Magazyn

6 czerwca 2002 r.
17:16
Edytuj ten wpis

Wesołe gospodarstwo

Autor: Zdjęcie autora Bożena Czyż
Iwona Towarzyńska, w krótkiej czarnej sukience, wygląda wśród swoich strusi jak dobra wróżka z bajki
Iwona Towarzyńska, w krótkiej czarnej sukience, wygląda wśród swoich strusi jak dobra wróżka z bajki

Najstarszy jest Wojtek, zaraz potem podległy mu Kazik, najmłodsi to Juniorek i Czupurek. Czupurek, najbardziej czupurny ze strusi państwa Towarzyńskich, porwał mi notes, strzelił dziobem w aparat i poleciał dalej. Raczej pobiegł niż poleciał, ale kto dogoni strusia?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Mało też kto wie, że w Uchańce, nieopodal Dorohuska, powstaje kolejna hodowla tych egzotycznych ptaków.
- Przed Świerżami trzeba było skręcić w lewo - mówi sprzedawczyni ze sklepu spożywczego w Okopach. - Tam na pewno hodują strusie.
Ale to już przeszłość. Mowa o majątku Suchekownaty, gdzie Marek Pieńkowski, Amerykanin polskiego pochodzenia, kupił kilka tysięcy hektarów ziemi i próbował założyć strusie stado. Nie wyszło.
Teraz, kilkadziesiąt kilometrów dalej, próbują Towarzyńscy.
Ich dobra rozciągają się tuż przy szosie wiodącej z Dorohuska do Dubienki, niemal na wysokości kopca Kościuszki. Jesienią ubiegłego roku

przyjechali tu ze Śląska,

gdzie prowadzili firmę transportową. Iwona Towarzyńska, młoda, śliczna kobieta, przyznaje się do nadbużańskiego rodowodu. Jej mąż nie chce nawet podać swojego imienia, unika obiektywu. Oboje niechętnie mówią o sobie i o tym, co ich nad Bug sprowadziło. Dlaczego zdecydowali się akurat na strusie?
- A po co ludzie hodują krowy ? - pytaniem odpowiada Iwona. - Prowadzimy normalne gospodarstwo, mamy zamiar się z niego utrzymać.
Na razie zainwestowali. Od spółdzielni rolniczej kupili 40 ha ziemi wraz z zabudowaniami. Dawne biuro przerobili na dom. Nie kryją, że to prowizorka.
W styczniu kupili pierwsze strusie - sześć sztuk. Roczna samica kosztuje 1,8 tys. zł, dorosła 5,5. Dochowali się siedmiorga ich potomstwa. W chlewie pomrukują dziki i świnki wietnamskie, w dawnych silosach pływają jazie, majestatycznie po trawnikach przechadza się pstry koń, cały teren oszczekują dwa kundle. Dino, olbrzym przypominający wilczura, wcale nie jest groźny.

- To ma być wesołe gospodarstwo

- mówi Towarzyński. - Latem stanie tu kilkadziesiąt namiotów. Przyjadą nasi przyjaciele ze Śląska z Warszawy, nikomu nie wzbraniamy tu wstępu. Niech się cieszą świeżym powietrzem, do Bugu kilka kroków. Ludzie nawet nie wiedzą, jak tutaj jest pięknie.
To wesołe gospodarstwo ma jednak przynosić pieniądze. Na razie je pochłania. Towarzyńscy nie chcą mówić - ile.
- Planuję utworzenie stada liczącego 1000 sztuk, przeznaczam 30 ha na jego potrzeby.
Tymczasem jednak strusie nie znoszą jaj, stado się nie rozmnaża.
- To przez miejscowych - twierdzi Iwona. - Przychodzili tutaj, wymachiwali marynarkami, płoszyli ptaki. Musieliśmy odgrodzić się od wsi.
Rzeczywiście: jedyna część wybiegu dla strusi, widoczna i dostępna od strony Uchańki, została odgrodzona pilśniowymi płytami. Pozostałej części chronią tylko drewniane żerdzie. Ptaki mają dużo przestrzeni, ale muszą też mieć ograniczenia. Są bardzo towarzyskie, ciekawskie, czasami natrętne. Ciągle są w ruchu. Bez żenady skubią ubrania, obrywają guziki, okradają kieszenie. Ale co zrobić z olbrzymem, który potrafi osiągnąć 2,7 metra wysokości, wagę 150 kg i jednym uderzeniem nogi może zabić człowieka?
Strusie Towarzyńskich na razie są

bardzo towarzyskie, ale i tak budzą respekt.

Iwona, w krótkiej czarnej sukience, wygląda wśród nich jak dobra wróżka z bajki i... tak jest przez nie traktowana. Zwłaszcza, gdy wysypuje im z worka świeżą koniczynę na obiad. Pozwalają jej na wszystko, tańczą pokazując gołe, wielkie uda. Wstają o świcie, idą spać z kurami, wyciągając długie szyje przed siebie. Szkoda, że w końcu trzeba będzie je zabić.
- Strusie mięso smakuje jak cielęcina - mówi Iwona. - Z powodu jego zalet smakowych, powstaje w Polsce coraz więcej hodowli. Hodowcy sprzedają mięso głównie za granicę, choć i u nas w wielu restauracjach, zwłaszcza wielkomiejskich, poszukiwane są potrawy ze strusiego mięsa.
Towarzyńscy ciągle się uczą, podpatrują doświadczenia innych. Na Lubelszczyźnie nie ma wielu wzorów.
- Na pewno nam się uda - mówi mąż Iwony. - W końcu hodowli strusi uczyłem się w Australii.
I znowu nie wiadomo, czy to żart, czy prawda. Nic pewnego nie mogą o Towarzyńskich powiedzieć także mieszkańcy Uchańki.
- Pani, tam się nic nie dowiesz - mówi Józef Płotek, który od 1958 r. mieszka w Dubience, dobrze zna nie tylko sąsiadów, lecz także ludzi w okolicznych wioskach i wie o wszystkim, co się dzieje w promieniu 10 kilometrów. - Jacyś dziwni oni i już... •

Pozostałe informacje

„Na Scenie... za Sceną...” – intymny cykl monodramów w lubelskim CSK
23 kwietnia 2025, 19:00

„Na Scenie... za Sceną...” – intymny cykl monodramów w lubelskim CSK

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zaprasza 23–24 kwietnia na cykl „Na Scenie... za Sceną...”. Przez dwa kolejne wieczory zaprezentowane zostaną dwa poruszające monodramy, w których wystąpią znakomici aktorzy: Anna Seniuk oraz Michał Piela.

Nawet 5 lat więzienia za przemoc wobec ratowników medycznych
PROJEKT

Nawet 5 lat więzienia za przemoc wobec ratowników medycznych

Ministerstwo Sprawiedliwości zgłosiło do prac rządu projekt zmian kodeksu karnego, które mają skuteczniej chronić funkcjonariuszy publicznych, ratowników medycznych i obywateli niosących pomoc

Następca Franka Sinatry, Matt Dusk wystąpi w Centrum Spotkania Kultur
koncert
16 kwietnia 2025, 20:00

Następca Franka Sinatry, Matt Dusk wystąpi w Centrum Spotkania Kultur

16 kwietnia w lubelskim Centrum Spotkania Kultur wystąpi kanadyjski wokalista Matt Dusk. Artysta zdobył międzynarodową sławę dzięki wyjątkowemu głosowi i umiejętności łączenia tradycyjnego jazzu z nowoczesnymi brzmieniami.

Metro 2033: Rocznica serii i gra za darmo (wideo)
GRAMY
film

Metro 2033: Rocznica serii i gra za darmo (wideo)

Seria gier Metro ma już 15 lat. Z tej okazji jej twórcy – ukraińskie studio 4A Games – mają niespodziankę dla graczy, czyli grę Metro 2233 Redux do odebrania za darmo.

Alkohol plus traktor. Dwie osoby trafiły do szpitala

Alkohol plus traktor. Dwie osoby trafiły do szpitala

62-letni traktorzysta miał ponad 2 promile alkoholu i doprowadził do kolizji z samochodem. Na miejscu interweniował śmigłowiec LPR, a dwie osoby trafiły do szpitala.

Spotkania muzyczne. „Gdzie poezja łączy się z muzyką”
Nasz patronat
23 kwietnia 2025, 19:00

Spotkania muzyczne. „Gdzie poezja łączy się z muzyką”

Przed nami spotkania poświęcone roli słowa w muzyce. „Gdzie poezja łączy się z muzyką” to cykl spotkań z artystami z różnych kręgów polskiej sceny muzycznej, piszącymi teksty do utworów muzycznych.

Podpisanie umowy w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie na dofinansowanie na rozwój infrastruktury dydaktycznej PANS w Chełmie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021–2027.

PANS z unijnym wsparciem na rozwój laboratoriów

Nowoczesne laboratoria i sprzęt dydaktyczny. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie zyskała dofinansowanie na rozwój swojej infrastruktury dydaktycznej.

Umowa między Portem Lotniczym Lublin a firmą Welcome Airport Services została podpisana w poniedziałek, 14 kwietnia

Port Lotniczy Lublin ma operatora cargo

Lubelskie lotnisko rozwija segment cargo. Pod koniec minionego roku został otwarty budynek magazynowo-przeładunkowy, a teraz podpisano umowę z firmą Welcome Airport Services.

Międzyrzec Podlaski: Zderzenie dwóch aut osobowych i ciężarówki

Międzyrzec Podlaski: Zderzenie dwóch aut osobowych i ciężarówki

O godzinie 17.30 w Międzyrzecu Podlaskim zderzyły się dwa auta osobowe i samochód ciężarowy. Jeden pas ruchu DK2 jest zablokowany, a policja kieruje ruchem wahadłowo.

Sadowa to osiedlowa ulica prowadząca w stronę Pszczelej, garaży oraz SP nr 11

Niedługo remont Sadowej. Plany sa, wykonawca już wybrany

Ulica Sadowa to dzisiaj najgorsza pod względem jakości nawierzchni ulica na puławskim osiedlu Niwa oraz jedna z najgorszych w całym mieście. Tuż po więtach rozpocvznie się remont.

10. edycja Lubelskiego Dnia IT

Lubelski Dzień IT: Politechnika Lubelska zaprasza na targi pracy

Biuro Karier Politechniki Lubelskiej we współpracy z Wydziałem Elektrotechniki i Informatyki. Wydarzenie zapraszają na 12. już edycję Lubelskiego Dnia IT.

Kajetan Kalinowski to bokser pochodzący z Lublina i jedna z gwiazd krajowego pięściarstwa

Kajetan Kalinowski w wielkim stylu pokonał Rafała Dudka

Impreza odbywająca się w Nowym Sączu była naznaczona przede wszystkim pojedynkiem Kajetana Kalinowskiego z Rafałem Dudkiem. Dla obu zawodników był to rewanż za pojedynek sprzed pół roku, kiedy w Żukowie lublinianin pokonał doświadczonego przeciwnika na punkty.

Kobiety, idźcie na wybory. Posłanki namawiały do głosowania

Kobiety, idźcie na wybory. Posłanki namawiały do głosowania

Posłanki Koalicji Obywatelskiej odwiedziły województwo lubelskie i zachęcały kobiety do udziału w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Dom Kultury „Kolejarz” przy ul. Kunickiego w Lublinie

Kiedy Teatr Andersena zacznie działać w nowej siedzibie?

Radni PiS pytali o losy Teatru im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie i obietnice związane z Domem Kolejarza. A miasto tłumaczy decyzje inwestycyjne i zapewnia, że instytucja zyska docelową siedzibę w nowym centrum kultury.

Rekord: 130 uczestników w konkursie recytatorskim w Lublinie

Rekord: 130 uczestników w konkursie recytatorskim w Lublinie

Sztuka recytacji: w piątek w Szkole Podstawowej nr 52 im. Marii Konopnickiej dzieci i młodzież stanęły do rywalizacji w konkursie recytatorskim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium