Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

7 czerwca 2019 r.
18:06

"To nie jest przyjemne spotkanie". Tłumy przyszły porozmawiać z Tomaszem Sekielskim, twórcą filmu „Tylko nie mów nikomu”

Poniedziałkowe spotkanie z Tomaszem Sekielskim trwało znacznie dłużej niż zaplanowane dwie godziny
Poniedziałkowe spotkanie z Tomaszem Sekielskim trwało znacznie dłużej niż zaplanowane dwie godziny (fot. Wojciech Zakrzewski)

O tym, dlaczego potrzebna jest specjalna komisja do spraw pedofilii w Kościele i o szacunku za szczere przyznanie się, że przypadki krzywdzenia dzieci były ukrywane i tuszowane - o tym mówił na spotkaniu w Chełmskiej Bibliotece Publicznej Tomasz Sekielski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tomasz Sekielski jest reporterem i dziennikarzem śledczym. Jest laureatem Wiktora, Telekamery i Grand Press. To twórca wielu programów telewizyjnych i filmów dokumentalnych. 11 maja 2019 roku na youtube premierę film „Tylko nie mów nikomu” o pedofilii wśród księży, który wstrząsnął całym krajem.

Sekielski wraz z bratem Markiem zebrali - w internetowej zbiórce - fundusze na jego produkcję. Film w ciągu tygodnia od premiery obejrzało 14 milionów widzów.

Film wywołał też wielkie dyskusje w świecie polityki. W dwa tygodnie po premierze, Sejm przyjął nowy Kodeks Karny w którym zaostrzono kary za pedofilię, zaś Episkopat Polski odniósł się do molestowania dzieci w specjalnym liście, który odczytano z ambon 26 maja.

To nie jest przyjemne spotkanie

Sala Chełmskiej Biblioteki Publicznej pękała w szwach na długo przed godziną rozpoczęcia spotkania. Zainteresowanie było większe niż ilość foteli, więc dostawiono krzesła, a ci, dla których krzeseł zabrakło, zasiedli na okalających salę barierkach.

– Od 11 maja (dnia premiery filmu - przyp. aut.) jestem cały czas w trasie. W sobotę Kraków, w niedzielę Gdańsk, dziś Chełm, jutro Wrocław – mówił Sekielski.

W poniedziałek, 3 czerwca, Tomasz Sekielski przyjechał do Chełma. Spotkanie w Chełmskiej Bibliotece Publicznej zdominowały nie tylko kulisy powstania filmu „Tylko nie mów nikomu”, ale też sam problem pedofilii w polskim kościele.

– To nie jest przyjemne spotkanie, to spotkanie ma nas poruszyć, tak jak nas wszystkich poruszył film – mówił jeden z obecnych. – Pan, panie Tomaszu zrobił już swoje, teraz ta sprawa jest w naszych rękach i nie chciałabym, żebyśmy się chowali za pańskie plecy. Nikt, nawet dziennikarze, nic nie zrobią, jeżeli nie będziemy tego oczekiwać od polityków i od Kościoła.

Reżysera pytano często właśnie o pomysł na rozwiązanie sytuacji. Jak ścigać i karać winnych molestowania dzieci? Zdaniem autora „Tylko nie mów nikomu” powinna zostać powołana specjalna, umocowana ustawowo komisja śledcza złożona z emerytowanych, a więc niepodatnych naciskom, prokuratorów i sędziów.

Prokurator nie podskoczy

– Zostawienie tego prokuratorom nic nie da. W małych społecznościach prokurator po prostu nie podskoczy, bo proboszcz, bo ktoś znajomy i tak dalej – przekonywał Sekielski. – Prokurator będzie się obawiał prowadzić pewne śledztwa, poza tym, prokuratorzy mają tyle spraw rozmaitych, że nie są w stanie zajmować się, specjalizować się w tego typu przestępstwach. 

Były i pochwały za odwagę podjęcia trudnego tematu. I pytania: czy po emisji filmu był gorzej traktowany w środowisku?

– Nie spotkałem się z sytuacją, żeby ktoś z moich kolegów nie podał mi ręki, znajomi dziennikarze dalej się ze mną witają, a teraz gratulują – podkreślił Sekielski.

Trzy teczki

„Tylko nie mów nikomu” to film o ludzkich dramatach. Wiele z nich obejrzymy w dokumencie, wiele nie zostało ujawnionych. To trudne sprawy, które czekają na wyjaśnienie.

– W latach 90-tych było nie do pomyślenia, żeby ten temat pojawił się w mediach, Kościół był traktowany wyjątkowo i cieszył się przywilejami w podejściu dziennikarzy do tych spraw – stwierdził Tomasz Sekielski.

W wielu środowiskach przyjęto, że „Tylko nie mów nikomu” to film przeciwko Kościołowi. – Jest taki moment w filmie, gdzie pojawia się świadectwo ofiary kustosza z Lichenia Eugeniusza Makulskiego, który jest księdzem i pozwolił mi przeczytać w filmie swój list. To prawdziwe świadectwo wiary. I polecam jego obejrzenie wszystkim, którzy twierdzą, że zrobiłem film antykościelny. Nie trzeba oglądać całego filmu, wystarczy tylko ten fragment – podkreślał Tomasz Sekielski.

W niedzielę wyborów do Europarlamentu (26 maja) Episkopat nakazał odczytanie z ambon specjalnego listu w którym odnosi się do karygodnych praktyk hierarchów.

– To chyba najmocniejsze pismo, moje szczere uznanie, to przyznanie, że te sprawy były ukrywane i tuszowane. Termin? Cóż, nie był chyba przypadkiem, autorzy wiedzieli, co odbywa się w tę niedzielę... – mówił Sekielski, któremu natychmiast zadano pytanie, czy jest szansa na to, że dowody - i te w IPN, i te spoczywające w archiwach kościelnych – zostaną ujawnione.

Byłoby to nawiązanie do spekulacji, czy na przykład Służba Bezpieczeństwa, znając słabostki księży, mogła ich szantażować i wykorzystywać. – Materiały są zdziesiątkowane. Widziałem trzy teczki bohaterów mojego filmu. W zasadzie są to tylko okładki – zauważył Sekielski. – Nic z nich nie ma, zwykle tylko zobowiązanie do współpracy. Ale przecież historia zna takie przypadki, np. zalania piwnic z aktami, czy takie, gdy spalił się pokój, gdzie na regałach były te, a nie inne kartoteki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

LKS Milanów pokonał Victorię Parczew

Rezerwy z Radzynia wciąż niepokonane, LKS Milanów wygrał w Parczewie

Orlęta II Radzyń Podlaski pokonały Absolwenta Domaszewnica po golu w doliczonym czasie gry. Sokół Adamów zdobył cenne trzy punkty w starciu z Orłem Czemierniki. Orlęta Łuków tylko zremisowały z Unią Żabików.

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł
galeria

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł

Urząd Marszałkowski w Lublinie rozdał fundusze dla samorządów. W ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 dofinansowanie na niskoemisyjny transport miejski otrzymało cztery podmioty.

Huczwa Tyszowce wywiozła remis 2:2 z boiska Omegi Stary Zamość

PoGrom w spotkaniu kolejki zamojskiej okręgówki, Omega i Huczwa na remis

Sąsiadujące w tabeli Omega Stary Zamość i Huczwa Tyszowce podzieliły się punktami po remisie 2:2. Wicelider Tanew Majdan Stary rozbiła lidera Grom Różaniec 6:1.

Ekran akustyczny przy SP nr 4 w Puławach

Prezydent Puław trafi do więzienia. "Bezduszne, kalekie prawo"

Za otwarcie boiska sportowego dla mieszkańców Puław - mimo sądowego zakazu - prezydent Paweł Maj odbędzie karę pięciu dni pozbawienia wolności. Samorządowiec spędzi je w więzieniu w Opolu Lubelskim. To skutek odrzucenia proponowanej przez sąd grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych.

Do hiszpańskiej Barcelony polecimy z irlandzkim przewoźnikiem Ryanair.
ZDJĘCIA
galeria

¡Hola Barcelona! Ryanair uruchomił loty do Girony

Port Lotniczy Lublin poszerza swoją ofertę o kolejne atrakcyjne połączenie. Od poniedziałku pasażerowie mogą polecieć bezpośrednio do hiszpańskiej Barcelony. To doskonała wiadomość dla miłośników podróży i mieszkańców województwa lubelskiego.

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

To wcale nie jest prima aprilis. Politechnika Lubelska 1 kwietnia zaprasza przyszłych studentów by poznali szeroką ofertę uczelni.

Padwa musiała uznać wyższość rywali z Żukowa

Niespodziewana porażka Padwy, AZS AWF Biała Podlaska z cenną wygraną

KPR Padwa Zamość bez punktów, AZS AWF Biała Podlaska powiększył dorobek o wygraną z SMS ZPRP I Kielce.

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić
galeria

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić

Lublin. Ulica Chłodna, niedaleko ulica Kunickiego. Niedaleko dworzec, tuż przy skrzyżowaniu komisariat policji. A tuż za nim istne wysypisko śmieci w samym sercu miasta. Miasto o tej sytuacji wie, ale nie może zrobić praktycznie nic.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium