Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 stycznia 2010 r.
16:43
Edytuj ten wpis

Władysław Panas - Wędrówka

Władzio to Władysław Panas, przedwcześnie zmarły profesor KUL. Wystawę rysunków, na których wędruje przez świat, zobaczymy w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Legenda

Kiedy zapytałem go kilka lat temu o najmilsze chwile w życiu, powiedział krótko: "Było ich wiele, ale to sprawy intymne. Najszczęśliwsze z nich: narodziny dzieci”. Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 24 stycznia 2005 roku. Dziś jest autorytetem dla swoich uczniów. Choć od jego śmierci upłynęło pięć lat, legenda Władysława Panasa rośnie. Kto ją tworzy? Tomek Pietrasiewicz z Teatru NN, bo zbiera pisma Panasa i wydaje książki. Grzegorz Józefczuk, szef Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza – który buduje legendę w Drohobyczu. Malarz Bartek Michałowski, który Panasa maluje.

Jest jeszcze Jerzy Bojarski, który uparł się, że pojedzie do Dębicy, rodzinnej wsi Władysława Panasa. I Benek Homziuk z Wydziału Artystycznego UMCS.

Mapa

Zaczęło się 28 sierpnia 2009 roku, kiedy Jerzy Bojarski wydał i zaprezentował mapę Bruno Schulz i Drohobycz. Wydał, bo obiecał to prof. Władysławowi Panasowi. – Na spotkaniu zjawiła się Joasia Kostrzewa, która stwierdziła, że jej ojciec poprosił ją, żeby odnalazła w Lublinie Zaułek Władysława Panasa – mówi Jerzy Bojarski.

We wrześniu 2009 Bojarski pojechał na wakacje do Darłówka. – W nocy przyśnił mi się Władek. Obudziłem się i postanowiłem pojechać do Dębicy, gdzie urodził się Władek. Przed sklepem, jak na filmie "Rancho”, trzech dżentelmenów popijało miejscowego "mamrota”. Ale starą szkołę podstawową wskazali prawidłowo – opowiada Bojarski. Zaczął robić zdjęcia, filmować, nagrywać wywiady. – Za życia, podczas naszych spotkań, Władek niechętnie powracał do wspomnień. Kiedyś zapytałem go o to, gdzie się urodził. Żachnął się wtedy i odpowiedział: "Nie mam już po co tam wracać”. Dodał jeszcze, żebym sobie tym głowy nie zwracał. Było to po śmierci jego mamy, Władysławy Panas.

Dom

Bojarski znalazł dom rodzinny Władysława Panasa. Stoi na uboczu wsi. Nazywany jest przez miejscowych "Pod Wiatrakiem”, choć młyna wiatraka już nie ma. Dom postawił Niemiec Reicher, kiedy Dębica nazywała się Damitz. – Podszedłem do okna, przez które wyglądał Władzio. Obszedłem gospodarstwo. W pobliżu widać było stawy i piękny las. Zobaczyłem brzozę, pod którą odpoczywał. Było sielsko – mówi Bojarski.

Znalazł koleżankę Władysława Panasa, Elżbietę Bartosiewicz. – Przypominam sobie, jak z Władziem drwa do szopy nosiłam z podwórka. Oczywiście Władzio z książką na kłodzie usiadł i czytał. Twierdził, że nie może marnować czasu.

Nauczycielka

Bojarski zaczął iść śladami Władzia. Pytał po kolei. – Do drugiej klasy Władzio prawie nie chodził. Chorował na płuca. I właśnie wtedy nie otrzymał promocji do następnej klasy – opowiada Bojarski. Wychowawczynią Władzia była pani Majewska. – Nie przepuściła go, a potem okazało się, że była pracownikiem fizycznym w PGR.

Po podstawówce Panas poszedł do Liceum Ogólnokształcącego w Kołobrzegu. – Często uczestniczył w akademiach szkolnych "ku czci” i recytował na nich wiersze. Jak wszyscy, musiał należeć do ZMS-u. Brał udział w wykopkach, uczył się poczucia odpowiedzialności i "obronności kraju” na zajęciach z przysposobienia wojskowego – opowiada Bojarski.

Po ogólniaku były studia polonistyczne w Poznaniu. 13 marca 1968 roku wziął udział w wystąpieniach robotniczo-studenckich w Poznaniu. 14 marca został aresztowany przez SB na zajęciach wojskowych. W wyniku rozprawy został skazany na dwa miesiące więzienia w Śremie. Potem, wydalony z uczelni, trafił na studia do Lublina.

Bez cenzury

– W archiwum UAM w Poznaniu zachował się rękopis życiorysu napisany przez Władzia. Przyszły profesor KUL napisał na koniec: "Chciałbym, aby moje wykształcenie poszło na pożytek społeczeństwa, żeby ludzie żyli lepiej i szczęśliwiej. Chciałbym, aby w przyszłości można będzie o mnie powiedzieć, że homo sum, humani nihil a me alienum puto”. Czyli: "Człowiekiem jestem i nic co ludzkie nie jest mi obce”. Wzruszyłem się…

Bojarski zaczął pisać książeczkę, a Benek Homziuk, rysownik z UMCS, zaczął rysować. – Nie znał prof. Władysława Panasa. – Jurek Bojarski dał mi kilka zdjęć, potem trochę poczytałem o profesorze – opowiada. Z rysunków zaczął się wyłaniać żywy człowiek.

Pozostałe informacje

Awaria na kolei. Wstrzymany ruch na stacji Lublin. Nawet 3-godzinne opóźnienia

Awaria na kolei. Wstrzymany ruch na stacji Lublin. Nawet 3-godzinne opóźnienia

Nieprzejezdna jest stacja kolejowa Lublin. Powodem jest awaria urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Kontrole z ziemi i powietrza. Efekt? 100 mandatów i zabrane 40 dowodów rejestracyjnych

Kontrole z ziemi i powietrza. Efekt? 100 mandatów i zabrane 40 dowodów rejestracyjnych

W piątek lubelscy policjanci z powietrza oraz ziemi sprawdzali czy kierowcy ciężarówek jeżdżą zgodnie z przepisami. Efekt? 200 kontroli, połowa z nich zakończona mandatami, a także odebraniem dowodów rejestracyjnych.

Orlen Oil Motor Lublin - Krono-Plast Włókniarz Częstochowa [relacja na żywo]

Orlen Oil Motor Lublin - Krono-Plast Włókniarz Częstochowa [relacja na żywo]

Zapraszamy do śledzenia relacji z pierwszego domowego meczu Orlen Oil Motoru w PGE Ekstralidze w tym sezonie. O godzinie 18 lubelskie "Koziołki" podejmą Krono-Plast Włókniarza Częstochowa

Arkadiusz Maj zdobył w sobotę drugiego gola dla Avii

Prezent od bramkarza, Avia lepsza od Podlasia

Avia poszła za ciosem. Po wysokiej wygranej w Dębicy tym razem żółto-niebiescy rozstrzygnęli na swoją korzyść derby z Podlasiem Biała Podlaska. Gospodarze bez większych problemów pokonali rywali 2:0.

Motor chce się zrewanżować Widzewowi za domową porażkę 3:4

Udany rewanż beniaminka. Widzew Łódź - Motor Lublin (zapis relacji na żywo)

W drugim starciu Motoru Lublin z Widzewem Łódź fajerwerków nie było, ale piłkarze Mateusza Stolarskiego zgarnęli trzy punkty po wygranej 2:1.

Lubelski parkrun czyli ucieczka od świątecznej krzątaniny
ZDJĘCIA
galeria

Lubelski parkrun czyli ucieczka od świątecznej krzątaniny

Oderwali się od świątecznych przygotowań i wybiegli do parku Saskiego. W Wielką Sobotę pobiegli w Lublinie 231 parkrun.

Świąteczny spacer z historią w tle – odwiedź Muzeum Wsi Lubelskiej

Świąteczny spacer z historią w tle – odwiedź Muzeum Wsi Lubelskiej

Święta to idealny moment, by choć na chwilę zwolnić tempo i nacieszyć się spokojem. Ale ile można siedzieć przy stole. Warto wykorzystać ten czas na spacer.

Wielkanoc na talerzu: jaja, żur, a także kaczka

Wielkanoc na talerzu: jaja, żur, a także kaczka

Na wielkanocnym stole rządzą jajka, biały barszcz lub żurek i domowe wędliny. Świąteczny obiad ma uroczysty charakter, dlatego wybraliśmy rosół z kołdunami, sznycel wiedeński oraz grillowaną gruszkę na deser. Albo sękacz z tortownicy

Mateusz Jędrasik otworzył wynik meczu Orlęta - Stal

Za błędy trzeba płacić. Orlęta Spomlek przegrały ze Stalą Kraśnik

Mają czego żałować piłkarze Orląt Spomlek. Drużyna trenera Roberta Chmury popełniła kilka kosztownych błędów w meczu z liderem – Stalą Kraśnik i chociaż napsuła faworytowi sporo krwi, to przegrała 2:3.

Śniadanie z sercem. Caritas rozdała 600 wielkanocnych paczek potrzebującym
ZDJĘCIA
galeria

Śniadanie z sercem. Caritas rozdała 600 wielkanocnych paczek potrzebującym

W Wielką Sobotę plac Caritas Archidiecezji Lubelskiej zamienił się w miejsce nie tylko modlitwy i świątecznego posiłku, ale przede wszystkim – wspólnoty. Przy wielkanocnym stole usiadły osoby samotne, seniorzy, uchodźcy. Dla wielu z nich to była jedyna okazja, by z kimś podzielić się jajkiem i... nadzieją.

Chełmianka wygrała w sobotę przegrany mecz

Wielki mecz w Wielką Sobotę. Chełmianka przegrywała już 0:3, ale i tak pokonała Siarkę

Niesamowity mecz w Chełmie. Tamtejsza Chełmianka w pierwszej połowie przegrywała już z Siarką Tarnobrzeg 0:3. Mimo to pokonała rywali… 5:4. Tym samym biało-zieloni wygrali piąte spotkanie z rzędu.

Wisła Puławy wciąż ponad strefą spadkową. W ostatnim meczu wynik był ważniejszy niż styl gry

Wisła Puławy wciąż ponad strefą spadkową. W ostatnim meczu wynik był ważniejszy niż styl gry

Wisła Puławy dzięki drugiej wygranej z rzędu wciąż jest „nad kreską” i może liczyć na utrzymanie. Trener Dumy Powiśla po ostatnim zwycięstwie nad Skrą Częstochowa przyznał, że styl był w tym starciu mniej ważny niż rezultat

Uroczyste święcenie pokarmów w Archikatedrze Lubelskiej
ZDJĘCIA
galeria

Uroczyste święcenie pokarmów w Archikatedrze Lubelskiej

Jajka, chleb, mięso… wszystkie te produkty są nie tylko smaczne, ale mają także głęboką symbolikę. Dzisiaj wierni Kościoła Katolickiego zanieśli je do swoich świątyń. Zobaczcie zdjęcia z lubelskiej Archikatedry.

Kradł w Irlandii, ukrywał się w Lublinie

Kradł w Irlandii, ukrywał się w Lublinie

Mężczyzna kryminalne życie prowadził w Irlandii, gdzie masowo kradł i oszukiwał. Myślał, że w Lublinie może czuć się bezpiecznie.

Wielkanoc z kryzysem jajecznym w tle?

Wielkanoc z kryzysem jajecznym w tle?

Święta bez jajek? Na szczęście jeszcze nie w Polsce – choć rynek drobiu zmaga się z problemami, a świąteczny budżet wzrósł średnio o 10 procent

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium