Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

31 sierpnia 2006 r.
14:45
Edytuj ten wpis

Śniadanie, obiad, libacja

Agata ma szczęście, bo jej tata już nie pije. Od kilku lat nie bierze kieliszka do ust, nie popija też taniego wina w parku, nie leży zamroczony pod sklepem. Nie musi się go wstydzić. Teraz ma trzeźwego ojca.
O takim ojcu marzą w Polsce prawie dwa miliony dziec

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Tata wróci trzeźwy, czy będzie awantura?
Mama przyjdzie sama, czy ją przyniosą?
Będzie coś do jedzenia, czy oboje chleją?
Będą bić, czy nie?
Czy ja też będę pił?
Prawdopodobnie tak, bo co drugie dorosłe dziecko alkoholika też pije.
- Bohater rodzinny, wyrzutek, aniołek, maskotka i ułatwiacz. Dzieci alkoholików intuicyjnie przyjmują na siebie takie role; maski, które chronią je przed rzeczywistością jak pancerz - tłumaczy Zofia Gutowska, specjalista psychoterapii z Poradni Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia w Opolu Lubelskim.


Coraz więcej alkoholu

Bohater rodzinny to zazwyczaj najstarsze dziecko, które nieustannie wspiera, pomaga i troszczy się o resztę rodziny.
- Jak ojciec popije, to nic nie jest zrobione na czas w oborze, na polu. Muszę pomagać mamie, bo sama przecież nie da rady - mówi Magda, najstarsza z szóstki rodzeństawa. Taki "mały dorosły” nie ma czasu na swoje dzieciństwo, bo bierze na siebie obowiązki rodzica.
Wyrzutek nie ma żadnych obowiązków, jeśli nie liczyć stwarzania rodzinie dodatkowych problemów. Wyrzutek chce przede wszystkim zwrócić na siebie uwagę i jak najdalej uciec od domowych problemów.
- Jak starzy popiją, to zabieram kasę i też się bawię. Co, tylko oni mogą? Mnie też coś się od życia należy - twierdzi prawie dorosły Tomek. Od września ma powtarzać drugą klasę w zawodówce. Chce reperować samochody.
"Należenie się od życia” kończy się zazwyczaj w jeden sposób: problemy wychowawcze, zawalenie szkoły, kradzieże i alkohol. Coraz więcej alkoholu.

Ułatwiacz nie pomaga

Dziecko aniołek wydaje się skarbem.
- Uwielbiam czytać, marzyć, fantazjować, kocham zwierzaki - zwierza się Magda, ciemnowłosa, poważna jak na swoje 12 lat dziewczynka z Puław. Wycofuje się z trudnej rzeczywistości w świat fantazji. Nie sprawia problemów wychowawczych, ale też ma problemy z nawiązaniem kontaktu z rzeczywistością. - Chyba lepiej dogaduję się z moimi kotami, niż z rodzicami.
I jeszcze dziecko maskotka, które potrafi rozładować napiętą atmosferę w domu. Błaznuje, by ratować sytuację. - Śmieję się, ale tak naprawdę za każdym razem się boję, czy i tym razem uda mi się zagadać tatę - przyznaje Kamil, najmłodszy z trójki rodzeństwa. - Ktoregoś razu się nie uda i co?
Dziecko "ułatwiacz” nie szuka winnych; samo obwinia się za picie rodzica i skupia się na pilnowaniu pijącego. Bierze na siebie nie swoje problemy emocjonalne i próbuje pokonać nie swój nałóg.
- Jak matka wróci do domu, to szukam flaszki, gdzie tym razem schowała i ile. Jak znajdę, wylewam do zlewu. Jak popije, chowam kluczyki od samochodu, żeby nic sobie nie zrobiła, tak każe mi tata - Michał niechętnie opowiada o swoim zwykłym dniu w rodzinnym domu.

Strach

Strach, niepewność i ból - to codzienność dzieci alkoholików. W ich życiu tylko jedno jest pewne: pijany rodzic.
- Jak nie przyjdę na czas, to w domu awantura. Jak wracam, kiedy trzeba, nikt tego nie zauważy - Rafał ma 14 lat. Uczy się w puławskim gimnazjum i nie ma oporów przed rozmową. Może dlatego, że w domu nie ma z kim pogadać? - Ojciec pijany, matka u sąsiadki.
Nie ma wspólnych wyjść, nie ma żadnych terminów, nie ma żadnej pewności. Bo ciąg, bo kac.
Jest tylko lista rzeczy, których nie wolno robić i koszmarne opowieści.
- Kiedyś wracałam ze szkoły i mój ojciec leżał pijany na ławce w parku. Modliłam się, żeby nikt z klasy nie przechodził i go nie widział. Nie przyznawałam się koleżankom, bo byłabym skończona w klasie - mówi spokojnie Ewa, licealistka z Lublina. Specjalnie wybrała szkołę daleko od domu, by nie oglądać co dzień pijanego ojca. - Miał zaskrzepłą krew w kąciku ust. Martwiłam się o niego, ale bałam się podejść i sprawdzić. Byłam na niego wściekła.

Wstyd
- Moja Pierwsza Komunia Święta to była libacja. Nikt nie cieszył się, że przystąpiłam do sakramentu, ale że okazja do wypicia była bardzo dobra - Agata przywołuje z pamięci bolesne chwile. - Po południu musiałam chodzić na paluszkach, by nie obudzić pijanego ojca. Mam żal o te zniszczone chwile, a mogło być przecież normalnie, zwyczajnie. Zazdroszczę innym tego. Albo świąt, kiedy nikt się nie kłóci, nie płacze, gdy wszyscy składają sobie życzenia, śpiewają kolędy. Są prezenty i radość.
- Jak jest pijana, to mówi tyle rzeczy, obiecuje, a potem jak wytrzeźwieje, to nic nie mówi - skarży się nastoletnia, filigranowa, blondynka Beatka ze świdnickiego osiedla. Miłości i zrozumienia szuka już poza domem. - Moja mama to dwie różne osoby. Raz jest fajna, raz nie. Nie wiem, kiedy jest prawdziwa. Kiedy mówi prawdę? W co mam wierzyć? Gubię się w tym.
Ale najlepiej o ojcu czy matce pijaczce nie mówić. Bo jak się o czymś nie mówi, to tego nie ma.
- Nie mam się czym chwalić, nie ma o czym mówić. To wstyd. Wstydzę się swojego taty alkoholika - przyznaje Ania spod Nałęczowa.

Nie chcą pomocy

"Piję, bo mam problemy” zamiast: "Mam problemy, bo piję”. Tak myśli alkoholik, a rodzina chce się sama z tym uporać. Domowymi sposobami.
- W wielu rodzinach alkoholizm jest pieczołowicie ukrywany. Łatwiej ukryć prawdę, jeśli alkoholik pije tylko w domu. O problemie w rodzinie dziecka często nikt nie wie, nawet w szkole, bo przychodzi zadbane, nie sprawia problemów - mówi Anna Wójcik przewodnicząca Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz kierowniczka MOPS w Nałęczowie. - Ale w ciągu ostatnich pięciu lat zgłasza się do nas po pomoc coraz więcej rodzin. Często w trosce o losy reszty rodziny terapię podejmuje niepijący małżonek. Korzysta z porad psychologa, a dzieci są pod opieką pedagoga, albo przychodzą do integracyjnych świetlic socjoterapeutycznych. W drastyczniejszych przypadkach rodzinie przydziela się kuratora.
Pomoc jest, tylko nie wszyscy jej chcą. Dzieciom z rodzin alkoholików są np. fundowane wyjazdy na kolonie z programem terapeutycznym. Tylko co z tego, jak zamroczona matka warknie "nie”, a pijany ojciec rzuci jakieś przekleństwo. I dziecko nie jedzie.

Finał

- Alkoholizm jest jak nowotwór. Na jedno i drugie nie ma leku - mówi Anna Wójcik. - Uzależnionych jest mnóstwo, ale niewielu wychodzi z nałogu.
A czasem udaje się pokonać nałóg. Tyle że poźno: rodzina jest już wykończona.
- Mojemu tacie się udało. Już trzy lata nie pije - cieszy się Agata. - Ale tego, co było wcześniej, nie da się wymazać z pamięci. I nadal nie umiemy rozmawiać.
Problem zniknął, skutki zostały.


(Imiona bohaterów zmieniono)

Pozostałe informacje

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium