Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

27 marca 2003 r.
17:43
Edytuj ten wpis

Sobowtóry Saddama Husajna

0 0 A A

Saddam Husajn został zamordowany latem 1983 roku. W jego limuzynie eksplodowała bomba, a świadkowie widzieli martwe truchło dyktatora. W 1993 roku Saddama zamordowano jeszcze raz, tym razem w siedzibie partii BAAS. Nie jest wykluczone, ze Saddama zamordowano jeszcze kilka razy, a jednak codziennie oglądamy jego wystąpienia w telewizji. Tylko czy to prawdziwy Saddam?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować



Pierwsze ataki na Bagdad miały tylko jeden cel: zabić Saddama. Bomby i rakiety spadły na pałac, gdzie, według informacji wywiadowczych, miał przebywać iracki dyktator. Po pierwszych nalotach pojawiły się doniesienia, że Husajn został ranny. Jednak kilka godzin później Saddam wystąpił z telewizyjnym orędziem. I tu wszyscy postawili sobie pytanie: to był prawdziwy Husajn czy jeden z jego licznych sobowtórów?
Nagroda od CIA
– Saddam należy do tych dyktatorów, którzy panicznie boją się zamachu na swoje życie – mówi prof. Zbigniew Zaporowski z zakładu Historii Najnowszej UMCS.
Mikhael Ramadan miał być jednym z nich. W 1997 r. uciekł do USA, a swoją historię opisał w książce „W cieniu Saddama”. Husajn miał mieć nawet 20 sobowtórów. Czy to prawda?
– Gdybym wiedział, ile tych sobowtórów jest, do dostałbym nagrodę od CIA – śmieje się prof. Zaporowski.
To jedna z najpilniej strzeżonych tajemnic Bagdadu. Tu wszystkie informacje zaczynają się od słów „Podobno”. Podobno osoba, która co roku przepływa rzekę Tygrys, to sobowtór. Podobno słynne zdjęcia Saddama ze strzelbą to też tylko podróbka. Podobno od 1998 roku Saddam w ogóle nie pokazuje się publicznie. My oglądamy tylko jego sobowtórów. Można ich jakoś rozpoznać?
Barbara Wołosiuk jest scenografem w lubelskim teatrze im. Osterwy. Z charakteryzacja i kostiumami ma do czynienia codziennie.
– Sama się uważnie przyglądałam ostatnim zdjęciom Husajna, szukając szczegółów, które mogłyby wskazywać na charakteryzację – mówi. – Jednak w tym wystąpieniu telewizyjnym było bardzo mało ruchu i gestykulacji, co zdecydowanie utrudnia sprawę.
Saddam jak żywy. Albo – martwy
Samo przygotowanie sobowtóra nie jest trudnym zadaniem.
– Wystarczy znaleźć osobę podobną do Husajna w ogólnym zarysie: wzrost, kształt głowy. Potem wydobywa się już tylko charakterystyczne cechy – tłumaczy Barbara Wołosiuk. – Saddam to odpowiednia peruka i wąsy. W razie czego można pogrubić nos i dokleić policzki. Do tego służą specjalne masy plastyczne, a dla dobrego charakteryzatora to będzie 5-6 godzin roboty. I Saddam będzie jak żywy. Albo – martwy...
Pytanie: czy taki sobowtór nie będzie się różnił od oryginału?
– Na zdjęciach telewizyjnych czy prasowych bardzo trudno to rozróżnić – przyznaje B. Wołosiuk. – Robiąc zdjęcia, zawsze można się posłużyć specjalnymi filtrami na obiektyw czy odpowiednio ustawić oświetlenie. Jednak na żywo i z bliska można to rozpoznać – tłumaczy Barbara Wołosiuk. – Masa plastyczna się marszczy, czasami widoczne są brzegi peruki. Dają się również wychwycić różnice w kolorze podkładu kosmetycznego. Jednak, dysponując tylko zdjęciami, praktycznie nie można odróżnić sobowtóra od oryginału.
A służby specjalne całego świata mają do użytku tylko zdjęcia. Na dodatek nie wiadomo – czyje.
Silikonowe maski
Mikhael Ramadan pisze, ze większość sobowtórów dyktatora to nie tylko praca charakteryzatorów, ale przede wszystkim operacje plastyczne.
– To możliwe – przyznaje lubelski chirurg plastyczny. – Tu najważniejsza jest morfologia, czyli podobieństwa w kształcie czaszki. Bo z kogoś zupełnie innego, nie da się zrobić Saddama. Nie zawsze jest też potrzebny skalpel. Bo wystarczające okazują się maski silikonowe. W razie czego zawsze można, oczywiście, ciąć i zmieniać kształt poszczególnych części ciała czy przesuwać kości.
Skalpel to nie tylko dobre efekty. To także niebezpieczeństwo.
– Nigdy do końca nie wiadomo, jak się zachowa skóra pacjenta po naciągnięciu czy wypełnieniu – dodaje chirurg. – Jeżeli się jednak wszystko uda, to trudno znaleźć różnicę. Trzeba by szukać małych blizn w konkretnych miejscach, a do tego nie wystarczą zdjęcia czy filmy.
W centralach wywiadowczych nie brak ekspertów, którzy zajmują się tylko tym: badają, porównują i sprawdzają. Komisarz Sławomir Mikawoz jest ekspertem laboratorium kryminalistyki Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Jego specjalność to odtwarzanie wyglądu osób i przedmiotów. Ale nie tylko.
– Odtwarzam wygląd przejściowy osób na podstawie zdjęć – opowiada. –Robi się to dla celów poszukiwawczych, zmieniając fryzurę, dodając okulary czy zarost. Natomiast sprawdzeniem, czy na dwóch zdjęciach znajduje się ta sama osoba, zajmuje się ekspert w Warszawie.
Ucho Saddama
Jednak i komisarz Mikawoz mógłby wstępnie zająć się takim zadaniem.
– Mając dobre zdjęcia prawdziwego Saddama i jego sobowtórów, mógłbym już coś powiedzieć. Badany materiał musi spełniać odpowiednie wymogi identyfikacyjne. Po pierwsze, zdjęcia muszą być w tej samej skali i w podobnych ujęciach. Badania identyfikacyjne polegają na sprawdzaniu wzajemnych relacji poszczególnych elementów budowy wewnętrznej twarzoczaszki. Badane są również cechy charakterystyczne, takie jak blizny czy zabarwienia skory. Takich różnic trzeba znaleźć kilka. Jedna zmarszczka nie daje pewności.
Charakteryzacja lub operacja plastyczna może zmienić wiele. Ale nie wszystko.
– Bardzo ważne jest ucho. Jego budowa jest indywidualna dla każdego człowieka, tak jak odciski palców – mówi komisarz Mikawoz. – Największe nawet oszustwo da się wykryć, zwłaszcza przy użyciu odpowiedniego sprzętu.
Dobry sobowtór to nie tylko podobieństwo fizyczne. Wystarczy, że sobowtór ma zupełnie inny glos, gesty, sposób chodzenia i całą tajemnicę szlag trafi. Sobowtór ma być nie tylko podobny. On ma być we wszystkim identyczny. Nad tym trzeba pracować.
– Trudno przejąć wszystkie jego gesty – przyznaje pan Stefan, rencista spod Lublina, który od dwóch lat jest sobowtórem Saddama. – Zbieram różne informacje o nim, fotografie i staram się naśladować niektóre zachowania. Oczywiście, zmieniłem też fryzurę.
Przygoda pana Stefana zaczęła się w ub. roku, kiedy pojawił się na Festiwalu Sobowtórów w Lublinie.
– Zapytałem się „Kwaśniewskiego” i „Wałęsy” czy rzeczywiście jestem podobny do Saddama. Powiedzieli mi, że nawet bardzo i skierowali do agencji zajmującej się sobowtórami.
Pan Stefan pracuje nie tylko nad twarzą i gestami.
– Kupiłem mundur wojskowy w sklepie z demobilem. Mam również wojskowy pas i kaburę na pistolet.
Katarzyna Ławeczko jest kierownikiem impresariatu sobowtórów w agencji „Good Summer”. Również i ją zaciekawiły informacje o sobowtórach Saddama.
– Jego sobowtóry miały operacje plastyczne, nasze, oczywiście, nie – mówi. – Dla nas jest to zabawa i zawsze wiadomo, ze sobowtór jest tylko sobowtórem. Natomiast w Iraku sobowtóry po prostu zastępują oryginał.
Dyktatura sobowtórów
Być może nigdy nie dowiemy się, ilu sobowtórów miał Saddam Husajn. Być może prawdziwy Saddam już dawno nie żyje, a władzę sprawuje ktoś zupełnie inny, na pokaz tylko wystawiając kolejne klony Saddama...



Pozostałe informacje

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

W dzisiejszych czasach, gdy codziennie dzielimy się ogromnymi ilościami informacji w internecie, ochrona danych osobowych stała się kluczowym wyzwaniem. Czy zastanawiałeś się, jak bardzo jesteś eksponowany na zagrożenia, nieświadomie przeglądając strony internetowe lub wysyłając e-maile? Zobacz, jak skutecznie zabezpieczyć swoją prywatność w sieci, unikając potencjalnych zagrożeń.

Antoni Wawryca zmarł we wtorek, 26 listopada

Nie żyje Antoni Wawryca. Ponad 20 lat był wójtem jednej gminy

W wieku 69 lat zmarł we wtorek Antoni Wawryca, prawnik, samorządowiec, wieloletni wójt gminy Tomaszów Lubelski.

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy to kluczowy element, który wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze zasady ergonomii, które powinny znaleźć się w każdym biurze. Dowiesz się, jak odpowiednio ustawić stanowisko pracy, jakie produkty biurowe wspierają komfort pracy oraz jak dbać o zdrowie psychiczne pracowników. Dzięki praktycznym wskazówkom, możesz stworzyć zdrowe i wydajne środowisko pracy, które wpłynie na lepszą efektywność i samopoczucie Twoich pracowników.

Wtorkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy

Przełom w sprawie Wołynia? Prezydent Chełma: Brak ekshumacji jest jednym z grzechów naszego państwa

To może być przełom w sprawie Wołynia. - Ukraina potwierdza, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na jej terytorium – poinformował we wtorek szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Andrijem Sybihą. Do sprawy odniósł się prezydent Chełma Jakub Banaszek.

Można szykować łyżwy na sobotę

Można szykować łyżwy na sobotę

Miłośnicy tego zimowego sportu powinni szykować się na sobotę. Wtedy Biała Podlaska otwiera sezon na swoich lodowiskach.

Start Lublin do 13 grudnia aż trzy razy zagra w hali Globus

Start Lublin przygotował pakiet biletów na najbliższe mecze. Trzy spotkania w cenie dwóch

Od 1 do 13 grudnia Start Lublin rozegra aż trzy domowe spotkania w ramach Orlen Basket Ligi. To doskonała okazja, żeby zaproponować kibicom promocję na bilety. Do 1 grudnia można zaopatrzyć się w pakiet wejściówek na wszystkie trzy spotkania, ale zapłacić tak naprawdę tylko za dwa.

Co do przebiegu posiedzenia komisji wiceprezydent Pfeifer i radna Klimczuk przedstawiały sprzeczne relacje. Obie były zgodne, że gdyby posiedzenie zostało nagrane, łatwiej byłoby stwierdzić, co naprawdę zaszło

Nagrywać czy nie nagrywać? Spór radnej z wiceprezydent

Nie o taki Zamość walczyłam – stwierdziła Agnieszka Klimczyk, radna Koalicji Obywatelskiej wnioskując o obowiązkowe nagrywanie obrad komisji i uzasadniając, co skłoniło ją do złożenia interpelacji w tej sprawie.

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Totalizator Sportowy to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich spółek, działająca nieprzerwanie od ponad 68 lat. Firma jest właścicielem marki LOTTO i oferuje swoim Klientom dostęp do szerokiej gamy produktów losowych w sieci sprzedaży obejmującą ponad 27 000 punktów. Współpraca z Totalizatorem Sportowym to gwarancja stabilnego i udanego biznesu.

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?
film

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?

Nowe kierunki, coraz więcej pasażerów i ambitne plany na przyszłość. Tak w skrócie można opisać obecną sytuację lubelskiego lotniska. O tym, co obecnie dzieje się w porcie lotniczym Lublin i jaka czeka go przyszłość opowiada w programie Dzień Wschodzi rzecznik Piotr Jankowski.

Fredro w rytmie rocka
teatr
30 listopada 2024, 18:00

Fredro w rytmie rocka

Jedyne i niepowtarzalne zestawienie najciekawszych tekstów mistrza komedii – Aleksandra Fredry, w wykonaniu aktorów Teatru Seniora. Wszystko to w rytm klasycznych rockowych hitów już w sobotę w lubelskim Centrum Kultury.

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

Największy protest odbędzie się w Warszawie, ale 1 grudnia również w Białej Podlaskiej odbędzie się manifestacja pod hasłem "Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!".

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

Będzie to doskonała okazja, by przypomnieć sobie jakie emocje towarzyszyły mistrzom Polski w drodze po kolejny tytuł PGE Ekstraligi

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Przy granicy z Białorusią powstaje zapora elektroniczna, a to wiąże się z wycinką drzew na odcinku ponad 170 kilometrów. Posłanki Lewicy interweniują w tej sprawie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

zdjęcie ilustracyjne

Śmiertelny wypadek o świcie. Dostawczak najechał na kobietę

Do śmiertelnego wypadku doszło dzisiaj nad ranem na drodze krajowej 74 w miejscowości Gorajec - Zastawie.

Filip Luberecki jest podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski do lat 20

Motor Lublin chce przedłużyć kontrakt z Filipem Lubereckim

Filip Luberecki trafił do Motoru w zimie 2023 roku z Escoli Varsovia. 19-latek systematycznie robi postępy i nie ma co ukrywać, że na pewno przyciąga uwagę większych klubów. Jego umowa z lubelskim klubem obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku. Żółto-biało-niebiescy od jakiegoś czasu chcą jednak kontrakt przedłużyć

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium