Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

7 sierpnia 2009 r.
20:23
Edytuj ten wpis

Tu się Panu Bogu podoba

0 6 A A

Przyszedł do mnie młody człowiek, żeby mu dać klucz na wieżę. A po co ci ten klucz – pytam. – Chciałem się dziewczynie oświadczyć. Poszli i trzydzieści pięć metrów nad ziemią wyznał jej miłość – opowiada ks. infułat Kazimierz Bownik, proboszcz bazyliki Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Chełmie. Bazylika góruje nad wzgórzem, które wciąż kryje tajemnice. W tym najważniejszą: grób księcia Daniela.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pełno tu jego śladów. A zaczynają się w miejscowości Stołpie. Blisko Chełma, przy drodze stoi tajemnicza wieża. Choć od 100 lat badają ją archeolodzy, to wciąż kryje zagadki.

Kwadratura koła

Czworoboczna wieża w Stołpiu ma 17 metrów wysokości, trzy kondygnacje i pochodzi najprawdopodobniej z XI wieku. Kiedyś miała pięć kondygnacji, wejście do niej znajdowało się na czwartej. Najciekawsze jest to, że wieża na zewnątrz jest okrągła, w środku kwadratowa. – Kiedyś stał przy niej drewniano-ziemny gród – tłumaczy Irena Kowalczykowa, przewodnik z Lublina.

Najbardziej zagadkowe jest to, że podobne wieże stoją w Grecji i jest ich tam ponad sto. Tajemniczą wieżę w Stołpiu zbudował książę Roman Halicki. Dla kogo? Najprawdopodobniej dla swojej żony, która była Greczynką. Historycy przypuszczają, że zostawiła uciechy doczesnego świata i została mniszką.

Stolica

Prof. Andrzej Buko, pasjonujący się historią wieży twierdzi, że była związana z kompleksem warownym w Chełmie. To książę Daniel Halicki zbudował miasto Chełm i ustanowił go stolicą potężnego Księstwa Halicko-Włodzimierskiego. Na Górze Chełmskiej ufundował wspaniały sobór ku czci Bogurodzicy. Po śmierci pochowano go w soborze. Dziś w miejscu soboru stoi bazylika Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

– Gdzieś w jej podziemiach musi być grób księcia Daniela, człowieka, który uczynił z Chełma duchową stolicę regionu – dodaje Zbigniew Lubaszewski z chełmskiego PTTK.

Podziemia bazyliki nie są dostępne ani dla zwiedzających, ani dla archeologów. – Są należycie zabezpieczone. W kryptach znajdują się trumny biskupów, które czekają na kompleksowe przebadanie – tłumaczy ks. infułat Kazimierz Bownik. – Najstarszym obiektem jest brama bazyliańska, zwana Uściługską. To była jedna z miejskich bram. Pochodzi z 1616 roku. Młodszy jest klasztor bazylianów zbudowany pomiędzy 1640 a 1649 rokiem. Po tamtej stronie, gdzie kancelaria jest pałac biskupów chełmskich z 1711 roku.

A po chwili docieramy do kolejnego niezwykłego miejsca.

Pałac Daniela

Jesteśmy przy tzw. Wysokiej Górce. – Gdzieś tu, pod ziemią, musi być pałac księcia Daniela. Kilka lat temu odsłonięto jego fragmenty. Prof. Andrzej Buko, który bada Chełm spodziewał się w tym roku otrzymać grant na przebadanie tego miejsca. To jest niezwykła budowla, wzniesiona z ociosanych głazów – relacjonuje ks. Bownik.
Kim był książę Daniel? – Zdolnym politykiem. W pewnym momencie osadził swojego syna na tronie Austrii. Został pochowany w Chełmie; w kryptach cerkwi Bogurodzicy – mówi Zbigniew Lubaszewski, historyk zakochany w Chełmie.

Madonno, chełmska Madonno

We wnętrzu bazyliki światło, wpadające przez okno oświetla twarz Matki Bożej. Wedle starej legendy, ikonę Matki Bożej namalował św. Łukasz. – Jakub Susza, biskup unicki, który w XII wieku napisał dzieło o obrazie, był o tym przekonany. Ale w roku 1257 miał w Chełmie miejsce potężny pożar. Kronikarz zapisał, że łuna była widoczna aż ze Lwowa. W trakcie tego pożaru ikona Matki Bożej, która miała się pojawić za księcia Daniela i którą miała przekazać siostra księcia Daniela, spłonęła – wyjaśnia Lubaszewski. – Pewne informacje mamy dopiero z XVI wieku. Wiemy, że od tego czasu ikona w Chełmie jest, co, oczywiście, nie jest dowodem, że nie było jej tu wcześniej. W XVII wieku rozwija się kult. W 1915 r. prawosławni duchowni wywieźli chełmską świętość w głąb Rosji.

Nie obraz, a miejsce

W 1919 roku w ołtarzu głównym umieszczono znalezioną na strychu świątyni kopię obrazu. Od 1938 r. w bazylice znajduje się kopia sporządzona przez chełmskiego malarza Władysława Ukleję.

Gdzie jest oryginał? – Słyszałem, że w Brześciu – mówi ks. Kazimierz Bownik. – Czy próbowałem ją odzyskać? A cóż my możemy? Ale tak naprawdę łaski płyną na ludzi nie ze względu na konkretny obraz, ale ze względu na miejsce. Tu się Panu Bogu przez wstawiennictwo Matki Najświętszej podoba zsyłać specjalne łaski.

Czego nie wiemy

Książę Daniel był wyjątkowym władcą. – W kronikach zachował się opis jego wjazdu do Pragi. Z jego rycerstwa kapało złotem. Władcy Czech czy Wegier byli zaszokowani naszym księciem. Pamiętajmy, że był także królem Rusi. W roku 1253 uzyskał koronę od papieża i przyjął katolicyzm. Był postacią niezwykłą, europejskim władcą – mówi Lubaszewski.

Jego grób znajduje się w podziemiach? – Tak. Losy świątyni były skomplikowane. Nie wiemy, jaki jest stan tych krypt. Przeżyły pożary, rabunki różnych wojsk, będzie bardzo trudno dojść, gdzie znajduje się ten grób.

Tu się panu Bogu podoba

Dlaczego? – Byłem świadkiem rzeczy niezwykłych, które zdarzyły się za wstawiennictwem Matki Bożej Chełmskiej. Najczęściej dotyczyło to spraw zdrowia. Ale nie mogę o tym mówić. Wiem, że tu się Panu Bogu podoba – mówi ks. Kazimierz Bownik.

Idziemy na ostatni spacer. – Sześć hektarów zalesionego wzgórza. Nie słychać szumu miasta. Jak się wyjdzie ze zgiełku, to człowiek czuje się jakiś oswobodzony z tego napięcia życiowego. W bazylice jest spokój. Matka Boża spogląda z lekkim uśmiechem. Bardzo często ludzie mi dziękują.

Za co? – Za zwolnienie z napięć, problemów, które im wcześniej doskwierały. Co więcej, choć w Domu Pielgrzyma nie mamy jakichś nadzwyczajnych warunków, każdy, kto tu nocuje, mówi, że spał zdrowo, tak jak nigdzie indziej.

Pozostałe informacje

Ważna wygrana MKS FunFloor Lublin w Piotrkowie Trybunalskim

Ważna wygrana MKS FunFloor Lublin w Piotrkowie Trybunalskim

Dobra passa pod wodzą trenera Pawła Tetelewskiego trwa. Odkąd szkoleniowiec przejął zespół z Lublina, MKS FunFloor wygrał cztery kolejne spotkania. W sobotę trzeba było się mocno napracować na kolejny sukces, ale Magda Balsam i jej koleżanki pokonały na wyjeździe Piotrcovię 29:26.

Najważniejszy bal w życiu za nimi. Studniówka Liceum Śródziemnomorskiego w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Najważniejszy bal w życiu za nimi. Studniówka Liceum Śródziemnomorskiego w Lublinie

Piękne kreacje, wzruszenia i tańce. Odliczanie do matury rozpoczęli uczniowie Liceum Śródziemnomorskiego w Lublinie.

Studniówki 2025: Polonez III LO w ZSO nr 2 im. F. D. Kniaźnina w Puławach
dużo zdjęć
galeria
film

Studniówki 2025: Polonez III LO w ZSO nr 2 im. F. D. Kniaźnina w Puławach

W sobotę, 18 stycznia, polonezem swoją studniówkę rozpoczęli uczniowie III LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. F. D. Kniaźnina w Puławach, czyli popularnej "piątki". Impreza została zorganizowana w puławskim Gościńcu nad Wisłą.

Miała 2,5 promila alkoholu, ale tłumaczyła że to nie on był przyczyną kolizji

Miała 2,5 promila alkoholu, ale tłumaczyła że to nie on był przyczyną kolizji

To nie alkohol, tylko nieostrożność miała być przyczyną wypadku do jakiego doszło w powiecie parczewskim. Sprawczyni wypadku miała 2,5 promila alkoholu.

Oferują wiedzę i czekają na uwagi rolników

Oferują wiedzę i czekają na uwagi rolników

Przedstawiciele instytucji zajmujących się rolnictwem w woj. lubelskim zapowiadają szkolenia i konferencje z rolnikami w całym regionie. Rolnicy otrzymają solidną dawkę wiedzy z różnych dziedzin, ale także będą mogli przekazać swoje uwagi i żale, które trafią do Brukseli, w ramach naszej prezydencji w Unii Europejskiej. Pierwsze spotkanie już w tym miesiącu, we Włodawie.

Smakosz ciasteczek z marihuaną w rękach policji

Smakosz ciasteczek z marihuaną w rękach policji

Narkotyki, które posiadał, wystarczyłyby do sporządzenia 170 porcji. Za susz i "ciasteczka" mężczyzna może teraz słono zapłacić

PZL Leonardo Avia Świdnik przegrała w Radomiu z Czarnymi

PZL Leonardo Avia Świdnik nie dała rady spadkowiczowi Plus Ligi

W meczu 19. kolejki PZL Leonardo Avia Świdnik przegrała na wyjeździe ze spadkowiczem z PlusLigi Czarnymi Radom 0:3

Udany debiut nowego trenera, Polski Cukier AZS UMCS łatwo pokonał KS Basket Bydgoszcz
ZDJĘCIA
galeria

Udany debiut nowego trenera, Polski Cukier AZS UMCS łatwo pokonał KS Basket Bydgoszcz

Udany debiut Karola Kowalewskiego na ławce Polskiego Cukru AZS UMCS. Lublinianki pokonały KS Basket Bydgoszcz 82:58. Do przerwy prowadziły różnicą 31 punktów, ale w drugiej połowie zlitowały się nad rywalkami.

Skoki narciarskie. Austria wygrywa w cuglach na Wielkiej Krokwi. Polska poza podium

Skoki narciarskie. Austria wygrywa w cuglach na Wielkiej Krokwi. Polska poza podium

Trwa weekend z Pucharem Świata w Zakopanem. W sobotę na Wielkiej Krokwi odbył się konkurs drużynowy. Zawody, zgodnie z planem, wygrała Austria wyprzedzając Słowenię i Norwegię. Reprezentacja Polski zajęła piąte miejsce, które sprawiedliwie oddaje to, w jakiej formie w tym sezonie są zawodnicy Thomasa Thurbichlera

Wojciech Białek na razie nie zamieni Łady 1945 Biłgoraj na Świdniczankę

Wojciech Białek na razie nie dla Świdniczanki, dwa transfery trzecioligowca tuż-tuż

Świdniczanka przegrała w pierwszym meczu kontrolnym podczas zimowych przygotowań z drugoligową Wisłą Puławy 0:1. Gospodarze testowali siedmiu piłkarzy, ale kilka nowych twarzy pojawiło się też w ekipie trzecioligowca.

"Sytuacja była bardzo dynamiczna". Kamienica przy Bernardyńskiej definitywnie rozebrana
ZDJĘCIA
galeria
film

"Sytuacja była bardzo dynamiczna". Kamienica przy Bernardyńskiej definitywnie rozebrana

Najpierw miało być częściowe rozebranie zwisających ścian, z biegiem prac zdecydowano o całkowitym rozebraniu budynku. Po kamienicy przy Bernardyńskiej 10 pozostały gruzy.

Chełmianka pokonała Tomasovię 6:2

Osiem goli w sparingu Chełmianki z Tomasovią, podstawowy bramkarz jednak zostanie?

W sobotę sporo drużyn z III i IV ligi rozegrało pierwsze mecze kontrolne. W Chełmie tamtejsza Chełmianka zmierzyła się z Tomasovią i pokonała rywali 6:2. W obu drużynach nie zabrakło nowych twarzy.

Karnawał w Helium
foto
galeria

Karnawał w Helium

Lublinianie uwielbiają imprezy. Gdy przychodzi weekend lubelskie kluby zapełniają się do ostatniego miejsca. Tak było w ubiegły tydzień w Klubie Helium. Zobaczcie, jak się bawił Lublin i co się działo na parkiecie.

Niebezpiecznie w części regionu. IMGW wydaje alert

Niebezpiecznie w części regionu. IMGW wydaje alert

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pogodowe pierwszego stopnia dla części województwa lubelskiego.

Górnik Łęczna ostro sobie postrzelał w sparingu z Avią Świdnik

Górnik Łęczna ostro sobie postrzelał w sparingu z Avią Świdnik

Górnik Łęczna rozpoczął serię meczów sparingowych przed rundą wiosenną. Zielono-czarni w pierwszym meczu kontrolnym zmierzyli się z trzecioligową Avią Świdnik. I trzeba przyznać, że zaczęli z wysokiego C. Choć rywalem był zespół grający dwie klasy rozgrywkowe niżej to wynik 7:0 mimo wszystko musi robić wrażenie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium