A do tego broń rakietowa i nowoczesny sprzęt do szkolenia żołnierzy. To tylko część ekspozycji prezentowanej podczas 28. targów zbrojeniowych w Kielcach. W tym roku, z powodu pandemii, impreza miała skromniejszy wymiar
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach to trzecia pod względem wielkości impreza tej branży w Europie, po Paryżu i Londynie. W tym roku, z powodu epidemii koronawirusa zaplanowane wcześniej targi wojskowe nie odbyły się. Udało się zorganizować jedynie salon w Kielcach. To pierwsza, tak duża impreza targowa zorganizowana po odmrożeniu gospodarki.
MSPO towarzyszyły jednak zaostrzone środki bezpieczeństwa. Przy wejściu na teren targów zamontowano urządzenia do automatycznego i bezdotykowego mierzenia temperatury. Organizatorzy ustawili również bramki do automatycznej dezynfekcji.
Dla policji
Ze względu na pandemię kieleckie targi miały nieco mniejszą skalę niż zwykle. Trwały od 8 do 10 września, o jeden dzień krócej niż w poprzednich latach.
W ramach targów zaprezentowało się tylko niespełna 200 wystawców z kilkunastu krajów.
Przed główną halą targów swoją ekspozycję przygotowali przedstawiciele Stanów Zjednoczonych. Można tam było zobaczyć między innymi wyrzutnię rakiet typu Patriot oraz śmigłowiec szturmowy AH-64 Apache. Towarzyszył im śmigłowiec Bell 407 w wersji z wyposażeniem zamówionym przez polską policję. Innych maszyn, w przeciwieństwie do lat poprzednich, nie pokazano.
Ekspozycja grupy Leonardo Helicopters, właściciela PZL-Świdnik ograniczyła się do stoiska w jednej z hal. Prezentowano tam między innymi modele śmigłowców. Podobnie postąpiło wielu innych producentów.
Leopard i Dana
Również ekspozycja Polskiej Grupy Zbrojeniowej ograniczyła się do stoiska, gdzie odbywały się spotkania biznesowe. W poprzednich latach PGZ przygotowywała bogatą wystawę sprzętu wojskowego.
Ten prezentowano przede wszystkim na ekspozycji plenerowej. Przed halami targów można było zobaczyć czołg Leopard 2PL. Ma on m.in. dodatkowe opancerzenie wieży oraz przyrządy obserwacyjno-celownicze. Pierwsze czołgi zmodernizowane do tego standardu trafiły już do polskiej armii. Docelowo modyfikacje mają objąć ponad 140 Leopardów. Wojskowi mają je otrzymać do końca lipca 2023 roku.
Obok nowego Leoparda można było zobaczyć m.in. zmodernizowany czołg T-72 i haubicę Dana.
Kielecki MSPO to nie tylko pokazy sprzętu. Podczas targów odbywało się wiele konferencji i seminariów, podpisywane są również umowy biznesowe. Nieodłącznym elementem MSPO są wystawy narodowe. W tym roku w Kielcach prezentowali się Brytyjczycy.