Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

3 stycznia 2002 r.
18:15
Edytuj ten wpis

Światowa kariera rolniczki spod Dęblina

 Dzięki licznym obrazom i rzeźbom dom państwa Komorniczaków przypomina galerię<br />
Dzięki licznym obrazom i rzeźbom dom państwa Komorniczaków przypomina galerię

Maria Komorniczak, nietypowa rolniczka z Piotrowic koło Dęblina, jest znana nie tylko w Polsce, ale i w Europie, Azji, Ameryce, Australii

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pani Maria tyle już w życiu udzieliła wywiadów, że obecnie, żeby móc więcej pokazać swych prac i powiedzieć o życiowej pasji, wręcza rozmówcy na pamiątkę własnoręcznie spisaną biografię. "Urodziłam się w 1957 r. w Antoniówce w gminie Maciejowice. Tutaj upłynęło moje dzieciństwo. Tutaj chodziłam do szkoły. Już wówczas przemówiło do mnie autentyczne piękno. Poprzez otaczającą naturę, lektury. Pamiętam, że nie mogłam oczu oderwać od prac malarskich, a zwłaszcza rzeźby. A że kozik i drewno były pod ręką, zaczęłam sama strugać z niego, co tylko do głowy przyszło. Od tego momentu minęło trzydzieści lat. Już wiem, jak zwykłe drewno można ożywić. Nadać mu konkretny kształt. Zadbać, by ludzkie twarze miały pełnię, wyraz”.
Pierwszym surowym krytykiem kilkunastoletniej zaledwie rzeźbiarki była jej mama.
- Nigdy nie zapomnę - wspomina p. Maria - ile się po takiej krytyce napracowałam, by z tymi, według mamy - "martwymi”, oczami coś zrobić. Umiejętność tę posiadłam dopiero po żmudnych latach rzeźbienia. Bez jakiegokolwiek nauczyciela. Po śmierci ojca bowiem i chorobie mamy, moja nauka skończyła się na technikum rolniczym ze specjalnością ogrodnik-warzywnik. O studiach, malarstwie czy rzeźbie mogłam tylko marzyć...
Wracam do danych z biografii p. Marii. Czytam: "Miałam kilkadziesiąt wystaw w kraju i za granicą. W większości stanowią one plon licznych plenerów, na które bywam zapraszana. Moje rzeźby znajdują się w zbiorach muzealnych. Zdobią wiele domów i kościołów. Nie raz, nie dwa rekonstruowałam rzeźby sakralne. Pokazywała mnie telewizja, kronika filmowa. Mówili w radiu, pisali. Nie zliczę już chyba, ile otrzymałam wyróżnień, dyplomów. Część zdobi ściany domu. Od 1983 r. należę do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. W tym samym roku Minister Kultury i Sztuki wyróżnił mnie dyplomem za upowszechnianie kultury. W ślad za tym poszły zaproszenia na zjazdy, plenery. W 1992 r. byłam na Węgrzech. Rok później też. Potem byłam w Czechach, Austrii, na Litwie i - czego nigdy nie zapomnę - w 1999 r. w Japonii. Rzeźbiłam tam w drewnie kamforowym i lodzie.”

Domowe opowieści

Panią Marię, jak tylko upora się z obrządkiem w gospodarstwie (10 ha ziemi, krowy, kury), najłatwiej jest zastać w kuchni. Gdy obiad gotowy, a domowników jeszcze nie ma, zasiada przy ozdobionym płaskorzeźbą stole, starając się bezkształtnemu kawałkowi drewna nadać wymarzoną linię.
Stół kuchenny od lat w tym domu pełni podwójną rolę. Jest bowiem jej ulubionym miejscem pracy twórczej. Lubi się sprawdzać w konkursach. Zwłaszcza rywalizując z profesjonalistami. Traktuje to jako wyzwanie.
- Nie leniuchuję ani na moment - mówi jakby dla usprawiedliwienia swej obecności w kuchni. - Wiem, że mąż (Kazimierz - red.) wszystkiego w gospodarstwie nie zrobi. A sam też ma duszę artysty, kiedyś rzeźbił. Proszę popatrzeć na tę przewrotną w pomyśle płaskorzeźbę. Patrząc normalnie widzi się zwykłą twarz mężczyzny. Mąż podpisał ją: "Przed piciem”. Po odwróceniu płaskorzeźby do góry nogami widzi się już zwierzę pijące coś z naczynia. Podpis brzmi: "Po wypiciu”.
Pani Maria ma dwie córki - Teresę i Beatę i dwóch synów bliźniaków - Marcina i Mariusza, którzy chodzą do szkoły. W takiej sytuacji matka nie może być tylko artystką. Na to, co lubi robić, ma więc czasu niewiele. Zimą zdecydowanie jest lepiej. Wtedy nie tylko rzeźbi, ale i maluje.
- Sztukaterię na ścianach - mówi - wykonałam sama. Obrazy ścienne to też moje dzieło. A jeszcze z pasją kolekcjonuję stare przedmioty - żelazka, lampy, meble, obrazy, monety. Uzbierało się tego już sporo i czas pomyśleć o odrestaurowaniu 200-letniej olejarni w podwórku. Tam urządzę muzeum. Ocalę stare przedmioty od zapomnienia.
Gdy mowa o marzeniach Maria Komorniczak kreśli

optymistyczny obraz przyszłości

własnej i dzieci. Pragnie, by dom rodzinny wypiękniał, a dzieciom się w nim żyło dostatnio. By zdobyły dobre zawody. I jakkolwiek razem z nią chętnie, jak mówi, "śmiecą” przy struganiu figurek, rzeźbą się chyba nie zajmą. Pieniądze z tego nie są wielkie.

Pozostałe informacje

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium