Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

18 czerwca 2017 r.
11:36

Wyjechał, ale wrócił. Grafik z Lublina współpracuje z Hollywood

Marek Okoń urodził się w 1981 roku w Tarnobrzegu. Do Lublina przyjechał na studia (informatyka na UMCS). Jako grafik koncepcyjny pracował przy takich filmach, jak „Guardians of the Gallaxy”, „Jupiter: Ascending” oraz grach „The Last of Us”, "Crysis 2", czy seria „Uncharted”
Marek Okoń urodził się w 1981 roku w Tarnobrzegu. Do Lublina przyjechał na studia (informatyka na UMCS). Jako grafik koncepcyjny pracował przy takich filmach, jak „Guardians of the Gallaxy”, „Jupiter: Ascending” oraz grach „The Last of Us”, "Crysis 2", czy seria „Uncharted” (fot. Kreatywni)

O pracy dla największych wytwórni filmowych i twórców gier opowiada Marek Okoń, grafik koncepcyjny z Lublina

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jak wyglądały pana początki pracy jako grafika?

- Na samym początku robiłem to hobbystycznie, coś tam sobie rysowałem i wrzucałem do internetu. Moje pierwsze komercyjne zlecenia okładki książek dla lokalnego lubelskiego wydawnictwa Fabryka Słów. Bardzo miło wspominam tę współpracę. Wydawnictwo dawało mi sporo swobody w tworzeniu ilustracji. Ludzie na zagranicznych forach graficznych często pytali mnie, gdzie mogą kupić te książki choćby dla samej okładki. Ilustracje wrzucałem do swojego internetowego portfolio i z czasem zaczęły się do mnie zgłaszać zagraniczne wydawnictwa, a także producenci gier i tak to się kreci do dziś.

• Kiedy zaczął pan pracować jako grafik koncepcyjny?

- Pierwszym poważnym zleceniem koncepcyjnym była seria grafik do gry Crysis 2 w 2009 roku. Już parę lat wcześniej zajmowałem się grafiką komputerową, ale były to głównie okładki książek i ilustracje promocyjne. Crysis 2 był dla mnie zdecydowanie przełomowym projektem, bo nie dość, że ten tytuł jest znany na całym świecie, to jeszcze nauczyłem się przy nim bardzo wiele i poznałem świetnych ludzi z którymi utrzymuje kontakt do dziś.

• Na czym dokładnie polega tworzenie grafiki koncepcyjnej do gier i filmów?

- W dużym uproszczeniu polega to na zwizualizowaniu jakiegoś ogólnego pomysłu, skonkretyzowaniu go, nadaniu mu formy wizualnej, która będzie atrakcyjna i zrozumiała dla osób trzecich. W praktyce są to rożne rodzaje ilustracji projektów w zależności od potrzeb klienta. Czasem projektuje wygląd całego ujęcia ze scenariusza filmowego, czasem wygląd jakiejś postaci lub przedmiotu, czasem wygląd lokacji w której rozgrywa się akcja filmu lub gry. To takie wstępne określanie klimatu i wyglądu danej rzeczy zanim zostanie ona przesłana do dalszej realizacji.

• Jak wyglądał początek współpracy z największymi producentami filmów i gier?

- Niewiele się to różniło od tego, jak wygląda obecnie mój standardowy kontakt z nowym klientem. Zgłasza się do mnie ktoś, kto reprezentuje studio filmowe lub wydawcę gier, mówi że widział moje prace i szuka właśnie kogoś, kto tworzy ilustracje w podobnym stylu do mojego i pyta czy byłbym zainteresowany współpracą przy projekcie. Jeśli mam czas i projekt jest ciekawy, dogadujemy szczegóły, rozmawiamy o tym, jak ma wyglądać współpraca i czego klient ode mnie oczekuje. Zazwyczaj sprowadza się to do wysyłania klientowi codziennych aktualizacji i rozmowy na Skypie o tym, co mam poprawić lub robić dalej.

Osobiście wolę pracować nad projektami filmowymi. W przypadku gier uzgadnia się wiele kwestii technicznych, wymagana jest większa interakcja z pozostałymi osobami pracującymi nad projektem, a więc trzeba bywać w studiu. Przy filmie mogę pracować w domu.

• Nie myślał pan o pracy w zagranicznym studiu? Z takim portfolio nie byłoby problemu.

- Spędziłem jakiś rok w Stanach Zjednoczonych, podczas prac nad grą The Last of Us. W Kalifornii jest oczywiście ciepło, fajnie się tam żyje, ale jednak rodzina zrobiła swoje i postanowiłem wrócić. Lublin to fajne miasto, a specyfika mojej pracy pozwala mi, by tu mieszkać i pracować zdalnie.

• Nad czym najlepiej się panu pracowało? Co dało najwięcej satysfakcji?

- Najbardziej dumny jestem z pracy w studiu Naughty Dog. To ludzie, którzy stworzyli serię nagradzanych gier komputerowych: Uncharted oraz The Last of Us. Ściągnęli mnie do Los Angeles, gdzie na miejscu pracowałem z rewelacyjnymi grafikami przy naprawdę ciekawych projektach. Z kolei najciekawszym doświadczeniem była praca przy filmie Jupiter Ascending ze względu na miejscami naprawdę abstrakcyjne projekty, które ilustrowaliśmy. Przy tym filmie musiałem opanować wiele nowych technik pracy w 2D i w 3D, by móc zrealizować wizje kierownika artystycznego. Ale było warto, bo film wygląda naprawdę rewelacyjnie i strasznie fajnie jest zobaczyć w nim kilka wymyślonych przeze mnie scen. Jestem również zadowolony ze swojej pracy przy filmie Kingsman: Złoty krąg, niestety film nie miał jeszcze premiery i nie mogę zdradzić szczegółów. Pierwsze, co się robi przy tego typu projektach to podpisanie NDA (rodzaj umowy poufności - przyp. aut.). Dlatego nie mogę też zbyt wiele powiedzieć o bieżącym projekcie. Zdradzę jedynie, że to film robiony przez wytwórnię DC.

• Ulubione momenty w pracy?

- Początek pracy nad nowym projektem jest zawsze bardzo ciekawy, ponieważ ten wczesny etap eksploracyjny to wielka niewiadoma. Fajne uczucie jest również później, gdy pomysły zaczynają kwitnąć.

• Stworzył pan grafiki do wielu świetnych, bijących rekordy popularności gier. Prywatnie też pan gra?

- Uwielbiam grać, choć niestety mam na to dużo mniej czasu niż kiedyś. Bardzo lubię gry z dobrą fabułą i ciekawymi bohaterami. Jestem wielkim fanem sagi o Wiedźminie i z przyjemnością grałem w każdą część gry, przy czym Dziki Gon to jedna z najlepszych gier, w jakie dane mi było kiedykolwiek zagrać. Duże brawa dla twórców. No i oczywiście niemal wszystko co wydaje Naughty Dog jest tak niesamowicie dopracowane i daje tyle frajdy z gry, że aż ciężko odłożyć kontroler. Pamiętam, że jak pracowałem nad The Last of Us starałem się jak najmniej dowiedzieć o samej fabule. Udało się i końcówka gry była dla mnie takim samym zaskoczeniem jak dla innych graczy.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium