Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

26 kwietnia 2013 r.
7:38
Edytuj ten wpis

Szczegóły koncepcji przebudowy placu Litewskiego. Rewolucja bez rewolucji

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Tak mają wyglądać fontanny na pl. Litewskim
Tak mają wyglądać fontanny na pl. Litewskim

Podświetlane drzewa, cztery fontanny, nawierzchnie z kamienia i drewna, pomnik "dwa w jednym”, ogrodowe alejki i dłuższy deptak. Takie pomysły na przebudowę placu Litewskiego zgłosili projektanci, którzy pracują nad dokumentacją.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Chodzi o to, żeby ten plac nadal pełnił rolę nie tylko placu, ale i parku miejskiego – mówi Jacek Ciepliński z biura architektonicznego Idea. Biuro to jest liderem konsorcjum, które na zlecenie miasta przygotowuje dokumentację. Ma dwie koncepcje. Pierwsza jest bardziej odważna, druga bardziej zachowawcza i nieco tańsza. – Ale różnica w kosztach nie byłaby duża, około 10 proc. – zastrzega architekt.

Artyści na drewnie

Pierwsza koncepcja (druga też) zakłada przedłużenie deptaka do ul. 3 Maja i posadzenie wzdłuż zamkniętej jezdni szpaleru drzewek ciągnącego się po stronie Poczty Głównej. Przebieg jezdni byłby odwzorowany ciemniejszym kolorem bruku. Cały plac ma być wyłożony naturalnym kamieniem. – To będzie duży, cięty bruk, pozwalający na spacer paniom w szpilkach – zapewnia Ciepliński.

Wyjątkiem ma być plac wyłożony… egzotycznym drewnem. Znajdzie się w miejscu obecnego placu zabaw i ma być miejscem różnych wydarzeń artystycznych i wystaw. Rosnące tu dęby miałyby zostać podświetlone, a system iluminacji można by w zależności od okoliczności ustawiać w różny sposób, np. na biało-czerwono podczas ważnych rocznic. Drewniany plac zająć ma nie tylko teren ogródka jordanowskiego, ale też zbliżonej wielkości teren po drugiej stronie alejki.

Iluminację zyskać ma też szpaler drzew wzdłuż uliczki biegnącej przy hotelu Europa. – Między drzewami znajdzie się miejsce na kawiarniane ogródki – dodaje Ciepliński. Z uliczki tej będzie dobry widok na kościół Kapucynów.

Dwie strefy

Plac zostanie podzielony na dwie strefy. Reprezentacyjna obejmie wyższą część z pomnikami. Dwa z nich: Konstytucji 3 Maja i Nieznanego Żołnierza są przesunięte tak, by tworzyły jedną całość. W najbliższym otoczeniu pomnika Unii Lubelskiej ubędzie drzew. – Niektóre celowo zostały posadzone w okresie powojennym, żeby przytłumić rangę tego pomnika wobec pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej.

Powstać ma też powiązanie widokowe między pomnikiem Unii Lubelskiej a gmachem zajmowanym przez Wydział Politologii UMCS. Wytyczona zostanie tu alejka, a na jej przebiegu, z tyłu pomnika, powstanie mała klasyczna fontanna.
Cztery wodotryski

A fontann będzie więcej. Planowane są jeszcze trzy. Najbardziej efektowna znalazłaby się mniej więcej w miejscu istniejącej. Byłaby okrągła i przecięta mostkiem szerokości 4 m. Mostek dzieliłby ją na dwie części, a elektronika mogłaby sterować oddzielnie tym, co dzieje się w jednej i drugiej części. Woda w tej niecce co pewien czas miałaby całkowicie spływać do instalacji, a później tryskać słupami, jak np. fontanna w Zamościu dostarczająca wiele frajdy dzieciom. Na styku strefy rekreacyjnej i reprezentacyjnej znalazłaby się fontanna kaskadowa, w której woda spływałaby po stopniach. Zaprojektowana została tak, by tworzyć jedną oś razem ze wspomnianą już okrągłą fontanną i kolejnym, prostokątnym wodotryskiem, w którym zaplanowano dysze po bokach tryskające wodą do wnętrza niecki.

Swoista "oś fontann” ma być zakończona zieloną altaną. Ma ona dopełniać przestrzeń między pałacami UMCS, a projektant chce dodatkowo zasłonić zielenią niezbyt pasujący do zabytkowych pałaców gmach Uniwersytetu Medycznego stojący po drugiej stronie ul. Radziwiłłowskiej.

Część parkowa

Takie obszary będą dwa. Jeden znajdzie się między pomnikiem Unii Lubelskiej a gmachem Wydziału Politologii UMCS. – Chcemy, żeby znalazł się tutaj klasyczny ogród o nawierzchni trawiastej. Tu, ale także w innych miejscach placu trzeba będzie wyciąć część drzew znajdujących się w złym stanie. Ich liczba szacowana jest na około 40. W zamian pojawią się nowe sadzonki, ale nie będą to młode drzewka, tylko duże, już podrośnięte. Mowa jest m.in. o takich gatunkach, jak tulipanowiec, magnolia, czy platan. W części parkowej za pomnikiem Unii Lubelskiej znalazłaby się też stacja meteorologiczna, nieznacznie przesunięta względem obecnej lokalizacji. Tutaj też stanąć ma sześć stolików szachowych. Latarnie mają tu działać na czujnik ruchu tak, by nie świecić nocą niepotrzebnie.

Platan może być w przyszłości następcą będącego w kiepskim stanie Baobabu. Rzecz jasna, o usuwaniu Baobabu nie ma mowy i nikt nie wysnuwa nawet takich propozycji. Nowy okaz pojawiłby się raczej w drugiej części parkowej, zlokalizowanej za pomnikami Piłsudskiego, Nieznanego Żołnierza i Konstytucji 3 Maja, a ciągnącej się aż do budynku UMCS. Tutaj też pozostać ma szalet. Również podziemny, ale nowy. Na powierzchni będzie tylko niewielki, przeszklony pawilon z windą dla niepełnosprawnych. Ma stać za przystankiem i nie rzucać się zbytnio w oczy.

Okoliczne place

Projekt obejmuje też pl. Czechowicza, gdzie z okolic pomnika znika żywopłot, a trawnik wokół monumentu zmienia się w kwitnący bez przerwy klomb. Pl. Krąpca zyskuje alejki i ławki ustawione tak, że plac mógłby w razie potrzeby służyć za amfiteatr. Z kolei plac przed "pedetem” staje się optycznie bardziej przynależny do hotelu Europa, niż do "pedetu”. W tym miejscu jest też przestrzenna makieta – miniaturka zabytkowego centrum, a na pl. Litewskim jest miniaturka placu.
Koncepcja druga

Jest nieco uboższa. – Mniej nasycona atrakcjami – mówi Ciepliński. Zamiast drewnianego placu jest żwirowy, fontanna nie jest dzielona mostkiem, pl. Krąpca nie nadaje się już na amfiteatr i staje się bardziej małym parkiem pałacowym. Stacja meteorologiczna trafia między pałace UMCS, a przy przedłużeniu deptaka nie ma szpaleru drzewek

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium