Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

18 października 2001 r.
18:28
Edytuj ten wpis

Słowa wyboiste

Nikt jeszcze nie odkrył, skąd bierze się jąkanie. To zaburzenie mowy należy do zjawisk niezwykłych
i zależnych wyłącznie od psychiki. Jąkający nie mają uszkodzonego aparatu mowy, nie mają problemów
z wymawianiem różnych zgłosek. Skąd ta pewność? Bo nigdy się nie zająkną, kiedy mówią do siebie głośno, siedząc
w pustym pokoju, kiedy śpiewają, albo kiedy się kłócą!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Najogólniej jąkanie można by określić jako strach przed mówieniem - mówi Jarek z Lubelskiego Klubu "J”. - Trudno znaleźć jednoznaczną przyczynę jąkania. Czasami może być to jakiś silny bodziec, który przeżyło się w dzieciństwie.
Klubowicze spotykają się w Specjalistycznej Poradni Psychoprofilaktyki i Terapii Rodzin dwa lub trzy razy w miesiącu. Uczestniczą w terapii, bo nawet ci, którzy już mówią płynnie, mają świadomość, że jąkanie już ich do końca życia nie opuści. Trzeba ćwiczyć bez końca.

Zaczęło się w dzieciństwie

Adam pamięta, że zaczął się jąkać, kiedy spadł ze stogu. Zdzisław przestał mówić płynnie po upadku. Jola nie przypomina sobie żadnego zdarzenia, które mogło wpłynąć na zaburzenie jej mowy. Jedno jest pewne: dziecko, które się jąka, samo na początku tego nie zauważa. Dopiero reakcja otoczenia uświadamia mu, że "coś jest nie tak” z jego wymową.
- I pierwszy odczyt takiej informacji jest taki, że to z dzieckiem dzieje się coś niedobrego, a nie z jego mową - mówi Elżbieta Bujakowa, prowadząca zajęcia z logopedii w Klubie "J”. - Wtedy właśnie zaczynają się problemy psychiczne i jąkanie się utrwala. Im szybciej więc zacznie się terapię dziecka, tym lepsze będą rezultaty. Bo później strach przed mówieniem zaczyna się łączyć z poceniem rąk, czerwienieniem twarzy, lękiem przed kontaktami z innymi ludźmi.

Chleb zamiast herbaty

Dzieciństwo jąkającego się dziecka nie należy do łatwych. Koledzy przezywają, wytykają palcami. Większość nauczycieli nie do końca rozumie zjawisko jąkania i zdarza się, że tracą cierpliwość do zacinających się uczniów.
- Pamiętam, jak kiedyś przed lekcjami kłóciłem się z kolegą - mówi Adam. - Z reguły, kiedy się kłócimy, mówimy bardzo płynnie. Usłyszała mnie polonistka. Po chwili na lekcji wyrwała mnie do odpowiedzi. Oczywiście znowu zacząłem się jąkać, bo stres często potęguje to zjawisko. Nauczycielka uznała, że coś kręcę.
Jąkanie życia nie ułatwia. Zdzisław zrezygnował ze studiów, chociaż zdał już egzamin pisemny. Przestraszył się rozmowy kwalifikacyjnej. Niektórzy wybierają gorsze szkoły, bo boją się konfrontacji. Miewają kłopoty z nawiązywaniem kontaktów, lęk paraliżuje przed wizytami w sklepie.
- Nieraz wychodziłem z chlebem zamiast z herbatą - śmieje Zdzisław. - Bo łatwiej było mi właśnie słowo "chleb” powiedzieć.
I dlatego przychodzą na terapię. Żeby przestać się bać mówić, nawet gdy idzie to nieskładnie. Żeby nie unikać kontaktów z mówiącymi płynnie, nie stresować się w banalnych dla innych sytuacjach.

Ćwiczyć z innymi ludźmi

Sukcesem terapeutycznym jest nie tylko nauka płynnego mówienia.
- Już fakt, że jąkający nie boi się innych, że umie poradzić sobie w trudnej sytuacji oznacza, że terapia przynosi efekty - mówi Elżbieta Bujakowa. - Dlatego tak ważne jest, by nie ćwiczyć wyłącznie wymowy w zamkniętym gabinecie, ale by konfrontować się z innymi ludźmi. Jąkający się są z reguły wrażliwi i inteligentni. Jeśli od dzieciństwa prowadzeni są w odpowiedni sposób, wiele mogą osiągnąć.
Jarek, który, jak sam siebie określa, jest fenomenem, bo jąka się w myślach, co zdarza się niezmiernie rzadko, skończył w zeszłym roku matematykę. Adam studiuje pedagogikę. Obaj mówią bardzo płynnie, trudno wręcz uwierzyć, że mają jakieś problemy.
- Moi znajomi też uważają, że terapia jest mi już do niczego niepotrzebna - mówi Jarek. - Ale ja wiem, że to nieprawda. Z jąkania nie można się wyleczyć, zawsze może zdarzyć się coś, co sprawi, że jąkanie wróci. Zresztą my sami rozpoznajemy bezbłędnie innych jąkających się. Nawet, gdy mówią oni płynnie. Jest coś takiego w sposobie mowy, gestykulacji, co każdy, kto sam się jąka, wyczuwa u innych intuicyjnie. Dlatego tak ważne są dla nas spotkanie w klubie i możliwość stałej pracy terapeutycznej.

Pozostałe informacje

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium