Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

28 kwietnia 2011 r.
13:10
Edytuj ten wpis

Ślub księcia Williama i Kate: Największy ślub w historii

0 11 A A
Książę Wiilliam i Kate Middleton. (officialroyalwedding2011.org )
Książę Wiilliam i Kate Middleton. (officialroyalwedding2011.org )

Każda mała dziewczynka marzy, żeby kiedyś zostać księżniczką. Dla 29-letniej Kate Middleton to marzenie właśnie się spełnia. W piątek staje przed ołtarzem z brytyjskim księciem Williamem, drugim w kolejności do brytyjskiego tronu. Według szacunków brytyjskiego rządu, to wydarzenie będzie oglądać jedna trzecia ludności świata, czyli około 2 000 000 000 ludzi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Światowe media już określiły imprezę jako ślub stulecia. Do obsługi wydarzenia zostało akredytowanych prawie tysiąc dziennikarzy z całego świata. W 1981 roku ślub ojca Williama – księcia Karola z Dianą Spencer, na szklanych ekranach obejrzało około 750 mln osób. Z kolei pogrzeb księżnej Diany w 1997 r. oglądało 2,5 mld ludzi.

Historia jest jak z bajki

W żyłach Kate Middleton (z okazji wstąpienia do królewskiej rodziny coraz częściej nazywa się ją Catherine) nie płynie szlachecka krew. Przyszła królowa pochodzi z bardzo bogatej rodziny, ale wywodzącej się jedynie z klasy średniej. Dwa pokolenia temu była to jeszcze typowa rodzina robotnicza.

Ojciec przyszłej królowej był dyspozytorem lotów, a matka stewardessą. Oboje założyli potem firmę i zaczęli sprzedawać gadżety na przyjęcia, na czym dorobili się ogromnego majątku. William poznał Kate podczas studiów na prestiżowym University of St Andrews w Szkocji. Dzięki temu po raz pierwszy przyszły król żeni się z osobą z wyższym wykształceniem.

O co już nikt nie pyta

Na początku były imprezy, randki, a potem wspólne zamieszkanie. I to kolejna nowość w tradycji brytyjskiej monarchii. Nigdy wcześniej książęce pary młode nie mieszkały ze sobą razem przed ślubem. 30 lat temu, kiedy nieżyjąca już teściowa Kate, wychodziła za ojca Williama, księcia Karola, media eksponowały jej nietknięte dziewictwo. Wówczas wydawało się, że jest ono warunkiem koniecznym do poślubienia przyszłego króla. Dziś, po wspólnym dzieleniu mieszkania Kate z księciem przez kilka lat, o dziewictwo nawet nikt już nie pyta. Niektóre brukowe media jedynie spekulują, ilu partnerów miała Kate przed Williamem.

Kup sobie kubek z książęcą parą

Wśród brytyjskich gazet plotkarskich nie ma takiej, która w ostatnich tygodniach w każdym numerze nie publikowałaby przynajmniej jednej wzmianki o książęcym ślubie. Choć na całym świecie wydarzenie ma charakter głównie medialny, w Londynie widać je na każdym kroku. Wystawy sklepów przepełnione są ślubnymi gadżetami.

Można kupić wszystko: od kartek pocztowych, po breloczki, zapalniczki, kubki czy koszulki z wizerunkiem słynnej pary. Supermarkety wykorzystują wizerunek młodej pary do promowania specjalnych ofert. Nawet słynny piosenkarz George Michael skomponował w prezencie ślubnym specjalną piosenkę. To nowa wersja utworu Steviego Wondera "You and I” (ty i ja). Jest ona dostępna w internecie do pobrania za darmo ze strony artysty.

Wszystko zaplanowane z wojskową precyzją

Do opactwa Westminsteru, gdzie odbywa się ceremonia ślubna, zaproszono 1,9 tys. osób. Wśród gości są rodziny młodej pary, goście królewskiego dworu i rządu, pracownicy organizacji charytatywnych, dyplomaci oraz przedstawiciele armii. Wszystkich gości starannie sprawdzano, czy przystoi im pojawić się na tak doniosłym wydarzeniu.

I tak. np. jednego z wujków panny młodej nie zaproszono tylko dlatego, że media donosiły o zorganizowaniu przez niego w willi na Ibizie imprezy z udziałem prostytutek. Nie zaproszono także księżnej Yorku Sarah Ferguson, ciotki Williama, która znana jest znanej z wielu skandali.

Przed ołtarzem w mundurze

Przy organizacji ślubu bierze udział brytyjskie ministerstwo obrony. Podczas ceremonii ślubnej młodej parze będzie towarzyszyć ponad tysiąc żołnierzy zarówno wojsk lądowych, powietrznych, jak i morskich. To właśnie oni stanowić będą główną oprawę imprezy. Będą więc uroczyste przemarsze piechoty i kawalerii, koncerty orkiestr wojskowych, a nad Londynem przelecą wojskowe samoloty.

Obok nowoczesnych myśliwców pojawią się także zabytkowe maszyny, jak choćby legendarny Spitfire. Każdy moment ceremonii zaplanowano w najdrobniejszych szczegółach. Próby do oprawy ślubu, jak do każdego wielkiego spektaklu, odbywały się przez wiele tygodni.

Wojskowa oprawa na królewskich ślubach to zresztą bardzo długa tradycja. Najważniejsi członkowie rodziny królewskiej od pokoleń zawodowo związani są z armią. Nawet królowa Elżbieta II podczas II wojny światowej służyła w wojsku jako kierowca i mechanik. Książę William jest zaś obecnie pilotem śmigłowca ratunkowego. Dlatego do ślubu stawi się w mundurze.

W kościele u babci

William, jeśli w przyszłości chce być królem, musiał poślubić anglikankę. Ustawa o następstwie do tronu, pochodząca jeszcze z 1701 roku, uniemożliwiłaby mu wstąpienie na tron, jeśli ożeniłby się z katoliczką. Ceremonia odbędzie się w opactwie Westminsteru. To świątynia, w której koronowano większość angielskich królów. Tutaj najwięksi królowie, a także najbardziej zasłużone osoby są też pochowane.

Ślubu książęcej parze udzieli arcybiskup Canterbury Rowan Williams, duchowy zwierzchnik kościoła anglikańskiego – kościoła, którego głową jest głowa państwa, czyli… babka Williama, królowa Elżbieta II.

Specjalna modlitwa

Małżeństwa w brytyjskiej rodzinie królewskiej często okazują się krótkotrwałe. Najbardziej spektakularnym rozstaniem współczesnych czasów był rozwód rodziców Williama: księcia Karola i Diany. Brytyjczycy mają nadzieję, że William nie pójdzie w ślady ojca i na zawsze pozostanie z Kate. Kościół Anglii przygotował więc specjalną "modlitwę o wierność”. Duchowni wraz z wiernymi modlą się, aby Bóg pomógł młodej parze wytrwać razem przez całe życie.

Królewscy poddani nie cieszą jak dawniej

Tradycją w Wielkiej Brytanii jest to, że z okazji takich uroczystości w całym kraju zwykli mieszkańcy urządzają lokalne festyny i zdobią domy i puby brytyjskim flagami. Obecnie ta tradycja jednak zanika. Puby w Anglii i Walii, zamykane są zwykle o godz. 23. Z okazji ślubu będą mogły działać do 1 nad ranem bez potrzeby starania się o specjalne pozwolenie. Mimo to zbyt wielu okolicznościowych imprez w pubach nikt się nie spodziewa.

Podobnie rzecz ma się z ulicznymi festynami. Najmniej będzie ich w środkowej i północnej Anglii. Zorganizowanie festynu wymaga zawiadomienia lokalnych władz. W drugim z największych miast Anglii, Birmingham, wpłynęło tylko 12 wniosków o zorganizowanie takiego ulicznego festynu, a w Manchesterze i Newcastle po 15.

Urlop lepszy niż festyn

Powodem niewznoszenia przez poddanych królewskiego dworu toastów na cześć królewskiej pary jest z pewnością coraz bardziej obojętny stosunek Brytyjczyków do monarchii. Jest też jeszcze bardziej przyziemna przyczyna: wiele osób w tym czasie wyjechało po prostu na urlop. Dzień ślubu – 29 kwietnia – został przez władze ogłoszony dniem wolnym od pracy. W ten sposób w kalendarzu pojawiły się, jeden po drugim, dwa długie czterodniowe weekendy.

Biorąc trzy dni urlopu Brytyjczycy mogą mieć aż jedenaście dni wolnego. Jakby tego było mało, są też tacy, dla których książęcy ślub jest okazją do zamanifestowania swojej niechęci wobec monarchii. W internecie pojawiły się informacje, że uroczystość może zostać zakłócona. Np. na jednej ze stron anarchiści apelują, by zagwarantować, że młoda para "na całe życie zapamięta ten szczególny dzień”.
Ale nawet bez ich działań na pewno go zapamięta. W końcu to największy ślub w historii.

Pozostałe informacje

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Ostra sobota
foto
galeria

Ostra sobota

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za djką stanął jeden z najlepszych djów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni
ZDJĘCIA
galeria

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni

W tym roku oddali ponad 71 tys. donacji, zapewniając bezcenny ratunek dla chorych osób. Dzisiaj, Ci najbardziej zaangażowani krwiodawcy, zostali nagrodzeni.

Zatrzymany został 19-latek

„Funkcjonariusz Interpolu" wyłudził 200 tys. zł. W sprawie został zatrzymany 19-latek

69-latek miał pomóc w akcji zwalczania oszustów, ale niestety, sam padł ich ofiarą. W sprawie został zatrzymany młody mężczyzna z okolic Puław.

Trener Motoru Lublin: Piłkarze nie zakochali się w idei wyniku, tylko w idei pracy i procesu treningowego

Trener Motoru Lublin: Piłkarze nie zakochali się w idei wyniku, tylko w idei pracy i procesu treningowego

W piątkowy wieczór piłkarze Motoru cieszyli się z trzeciego zwycięstwa z rzędu. Tym razem pokonali na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium