Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

28 kwietnia 2011 r.
13:10
Edytuj ten wpis

Ślub księcia Williama i Kate: Największy ślub w historii

0 11 A A
Książę Wiilliam i Kate Middleton. (officialroyalwedding2011.org )
Książę Wiilliam i Kate Middleton. (officialroyalwedding2011.org )

Każda mała dziewczynka marzy, żeby kiedyś zostać księżniczką. Dla 29-letniej Kate Middleton to marzenie właśnie się spełnia. W piątek staje przed ołtarzem z brytyjskim księciem Williamem, drugim w kolejności do brytyjskiego tronu. Według szacunków brytyjskiego rządu, to wydarzenie będzie oglądać jedna trzecia ludności świata, czyli około 2 000 000 000 ludzi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Światowe media już określiły imprezę jako ślub stulecia. Do obsługi wydarzenia zostało akredytowanych prawie tysiąc dziennikarzy z całego świata. W 1981 roku ślub ojca Williama – księcia Karola z Dianą Spencer, na szklanych ekranach obejrzało około 750 mln osób. Z kolei pogrzeb księżnej Diany w 1997 r. oglądało 2,5 mld ludzi.

Historia jest jak z bajki

W żyłach Kate Middleton (z okazji wstąpienia do królewskiej rodziny coraz częściej nazywa się ją Catherine) nie płynie szlachecka krew. Przyszła królowa pochodzi z bardzo bogatej rodziny, ale wywodzącej się jedynie z klasy średniej. Dwa pokolenia temu była to jeszcze typowa rodzina robotnicza.

Ojciec przyszłej królowej był dyspozytorem lotów, a matka stewardessą. Oboje założyli potem firmę i zaczęli sprzedawać gadżety na przyjęcia, na czym dorobili się ogromnego majątku. William poznał Kate podczas studiów na prestiżowym University of St Andrews w Szkocji. Dzięki temu po raz pierwszy przyszły król żeni się z osobą z wyższym wykształceniem.

O co już nikt nie pyta

Na początku były imprezy, randki, a potem wspólne zamieszkanie. I to kolejna nowość w tradycji brytyjskiej monarchii. Nigdy wcześniej książęce pary młode nie mieszkały ze sobą razem przed ślubem. 30 lat temu, kiedy nieżyjąca już teściowa Kate, wychodziła za ojca Williama, księcia Karola, media eksponowały jej nietknięte dziewictwo. Wówczas wydawało się, że jest ono warunkiem koniecznym do poślubienia przyszłego króla. Dziś, po wspólnym dzieleniu mieszkania Kate z księciem przez kilka lat, o dziewictwo nawet nikt już nie pyta. Niektóre brukowe media jedynie spekulują, ilu partnerów miała Kate przed Williamem.

Kup sobie kubek z książęcą parą

Wśród brytyjskich gazet plotkarskich nie ma takiej, która w ostatnich tygodniach w każdym numerze nie publikowałaby przynajmniej jednej wzmianki o książęcym ślubie. Choć na całym świecie wydarzenie ma charakter głównie medialny, w Londynie widać je na każdym kroku. Wystawy sklepów przepełnione są ślubnymi gadżetami.

Można kupić wszystko: od kartek pocztowych, po breloczki, zapalniczki, kubki czy koszulki z wizerunkiem słynnej pary. Supermarkety wykorzystują wizerunek młodej pary do promowania specjalnych ofert. Nawet słynny piosenkarz George Michael skomponował w prezencie ślubnym specjalną piosenkę. To nowa wersja utworu Steviego Wondera "You and I” (ty i ja). Jest ona dostępna w internecie do pobrania za darmo ze strony artysty.

Wszystko zaplanowane z wojskową precyzją

Do opactwa Westminsteru, gdzie odbywa się ceremonia ślubna, zaproszono 1,9 tys. osób. Wśród gości są rodziny młodej pary, goście królewskiego dworu i rządu, pracownicy organizacji charytatywnych, dyplomaci oraz przedstawiciele armii. Wszystkich gości starannie sprawdzano, czy przystoi im pojawić się na tak doniosłym wydarzeniu.

I tak. np. jednego z wujków panny młodej nie zaproszono tylko dlatego, że media donosiły o zorganizowaniu przez niego w willi na Ibizie imprezy z udziałem prostytutek. Nie zaproszono także księżnej Yorku Sarah Ferguson, ciotki Williama, która znana jest znanej z wielu skandali.

Przed ołtarzem w mundurze

Przy organizacji ślubu bierze udział brytyjskie ministerstwo obrony. Podczas ceremonii ślubnej młodej parze będzie towarzyszyć ponad tysiąc żołnierzy zarówno wojsk lądowych, powietrznych, jak i morskich. To właśnie oni stanowić będą główną oprawę imprezy. Będą więc uroczyste przemarsze piechoty i kawalerii, koncerty orkiestr wojskowych, a nad Londynem przelecą wojskowe samoloty.

Obok nowoczesnych myśliwców pojawią się także zabytkowe maszyny, jak choćby legendarny Spitfire. Każdy moment ceremonii zaplanowano w najdrobniejszych szczegółach. Próby do oprawy ślubu, jak do każdego wielkiego spektaklu, odbywały się przez wiele tygodni.

Wojskowa oprawa na królewskich ślubach to zresztą bardzo długa tradycja. Najważniejsi członkowie rodziny królewskiej od pokoleń zawodowo związani są z armią. Nawet królowa Elżbieta II podczas II wojny światowej służyła w wojsku jako kierowca i mechanik. Książę William jest zaś obecnie pilotem śmigłowca ratunkowego. Dlatego do ślubu stawi się w mundurze.

W kościele u babci

William, jeśli w przyszłości chce być królem, musiał poślubić anglikankę. Ustawa o następstwie do tronu, pochodząca jeszcze z 1701 roku, uniemożliwiłaby mu wstąpienie na tron, jeśli ożeniłby się z katoliczką. Ceremonia odbędzie się w opactwie Westminsteru. To świątynia, w której koronowano większość angielskich królów. Tutaj najwięksi królowie, a także najbardziej zasłużone osoby są też pochowane.

Ślubu książęcej parze udzieli arcybiskup Canterbury Rowan Williams, duchowy zwierzchnik kościoła anglikańskiego – kościoła, którego głową jest głowa państwa, czyli… babka Williama, królowa Elżbieta II.

Specjalna modlitwa

Małżeństwa w brytyjskiej rodzinie królewskiej często okazują się krótkotrwałe. Najbardziej spektakularnym rozstaniem współczesnych czasów był rozwód rodziców Williama: księcia Karola i Diany. Brytyjczycy mają nadzieję, że William nie pójdzie w ślady ojca i na zawsze pozostanie z Kate. Kościół Anglii przygotował więc specjalną "modlitwę o wierność”. Duchowni wraz z wiernymi modlą się, aby Bóg pomógł młodej parze wytrwać razem przez całe życie.

Królewscy poddani nie cieszą jak dawniej

Tradycją w Wielkiej Brytanii jest to, że z okazji takich uroczystości w całym kraju zwykli mieszkańcy urządzają lokalne festyny i zdobią domy i puby brytyjskim flagami. Obecnie ta tradycja jednak zanika. Puby w Anglii i Walii, zamykane są zwykle o godz. 23. Z okazji ślubu będą mogły działać do 1 nad ranem bez potrzeby starania się o specjalne pozwolenie. Mimo to zbyt wielu okolicznościowych imprez w pubach nikt się nie spodziewa.

Podobnie rzecz ma się z ulicznymi festynami. Najmniej będzie ich w środkowej i północnej Anglii. Zorganizowanie festynu wymaga zawiadomienia lokalnych władz. W drugim z największych miast Anglii, Birmingham, wpłynęło tylko 12 wniosków o zorganizowanie takiego ulicznego festynu, a w Manchesterze i Newcastle po 15.

Urlop lepszy niż festyn

Powodem niewznoszenia przez poddanych królewskiego dworu toastów na cześć królewskiej pary jest z pewnością coraz bardziej obojętny stosunek Brytyjczyków do monarchii. Jest też jeszcze bardziej przyziemna przyczyna: wiele osób w tym czasie wyjechało po prostu na urlop. Dzień ślubu – 29 kwietnia – został przez władze ogłoszony dniem wolnym od pracy. W ten sposób w kalendarzu pojawiły się, jeden po drugim, dwa długie czterodniowe weekendy.

Biorąc trzy dni urlopu Brytyjczycy mogą mieć aż jedenaście dni wolnego. Jakby tego było mało, są też tacy, dla których książęcy ślub jest okazją do zamanifestowania swojej niechęci wobec monarchii. W internecie pojawiły się informacje, że uroczystość może zostać zakłócona. Np. na jednej ze stron anarchiści apelują, by zagwarantować, że młoda para "na całe życie zapamięta ten szczególny dzień”.
Ale nawet bez ich działań na pewno go zapamięta. W końcu to największy ślub w historii.

Pozostałe informacje

Okolice Kraśnika to kilometry atrakcyjnych i nieodkrytych szlaków rowerowych
Dużo zdjęć
galeria

Szykują raj dla cyklistów. Już dziś odkryj rowerem Kraśnik i okolice

Już niebawem Kraśnik może być mekka dla rowerzystów. A to za sprawą projektu „Rowerowe Roztocze”, który ma zrealizować Roztoczański Związek Powiatowo-Gminny. Nowe drogi pieszo-rowerowe mają połączyć Kraśnik ze Zwierzyńcem, sercem Roztocza.

Pokrzywdzona nigdy wcześniej nie wykonywała tego typu transakcji.

Chciała zainwestować w kryptowaluty – padła ofiarą "mężczyzny z zasadami"

Najpierw ją zauroczył, a później wykorzystał niewiedzę. W ten sposób kobieta straciła 430 tys. zł.

W ten weekend głośno o polityce się nie rozmawia. Trwa cisza wyborcza

W ten weekend głośno o polityce się nie rozmawia. Trwa cisza wyborcza

Od północy w całym kraju trwa się cisza wyborcza. Za jej naruszenie grożą surowe kary

To już 8. edycja konkursu organizowana przez Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lublinie.
galeria

Młodość w trzeźwości daje możliwości

O tym, że alkohol szkodzi, wiedzą już najmłodsi. Swoje spostrzeżenia przelali na papier.

Czekali prawie rok i już za chwilę będą ćwiczyć na nowych boiskach

Czekali prawie rok i już za chwilę będą ćwiczyć na nowych boiskach

Już wkrótce uczniowie ze szkoły przy ul. Rzeckiego będą ćwiczyć na dworze. Zakończyła się przebudowa zewnętrznych boisk i bieżni.

Zdaniem gminy – wykonanie tej drogi było istotne zarówno z punktu widzenia infrastruktury drogowej jak i bezpieczeństwa mieszkańców

Betonozowe pobojowisko, czy potrzebna inwestycja? Spór o drogę w Starym Uścimowie

Na trasie parku krajobrazowego zostały wycięte 200-letnie drzewa, a w ich miejsce wylany asfalt. – To nieodwracalna decyzja dla przyszłych pokoleń – twierdzą mieszkańcy.

Straty szacowane są na 900 zł.
Biała Podlaska

Nie miał jak wrócić do domu, więc… wybił szybę wiaty przystankowej

Gdy okazało się, że wszystkie autobusy odjechały, 32-latka poniosły emocje. Teraz grozi mu więzienie.

Gala Kultury za nami. Nagrody i pieniądze rozdane
Zdjęcia
galeria

Gala Kultury za nami. Nagrody i pieniądze rozdane

Poznaliśmy laureatów Nagród Miasta Lublin w dziedzinie kultury za rok 2023. Podczas Gali Kultury, która odbyła się w piątkowy wieczór w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka wyróżnienia przyznano w czterech kategoriach.

Weekendowe szaleństwa w Berecie
foto

Weekendowe szaleństwa w Berecie

Weekend to czas, w którym zaczyna się prawdziwa zabawa! Zapraszamy Was do obejrzenia fotogalerii z weekendowych szaleństw w Beretowym stylu! Zobaczcie, co się działo na parkiecie. Tak się bawi Lublin!

Tegoroczny „Bieg po uśmiech” odbywa się w wyjątkowym dla Stowarzyszenia czasie
Nasz Patronat

Kraśnik. 28. „Bieg po uśmiech” SOS Wiosek Dziecięcych

To już tradycja – zawodowcy i amatorzy już dzisiaj połączą swoje siły we wspólnym „Biegu po uśmiech”. Na terenie programu SOS Wioski Dziecięce w Kraśniku dzisiaj wielkie święto dobroczynności połączone z dobrą zabawą i rywalizacją sportową.

Pozytywnie zakręceni znów w Lublinie
Dzień Wschodzi
film

Pozytywnie zakręceni znów w Lublinie

Już jutro, w niedzielę, 9 czerwca, Plac Litewski w Lublinie stanie się miejscem niezwykłego wydarzenia. Od godziny 11:00 do 16:00 będzie można uczestniczyć w czternastym festynie "Pasje Ludzi Pozytywnie Zakręconych", który co roku przyciąga entuzjastów i miłośników nietypowych hobby.

Na jednym tankowaniu minimum 300 km. Lublin kupi 20 autobusów wodorowych

Na jednym tankowaniu minimum 300 km. Lublin kupi 20 autobusów wodorowych

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie ogłosiło przetarg na zakup 20 autobusów wodorowych. Wartość zamówienia to 80 mln zł.

Zielony potwór z napędem na tył
Do Wozu
film

Zielony potwór z napędem na tył

Zapraszamy na kolejny odcinek z serii "Do Wozu!". Dziś gościmy zielone BMW E46 compot z legendarnym silnikiem 3.0 d, który generuje oszałamiającą liczbę koni mechanicznych!

Donice z kwiatami na Placu Chopina to jeden ze zwycięskich małych projektów BO. Innym wykonanym zadaniem na placu jest wiata z ładowarkami do telefonów komórkowych

Jak ulepszyć Puławy? Urzędnicy już czekają na pomysły

Tężnie solankowe, darmowe zajęcia sportowe, sterylizacja zwierząt, ławki, kwietniki, zabawki, publikacje, występy artystyczne, murale - to przykładowe pomysły, jakie można składać w ramach puławskiego budżetu obywatelskiego. Trwa nabór wniosków do nowej edycji na rok 2025.

Kibice w Lublinie znowu byli świadkami wysokiego zwycięstwa Orlen Oil Motoru
ZDJĘCIA
galeria

Kibice w Lublinie znowu byli świadkami wysokiego zwycięstwa Orlen Oil Motoru

KIbice Orlen Oil Motoru znowu mieli powody do radości. Ich pupile bez najmniejszych problemów pokonali ZOOleszcz GKM Grudziądz 40:20. Efekt? Po ośmiu kolejkach "Koziołki" mają na koncie komplet punktów. Mecz musiał zostać przerwany po dziesięciu biegach, z powodu opadów deszczu. Sprawdźcie jak kibicują w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium