Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

7 sierpnia 2009 r.
20:23
Edytuj ten wpis

Tu się Panu Bogu podoba

0 6 A A

Przyszedł do mnie młody człowiek, żeby mu dać klucz na wieżę. A po co ci ten klucz – pytam. – Chciałem się dziewczynie oświadczyć. Poszli i trzydzieści pięć metrów nad ziemią wyznał jej miłość – opowiada ks. infułat Kazimierz Bownik, proboszcz bazyliki Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Chełmie. Bazylika góruje nad wzgórzem, które wciąż kryje tajemnice. W tym najważniejszą: grób księcia Daniela.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pełno tu jego śladów. A zaczynają się w miejscowości Stołpie. Blisko Chełma, przy drodze stoi tajemnicza wieża. Choć od 100 lat badają ją archeolodzy, to wciąż kryje zagadki.

Kwadratura koła

Czworoboczna wieża w Stołpiu ma 17 metrów wysokości, trzy kondygnacje i pochodzi najprawdopodobniej z XI wieku. Kiedyś miała pięć kondygnacji, wejście do niej znajdowało się na czwartej. Najciekawsze jest to, że wieża na zewnątrz jest okrągła, w środku kwadratowa. – Kiedyś stał przy niej drewniano-ziemny gród – tłumaczy Irena Kowalczykowa, przewodnik z Lublina.

Najbardziej zagadkowe jest to, że podobne wieże stoją w Grecji i jest ich tam ponad sto. Tajemniczą wieżę w Stołpiu zbudował książę Roman Halicki. Dla kogo? Najprawdopodobniej dla swojej żony, która była Greczynką. Historycy przypuszczają, że zostawiła uciechy doczesnego świata i została mniszką.

Stolica

Prof. Andrzej Buko, pasjonujący się historią wieży twierdzi, że była związana z kompleksem warownym w Chełmie. To książę Daniel Halicki zbudował miasto Chełm i ustanowił go stolicą potężnego Księstwa Halicko-Włodzimierskiego. Na Górze Chełmskiej ufundował wspaniały sobór ku czci Bogurodzicy. Po śmierci pochowano go w soborze. Dziś w miejscu soboru stoi bazylika Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

– Gdzieś w jej podziemiach musi być grób księcia Daniela, człowieka, który uczynił z Chełma duchową stolicę regionu – dodaje Zbigniew Lubaszewski z chełmskiego PTTK.

Podziemia bazyliki nie są dostępne ani dla zwiedzających, ani dla archeologów. – Są należycie zabezpieczone. W kryptach znajdują się trumny biskupów, które czekają na kompleksowe przebadanie – tłumaczy ks. infułat Kazimierz Bownik. – Najstarszym obiektem jest brama bazyliańska, zwana Uściługską. To była jedna z miejskich bram. Pochodzi z 1616 roku. Młodszy jest klasztor bazylianów zbudowany pomiędzy 1640 a 1649 rokiem. Po tamtej stronie, gdzie kancelaria jest pałac biskupów chełmskich z 1711 roku.

A po chwili docieramy do kolejnego niezwykłego miejsca.

Pałac Daniela

Jesteśmy przy tzw. Wysokiej Górce. – Gdzieś tu, pod ziemią, musi być pałac księcia Daniela. Kilka lat temu odsłonięto jego fragmenty. Prof. Andrzej Buko, który bada Chełm spodziewał się w tym roku otrzymać grant na przebadanie tego miejsca. To jest niezwykła budowla, wzniesiona z ociosanych głazów – relacjonuje ks. Bownik.
Kim był książę Daniel? – Zdolnym politykiem. W pewnym momencie osadził swojego syna na tronie Austrii. Został pochowany w Chełmie; w kryptach cerkwi Bogurodzicy – mówi Zbigniew Lubaszewski, historyk zakochany w Chełmie.

Madonno, chełmska Madonno

We wnętrzu bazyliki światło, wpadające przez okno oświetla twarz Matki Bożej. Wedle starej legendy, ikonę Matki Bożej namalował św. Łukasz. – Jakub Susza, biskup unicki, który w XII wieku napisał dzieło o obrazie, był o tym przekonany. Ale w roku 1257 miał w Chełmie miejsce potężny pożar. Kronikarz zapisał, że łuna była widoczna aż ze Lwowa. W trakcie tego pożaru ikona Matki Bożej, która miała się pojawić za księcia Daniela i którą miała przekazać siostra księcia Daniela, spłonęła – wyjaśnia Lubaszewski. – Pewne informacje mamy dopiero z XVI wieku. Wiemy, że od tego czasu ikona w Chełmie jest, co, oczywiście, nie jest dowodem, że nie było jej tu wcześniej. W XVII wieku rozwija się kult. W 1915 r. prawosławni duchowni wywieźli chełmską świętość w głąb Rosji.

Nie obraz, a miejsce

W 1919 roku w ołtarzu głównym umieszczono znalezioną na strychu świątyni kopię obrazu. Od 1938 r. w bazylice znajduje się kopia sporządzona przez chełmskiego malarza Władysława Ukleję.

Gdzie jest oryginał? – Słyszałem, że w Brześciu – mówi ks. Kazimierz Bownik. – Czy próbowałem ją odzyskać? A cóż my możemy? Ale tak naprawdę łaski płyną na ludzi nie ze względu na konkretny obraz, ale ze względu na miejsce. Tu się Panu Bogu przez wstawiennictwo Matki Najświętszej podoba zsyłać specjalne łaski.

Czego nie wiemy

Książę Daniel był wyjątkowym władcą. – W kronikach zachował się opis jego wjazdu do Pragi. Z jego rycerstwa kapało złotem. Władcy Czech czy Wegier byli zaszokowani naszym księciem. Pamiętajmy, że był także królem Rusi. W roku 1253 uzyskał koronę od papieża i przyjął katolicyzm. Był postacią niezwykłą, europejskim władcą – mówi Lubaszewski.

Jego grób znajduje się w podziemiach? – Tak. Losy świątyni były skomplikowane. Nie wiemy, jaki jest stan tych krypt. Przeżyły pożary, rabunki różnych wojsk, będzie bardzo trudno dojść, gdzie znajduje się ten grób.

Tu się panu Bogu podoba

Dlaczego? – Byłem świadkiem rzeczy niezwykłych, które zdarzyły się za wstawiennictwem Matki Bożej Chełmskiej. Najczęściej dotyczyło to spraw zdrowia. Ale nie mogę o tym mówić. Wiem, że tu się Panu Bogu podoba – mówi ks. Kazimierz Bownik.

Idziemy na ostatni spacer. – Sześć hektarów zalesionego wzgórza. Nie słychać szumu miasta. Jak się wyjdzie ze zgiełku, to człowiek czuje się jakiś oswobodzony z tego napięcia życiowego. W bazylice jest spokój. Matka Boża spogląda z lekkim uśmiechem. Bardzo często ludzie mi dziękują.

Za co? – Za zwolnienie z napięć, problemów, które im wcześniej doskwierały. Co więcej, choć w Domu Pielgrzyma nie mamy jakichś nadzwyczajnych warunków, każdy, kto tu nocuje, mówi, że spał zdrowo, tak jak nigdzie indziej.

Pozostałe informacje

Parkowanie w Lublinie będzie droższe

Parkowanie w Lublinie będzie droższe

Lubelscy radni zdecydowali. Na parkowanie w płatnej strefie od stycznia trzeba będzie wydać więcej. Podwyżkę uzasadniono eliminowaniem skutków inflacji oraz zwiększaniem dostępności miejsc.

Marek Marciniak znalazł się w szerokiej kadrze reprezentacji Polski na styczniowe MŚ

Azoty Puławy chcą szybko wrócić do wygrywania, w sobotę mecz z MMTS Kwidzyn

W sobotę o godzinie 16 Azoty Puławy zagrają na wyjeździe z Energa MMTS Kwidzyn. I liczy na dużo lepszy występ niż w poprzedniej kolejce.

Jak długo może pracować agregat prądotwórczy?

Jak długo może pracować agregat prądotwórczy?

Częste przerwy w dostawie prądu potrafią być uciążliwe, jednak jest na to rozwiązanie – agregat prądotwórczy. To niezawodne urządzenie może dostarczać energię elektryczną nawet przez kilkadziesiąt godzin bez przerwy. Szukasz modeli dla siebie? Dowiedz się, jaki wybrać.

Jeden z zatrzymanych członków zorganizowanej grupy przestępczej

Przemytnicy zatrzymani. Nielegalny towar wozili pociągami

Pięć osób działających w ramach zorganizowanej grupy przestępczej zatrzymali strażnicy graniczni. Podejrzani zajmowali się przemytem papierosów przez granicę z Białorusią. Kontrabanda była transportowana pociągami towarowymi.

Pielęgnacja skóry według Dr Barbary Sturm

Pielęgnacja skóry według Dr Barbary Sturm

Dr Barbara Sturm, niemiecka lekarka medycyny estetycznej, jest znana na całym świecie z unikalnego podejścia do pielęgnacji skóry, które łączy minimalnie inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej z zaawansowaną kosmetologią oraz personalizowaną pielęgnacją.

Jak wybrać i gdzie kupić idealne łóżko do sypialni?

Jak wybrać i gdzie kupić idealne łóżko do sypialni?

Łóżko to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia domu – to tutaj regenerujemy siły, odpoczywamy i dbamy o nasze zdrowie. Dlatego wybór odpowiedniego modelu to klucz do komfortowego snu i dobrego samopoczucia. Na rynku dostępnych jest wiele opcji, od klasycznych ram z drewnianymi listwami, przez łóżka kontynentalne, aż po nowoczesne modele z dodatkowymi funkcjami. Jak znaleźć to najlepsze i gdzie go szukać? Przygotowaliśmy praktyczny poradnik, który pomoże Ci podjąć tę ważną decyzję.

Jak długo trwa sprowadzenie samochodu z USA do Polski?

Jak długo trwa sprowadzenie samochodu z USA do Polski?

Sprowadzanie samochodu z USA do Polski może być fascynującym, ale żmudnym procesem. Jeśli marzysz o posiadaniu amerykańskiego auta, prawdopodobnie masz wiele pytań na ten temat.

Na forach rolniczych wrze! – sytuacja na wsi jest napięta

Na forach rolniczych wrze! – sytuacja na wsi jest napięta

Sytuacja na polskiej wsi jest tematem, który od lat budzi emocje. Choć wielu rolników podkreśla, że obecnie nie jest najgorzej, to coraz wyraźniej wyczuwalna jest niepewność. Rosnące koszty produkcji, zmieniające się przepisy i wyzwania klimatyczne sprawiają, że mieszkańcy wsi czują się, jakby stąpali po cienkim lodzie. Jak radzą sobie rolnicy i jakie tematy dominują w dyskusjach na forach rolniczych? Przeglądając rolnik-forum.pl najpopularniejszy portal o tematyce wiejskiej, nie natrafiliśmy na wątki o umowie z Mercosur, którą Unia Europejska zamierza podpisać. W media budzi to duże kontrowersje, a rolniczym forum temat przemilczany. Czyżby młode pokolenie nie interesowało się geopolityką?

Członkowie Koalicji Obywatelskiej wybierają dzisiaj swojego kandydata do wiosennych wyborów prezydenckich

Sikorski czy Trzaskowski? KO wybiera dzisiaj kandydata na prezydenta

Między ministrem spraw zagranicznych a prezydentem Warszawy działacze Platformy Obywatelskiej, ale też innych ugrupowań wchodzących w skład Koalicji Obywatelskiej wybierają dzisiaj swojego kandydata na wiosenne wybory prezydenckie.

Siatkarze z Lublina w dobrym stylu wywalczyli awans do 1/8 finału CEV Volleyball Challenge Cup

Bogdanka LUK Lublin zagra trzeci mecz w tym tygodniu. Tym razem na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn

Po awansie do 1/8 finału CEV Challenge Cup Bogdanka LUK Lublin wraca do ligowych rozgrywek. Marcin Komenda i spółka zagrają w Olsztynie z tamtejszym Indykpolem AZS. Piątkowe spotkanie rozpocznie się o godzinie 20.30.

Zdobywca pierwszego miejsca - zdjęcia "Wawel we mgle" autorstwa Daniela Turbasy
galeria

Tak fotografują mistrzowie. Zabytki uwiecznione na zdjęciach

Znamy wyniki XXIX Międzynarodowego Biennale Fotografii „Zabytki”. Wydarzenie zgromadziło miłośników fotografii z kraju i zagranicy, oferując przestrzeń do ukazania artystycznej wizji dziedzictwa kulturowego.

Wyczyściła bankowe konto, a gotówkę wyrzuciła do śmieci

Wyczyściła bankowe konto, a gotówkę wyrzuciła do śmieci

Nie do wiary. 72-letnia mieszkanka Puław sądząc, że ratuje swoje oszczędności przed kradzieżą, sama podarowała pieniądze oszustom.

Większość ratuje mandaty pięciu radnych prezydenta
Lublin

Większość ratuje mandaty pięciu radnych prezydenta

Po doniesieniach medialnych pięć radnych klubu prezydenta Krzysztofa Żuka znalazło się pod lupą. Ich mandaty były zagrożone. Ale w Radzie Miasta Lublin jest większość, która zagłosowała przeciwko wnioskom PiS w tej sprawie.

Po wygranej w Gliwicach Piotr Ceglarz i jego koledzy chcą przywieźć pełną pulę także z Lubina

Motor Lublin jedzie do Lubina na mecz z Zagłębiem po kolejne trzy punkty

Po przerwie reprezentacyjnej jako pierwsi do walki o punkty wrócą piłkarze Motoru Lublin i Zagłębia Lubin. Obie ekipy zmierzą się na stadionie „Miedziowych” już w piątek o godz. 18.

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium