Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

17 kwietnia 2008 r.
12:00
Edytuj ten wpis

Wielkie czyszczenie

0 1 A A

Marek Błaszczak, lubelski kurator oświaty pożegnał się w poniedziałek ze stanowiskiem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Trzy dni wcześniej ten sam los spotkał Andrzeja Pruszkowskiego, dyrektora oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych. Jak widać koalicja PO-PSL nie ustępuje poprzednikom w obsadzaniu stanowisk swoimi ludźmi.

Decyzja zaskoczyła Marka Błaszczaka kilka tygodni przed maturami. Ze stanowiska odwołała go wojewoda Genowefa Tokarska (PSL) po konsultacjach z ministerstwem. - Wojewoda ma nadzieję, że nowy kurator wybrany w konkursie będzie pracował w jej imieniu z jeszcze większym zaangażowaniem - tłumaczy Małgorzata Tatara rzecznik wojewody.

Tymczasem Błaszczak nie ma sobie merytorycznie nic do zarzucenia. Zawsze zresztą cieszył się dobrą opinią w środowisku. Były kurator przyznaje jednak, że był przygotowany na to, że może zostać odwołany. - Niestety, nie poznałem żadnej argumentacji - komentował wyraźnie zdenerwowany Błaszczak.

- Nie rozumiem tego posunięcia, to był bezpartyjny kurator, powołany kiedy urząd chciała upartyjnić LPR - dodaje Wojciech Żukowski, były wojewoda, a teraz poseł PiS.

Panom prezesom dziękujemy

Dla odwołanego w piątek Andrzeja Pruszkowskiego sprawa jest jasna: zaważyła jego przynależność partyjna. Były dyrektor podkreśla, że ubiegłoroczny budżet wykonał wzorowo, a co kwartał dostawał nagrody za dobrą pracę. - Nie podajemy powodów ani powołania, ani odwołania dyrektorów - stwierdza tymczasem Grażyna Kapelko, rzecznik prasowy ANR.

Tego samego dnia rada nadzorcza Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawnioskowała do zarządu województwa o odwołanie prezesa Piotra Kowalczyka (wiceszefa PiS na Lubelszczyźnie) oraz wiceprezesa Zbigniewa Targońskiego (też związany z PiS), a większość członków rady jest przychylna rządzącej koalicji.

- Nie mam do nikogo żalu, PiS już nie rządzi województwem, a ja znam zasady gry - komentuje krótko Kowalczyk.

PO niepocieszona

Pod nóż poszli inni politycy PiS. W styczniu odwołany został marszałek województwa Jarosław Zdrojkowski. Zastąpił go Krzysztof Grabczuk (PO).

Stanowiska stracili ludzie związani z Samoobroną. Wiesław Marzec pożegnał się z dyrektorskim fotelem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ludowcy mają wojewodę Genowefę Tokarską i z tą partią kojarzony jest nowy dyrektor generalny urzędu Jarosław Szymczyk. W ślad za jego powołaniem do wymiany poszło też kilku zastępców i dyrektorów wydziałów.

W Urzędzie Marszałkowskim szefem jednego z departamentów został Sławomir Struski. To zaufany człowiek Edwarda Wojtasa (byłego marszałka, dziś posła PSL). Był szefem jego gabinetu.

- PSL sprawnie zabrał się za obsadzanie stanowisk. Tymczasem mijają miesiące od wyborów, a nasi ludzie nie są zatrudniani w urzędach - narzeka jeden z działaczy PO z Lublina. Możliwe, że ekspresowe zmiany w urzędach dadzą partyjnym dołom PO dodatkowe miejsca do obsadzenia.

Wracają do znanych twarzy

Jeśli chodzi o państwowe spółki, to nowe władze postawiły na stare, sprawdzone nazwiska. Na pierwszy ogień w styczniu tego roku poszedł prezes Bogdanki.

Waldemar Pietryka, rządził kopalnią jedynie pół roku. Nikt nie miał wątpliwości, że człowiek, który nigdy nie pracował w kopalni, przyszedł z politycznego nadania PiS.

Dlatego po wygranych PO nie trzeba było długo czekać na zmianę. Pietrykę zastąpił Mirosław Taras, były rzecznik Bogdanki, znający kopalnię od podszewki. Tę decyzję górnicy przyjęli z entuzjazmem. Zamiast politycznego "nadania” dostali raczej polityczne "zdjęcie”. A na tym Bogdanka może tylko zyskać.

Druga potężna spółka należąca do Skarbu Państwa też nie czekała długo na zmiany. 10 marca nowym szefem Azotów został Paweł Jarczewski, który 7 lat przepracował w spółce. Zastąpił Krzysztofa Lewickiego, który rządził ZA półtora roku.

W skarbówce czystek nie będzie

Także w marcu nowy minister finansów odwołał dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie. I tu ciekawostka - nowym szefem skarbówki został Tadeusz Gawda, zdjęty za rządów PiS ze stanowiska naczelnika US w Biłgoraju. To on, jako pierwszy zaskarżył tę decyzję do sądu. Sprawę ostatecznie przegrał, ale doczekał się awansu za nowych rządów.

- Cóż, do pewnego stopnia spodziewałem się tego, że mogę zostać odwołany - mówi Piotr Migielski, były dyrektor IS. - Wskazywały na to decyzje związane z szefami Izb Skarbowych w innych miastach. Ale ministerstwo finansów ma prawo dobierać kadry wedle własnej koncepcji.

Czy w ślad za zmianą dyrektora pójdą roszady na podległych mu stanowiskach? - Nie zacznę swoich rządów od czystek. Będę natomiast przyglądał się pracy podległych sobie ludzi - zapowiadał w rozmowie z nami Tadeusz Gawda tuż po swoim awansie.

Tymczasem w minioną środę ze swoimi stanowiskami pożegnali się dwaj zastępcy Gawdy, powołani za starych rządów.

A tak czyścił PiS

Na pierwszy ogień poszły dwie spółki należące do państwa - Zakłady Azotowe Puławy i Lubelskie Zakłady Energetyczne w Lublinie. Zaraz po wygranych przez PiS wyborach Minister Skarbu wymienił tam rady nadzorcze, a w ślad za tym poszły zmiany w zarządach firm.

W marcu 2006 ze stanowiskiem pożegnał się Marek Palonka, prezes Zamojskiej Korporacji Energetycznej, którego zastąpił Mieczysław Nizio.

Miesiąc później przyszła pora na kolejną państwową spółkę - FS Holding Korporację Finansową-Przemysłową w Lublinie. Na miejsce Krzysztofa Mikuły wskoczył Jerzy Frąckiewicz. Kilka dni wcześniej posadę stracił prezes zamojskiej Linii Hutniczej

Szerokotorowej, jednej z najbardziej dochodowych spółek PKP. Po 17 latach ze stanowiska został odwołany Wojciech Włodarczyk, prezes Lubelskiego Rynku Hurtowego w Elizówce. Ministerstwo Finansów nie pozostało w tyle w wymianie kadr podległych sobie instytucji.

Ze stanowiskiem pożegnał się Piotr Witkowski, dyrektor Izby Celnej w Białej Podlaskiej. Potem Stanisław Pawlonka, dyrektor lubelskiej Izby Skarbowej. Jego następca Jerzy Tchórzewski, brat Krzysztofa, posła PiS wymienił 18 z 22 naczelników urzędów skarbowych. Po tych spektakularnych czystkach awansował na dyrektorskie stanowisko do Ministerstwa Finansów. Nie mniej gorąco było w publicznych mediach w Lublinie.

W 2006 nowym prezesem Radia Lublin został Mariusz Deckert, którego na to stanowisko zaproponował Piotr Dreher, członek władz lubelskiego PiS. Dyrektorem lubelskiej telewizji został zaś Tomasz Rakowski, wcześniej rzecznik i zaufany człowiek prezydenta Andrzeja Pruszkowskiego.
(MB)

Pozostałe informacje

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?
film

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?

Nowe kierunki, coraz więcej pasażerów i ambitne plany na przyszłość. Tak w skrócie można opisać obecną sytuację lubelskiego lotniska. O tym, co obecnie dzieje się w porcie lotniczym Lublin i jaka czeka go przyszłość opowiada w programie Dzień Wschodzi Robert Jankowski.

Fredro w rytmie rocka
teatr
30 listopada 2024, 18:00

Fredro w rytmie rocka

Jedyne i niepowtarzalne zestawienie najciekawszych tekstów mistrza komedii – Aleksandra Fredry, w wykonaniu aktorów Teatru Seniora. Wszystko to w rytm klasycznych rockowych hitów już w sobotę w lubelskim Centrum Kultury.

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

Największy protest odbędzie się w Warszawie, ale 1 grudnia również w Białej Podlaskiej odbędzie się manifestacja pod hasłem "Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!".

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

Będzie to doskonała okazja, by przypomnieć sobie jakie emocje towarzyszyły mistrzom Polski w drodze po kolejny tytuł PGE Ekstraligi

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Przy granicy z Białorusią powstaje zapora elektroniczna, a to wiąże się z wycinką drzew na odcinku ponad 170 kilometrów. Posłanki Lewicy interweniują w tej sprawie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

zdjęcie ilustracyjne

Śmiertelny wypadek o świcie. Dostawczak najechał na kobietę

Do śmiertelnego wypadku doszło dzisiaj nad ranem na drodze krajowej 74 w miejscowości Gorajec - Zastawie.

Filip Luberecki jest podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski do lat 20

Motor Lublin chce przedłużyć kontrakt z Filipem Lubereckim

Filip Luberecki trafił do Motoru w zimie 2023 roku z Escoli Varsovia. 19-latek systematycznie robi postępy i nie ma co ukrywać, że na pewno przyciąga uwagę większych klubów. Jego umowa z lubelskim klubem obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku. Żółto-biało-niebiescy od jakiegoś czasu chcą jednak kontrakt przedłużyć

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Miasto wybrało przedsiębiorcę, który podejmie się rewitalizacji Parku Bronowickiego w Lublinie. Początkowo mówiło się, że inwestycja może pochłonąć około 14 mln zł. Okazuje się, że może być mniej. Park w nowej odsłonie ma być gotowy do końca maja 2026 roku.

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium