Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

26 kwietnia 2013 r.
7:38
Edytuj ten wpis

Szczegóły koncepcji przebudowy placu Litewskiego. Rewolucja bez rewolucji

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Tak mają wyglądać fontanny na pl. Litewskim
Tak mają wyglądać fontanny na pl. Litewskim

Podświetlane drzewa, cztery fontanny, nawierzchnie z kamienia i drewna, pomnik "dwa w jednym”, ogrodowe alejki i dłuższy deptak. Takie pomysły na przebudowę placu Litewskiego zgłosili projektanci, którzy pracują nad dokumentacją.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Chodzi o to, żeby ten plac nadal pełnił rolę nie tylko placu, ale i parku miejskiego – mówi Jacek Ciepliński z biura architektonicznego Idea. Biuro to jest liderem konsorcjum, które na zlecenie miasta przygotowuje dokumentację. Ma dwie koncepcje. Pierwsza jest bardziej odważna, druga bardziej zachowawcza i nieco tańsza. – Ale różnica w kosztach nie byłaby duża, około 10 proc. – zastrzega architekt.

Artyści na drewnie

Pierwsza koncepcja (druga też) zakłada przedłużenie deptaka do ul. 3 Maja i posadzenie wzdłuż zamkniętej jezdni szpaleru drzewek ciągnącego się po stronie Poczty Głównej. Przebieg jezdni byłby odwzorowany ciemniejszym kolorem bruku. Cały plac ma być wyłożony naturalnym kamieniem. – To będzie duży, cięty bruk, pozwalający na spacer paniom w szpilkach – zapewnia Ciepliński.

Wyjątkiem ma być plac wyłożony… egzotycznym drewnem. Znajdzie się w miejscu obecnego placu zabaw i ma być miejscem różnych wydarzeń artystycznych i wystaw. Rosnące tu dęby miałyby zostać podświetlone, a system iluminacji można by w zależności od okoliczności ustawiać w różny sposób, np. na biało-czerwono podczas ważnych rocznic. Drewniany plac zająć ma nie tylko teren ogródka jordanowskiego, ale też zbliżonej wielkości teren po drugiej stronie alejki.

Iluminację zyskać ma też szpaler drzew wzdłuż uliczki biegnącej przy hotelu Europa. – Między drzewami znajdzie się miejsce na kawiarniane ogródki – dodaje Ciepliński. Z uliczki tej będzie dobry widok na kościół Kapucynów.

Dwie strefy

Plac zostanie podzielony na dwie strefy. Reprezentacyjna obejmie wyższą część z pomnikami. Dwa z nich: Konstytucji 3 Maja i Nieznanego Żołnierza są przesunięte tak, by tworzyły jedną całość. W najbliższym otoczeniu pomnika Unii Lubelskiej ubędzie drzew. – Niektóre celowo zostały posadzone w okresie powojennym, żeby przytłumić rangę tego pomnika wobec pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej.

Powstać ma też powiązanie widokowe między pomnikiem Unii Lubelskiej a gmachem zajmowanym przez Wydział Politologii UMCS. Wytyczona zostanie tu alejka, a na jej przebiegu, z tyłu pomnika, powstanie mała klasyczna fontanna.
Cztery wodotryski

A fontann będzie więcej. Planowane są jeszcze trzy. Najbardziej efektowna znalazłaby się mniej więcej w miejscu istniejącej. Byłaby okrągła i przecięta mostkiem szerokości 4 m. Mostek dzieliłby ją na dwie części, a elektronika mogłaby sterować oddzielnie tym, co dzieje się w jednej i drugiej części. Woda w tej niecce co pewien czas miałaby całkowicie spływać do instalacji, a później tryskać słupami, jak np. fontanna w Zamościu dostarczająca wiele frajdy dzieciom. Na styku strefy rekreacyjnej i reprezentacyjnej znalazłaby się fontanna kaskadowa, w której woda spływałaby po stopniach. Zaprojektowana została tak, by tworzyć jedną oś razem ze wspomnianą już okrągłą fontanną i kolejnym, prostokątnym wodotryskiem, w którym zaplanowano dysze po bokach tryskające wodą do wnętrza niecki.

Swoista "oś fontann” ma być zakończona zieloną altaną. Ma ona dopełniać przestrzeń między pałacami UMCS, a projektant chce dodatkowo zasłonić zielenią niezbyt pasujący do zabytkowych pałaców gmach Uniwersytetu Medycznego stojący po drugiej stronie ul. Radziwiłłowskiej.

Część parkowa

Takie obszary będą dwa. Jeden znajdzie się między pomnikiem Unii Lubelskiej a gmachem Wydziału Politologii UMCS. – Chcemy, żeby znalazł się tutaj klasyczny ogród o nawierzchni trawiastej. Tu, ale także w innych miejscach placu trzeba będzie wyciąć część drzew znajdujących się w złym stanie. Ich liczba szacowana jest na około 40. W zamian pojawią się nowe sadzonki, ale nie będą to młode drzewka, tylko duże, już podrośnięte. Mowa jest m.in. o takich gatunkach, jak tulipanowiec, magnolia, czy platan. W części parkowej za pomnikiem Unii Lubelskiej znalazłaby się też stacja meteorologiczna, nieznacznie przesunięta względem obecnej lokalizacji. Tutaj też stanąć ma sześć stolików szachowych. Latarnie mają tu działać na czujnik ruchu tak, by nie świecić nocą niepotrzebnie.

Platan może być w przyszłości następcą będącego w kiepskim stanie Baobabu. Rzecz jasna, o usuwaniu Baobabu nie ma mowy i nikt nie wysnuwa nawet takich propozycji. Nowy okaz pojawiłby się raczej w drugiej części parkowej, zlokalizowanej za pomnikami Piłsudskiego, Nieznanego Żołnierza i Konstytucji 3 Maja, a ciągnącej się aż do budynku UMCS. Tutaj też pozostać ma szalet. Również podziemny, ale nowy. Na powierzchni będzie tylko niewielki, przeszklony pawilon z windą dla niepełnosprawnych. Ma stać za przystankiem i nie rzucać się zbytnio w oczy.

Okoliczne place

Projekt obejmuje też pl. Czechowicza, gdzie z okolic pomnika znika żywopłot, a trawnik wokół monumentu zmienia się w kwitnący bez przerwy klomb. Pl. Krąpca zyskuje alejki i ławki ustawione tak, że plac mógłby w razie potrzeby służyć za amfiteatr. Z kolei plac przed "pedetem” staje się optycznie bardziej przynależny do hotelu Europa, niż do "pedetu”. W tym miejscu jest też przestrzenna makieta – miniaturka zabytkowego centrum, a na pl. Litewskim jest miniaturka placu.
Koncepcja druga

Jest nieco uboższa. – Mniej nasycona atrakcjami – mówi Ciepliński. Zamiast drewnianego placu jest żwirowy, fontanna nie jest dzielona mostkiem, pl. Krąpca nie nadaje się już na amfiteatr i staje się bardziej małym parkiem pałacowym. Stacja meteorologiczna trafia między pałace UMCS, a przy przedłużeniu deptaka nie ma szpaleru drzewek

Pozostałe informacje

Bartosz Zmarzlik z Koroną Bolesława Chrobrego

Bartosz Zmarzlik z Koroną Bolesława Chrobrego

W niedzielę odbył się kolejny żużlowy spektakl. Na torze w Gnieźnie odbył się turniej o Koronę Bolesława Chrobrego, a zwycięzcą okazał się Bartosz Zmarzlik

Jarosław Milcz na jesieni w meczu z Huraganem zdobył dwa gole, a w niedzielę zaaplikował rywalom trzy

Huragan przegrywał z Lublinianką 0:3, ale dostał pomoc z góry i wywalczył punkt

Od 3:0 do 3:3. Lublinianka miała już solidną zaliczkę w Międzyrzecu Podlaskim, ale dopisała do swojego konta tylko punkt. A to oznacza, że strata do lidera z Kraśnika wzrosła do sześciu „oczek”.

Ciało mężczyzny wyłowiono z rzeki Bug. Czy to cudzoziemiec z Afryki?

Ciało mężczyzny wyłowiono z rzeki Bug. Czy to cudzoziemiec z Afryki?

Patrol Straży Granicznej natrafił na zwłoki w rzece Bug. Najprawdopodobniej to jeden z migrantów utonął kilka tygodni temu przy próbie nielegalnego przedostania się przez granicę z Białorusi do Polski.

 Nagrodzili najpiękniejsze palmy i pisanki
galeria

Nagrodzili najpiękniejsze palmy i pisanki

W niedzielę 6 kwietnia w foyer Sali Operowej CSK odbył się finał VI Wojewódzkiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną. Ideą tego wydarzenia było popularyzowanie zanikającego zwyczaju własnoręcznego tworzenia palm i pisanek wielkanocnych.

Bogdanka LUK Lublin zagra w półfinale play-off PlusLigi

Historyczny sukces: Bogdanka LUK Lublin zagra o medale PlusLigi

W trzecim decydującym spotkaniu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:0. Tym samym wywalczyła historyczny awans do półfinału wygrywając rywalizację 2-1. MVP wybrany został rozgrywający i kapitan gospodarzy Marcin Komenda

Dominik Kubera wygrywa Memoriał Alfreda Smoczyka w Lesznie

Dominik Kubera wygrywa Memoriał Alfreda Smoczyka w Lesznie

W niedzielę w Lesznie odbył się Memoriał Alfreda Smoczyka, w którym najlepszy okazał się Dominik Kubera dokładając kolejny sukces do sobotniego zwycięstwa w mistrzostwach Polski Par Klubowych

Mandat na 2000 zł każdego "boli"

52 wiosny na karku i zero rozsądku

Mandat karny w wysokości 2 000 złotych oraz 14 punktów to finał kontroli drogowej 52-latka z Siedlec. Kierowca mitsubishi pędził krajową dwójką 154 km/h przekraczając dozwoloną prędkość o 64 km/h. Mężczyzna tłumaczył się pośpiechem.

Zatrzymany Gruzin w drodze do aresztu

Lubelscy „łowcy głów” namierzyli go w Zakopanem

Lubelscy „łowcy głów” i poszukiwacze z IV komisariatu w Lublinie zatrzymali 55-letniego obywatela Gruzji, który poszukiwany był m.in. listem gończym. Mężczyzna łącznie do odbycia ma karę prawie roku pozbawienia wolności. Poszukiwany był za jazdę w stanie nietrzeźwości i przywłaszczenie samochodu marki volkswagen transporter. Wpadł w Zakopanem.

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się otwarcia sezonu w tężni solankowej. Instalacja stanęła w maju ubiegłego roku nad Krzną, ale póki co jest obklejona taśmą.

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach
galeria

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach

Wprawdzie emocje po wczorajszym meczu we Wrocławiu już opadły, ale wciąż kibice czują gorącą atmosferę z trybun. Zobaczmy, jak obie drużyny były dopingowane.

Efekt sobotniego sprzątania
Józefów nad Wisłą

To jest ekologia! Mimo chłodu posprzątali brzegi Wyżnicy

Mimo przenikliwego chłodu nikt nie spóźnił się wczoraj na zbiórkę nad rzeczka Wyżnicą przepływającą przez gminę Józefów nad Wisłą. W sobotni poranek dzieci, młodzież i dorośli w ramach „Operacji Czysta Rzeka” posprzątali brzegi tej rzeczki.

Tak się bawi Lublin w Helium Club
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Helium Club

Jeśli nie było Was na imprezie "Back to the Past" w klubie Heliume, to… cóż, żałujcie, że przegapiliście prawdziwe szaleństwo. Na szczęście mamy dla Was fotogalerię, która udowodni, że taniec, błysk fleszy i dobra zabawa to w Helium Club absolutna norma. Zobaczcie, kto rządził na parkiecie i jak się bawił Lublin.

Nowa tężnia przy Szkole Podstawowej nr 11 im. H. Sienkiewicza w Puławach na osiedlu Niwa czeka na pierwsze uruchomienie. To jeden ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego

Starsza tężnia już działa, na nową zaczekają dłużej

W tym roku po raz pierwszy uruchomiona zostanie nowa tężnia solankowa na osiedlu Niwa w Puławach. To efekt budżetu obywatelskiego, w którym inwestycję tę poparło 837 osób. Starsza tężnia, ta przy ul. Polnej wznowiła pracę 1 kwietnia.

Tajemnicza historia kradzieży ikony z bialskiego muzeum

Tajemnicza historia kradzieży ikony z bialskiego muzeum

Tajemnicza historia kradzieży ikony z Muzeum Południowego Podlasia. Najpierw ktoś ją ukradł w 2016 roku. A w 2021 roku anonimowy nadawca odesłał ją do bialskiej placówki.

Julia Szeremeta ma za sobą dobry występ w Brazylii

Julia Szeremeta zajęła drugie miejsce w turnieju Pucharu Świata w brazylijskim Foz de Igacu

Dla pieściarki Paco Lublin to był bardzo wymagający tydzień, ponieważ w Brazylii stoczyła trzy walki. Dwie z nich odbyły się w odstępie 24 godzin, co na pewno było dla wicemistrzyni olimpijskiej sporym wyzwaniem. Warto jednak podkreślić, że w każdym z pojedynków zaprezentowała równą i wysoką formę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium