Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

13 listopada 2009 r.
19:01
Edytuj ten wpis

Waleczne Ślimaki grają w morderczą piłkę

Autor: Zdjęcie autora KAMIL KOZIOŁ

Rugby na wózkach to sport dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, które dodatkowo mają niedowład kończyn górnych. Osoby, które mają w pełni sprawne ręce nie mogą brać udziału w zawodach. W Polsce mamy dwustu takich rugbistów. A w Lublinie mamy zespół Brave Snails.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Waleczne ślimaki, bo tak brzmi polskie tłumaczenie nazwy lubelskiej drużyny, powstały w 2006 roku. – Skąd taka nazwa? Wystarczy popatrzyć na to, jak się ruszamy – śmieje się Artur Jurek.

4 x 8

Drużyna w rugby na wózkach składa się z czterech zawodników. – Najprościej mówiąc chodzi o to, aby zawodnik wjechał z piłką do bramki, która ma szerokość ośmiu metrów. Wygrywa zespół, który zdobędzie więcej punktów. Niedozwolony jest wszelki kontakt cielesny – tłumaczy Jurek.

Mecz trwa 32 minuty efektywnego czasu gry (4 x 8 min). Zespół ma 40 sekund na przeprowadzenie akcji, a w ciągu dwunastu sekund musi wyprowadzić piłkę z własnej połowy. A jak powstało rugby na wózkach?

Indiańska legenda

– Legenda mówi o Indianach, którzy grali w "morderczą piłkę”, bo tak kiedyś był nazywany ten sport, ludzką czaszką. To jednak tylko mit. Prawdziwe rugby na wózkach zostało stworzone w latach siedemdziesiątych przez trzech Kanadyjczyków mieszkających w Winnipeg – opowiada Jurek. – Dwóch z nich to byli zawodnicy koszykówki na wózkach, a trzeci był profesorem architektury, który zajmował się projektowaniem obiektów rekreacyjnych dla osób niepełnosprawnych. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że osoby z porażeniem kończyn górnych nie mają swojego sportu zespołowego.

Pancerne wózki

Do Polski rugby trafiło w 1997 r. – Ten sport stał się popularny w naszym kraju dzięki Szwedom i Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, organizacji zajmującej się rehabilitacją osób z uszkodzeniem rdzenia kręgowego. To właśnie ona w kwietniu 1997 r. zorganizowała w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale szkolenie, które poprowadził Tomas Engblom, ówczesny zawodnik czołowej szwedzkiej drużyny Nacka Pick Pack oraz kadry narodowej – opowiada Jurek.

Do uprawiania tego sportu potrzebny jest specjalny sprzęt. – Nie da się walczyć na boisku na wózku, na którym poruszamy się na co dzień, bo zniszczyłby się przy pierwszym zderzeniu. Nasze wózki muszą być w miarę lekkie, dlatego są zrobione ze stopu aluminium. Jednocześnie są jednak bardzo wytrzymałe oraz wyposażone w specjalne zderzaki. Taki sprzęt kosztuje około 14 tysięcy złotych. Oczywiście nie poradzilibyśmy sobie, gdyby nie wsparcie Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, która współfinansuje nam sprzęt – dodaje zawodnik Walecznych Ślimaków.

Orzełek na piersi

Brave Snails liczy kilkunastu członków, którzy spotykają się na treningu raz w tygodniu. – Rugby na wózkach jest dla nas czymś więcej, niż sport, To forma spędzania wolnego czasu oraz duża część naszego życia. Nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez "morderczej piłki” – dodaje Jurek. – Chociaż jestem w pełni sprawny, to uwielbiam ten sport. Zostałem trenerem rugby na wózkach, bo chciałem pomagać osobom niepełnosprawnym. Na początku było ciężko; nie było literatury fachowej. Na szczęście zawsze chętny do pomocy jest trener reprezentacji Polski Joe Soares, dzięki któremu szkoleniowcy w naszym kraju mogą ciągle podnosić swoje umiejętności – tłumaczy Krystian Malec, trener Brave Snails.

Lublinianie, chociaż istnieją dopiero do trzech lat, dorobili się już jednego reprezentanta Polski. Rafał Wełpa wprawdzie dopiero wchodzi do drużyny narodowej, ale już zdążył zaliczyć w niej kilka dobrych spotkań. – Swój debiut miałem podczas meczu z Czechami, gdzie udało mi się zdobyć nawet jeden punkt – opowiada Wełna. – Pamiętam wszystko z tamtego meczu: hymn, słowa trenera i orzełka na piersi.



Jedziemy na mistrzostwa

Polacy z Wełpą w składzie podczas ostatnich mistrzostw Europy w Dani zajęli świetne piąte miejsce, które pozwoliło im zakwalifikować się do przyszłorocznych mistrzostw świata w Kanadzie. – To będzie niesamowity turniej. Nie mogę się doczekać. Czy myślę o Igrzyskach Paraolimpijskich? Oczywiście. To moje marzenie, chociaż wiem, że, oprócz umiejętności, będziemy potrzebować dużo szczęścia – dodaje Wełpa.

Na świecie najlepszych rugbistów mają Kanadyjczycy, Amerykanie i Nowozelandczycy. Reprezentacje europejskie również liczą się, chociaż nie są tak mocne jak wymienione nacje. Podczas ostatnich mistrzostw Europy w Danii złoty medal wywalczyli Belgowie, którzy w finale pokonali 49:46 Szwedów. – Skład finału był ogromną niespodzianką, bo wielu obserwatorów stawiało na Brytyjczyków lub Niemców – dodaje Jurek.

O ślimakach będzie głośno

W Polsce najmocniejsze ośrodki to Warszawa, Rzeszów i Katowice. Brave Snails w tym zestawieniu znajdują się na ósmym miejscu. – Jesteśmy młodym klubem, a, mimo to, rozwijamy się bardzo szybko – cieszy się Jurek. – Wierzę, że za kilka lat o Brave Snails będzie bardzo głośno.

BRAVE SNAILS:

Mirosław Abramek, Piotr Adach, Daniel Chmiel, Przemysław Firlej, Artur Jurek, Jan Kucharczyk, Adam Radzikowski, Krzysztof Sadkowski, Grzegorz Szyba, Rafał Wełpa, Jacek Wilgusiak (wszyscy zawodnicy), Krystian Malec (trener, mechanik), Adam Olechowski (trener, serwis), Jarosław Malec (sędzia, serwis), Karol Malec (sędzia, serwis), Jolanta Adach (serwis), Justyna Michalak (serwis).

Pozostałe informacje

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium