Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

14 kwietnia 2008 r.
17:30
Edytuj ten wpis

Szimon Peres przyjął Donalda Tuska

Od spotkania z prezydentem Izraela Szimonem Peresem rozpoczął swoją wizytę w Izraelu premier Donald Tusk.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Szef polskiego gabinetu został przyjęty przez głowę państwa w środę rano w jerozolimskiej rezydencji Beit Hanasi. Spotkanie upłynęło w serdecznej atmosferze.

Jakkolwiek nie było po nim wypowiedzi dla mediów, udało nam się dowiedzieć, że rozmawiano m.in. o obchodach 60-lecia proklamowania Izraela, którego kulminacja przypada na dni 7 i 8 maja br., jak też o przyszłotygodniowej wizycie Szimona Peresa w Warszawie z okazji obchodów 65-tej rocznicy powstania w getcie warszawskim. Notabene, w Warszawie obecny, dziewiąty prezydent państwa izraelskiego chodził do szkoły. Z Polską, w której się urodził, pozostaje blisko związany od kilkudziesięciu lat. Tu działa m.in. przedstawicielstwo jego Shimon Peres Foundation for Peace. Zwyczajem wielu mężów stanu odwiedzających Izrael Donald Tusk udał się także pod Ścianę Płaczu, by tam się pomodlić. Jest to święte miejsce wszystkich Żydów, pozostałość muru Drugiej Świątyni Jerozolimskiej. Polski premier zwiedzał także Stare Miasto, w tym Bazylikę Grobu Pańskiego. Została ona wzniesiona w 348 roku dla upamiętnienia zmartwychwstania Jezusa, gdzie - jak każe tradycja - został ukrzyżowany, skonał, został pochowany i zmartwychwstał.

Następnie Donalda Tuska przyjął premier Izraela Ehud Olmert, który zgodnie z protokołem dyplomatycznym oficjalnie powitał go na ziemi izraelskiej. Wyraził uznanie dla poczynań polskiego gabinetu dla stałego zacieśniania relacji polsko-izraelskich i osobistej w tym roli premiera. Dostrzegł także konsekwentną postawę szefa polskiego gabinetu wobec antysemityzmu i walkę z nim. Dziękując, premier zapewnił, że w Polsce nie będzie tolerancji dla tego typu zjawisk, jak antysemityzm czy terroryzm, które są hańba ludzkości, bowiem nie powinno być dla nich miejsca w świecie ludzi przyzwoitych i uczciwych.

Podczas spotkania Olmert-Tusk rozmawiano o stosunkach polsko-izraelskich. Zacieśniającej się współpracy gospodarczej, wspólnej walki z terroryzmem oraz polskiej obecności na Bliskim Wschodzie, w tym zaangażowaniu Polski w odsunięcie atomowego zagrożenia świata ze strony rezimu irańskiego.

Izraelski dziennik "Ha'aretz” poinformował także o rozmowie polskiego premiera z izraelskim ministrem obrony Ehudem Barakiem, podczas której zapewnił, iż gotów jest
zawrzeć z Polską kontrakty na dostawy najnowszego uzbrojenia przekazywanego tylko najbardziej zaufanym sojusznikom. Chodzi m.in. o broń rakietową i opancerzenie. Oba kraje chcą też wymieniać się danymi wywiadu o zagrożeniu terrorystycznym. Izraelskie media są pod wrażeniem zapowiedzi szefa polskiego rządu, iż w razie konfrontacji z Iranem Jerozolima może liczyć na bezwględne wsparcie Polski.


W rozmowie Olmert - Tusk poruszono także kwestię reprywatyzacji majątków zagrabionych w Polsce przez hitlerowców i komunistów. Jak powiedział premier RP nie były to jednak negocjacje reprywatyzacyjne, bowiem nie Izrael jest tu stroną, a wszyscy obywatele Polski,
jacy utracili majatki. Temat oczywiście żywo interesuje Żydów, bowiem około 20-25 procent zagarniętych nieruchomości należało do obywateli polskich pochodzenia żydowskiego. Polska jest obecnie jedynym krajem europejskim, który nie zdołał uporać się z problemem restytucji. Jak zapewnił Donald Tusk, jest wolą i priorytetem jego gabinetu doprowadzenie reprywatyzacji do finału w postaci przyjęcia stosownej ustawy sejmowej zwracającej część utraconego mienia jego prawowitym właścicielom lub ich spadkobiercom i przedłożenia jej prezydentowi RP. W toku prac legislacyjnych ustalony zostanie także procent zwrotu mienia (mowa jest m.in. o 20 proc.), stosownie do elementarnych zasad sprawiedliwości, ale także realnych możliwości RP.

Finałem pierwszego dnia wizyty była inauguracja Roku Polskiego w Izraelu podczas galowej premiery opery Pucciniego Madame Butterfly w słynnej już rezyserii Mariusza Trelińskiego i ze scenografią Borisa Kudlički. Spektakl przygotowany z udziałem miejscowych solistów i baletu oraz orkiestry Rishon LeZion pod batutą Daniela Inbala zostanie zaprezentowany na scenie Opery w Tel Awiwie dziesięciokrotnie - między 9 a 22 kwietnia.

Warto przypomnieć, że premiera Madame Butterfly, która odbyła się 29 maja 1999 roku na scenie Opery Narodowej w Warszawie, okazała się wielkim sukcesem reżysera Mariusza Trelińskiego i scenografa Borisa F.Kudlički, zwracając uwagę genialnego tenora i dyrygenta Placido Domingo, ówczesnego dyrektora Opery Waszyngtońskiej. Dwa lata później polsko-amerykańska koprodukcja w reżyserii Trelińskiego została wystawiona na kierowanej przezeń scenie. Waszyngtońska premiera odbyła się 27 października 2001 roku - wzbudzając entuzjazm amerykańskiej widowni i krytyki muzycznej.

Przeniesienie tego sukcesu w realia izraelskie stało się faktem. Biletów już nie można dostać... - powiedziała nam Ilona Dworak-Cousin, prezes Towarzystwa Izrael-Polska.







Szimon Peres czyli Szymon Perski

Obecny prezydent Izraela urodził się jako Szymon Perski 2 sierpnia 1923 roku w Wiśniowie na terenie wschodniej Polski (aktualnie: Białoruś). Do szkoły chodził w Warszawie. W 1934 roku rodzina na fali syjonistycznego zrywu osiedleńczego wyjechała do Palestyny, tam zamieszkiwała w kilku kibucach. Szymon od lat młodości związany był z walką o ustanowienie niezależnego państwa Izrael. Po proklamowaniu niepodległości w maju 1948 roku związał się ze służbą państwową, w której pełnił szereg najwyższych funkcji m.in. kilkakrotnie ministra spraw zagranicznych i premiera, by w lipcu ub. roku zostać wybranym 9. prezydentem Izraela. Jego wizję państwa cechował zawsze realizm, w tym przekonanie o konieczności budowy pokoju z zyjącymi na tej samej ziemi Arabami palstyńskimi. Za wysiłki w kierunku rozwązywania konfliktu bilskowschodniego otrzymał w 1994 roku Pokojową Nagrodę Noba (wraz z Rabinem i Arfatem). Wkrótce potem swtorzył The Peres Center For Pease (Centrum Pokoju Peresa) realizujące wiele programów edukacyjnych, oświatowych i dialogowych, m.in. na terenie Polski, gdzie ma swoje przedstawicielstwo.

Pozostałe informacje

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium