Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

7 sierpnia 2009 r.
20:23
Edytuj ten wpis

Tu się Panu Bogu podoba

0 6 A A

Przyszedł do mnie młody człowiek, żeby mu dać klucz na wieżę. A po co ci ten klucz – pytam. – Chciałem się dziewczynie oświadczyć. Poszli i trzydzieści pięć metrów nad ziemią wyznał jej miłość – opowiada ks. infułat Kazimierz Bownik, proboszcz bazyliki Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Chełmie. Bazylika góruje nad wzgórzem, które wciąż kryje tajemnice. W tym najważniejszą: grób księcia Daniela.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pełno tu jego śladów. A zaczynają się w miejscowości Stołpie. Blisko Chełma, przy drodze stoi tajemnicza wieża. Choć od 100 lat badają ją archeolodzy, to wciąż kryje zagadki.

Kwadratura koła

Czworoboczna wieża w Stołpiu ma 17 metrów wysokości, trzy kondygnacje i pochodzi najprawdopodobniej z XI wieku. Kiedyś miała pięć kondygnacji, wejście do niej znajdowało się na czwartej. Najciekawsze jest to, że wieża na zewnątrz jest okrągła, w środku kwadratowa. – Kiedyś stał przy niej drewniano-ziemny gród – tłumaczy Irena Kowalczykowa, przewodnik z Lublina.

Najbardziej zagadkowe jest to, że podobne wieże stoją w Grecji i jest ich tam ponad sto. Tajemniczą wieżę w Stołpiu zbudował książę Roman Halicki. Dla kogo? Najprawdopodobniej dla swojej żony, która była Greczynką. Historycy przypuszczają, że zostawiła uciechy doczesnego świata i została mniszką.

Stolica

Prof. Andrzej Buko, pasjonujący się historią wieży twierdzi, że była związana z kompleksem warownym w Chełmie. To książę Daniel Halicki zbudował miasto Chełm i ustanowił go stolicą potężnego Księstwa Halicko-Włodzimierskiego. Na Górze Chełmskiej ufundował wspaniały sobór ku czci Bogurodzicy. Po śmierci pochowano go w soborze. Dziś w miejscu soboru stoi bazylika Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

– Gdzieś w jej podziemiach musi być grób księcia Daniela, człowieka, który uczynił z Chełma duchową stolicę regionu – dodaje Zbigniew Lubaszewski z chełmskiego PTTK.

Podziemia bazyliki nie są dostępne ani dla zwiedzających, ani dla archeologów. – Są należycie zabezpieczone. W kryptach znajdują się trumny biskupów, które czekają na kompleksowe przebadanie – tłumaczy ks. infułat Kazimierz Bownik. – Najstarszym obiektem jest brama bazyliańska, zwana Uściługską. To była jedna z miejskich bram. Pochodzi z 1616 roku. Młodszy jest klasztor bazylianów zbudowany pomiędzy 1640 a 1649 rokiem. Po tamtej stronie, gdzie kancelaria jest pałac biskupów chełmskich z 1711 roku.

A po chwili docieramy do kolejnego niezwykłego miejsca.

Pałac Daniela

Jesteśmy przy tzw. Wysokiej Górce. – Gdzieś tu, pod ziemią, musi być pałac księcia Daniela. Kilka lat temu odsłonięto jego fragmenty. Prof. Andrzej Buko, który bada Chełm spodziewał się w tym roku otrzymać grant na przebadanie tego miejsca. To jest niezwykła budowla, wzniesiona z ociosanych głazów – relacjonuje ks. Bownik.
Kim był książę Daniel? – Zdolnym politykiem. W pewnym momencie osadził swojego syna na tronie Austrii. Został pochowany w Chełmie; w kryptach cerkwi Bogurodzicy – mówi Zbigniew Lubaszewski, historyk zakochany w Chełmie.

Madonno, chełmska Madonno

We wnętrzu bazyliki światło, wpadające przez okno oświetla twarz Matki Bożej. Wedle starej legendy, ikonę Matki Bożej namalował św. Łukasz. – Jakub Susza, biskup unicki, który w XII wieku napisał dzieło o obrazie, był o tym przekonany. Ale w roku 1257 miał w Chełmie miejsce potężny pożar. Kronikarz zapisał, że łuna była widoczna aż ze Lwowa. W trakcie tego pożaru ikona Matki Bożej, która miała się pojawić za księcia Daniela i którą miała przekazać siostra księcia Daniela, spłonęła – wyjaśnia Lubaszewski. – Pewne informacje mamy dopiero z XVI wieku. Wiemy, że od tego czasu ikona w Chełmie jest, co, oczywiście, nie jest dowodem, że nie było jej tu wcześniej. W XVII wieku rozwija się kult. W 1915 r. prawosławni duchowni wywieźli chełmską świętość w głąb Rosji.

Nie obraz, a miejsce

W 1919 roku w ołtarzu głównym umieszczono znalezioną na strychu świątyni kopię obrazu. Od 1938 r. w bazylice znajduje się kopia sporządzona przez chełmskiego malarza Władysława Ukleję.

Gdzie jest oryginał? – Słyszałem, że w Brześciu – mówi ks. Kazimierz Bownik. – Czy próbowałem ją odzyskać? A cóż my możemy? Ale tak naprawdę łaski płyną na ludzi nie ze względu na konkretny obraz, ale ze względu na miejsce. Tu się Panu Bogu przez wstawiennictwo Matki Najświętszej podoba zsyłać specjalne łaski.

Czego nie wiemy

Książę Daniel był wyjątkowym władcą. – W kronikach zachował się opis jego wjazdu do Pragi. Z jego rycerstwa kapało złotem. Władcy Czech czy Wegier byli zaszokowani naszym księciem. Pamiętajmy, że był także królem Rusi. W roku 1253 uzyskał koronę od papieża i przyjął katolicyzm. Był postacią niezwykłą, europejskim władcą – mówi Lubaszewski.

Jego grób znajduje się w podziemiach? – Tak. Losy świątyni były skomplikowane. Nie wiemy, jaki jest stan tych krypt. Przeżyły pożary, rabunki różnych wojsk, będzie bardzo trudno dojść, gdzie znajduje się ten grób.

Tu się panu Bogu podoba

Dlaczego? – Byłem świadkiem rzeczy niezwykłych, które zdarzyły się za wstawiennictwem Matki Bożej Chełmskiej. Najczęściej dotyczyło to spraw zdrowia. Ale nie mogę o tym mówić. Wiem, że tu się Panu Bogu podoba – mówi ks. Kazimierz Bownik.

Idziemy na ostatni spacer. – Sześć hektarów zalesionego wzgórza. Nie słychać szumu miasta. Jak się wyjdzie ze zgiełku, to człowiek czuje się jakiś oswobodzony z tego napięcia życiowego. W bazylice jest spokój. Matka Boża spogląda z lekkim uśmiechem. Bardzo często ludzie mi dziękują.

Za co? – Za zwolnienie z napięć, problemów, które im wcześniej doskwierały. Co więcej, choć w Domu Pielgrzyma nie mamy jakichś nadzwyczajnych warunków, każdy, kto tu nocuje, mówi, że spał zdrowo, tak jak nigdzie indziej.

Pozostałe informacje

Dominika Ullman będzie w najbliższym sezonie występować ponownie w Polskim Cukrze AZS UMCS Lublin

Dominika Ullman pozostaje w Polskim Cukrze AZS UMCS Lublin

To bardzo ważna informacja, ponieważ mówimy o jednej z najważniejszych zawodniczek młodego pokolenia w Polsce

To muzeum powstało 20 lat temu. Upamiętnia tragiczne zdarzenia
galeria

To muzeum powstało 20 lat temu. Upamiętnia tragiczne zdarzenia

Mija 20 lat odkąd na terenie dawnego obozu koncentracyjnego powstało Muzeum Miejsce Pamięci w Bełżcu. Upamiętnia dramat setek tysięcy Żydów z Polski i innych krajów Europy pomordowanych tutaj w latach 1942-1943.

Lubelskie Dni Seniora. Na te wydarzenia warto się wybrać
Harmonogram

Lubelskie Dni Seniora. Na te wydarzenia warto się wybrać

Bezpłatne badania, dogoterapia, aquafitness i warsztaty w bibliotece. To i jeszcze więcej czeka na lubelskich seniorów w pierwszych dniach czerwca.

Wystartował program lojalnościowy dla mieszkańców. Z tą kartą sporo zaoszczędzą

Wystartował program lojalnościowy dla mieszkańców. Z tą kartą sporo zaoszczędzą

Mieszkańcy Chełma mogą już składać wnioski o Kartę Chełmianina. Dzięki niej uzyskają szereg ulg i zniżek u partnerów programu. Zaoszczędzą między innymi aż 20 proc. w Super Optyku na okularach i w Chełmskim Parku Wodnym za korzystanie ze strefy basenowej.

Do tragicznego wypadku doszło po godzinie 18 w sobotę w Radzyniu Podlaskim.
Śmiertelny WYPADEK

Czołowe zderzenie BMW i Skody. Nie żyje jedna osoba

Do tragicznego wypadku doszło w sobotę na drodze krajowej nr 19. Zginęła jedna osoba, a cztery osoby trafiły do szpitala.

Akcja krwiodawstwa w Zamościu cieszyła się dużym zainteresowaniem i żeby podzielić się tym cennym darem trzeba było odstać swoje w kolejce.
galeria

Krew się lała aż miło. Była też niezła impreza

Żeby oddać krew, trzeba było swoje odstać w kolejce. Ale chętnych nie brakowało. Do udziału w akcji zgłosiło się ponad 70 osób. A w imprezie zorganizowanej przy okazji wzięło udział o wiele więcej.

Trudny weekend na lubelskich drogach. Policja apeluje o rozwagę

Trudny weekend na lubelskich drogach. Policja apeluje o rozwagę

Kończy się długi weekend. Niestety nie był on dla wszystkich spokojny. Policjanci mieli pełne ręce roboty.

Manga, cosplay i japoński bilard, czyli Festiwal Spotkań Kultur Akira
ZDJĘCIA
galeria

Manga, cosplay i japoński bilard, czyli Festiwal Spotkań Kultur Akira

Manga, Anime, Aichiru, cosplay, warsztaty, gry i zabawy azjatyckie, to niektóre z atrakcji jakie czekały na miłośników szeroko rozumianej kultury azjatyckiej, podczas Festiwalu Spotkań Kultur Akira. Ideą spotkania, była przede wszystkim pasja i miłość do kultury azjatyckiej. Dzięki bogatej ofercie programowej impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem, a jej fani przybyli z całej Polski.

Poczuj weekend
foto
galeria

Poczuj weekend

Zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii z kolejnej gorącej nocy w lubelskim Helium Club. To było prawdziwe odegranie muzycznych wspomnień. Zobaczcie, co się działo na parkiecie i poza nim.

Z myślą o najmłodszych - policjanci na Dzień Dziecka
ZDJĘCIA
galeria

Z myślą o najmłodszych - policjanci na Dzień Dziecka

W Dzień Dziecka żadne dziecko nie powinno być smutne. Lubelscy policjanci zadbali o to, by ten uśmiech pojawił się także na twarzach małych pacjentów lubelskiego szpitala.

Marcin Zając pracę w Lubliniance rozpoczął minionego lata

Marcin Zając (Lublinianka): III liga? Na razie stworzyliśmy fundament do bycia solidnym czwartoligowcem

Rozmowa z Marcinem Zającem, trenerem Lublinianki

Na niedzielę IMGW wydał alerty pogodowe pierwszego stopnia dla całego województwa lubelskiego.
OSTRZEŻENIE POGODOWE

Burzowo i niebezpiecznie? Pogoda na niedzielę pod znakiem alertów IMGW

W ostatnich dniach pogoda jest bardzo dynamiczna i sytuacja zmienia się z godziny na godzinę. IMGW wydaje kolejny komunikat dla województwa lubelskiego.

Noc Kultury w tym roku odbyła się między 1 a 2 czerwca. Hasłem tegorocznej edycji były Neurony Miasta.
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Najbardziej kulturalna noc za nami. Tym razem Lublinem zawładnęły neurony miasta

Tej nocy w Lublinie nie było ciemno. Było pełno występów, koncertów i kolorowych instalacji. Za nami jedyna taka kulturalna noc w roku - Noc Kultury.

Konferencja prasowa Marty Wcisło i Małgorzaty Gromadzkiej została zorganizowana, jak same to przyznały, „na szlaku kampanii wyborczej”.

Posłanki PO: Rozliczymy PiS ze wszystkich afer

Zorganizowana grupa polityczna mająca znamiona przestępczej – tak o działaniach polityków Suwerennej Polski w ministerstwie sprawiedliwości za czasów rządu Zjednoczonej Prawicy mówiły posłanki Platformy Obywatelskiej podczas sobotniej konferencji prasowej.

Arka u siebie pokonała rywali z Lublina 2:0, a na w kwietniu na Arenie padł remis 2:2.

Ekstraklasa znowu dla Lublina? Motor dzisiaj gra o awans z Arką Gdynia

Motor w ekstraklasie ostatni raz zagrał w sezonie 1991/1992. Po ponad 30 latach dzisiaj żółto-biało-niebiescy staną przed szansą powrotu do elity. W finale baraży o awans drużyna Mateusza Stolarskiego zmierzy się na wyjeździe z Arką Gdynia. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18, a transmisję zapowiada stacja Polsat Sport 1.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium