Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

26 listopada 2022 r.
13:23

Prekampania: pieniądze, problemy i zaufanie do polityków

Jarosław Kaczyński kontynuuje objazd po kraju, w trakcie którego coraz częściej zdarzają mu się kontrowersyjne i wywołujące emocje wypowiedzi. – Trzeba przyznać, że prezes Kaczyński zawsze miał problemy, jeśli chodzi o wypowiedzi publiczne – komentuje dr Agnieszką Zarębą.
Jarosław Kaczyński kontynuuje objazd po kraju, w trakcie którego coraz częściej zdarzają mu się kontrowersyjne i wywołujące emocje wypowiedzi. – Trzeba przyznać, że prezes Kaczyński zawsze miał problemy, jeśli chodzi o wypowiedzi publiczne – komentuje dr Agnieszką Zarębą. (fot. Tomasz Tylus)

Wyborcy PiS są zdania, że można zrezygnować ze współpracy z tym koalicjantem. Pokazują to ostatnie sondaże, których wyniki mówią, że zdaniem ankietowanych można zakończyć współpracę z partią Ziobry, natomiast nie można sobie pozwolić na utratę unijnych funduszy. Rozmowa z dr Agnieszką Zarębą, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Do wyborów parlamentarnych pozostał niespełna rok. Czy zbliżającą się kampanię widać po zachowaniu i aktywności polityków?

– Zbliżającą się kampanię wyborczą widać przede wszystkim w zaangażowaniu liderów wiodących partii politycznych, czyli Jarosława Kaczyńskiego z jednej strony, i z drugiej – Donalda Tuska. Cały czas swoje siły aktywizuje chociażby Szymon Hołownia. Warto podkreślić, że cały czas na rynku politycznym stara się w jak największym zakresie zaistnieć Rafał Trzaskowski. Wydaje mi się, że jego notowania systematycznie rosną. Analizując scenę polityczną, ważnym czynnikiem jest zaufanie do polityków wyrażane przez obywateli. W tego typu badaniach ciekawe jest to, że największe zaufanie ankietowani wyrażają właśnie do Rafała Trzaskowskiego.

Liderem notowań nie jest już Andrzej Duda, który nieznacznie ustępuje prezydentowi Warszawy, a dopiero na kolejnych miejscach mamy członków rządu czy premiera. Natomiast Jarosław Kaczyński i Donald Tusk notują w tym sondażu zaufania społecznego z początku listopada wyniki na zbliżonym do siebie poziomie. Pokazuje to, że pod tym względem nie przewodzą politycy oficjalnie związani z obozem władzy lub opozycji. Mamy niespełna rok do wyborów, co może powoli zarysowywać pewną tendencję.

• Wróćmy do Jarosława Kaczyńskiego. Prezes Prawa i Sprawiedliwości kontynuuje objazd po kraju, w trakcie którego coraz częściej zdarzają mu się kontrowersyjne i wywołujące emocje wypowiedzi. Wymieśmy chociażby tę o stylu życia młodych Polek i "dawaniu w szyję" do 25. roku życia. Czy takie sytuacje mogą szkodzić partii rządzącej?

– Trzeba przyznać, że prezes Jarosław Kaczyński zawsze miał problemy, jeśli chodzi o wypowiedzi publiczne. Często zdarzały mu się przejęzyczenia i wszyscy doskonale wiedzą, że nie jest najlepszym mówcą, który w każdej sytuacji lubi i umie przemawiać oraz robi to chętnie. Jako prezes partii politycznej, która chce wygrać wybory, zdecydował, że najlepszą rzeczą, jaką może zrobić w tym momencie jest objazd po kraju i niezależnie od tego, co będzie mówił, to i tak będzie to dobre, bo zaznaczy swoją obecność i podkreśli związek z elektoratem. Tu zaczyna się drugi problem, bo te spotkania rzeczywiście mogą tworzyć rysę na wizerunku PiS jako partii politycznej. Mogą zniechęcać elektorat wahający się. Ponadto spotkania mogą pokazywać, że Zjednoczona Prawica to nie tylko przygotowani profesjonaliści, lecz zwykli ludzie, którzy posługują się potocznym językiem. Wyniki opublikowanych niedawno badań sondażowych wskazują, że wielu ankietowanych wolałoby, żeby te spotkania nie były kontynuowane.

• PiS cały czas ma problemy ze swoim koalicjantem, czyli Solidarną Polską. Wzajemne tarcia trwają od dawna, a ostatnio potęguje je sytuacja związana z wstrzymaniem wypłaty funduszy unijnych ze względu na zmiany w sądownictwie. W jakim kierunku może się to potoczyć?

– To jest bardzo duży i złożony problem, ponieważ zwolennicy PiS nie akceptują możliwości wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej. Można zresztą zauważyć, że ta retoryka pojawiała się sporadycznie w pierwszych latach rządów tej partii, ale z czasem się zmieniła. Podejrzewam, że musiały być przeprowadzane dogłębne badania elektoratu, na postawie których stwierdzono, że elektorat PiS nie poprze dążeń do opuszczenia unijnej wspólnoty. W tej chwili wydaje się, że priorytetem jest pozostanie w Unii Europejskiej i realizacja określonych interesów. Co do Solidarnej Polski, problemem jest to, że koncepcja reformy sądów Zbigniewa Ziobry, mówiąc bardzo oględnie, nie mieści się w formule praworządności proponowanej przez Komisję Europejską. Wyborcy PiS są zdania, że można zrezygnować ze współpracy z tym koalicjantem. Pokazują to ostatnie sondaże, których wyniki mówią, że zdaniem ankietowanych można zakończyć współpracę z partią Ziobry, natomiast nie można sobie pozwolić na utratę unijnych funduszy.

• Ten związek może skończyć się rozwodem jeszcze przed końcem kadencji?

– Jeżeli taka będzie cena przepływów środków finansowych z Krajowego Planu Odbudowy, lub przynajmniej gwarancji, że nie zostaną zamknięte fundusze spójności, to czynnik ekonomiczny może przeważyć. Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji, o czym świadczą chociażby dyskusje o możliwości wprowadzenia ograniczeń dopłat do gazu i uzależnienia ich od wysokości dochodu. Oznacza to, że sytuacja budżetowa państwa jest – mówiąc bardzo dyplomatycznie – na skraju wytrzymałości.
To już nie są żarty, chociażby wicepremier Jacek Sasin podkreślał w mediach, że rząd nigdy nie zrezygnuje z polityki społecznej i nie będzie wprowadzał w tym zakresie cięć.

• O ile ewentualny rozpad koalicji w rządzie jest sytuacją hipotetyczną, to PiS straciło już władzę w sejmiku województwa śląskiego po tym, jak z partią rozstał się marszałek Jakub Chełstowski. Czy ta sytuacja może się przełożyć na krajową politykę?

– Poszczególne regiony mają swoją specyfikę i były w nich budowane różne większości, o których często decydował jeden głos. Ale na pewno jest to pstryczek pod względem wizerunkowym. Nie sądzę jednak, żeby miało to jakiś większy wymiar polityczny.

• Przejdźmy do opozycji, która w ostatnich dniach jest aktywna pod względem projektów ustaw obywatelskich. Platforma Obywatelska wychodzi z propozycją finansowania leczenia niepłodności metodą in vitro z budżetu państwa, a Nowa Lewica zbiera podpisy pod projektem dotyczącym tzw. „wdowiej renty”. Czy to też jest element kampanii?

– Gdybym była złośliwa, zapytałabym, dlaczego dopiero teraz te partie polityczne aktywizują się i zbierają podpisy od potencjalnych wyborców. Mamy niespełna rok do wyborów i nie ma co ukrywać, że jest to prekampania i mobilizowanie swoich elektoratów. To okazja do zadeklarowania swoich poglądów i wyrażenia poparcia dla danego projektu.

• A dla partii okazja do mobilizacji działaczy. Chociażby lider lubelskiej PO Stanisław Żmijan inaugurując akcję zbierania podpisów mówił, że jest to swego rodzaju kampania, bo mają się w nią zaangażować cale struktury. To swoisty przegląd wojsk?

– Powiedziałabym, że sprawdzenie szeregów i odliczenie, na kogo można liczyć i kto nie zawiedzie w kluczowym momencie kampanii wyborczej.

• Jakie będą więc wiodące tematy w najbliższych miesiącach, poprzedzających właściwą kampanię wyborczą?

– Myślę, że będzie to kryzys energetyczny w kontekście zimy i wojna w Ukrainie. Mam nadzieję, że żadne inne dodatkowe kataklizmy już na nas nie spadną. Tematem, który może się pojawić – wierzę, że w pozytywnym aspekcie – może być przekazanie funduszy z Unii Europejskiej. Obawiam się jednak, że w tym ostatnim punkcie, może to być jedynie moje myślenie życzeniowe.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium