Wspomniano wcześniej, że władze okupacyjne austro-węgierskie postanowiły w 1917 r. powołać wydziały powiatowe, będące organami wykonawczymi sejmików powiatowych.
Konstytucyjne posiedzenie sejmiku puławskiego odbyło się 5 stycznia 1918 r. W wyniku wyborów, przeprowadzonych w ramach trzech kurii, wybrano łącznie 25 deputowanych do sejmiku powiatowego. Najwięcej – 13 osób – wybrano w ramach kurii gmin wiejskich: Byli to: Karol Cisiak z gm. Rybitwy, Ignacy Chabros z gm. Kurów, Paweł Dobiasz z gm. Karczmiska, Tomasz Gorczyca z gm. Puławy, Antoni Kolasiński z gm. Opole, Stanisław Koziorowski z gm. Kazimierz, Maciej Madej z gm. Szczekarków, Jan Mokrzysz z gm. Kamień, Jan Pecło z gm. Markuszów, Franciszek Ścibor z gm. Celejów, Franciszek Sochal z gm. Garbów, Józef Wójcik z gm. Drzewce, Jan Wojewoda z gm. Irena. Grupa najwyżej opodatkowanych wprowadziła do sejmiku 7 deputowanych. Byli to: Juliusz Cywiński, Witold Kleniewski, Wacław Kruszewski, Antoni Wołk-Kaniewski, Antoni hr. Rostworowski, Stanisław Śliwiński i Dionizy Truszkowski. Z miasta Puławy weszło do sejmiku 5 następujących osób: ks. Ryszard Słabczyński, Leon Siwecki, Stanisław Przedpełski, dr Witold Umiastowski i Fiszel Peretz.
Sejmik powoływał do wykonania zadań Wydział Powiatowy nazywany również Wydziałem Wykonawczym. Zgodnie ze swymi uprawnieniami komendant powiatowy wytypował z poszczególnych grup społecznych następujące osoby: z gmin wiejskich Franciszka Ścibora na członka oraz Tomasza Gorczycę na jego zastępcę; z grupy najwyżej opodatkowanych Antoniego Wołk-Kaniewskiego na członka i Antoniego hr. Rostworowskiego na jego zastępcę; z grupy miasta Puławy Leona Siweckiego na członka i Stanisława Przedpełskiego na jego zastępcę. Sejmik dokooptował do składu Wydziału następujące osoby: Wacława Kruszewskiego z Osła na członka oraz ks. Ryszarda Słabczyńskiego na jego zastępcę, Stanisława Koziorowskiego z Kazimierza na członka i Ignacego Chabrosa na jego zastępcę, Macieja Madeja na członka i Józefa Wójcika na jego zastępcę. Kierownikiem biura Wydziału Powiatowego został Wacław Kruszewski, który na posiedzeniu w dniu 18 lutego 1918 r. zrezygnował z funkcji. Na jego następcę komendant powiatowy powołał Antoniego hr. Wołk-Kaniewskiego, którego z kolei w dniu 1 października 1918 r. zastąpił Roman Grochowski.
Wydział Powiatowy odbył łącznie 7 posiedzeń. Ostatnie z nich odbyło się 29 października 1918 r. W momencie wyzwolenia płk Aleksander Zawadzki podporządkował się nowym władzom i z ramienia rządu polskiego piastował funkcję komisarza ludowego.