierając ofertę pracy za granicą trzeba być szczególnie ostrożnym. Należy korzystać tylko ze sprawdzonych firm albo agencji zatrudnienia o ugruntowanej pozycji na rynku. To może oszczędzić nieporozumień i rozczarowań na miejscu.

- Dlatego należy pamiętać przede wszystkim o umowie, w której powinny być zapisane nie tylko obowiązki i rodzaj stanowiska, ale i określone wynagrodzenie oraz czas trwania zatrudnienia. Trzeba ustalić czy stawka jest wypłacana za godzinę, za dzień a może miesiąc lub w formie prowizji - podkreśla Andrzej Kubisiak, dyrektor zespołu analiz i komunikacji Work Service i dodaje: należy także zwrócić szczególną uwagę na to z kim zawieramy umowę: czy firma ma adres, siedzibę, dane kontaktowe i stronę internetową.

Jeśli nie jesteśmy w stanie tego sprawdzić lub na przykład już sam adres mailowy osoby, z którą się kontaktujemy wyda się podejrzany to lepiej zrezygnować.

Pozostałe informacje

Motor Lublin - Lechia Gdańsk (relacja na żywo)

Motor Lublin - Lechia Gdańsk (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Motor Lublin - Lechia Gdańsk. Spotkanie rozpocznie się o godz. 14.45.

Śmiertelne potrącenie pieszego w Brzezinach. Szedł bez odblasków

Śmiertelne potrącenie pieszego w Brzezinach. Szedł bez odblasków

53-letni pieszy zginął po potrąceniu przez busa Renault Master. Mężczyzna poruszał się nieprawidłową stroną drogi i nie miał elementów odblaskowych.

Motor Lublin - Lechia Gdańsk. Kibice, wrócicie autobusem

Motor Lublin - Lechia Gdańsk. Kibice, wrócicie autobusem

W sobotę, 1 lutego, po zakończeniu meczu na Arenie Lublin, około godziny 16:30, zostaną uruchomione dodatkowe kursy autobusów i trolejbusów. Pojazdy będą podstawione na pasie ruchu ul. Lubelskiego Lipca '80 (w kierunku ul. Muzycznej/Stadionowej) za przystankiem Cukrownicza NŻ 02.

66 proc. Polaków negatywnie ocenia służbę zdrowia po roku rządów Tuska

66 proc. Polaków negatywnie ocenia służbę zdrowia po roku rządów Tuska

66 proc. Polaków ocenia negatywnie aktualny stan służby zdrowia, a tylko 22 proc. jest zadowolonych z opieki medycznej – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster przeprowadzonego na zlecenie „Super Expressu”.

Karnawałowy weekend
foto
galeria

Karnawałowy weekend

Karnawał trwa w najlepsze, podobnie jak imprezy w Klubie 30. Co tydzień klub ten jest oblegany przez miłośników weekendowych szaleństw. W ubiegły weekend odbyły się dwie imprezy: Karnawałowy Piąteczek oraz Saturday Winter Vibes. Zobaczcie, co się działo i jak się bawił Lublin.

Złoto, pistacje i czekolada – Dubaj na talerzu
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Złoto, pistacje i czekolada – Dubaj na talerzu

Czekolada dubajska podbija nie tylko Emiraty Arabskie, ale cały świat. Popularna także w Polsce pojawia się w cukierniach i sklepach, jednak cena zaskakuje. Czy można przygotować ją samodzielnie w domu?

Matematyczni geniusze z techników zdobywają indeksy Politechniki Lubelskiej

Matematyczni geniusze z techników zdobywają indeksy Politechniki Lubelskiej

Trzech utalentowanych maturzystów już wie, że od października rozpocznie studia na Politechnice Lubelskiej. To zwycięzcy XV edycji konkursu „Matematyka w Technice dla Technika”, organizowanego przez Politechnikę Lubelską we współpracy z Zespołem Szkół Elektronicznych w Lublinie. Aby zdobyć indeksy, musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale także umiejętnością kreatywnego myślenia i rozwiązywania skomplikowanych problemów matematycznych.

Cmentarz dla zwierząt czy mieszkania? Spór w Ratuszu o przyszłość północno-wschodniego Lublina

Cmentarz dla zwierząt czy mieszkania? Spór w Ratuszu o przyszłość północno-wschodniego Lublina

Władze Lublina planują budowę cmentarza dla zwierząt w północno-wschodniej części miasta, ale nie wszyscy mieszkańcy są z tego zadowoleni. Radny Konrad Wcisło zgłosił interpelację, w której wyraził obawy dotyczące tej inwestycji oraz zaproponował alternatywne rozwiązania. Zastępca prezydenta, Tomasz Fulara, odpowiedział na pytania radnego, wyjaśniając decyzje miasta.

Disco ponad wszystko
foto
galeria

Disco ponad wszystko

Zespół Defis wystąpił w klubie Serce, gdzie rozgrzał do czerwoności lubelską publiczność. Można było usłyszeć na żywo takie przeboje jak: „Niespotykany kolor”, „Róże” i „Ciebie będę mieć”, które zdobyły serca fanów disco-polo w całym kraju. A po koncercie odbył się afterek, który poprowadził niezawodny Dj Arex. Zobaczcie, co się działo i kto się bawił najlepiej.

Fotografia ilustracyjna

Nowy okres wypłat 800+. ZUS przyjmuje już wnioski

Od dziś można składać wnioski o świadczenie wychowawcze 800+ na nowy okres wypłat, który rozpocznie się w czerwcu 2025 r. ZUS przyjmuje zgłoszenia online przez aplikację mZUS, Platformę Usług Elektronicznych ZUS oraz bankowość elektroniczną. Termin na złożenie wniosku mija pod koniec czerwca.

Polskie lotnictwo w gotowości po rosyjskich atakach na Ukrainę

Polskie lotnictwo w gotowości po rosyjskich atakach na Ukrainę

W odpowiedzi na rosyjskie uderzenia na zachodzie Ukrainy, Dowództwo Operacyjne RSZ wprowadziło podwyższony stan gotowości. Polskie i sojusznicze lotnictwo rozpoczęło operacje w polskiej przestrzeni powietrznej, a dyżurne pary myśliwskie zostały poderwane w powietrze. Naziemne systemy obrony powietrznej i rozpoznania radiolokacyjnego są w stanie najwyższej gotowości.

Ponad 70 projektów kulturalnych otrzyma dofinansowanie w ramach programu „Dzielnice Kultury”

Ponad 70 projektów kulturalnych otrzyma dofinansowanie w ramach programu „Dzielnice Kultury”

W tegorocznej edycji programu „Dzielnice Kultury” wsparcie finansowe od miasta Lublin otrzyma ponad 70 projektów zgłoszonych przez organizacje pozarządowe. Łączna kwota dofinansowania to 700 tys. zł, co pozwoli na realizację różnorodnych wydarzeń kulturalnych w niemal wszystkich dzielnicach miasta.

Niezapomniana studniówka. Tak bawili się uczniowie PSBiG w Lublinie
galeria
film

Niezapomniana studniówka. Tak bawili się uczniowie PSBiG w Lublinie

Tradycja, elegancja i mnóstwo emocji – tak w skrócie można opisać studniówkę uczniów z Państwowej Szkoły Budownictwa i Geodezji im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, którzy na jeden wieczór zamienili szkolne ławki na parkiet taneczny.

Magiczny wieczór w rytmie poloneza, czyli studniówka w I Liceum Ogólnokształcącym. Zobacz zdjęcia z zabawy "Staszica"
galeria
film

Magiczny wieczór w rytmie poloneza, czyli studniówka w I Liceum Ogólnokształcącym. Zobacz zdjęcia z zabawy "Staszica"

Eleganckie suknie, garnitury i uśmiechy od ucha do ucha – tak wyglądała studniówka uczniów z I LO w Lublinie, którzy na jeden wieczór zamienili podręczniki w tańce i wspomnienia.

Miłość ma cztery łapy. Zagrają dla bezdomnych zwierząt

Miłość ma cztery łapy. Zagrają dla bezdomnych zwierząt

W najbliższą niedzielę w sali kongresowej Pałacu Czartoryskich odbędzie się charytatywny koncert na rzecz psów i kotów z puławskiego schroniska przy ul. Przemysłowej. Na scenie wystąpią lokalni artyści, a także piosenkarka Danuta Błażejczyk.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium