Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

13 listopada 2009 r.
19:01
Edytuj ten wpis

Waleczne Ślimaki grają w morderczą piłkę

Autor: Zdjęcie autora KAMIL KOZIOŁ
0 0 A A

Rugby na wózkach to sport dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, które dodatkowo mają niedowład kończyn górnych. Osoby, które mają w pełni sprawne ręce nie mogą brać udziału w zawodach. W Polsce mamy dwustu takich rugbistów. A w Lublinie mamy zespół Brave Snails.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Waleczne ślimaki, bo tak brzmi polskie tłumaczenie nazwy lubelskiej drużyny, powstały w 2006 roku. – Skąd taka nazwa? Wystarczy popatrzyć na to, jak się ruszamy – śmieje się Artur Jurek.

4 x 8

Drużyna w rugby na wózkach składa się z czterech zawodników. – Najprościej mówiąc chodzi o to, aby zawodnik wjechał z piłką do bramki, która ma szerokość ośmiu metrów. Wygrywa zespół, który zdobędzie więcej punktów. Niedozwolony jest wszelki kontakt cielesny – tłumaczy Jurek.

Mecz trwa 32 minuty efektywnego czasu gry (4 x 8 min). Zespół ma 40 sekund na przeprowadzenie akcji, a w ciągu dwunastu sekund musi wyprowadzić piłkę z własnej połowy. A jak powstało rugby na wózkach?

Indiańska legenda

– Legenda mówi o Indianach, którzy grali w "morderczą piłkę”, bo tak kiedyś był nazywany ten sport, ludzką czaszką. To jednak tylko mit. Prawdziwe rugby na wózkach zostało stworzone w latach siedemdziesiątych przez trzech Kanadyjczyków mieszkających w Winnipeg – opowiada Jurek. – Dwóch z nich to byli zawodnicy koszykówki na wózkach, a trzeci był profesorem architektury, który zajmował się projektowaniem obiektów rekreacyjnych dla osób niepełnosprawnych. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że osoby z porażeniem kończyn górnych nie mają swojego sportu zespołowego.

Pancerne wózki

Do Polski rugby trafiło w 1997 r. – Ten sport stał się popularny w naszym kraju dzięki Szwedom i Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, organizacji zajmującej się rehabilitacją osób z uszkodzeniem rdzenia kręgowego. To właśnie ona w kwietniu 1997 r. zorganizowała w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale szkolenie, które poprowadził Tomas Engblom, ówczesny zawodnik czołowej szwedzkiej drużyny Nacka Pick Pack oraz kadry narodowej – opowiada Jurek.

Do uprawiania tego sportu potrzebny jest specjalny sprzęt. – Nie da się walczyć na boisku na wózku, na którym poruszamy się na co dzień, bo zniszczyłby się przy pierwszym zderzeniu. Nasze wózki muszą być w miarę lekkie, dlatego są zrobione ze stopu aluminium. Jednocześnie są jednak bardzo wytrzymałe oraz wyposażone w specjalne zderzaki. Taki sprzęt kosztuje około 14 tysięcy złotych. Oczywiście nie poradzilibyśmy sobie, gdyby nie wsparcie Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, która współfinansuje nam sprzęt – dodaje zawodnik Walecznych Ślimaków.

Orzełek na piersi

Brave Snails liczy kilkunastu członków, którzy spotykają się na treningu raz w tygodniu. – Rugby na wózkach jest dla nas czymś więcej, niż sport, To forma spędzania wolnego czasu oraz duża część naszego życia. Nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez "morderczej piłki” – dodaje Jurek. – Chociaż jestem w pełni sprawny, to uwielbiam ten sport. Zostałem trenerem rugby na wózkach, bo chciałem pomagać osobom niepełnosprawnym. Na początku było ciężko; nie było literatury fachowej. Na szczęście zawsze chętny do pomocy jest trener reprezentacji Polski Joe Soares, dzięki któremu szkoleniowcy w naszym kraju mogą ciągle podnosić swoje umiejętności – tłumaczy Krystian Malec, trener Brave Snails.

Lublinianie, chociaż istnieją dopiero do trzech lat, dorobili się już jednego reprezentanta Polski. Rafał Wełpa wprawdzie dopiero wchodzi do drużyny narodowej, ale już zdążył zaliczyć w niej kilka dobrych spotkań. – Swój debiut miałem podczas meczu z Czechami, gdzie udało mi się zdobyć nawet jeden punkt – opowiada Wełna. – Pamiętam wszystko z tamtego meczu: hymn, słowa trenera i orzełka na piersi.



Jedziemy na mistrzostwa

Polacy z Wełpą w składzie podczas ostatnich mistrzostw Europy w Dani zajęli świetne piąte miejsce, które pozwoliło im zakwalifikować się do przyszłorocznych mistrzostw świata w Kanadzie. – To będzie niesamowity turniej. Nie mogę się doczekać. Czy myślę o Igrzyskach Paraolimpijskich? Oczywiście. To moje marzenie, chociaż wiem, że, oprócz umiejętności, będziemy potrzebować dużo szczęścia – dodaje Wełpa.

Na świecie najlepszych rugbistów mają Kanadyjczycy, Amerykanie i Nowozelandczycy. Reprezentacje europejskie również liczą się, chociaż nie są tak mocne jak wymienione nacje. Podczas ostatnich mistrzostw Europy w Danii złoty medal wywalczyli Belgowie, którzy w finale pokonali 49:46 Szwedów. – Skład finału był ogromną niespodzianką, bo wielu obserwatorów stawiało na Brytyjczyków lub Niemców – dodaje Jurek.

O ślimakach będzie głośno

W Polsce najmocniejsze ośrodki to Warszawa, Rzeszów i Katowice. Brave Snails w tym zestawieniu znajdują się na ósmym miejscu. – Jesteśmy młodym klubem, a, mimo to, rozwijamy się bardzo szybko – cieszy się Jurek. – Wierzę, że za kilka lat o Brave Snails będzie bardzo głośno.

BRAVE SNAILS:

Mirosław Abramek, Piotr Adach, Daniel Chmiel, Przemysław Firlej, Artur Jurek, Jan Kucharczyk, Adam Radzikowski, Krzysztof Sadkowski, Grzegorz Szyba, Rafał Wełpa, Jacek Wilgusiak (wszyscy zawodnicy), Krystian Malec (trener, mechanik), Adam Olechowski (trener, serwis), Jarosław Malec (sędzia, serwis), Karol Malec (sędzia, serwis), Jolanta Adach (serwis), Justyna Michalak (serwis).

Pozostałe informacje

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta

Ulice, place i skwery rozświetlone przyciągającymi wzrok iluminacjami. A wśród nich spacerujący z zaciekawieniem ludzie. W Chełmie magia świąt rozbłysła już miesiąc przed Bożym Narodzeniem, a miasto ponownie chce się włączyć w walkę o miano najpiękniej rozświetlonego w kraju.

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Na dworcu metropolitalnym w Lublinie nie ma gdzie usiąść w oczekiwaniu na autobus – zwrócił uwagę jeden z naszych Czytelników. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przekonuje, że "obiekt zapewnia miejsca oczekiwania w wielu lokalizacjach, oferując dogodne warunki dla wszystkich grup".

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego wezwali policję, bo im się nudziło. Teraz naprawdę zapłacą za swój czyn.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium