Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

26 września 2008 r.
12:30
Edytuj ten wpis

Słuchasz czy słyszysz?

W rozmowie często nie słyszysz, chcesz aby powtórzono jakieś zdanie, wyraz? Prawdopodobnie niedosłyszysz.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Badanie słuchu nic nie boli, a może nas uchronić od poważniejszych schorzeń. Specjaliści są zgodni, że jedynym ratunkiem dla naszego zdrowia jest profilaktyka.

- Zwłaszcza, że utrata słuchu jest najczęściej występującą dolegliwością, której można zapobiegać. Profilaktyka zaburzeń słuchu wiąże się przede wszystkim z eliminowaniem hałasu - mówi Andrzej Obrębowski, kierownik Katedry i Kliniki Foniatrii i Audiologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Kiedy badanie?

Zbyt głośno ustawiasz radio lub telewizor? Prosisz rozmówcę o powtórzenie pytania?

Gorzej słyszysz w ulicznym hałasie, gwarze kawiarni?
Unikasz rozmów, bo wstydzisz przyznać się, że niedosłyszysz? Czujesz się zmęczony lub poirytowany po dłuższej konwersacji?

Hałasy w tle przeszkadzają Ci, gdy rozmawiasz z innymi ludźmi? Rozmowa telefoniczna sprawia ci trudność?

Ktoś bliski sugerował, że możesz mieć problem ze słyszeniem?
Jeżeli odpowiedź na jedno z tych pytań jest pozytywna trzeba pomyśleć o kontroli własnego słuchu.

Halo?

Niedosłuch to problem, z którym boryka się co piąty mieszkaniec Ziemi w wieku powyżej 55 roku życia, co czwarty w wieku powyżej 65 lat, a co trzeci w wieku powyżej 75 lat. Występuje u jednego na tysiąc urodzonych niemowląt.

Bagatelizowanie problemu niedosłuchu to przede wszystkim problem psychologii społecznej - osoby z niedosłuchem mające możliwość skorygowania swojego ubytku oraz rehabilitacji narządu słuchu i mowy same rezygnują z tej szansy.

Bariera wstydu, która wydaje się być jednym z najistotniejszych problemów społecznych sprawia, że w ogólnym ujęciu noszenie aparatu słuchowego równa się przyznaniu się do starości.

Za dużo decybeli

Ubytki słuchu to niejako nowa choroba cywilizacyjna. Efektem jej jest styl życia, przebywanie w coraz głośniejszym środowisku powodującym np. urazy akustyczne (przewlekły uraz akustyczny powstaje na skutek długotrwałego narażenia na hałas nie przekraczający progu bólu, zwykle o natężeniu 90 - 95 dB lub niewiele wyższym), koncerty muzyczne, odtwarzacze muzyki ustawiane po przekroczeniu bezpiecznego progu głośności.

Bagatelizowanie problemu niedosłuchu u dzieci pociąga za sobą nieodwracalne konsekwencje stanowiące o rozwoju psychofizycznym dziecka. Dziecko, którego narząd słuchu nie funkcjonuje poprawnie - jeszcze przed fazą rozwoju mowy - nie będzie w stanie jej przyswoić. W rezultacie skazane zostanie na funkcjonowanie w świecie ciszy, posługując się językiem migowym.

- Wielu rodziców, zwłaszcza z rodzin, gdzie niedosłuch przekazywany jest dziedzicznie akceptuje ten fakt, nawet nie starając się podejmować środków zaradczych - mówi Krzysztof Oniszko, dyrektor Słuchmedu. - Tymczasem wczesne rozpoznanie i prawidłowo prowadzona rehabilitacja może dać dziecku swobodę równorzędnego funkcjonowania w słyszącym społeczeństwie.

Nowe technologie

Współcześnie z pomocą osobom niedosłyszącym przychodzi współczesna technologia. Nowoczesne aparaty słuchowe są urządzeniami nie tylko bardzo zaawansowanymi technologicznie. Również oprogramowanie odpowiadające za jakość słyszenia osiągnęło bardzo wysoki stopień zaawansowania. - Wystarczy wspomnieć o możliwości dopasowania aparatów słuchowych do różnych sytuacji, w których może znaleźć się osoba używająca pomocy słuchowych - gwar ulicy lub kawiarni, teatr kino - wyjaśnia Oniszko.

W danej sytuacji aparat sam dobiera odpowiedni program umożliwiając właściwy odbiór dźwięków. Na dodatek współczesne aparaty słuchowe są bardzo małe i dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej - osoby niedosłyszące mogą więc wybrać odpowiedni dla siebie model również pod kątem upodobań estetycznych (najmniejszy aparat słuchowy zewnątrzuszny ma 25 mm długości, 15 mm wysokości, 8 mm grubości, waży 1,5 grama).
Usłysz świat
Badanie nie boli. Trwa tylko kilka minut. Można z niego skorzystać między innymi w przychodniach Słuchmed na terenie Lubelszczyzny. - Badania wykonujemy za darmo - podkreśla Krzysztof Oniszko. - Włączyliśmy się w kampanię "Hear the World”. Nasi lekarze jeżdżą po województwie w specjalnym autobusie, gdzie wykonywane są badania. Można także przyjść do jednej z naszych przychodni. Wystarczy wcześniej zadzwonić i umówić się na dogodny termin.
Jeśli pojawi się jakiś problem, badanie wykaże ubytek, wtedy jesteśmy kierowani do specjalisty. Tam można ewentualnie dobrać odpowiedni aparat słuchowy.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium