Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

18 czerwca 2017 r.
11:36

Wyjechał, ale wrócił. Grafik z Lublina współpracuje z Hollywood

Marek Okoń urodził się w 1981 roku w Tarnobrzegu. Do Lublina przyjechał na studia (informatyka na UMCS). Jako grafik koncepcyjny pracował przy takich filmach, jak „Guardians of the Gallaxy”, „Jupiter: Ascending” oraz grach „The Last of Us”, "Crysis 2", czy seria „Uncharted”
Marek Okoń urodził się w 1981 roku w Tarnobrzegu. Do Lublina przyjechał na studia (informatyka na UMCS). Jako grafik koncepcyjny pracował przy takich filmach, jak „Guardians of the Gallaxy”, „Jupiter: Ascending” oraz grach „The Last of Us”, "Crysis 2", czy seria „Uncharted” (fot. Kreatywni)

O pracy dla największych wytwórni filmowych i twórców gier opowiada Marek Okoń, grafik koncepcyjny z Lublina

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jak wyglądały pana początki pracy jako grafika?

- Na samym początku robiłem to hobbystycznie, coś tam sobie rysowałem i wrzucałem do internetu. Moje pierwsze komercyjne zlecenia okładki książek dla lokalnego lubelskiego wydawnictwa Fabryka Słów. Bardzo miło wspominam tę współpracę. Wydawnictwo dawało mi sporo swobody w tworzeniu ilustracji. Ludzie na zagranicznych forach graficznych często pytali mnie, gdzie mogą kupić te książki choćby dla samej okładki. Ilustracje wrzucałem do swojego internetowego portfolio i z czasem zaczęły się do mnie zgłaszać zagraniczne wydawnictwa, a także producenci gier i tak to się kreci do dziś.

• Kiedy zaczął pan pracować jako grafik koncepcyjny?

- Pierwszym poważnym zleceniem koncepcyjnym była seria grafik do gry Crysis 2 w 2009 roku. Już parę lat wcześniej zajmowałem się grafiką komputerową, ale były to głównie okładki książek i ilustracje promocyjne. Crysis 2 był dla mnie zdecydowanie przełomowym projektem, bo nie dość, że ten tytuł jest znany na całym świecie, to jeszcze nauczyłem się przy nim bardzo wiele i poznałem świetnych ludzi z którymi utrzymuje kontakt do dziś.

• Na czym dokładnie polega tworzenie grafiki koncepcyjnej do gier i filmów?

- W dużym uproszczeniu polega to na zwizualizowaniu jakiegoś ogólnego pomysłu, skonkretyzowaniu go, nadaniu mu formy wizualnej, która będzie atrakcyjna i zrozumiała dla osób trzecich. W praktyce są to rożne rodzaje ilustracji projektów w zależności od potrzeb klienta. Czasem projektuje wygląd całego ujęcia ze scenariusza filmowego, czasem wygląd jakiejś postaci lub przedmiotu, czasem wygląd lokacji w której rozgrywa się akcja filmu lub gry. To takie wstępne określanie klimatu i wyglądu danej rzeczy zanim zostanie ona przesłana do dalszej realizacji.

• Jak wyglądał początek współpracy z największymi producentami filmów i gier?

- Niewiele się to różniło od tego, jak wygląda obecnie mój standardowy kontakt z nowym klientem. Zgłasza się do mnie ktoś, kto reprezentuje studio filmowe lub wydawcę gier, mówi że widział moje prace i szuka właśnie kogoś, kto tworzy ilustracje w podobnym stylu do mojego i pyta czy byłbym zainteresowany współpracą przy projekcie. Jeśli mam czas i projekt jest ciekawy, dogadujemy szczegóły, rozmawiamy o tym, jak ma wyglądać współpraca i czego klient ode mnie oczekuje. Zazwyczaj sprowadza się to do wysyłania klientowi codziennych aktualizacji i rozmowy na Skypie o tym, co mam poprawić lub robić dalej.

Osobiście wolę pracować nad projektami filmowymi. W przypadku gier uzgadnia się wiele kwestii technicznych, wymagana jest większa interakcja z pozostałymi osobami pracującymi nad projektem, a więc trzeba bywać w studiu. Przy filmie mogę pracować w domu.

• Nie myślał pan o pracy w zagranicznym studiu? Z takim portfolio nie byłoby problemu.

- Spędziłem jakiś rok w Stanach Zjednoczonych, podczas prac nad grą The Last of Us. W Kalifornii jest oczywiście ciepło, fajnie się tam żyje, ale jednak rodzina zrobiła swoje i postanowiłem wrócić. Lublin to fajne miasto, a specyfika mojej pracy pozwala mi, by tu mieszkać i pracować zdalnie.

• Nad czym najlepiej się panu pracowało? Co dało najwięcej satysfakcji?

- Najbardziej dumny jestem z pracy w studiu Naughty Dog. To ludzie, którzy stworzyli serię nagradzanych gier komputerowych: Uncharted oraz The Last of Us. Ściągnęli mnie do Los Angeles, gdzie na miejscu pracowałem z rewelacyjnymi grafikami przy naprawdę ciekawych projektach. Z kolei najciekawszym doświadczeniem była praca przy filmie Jupiter Ascending ze względu na miejscami naprawdę abstrakcyjne projekty, które ilustrowaliśmy. Przy tym filmie musiałem opanować wiele nowych technik pracy w 2D i w 3D, by móc zrealizować wizje kierownika artystycznego. Ale było warto, bo film wygląda naprawdę rewelacyjnie i strasznie fajnie jest zobaczyć w nim kilka wymyślonych przeze mnie scen. Jestem również zadowolony ze swojej pracy przy filmie Kingsman: Złoty krąg, niestety film nie miał jeszcze premiery i nie mogę zdradzić szczegółów. Pierwsze, co się robi przy tego typu projektach to podpisanie NDA (rodzaj umowy poufności - przyp. aut.). Dlatego nie mogę też zbyt wiele powiedzieć o bieżącym projekcie. Zdradzę jedynie, że to film robiony przez wytwórnię DC.

• Ulubione momenty w pracy?

- Początek pracy nad nowym projektem jest zawsze bardzo ciekawy, ponieważ ten wczesny etap eksploracyjny to wielka niewiadoma. Fajne uczucie jest również później, gdy pomysły zaczynają kwitnąć.

• Stworzył pan grafiki do wielu świetnych, bijących rekordy popularności gier. Prywatnie też pan gra?

- Uwielbiam grać, choć niestety mam na to dużo mniej czasu niż kiedyś. Bardzo lubię gry z dobrą fabułą i ciekawymi bohaterami. Jestem wielkim fanem sagi o Wiedźminie i z przyjemnością grałem w każdą część gry, przy czym Dziki Gon to jedna z najlepszych gier, w jakie dane mi było kiedykolwiek zagrać. Duże brawa dla twórców. No i oczywiście niemal wszystko co wydaje Naughty Dog jest tak niesamowicie dopracowane i daje tyle frajdy z gry, że aż ciężko odłożyć kontroler. Pamiętam, że jak pracowałem nad The Last of Us starałem się jak najmniej dowiedzieć o samej fabule. Udało się i końcówka gry była dla mnie takim samym zaskoczeniem jak dla innych graczy.

Pozostałe informacje

Bartosz Zmarzlik (na pierwszym planie) w piątek zajął najmniej lubiane przez sportowców czwarte miejsce

MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha: Kubera o włos od zwycięstwa, Zmarzlik poza podium

Dwóch żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin dotarło w piątek do finału MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha, ale ani Dominik Kubera, ani Bartosz Zmarzlik nie zostali zwycięzcami imprezy. Najlepszy dzięki fenomenalnemu występowi w finale okazał się Michael Jepsen Jensen

Magda Więckowska zdobyła w Gnieźnie 8 bramek

PGE MKS FunFloor do wygranej w Gnieźnie potrzebował rzutów karnych

PGE MKS FunFloor Lubin znowu był zmuszony do pościgu w drugiej połowie. Tym razem udało mu się to tylko po części, bo do zwycięstwa w meczu z MKS URBiS Gniezno potrzebna była seria rzutów karnych.

Bartłomiej Korbecki zdobył w piątek dwa gole

Chełmianka na piątkę w derbach z Lewartem

Derby pomiędzy Chełmianką, a Lewartem zakończyły się zgodnie z planem. Drużyna Grzegorza Bonina rozbiła u siebie rywali aż 5:1. To pierwsza, domowa wygrana biało-zielonych w tym roku.

Jakub Bednarczyk strzelił w piątek w Legnicy fenomenalnego gola

Górnik Łęczna wygrywa na wyjeździe z Miedzią Legnica. Wspaniały gol Jakuba Bednarczyka

Jak nie szło to nie szło, ale teraz Górnik Łęczna nabiera rozpędu. W piątek zielono-czarni odnieśli niezwykle cenne zwycięstwo w Legnicy nad tamtejszą Miedzią. Dla podopiecznych trenera Pavola Stano była to pierwsza wyjazdowa wygrana w tym roku, a zarazem druga z rzędu

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa
galeria

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa

Uczestnicy modlili się o trzeźwość i uwolnienie z nałogów. Chętni złożyli również deklarację abstynencji w intencji osoby uzależnionej.

Zacięty mecz w Sopocie zakończył się wygraną PGE Startu Lublin
film

Wielkie emocje w Sopocie. PGE Start Lublin wygrał z mistrzem Polski

Świetne widowisko w Sopocie. Tamtejszy Trefl walczył do końca, aby odwrócić losy mecz z PGE Startem. Lublinianie do przerwy prowadzili aż 61:38. Po szalonej pogoni rywali, do ostatnich sekund musieli jednak drżeć o wynik. Ostatecznie pokonali jednak mistrza Polski 88:87.

Zdjęcie ilustracyjne

62-latek, który zaatakował ratownika medycznego, stanie przed sądem

Do trzech lat więzienia grozi mężczyźnie, który naruszył nietykalność ratownika na oddziale ratunkowym szpitala w Janowie Lubelskim. Do sądu trafił akt oskarżenia.

Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36

Azoty Puławy gorsze od REBUD KPR Ostrovii Ostrów Wielkopolski

W meczu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36. Taki wynik przesądził o tym, że puławianie w drugiej części sezonu rywalizować będą w grupie spadkowej

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

182 projekty, a w tym dzielnicowe rozwiązania i większe inicjatywy – tak prezentują się wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok. „To odpowiedź na aktualne potrzeby lokalnej społeczności” – twierdzą władze miasta.

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium