Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

24 stycznia 2002 r.
17:06
Edytuj ten wpis

Wyrwany śmierci

Rodzice Pawła marzą o tym, żeby ich syn wstał, poszedł do szkoły i przyniósł chociażby trójkę, <br />
a n
Rodzice Pawła marzą o tym, żeby ich syn wstał, poszedł do szkoły i przyniósł chociażby trójkę,
a n

- Paweł wygląda teraz bardzo ładnie. Naprawdę bardzo ładnie - uśmiechają się jego rodzice, Anna i Andrzej Łyczakowie. Gdyby nie pokazywali jego wcześniejszych fotografii, doprawdy trudno byłoby w to uwierzyć. Jego ramiona i nogi pokreślone są czerwonymi, podskórnymi szramami. I tak dosyć cienkimi.
Te na brzuchu są szerokie na palec. Najbardziej niesamowite wrażenie robi dyndająca u piersi rurka, jakby wystająca prosto z serca...

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jeszcze nie tak dawno temu Paweł był typowym nastolatkiem. Ładnym, miłym... Gdyby nie straszna choroba, chodziłby sobie do gimnazjum, uczył się i przynosił do domu raz lepsze, raz gorsze stopnie. Rodzice pewnie złościliby się na te gorsze oceny. A teraz mogą tylko marzyć,

żeby Paweł wstał,

poszedł do szkoły i przyniósł chociażby trójkę, a nawet dwójkę, czy jedynkę. Żeby tylko wstał i chodził...
Anna i Andrzej Łyczakowie nie planowali heroicznych zmagań z losem, kiedy wcześniej mijali się na jednej z uliczek Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Kiedy ślubowali sobie, że będą razem na zawsze, w zdrowiu i chorobie, ani pewnie nie pomyśleli o tym, że właśnie oni zostaną wystawieni na najtrudniejszą z prób. Zamieszkali z mamą Andrzeja w trzypokojowym mieszkaniu. Takim zwyczajnym, bez żadnych luksusów. Andrzej zarabiał na życie, a Anna wychowywała dzieci. Kiedy wyjeżdżał do pracy za granicę, zostawała z nimi sama.
Pierwszy raz wyjechali razem za granicę w 2000 roku, na pielgrzymkę do Rzymu. To było owo sławetne święto młodości, gdy do Wiecznego Miasta przybyło z całego świata 2 mln młodzieży. Żar lał się z nieba, na miejsce spotkań trzeba było przejść 10 kilometrów w spiekocie, ale było wspaniale. Na fotografiach widać promiennie radosne twarze Anny i Andrzeja. On był wtedy znacznie bardziej pękaty niż teraz, mimo że to ona spodziewała się kolejnego, szóstego dziecka. Kiedy pokazują przepełnione radością zdjęcia z pielgrzymki dodają, że pewnie

już wtedy Paweł był chory.

Nie wiedzieli tego jednak. Bo i skąd mieli wiedzieć? Chodził do szkoły, odrabiał lekcje, bawił się z rodzeństwem i z kolegami. Najzwyczajniej na świecie. A potem przyszedł ten dzień.
- To było wtedy, kiedy dostałem w szóstej klasie piątkę z biologii - opowiada Paweł, zachłystując się słowami. - I nie mogłem przeskoczyć przez kozła. I nie mogłem zrobić przysiadu...
- ... a na twarzy pojawił mu się taki dziwny uśmieszek - dodają jego rodzice. - Pojechaliśmy do neurologa, który stwierdził: no, sami państwo widzą.
Co oni mogli wtedy widzieć? Przez jakiś czas leczono wcześniej ich pierworodnego syna na przewlekłe zapalenie spojówek. Mówił, że pobolewa go głowa, ale lekarza to nie zainteresowało. To co mieli nagle zobaczyć?
Następnego dnia pojechali do szpitala na badania. Diagnoza brzmiała groźnie: guz móżdżku i koniecznie natychmiastowa operacja. Nie zgodzili się. Chcieli dodatkowych konsultacji. Pojechali do Warszawy, do Centrum Zdrowia Dziecka. Ten dzień pamiętają równie dokładnie, jak ostatnią piątkę z biologii. Był ostatni dzień listopada, imieniny Andrzeja. Diagnoza warszawskich lekarzy była inna niż lubelskich: guz na pniu mózgu, ze względu na duży rozmiar dyskwalifikujący do operacji.

A później była chemioterapia i naświetlania

Paweł i jego ojciec nie mogą dojść do wspólnego wniosku, co było w kolejnych miesiącach. Jedno jest pewne: cena leczenia jest ogromna. Nawet jeśli za terapię płaci szpital, to dojazdy do chorego dziecka i inne wydatki są dla rodziny zabójcze.
Leczenie nie dawało oczekiwanych efektów. Ciało Pawła nieprawdopodobnie nabrzmiało, nie mógł poruszać się o własnych siłach i bał się. Bał się, że traci świadomość, że zapomina wszystko, czego się do tej pory nauczył. Ojciec pisał mu więc na kartkach litery, wyrazy, a on cieszył się, że jeszcze potrafi składać je w zdania, że jeszcze je rozumie. A potem dopadła go straszliwa depresja.
Była Wielkanoc, święto Zmartwychwstania Pańskiego, jego najmłodszego brata zaniesiono do chrztu. A Paweł miał żal do Pana Boga. Ten żal i dojmujące poczucie beznadziei i braku sensu istnienia dopadły go już w Wielki Czwartek. A później było już tylko gorzej. Na szczęście - jak teraz sam mówi, zachłystując się słowami - nie mógł się w ogóle poruszać. Tylko dzięki temu, mimo ogromnej desperacji, nie popełnił samobójstwa. Bo właściwie to już go nie leczono -

zajęło się nim hospicjum dziecięce.

Nie można nic zarzucić hospicyjnym lekarzom, pielęgniarkom, czy wolontariuszom. Wszak ich zadaniem jest opieka paliatywna, czyli ulżenie w cierpieniu u schyłku życia. Z hospicyjnych funduszy zapewniano wszelkie potrzebne choremu wyposażenie, leki, a nawet prezenty.
Tyle tylko, że Paweł tak naprawdę nie pogodził się wcale ze śmiercią i wcale nie chciał umierać. Jego szpitalne łóżko zajmowało większą część miejsca w największym pokoju, a on niby leżał bezwładny, ale emanował dokoła życiem. Rybki w akwarium mnożyły się jak szalone, nieomal wbrew naturze, a żółw zamiast je pożerać - zaprzyjaźnił się z nimi. Obumarłe kwiatki zaczynały wypuszczać nowe listki, a kolorowa papużka albo wpatrując się w lustereczko z zachwytem ćwierkała o swojej urodzie, albo radośnie śmigała po pokoju.
Paweł umierać nie chciał, ale ani on, ani jego rodzice nie chcieli sięgać do praktyk "cudownych uzdrowień”. Tymczasem znajomi i nieznajomi zalewali ich adresami uzdrawiaczy. Niektórzy straszyli nawet nadnaturalną karą za to, że nie próbują wszystkiego: z pisaniem popiołem na skórze i nakładaniem rąk. Ba! Zdarzyło się i tak, że jedna z odwiedzających Pawła pań, rozpoczęła nad nim seans reiki, który miał dziecku dodać energii. On, przerażony, zaczął krzyczeć, a rodzice odesłali uzdrawiaczkę do diabła. Bo przecież, jeśli nawet miałaby istnieć nadnaturalna energia, to skądś musi się ona brać. A kto udowodni, że nie pochodzi od szatana? Przecież szatan ma ogromną siłę... W każdym razie

z alternatywnej medycyny postanowili nie korzystać.

I może to dobrze. Bo stan Pawła zaczął się poprawiać i jeszcze ktoś mógłby pomyśleć, że to nie samoistna reakcja organizmu, ale cuda uzdrawiaczy. Skoro zaś dziecko rwało się do życia, rodzice zrezygnowali z usług hospicjum i znów zawieźli Pawła do szpitala.
- Do pana profesora Jerzego Kowalczyka w DSK 4 - mówią z wyraźnym szacunkiem i wdzięcznością w głosie. - To pierwszy lekarz, który nie traktował nas jak histeryków, a synem zajął się troskliwie. Pierwszy raz ktoś nas słuchał i naprawdę interesował się stanem naszego dziecka.
A guz się zmniejszył. Nie zniknął, ale po ostatnim pobycie Pawła w szpitalu zmniejszył się! Nadal jest zbyt duży do operacji, ale zmniejszył się. Pan profesor mówi, że może stało się to samoistnie, może na skutek terapii, ale on, jako lekarz, przedstawiciel akademickiej medycyny, proponuje kolejną terapię. Pacjent może jednak czekać na nią w domu.
I tu, w tej radosnej pozornie części opowieści,

zaczynają się kolejne problemy.

Hospicjum pomaga umierającym. Zdrowiejącym - nie. A tu trzeba było, tylko na chorobę Pawła, kupić specjalne łóżko - 1,5 tys. zł, materac przeciwodleżynowy - 800 zł, to dopiero początek wydatków, a jednocześnie więcej, niż jego ojciec zarabia miesięcznie...
A przecież rodzice nie mogą zaniedbywać innych swoich dzieci. Teraz dziewczynki, u których banalne dziecięce przeziębienia kończą się pobytem w szpitalu, muszą pojechać nad morze nawdychać się jodu. Ojciec z nimi nie pojedzie - musi pracować. Matka - opiekować się Pawłem i pozostałymi dziećmi. Trzeba wynająć opiekunkę, która wyjedzie z córkami.
Jak opisać sytuację ośmioosobowej rodziny, w której tylko jedna osoba pracuje, a jedna jest poważnie chora?
I dlatego w imieniu tej rodziny prosimy wszystkich naszych Czytelników o wsparcie. Nie tylko duchowe. Finansowe można kierować na konto udostępnione przez Europejską Fundację Społeczną "Godne życie”:
Pekao SA III O/Lublin 10701281—87421 —2221—01003, koniecznie z dopiskiem "Paweł”

Od redakcji:

Na dobry początek autorka postanowiła honorarium za tę opowieść przekazać na leczenie Pawła.

Pozostałe informacje

Dziewczyny poszły w miasto
foto
galeria

Dziewczyny poszły w miasto

Dziewczyny poszły w miasto ponieważ - jak głosiła fama - w popularnym Berecie odbywał się wieczór z Italo Disco. Tej nocy z głośników popłynęły utwory takich wykonawców jak: Falco, Sabrina, Francesco Napoli, Savage, Radiorama, Valerie Dore, Baltimora, Martinelli, Gazebo i wielu innych. Parkiet dosłownie płonął od emocji. Zobaczcie jak się bawiliście.

W pierwszym meczu w 2025 roku Górnik Łęczna zremisował na swoim stadionie z ŁKS Łódź

Górnik Łęczna zaczyna rundę wiosenną od domowego remisu

Ciekawy, dynamiczny mecz w Łęcznej z udziałem tamtejszego Górnika, ale bez zwycięstwa. W niedzielę zielono-czarni na inaugurację rundy wiosennej zremisowali 2:2 z ŁKS Łódź. Zarówno gospodarze jak i ekipa z Łodzi po końcowym gwizdku mieli prawo odczuwać niedosyt

Częściowo wyburzona stołówka
Lublin

Zagadka remontu wojskowej stołówki na Majdanku

To jest niegospodarność. Najpierw wyremontowali cześć budynku, potem wstawili nowe okna, a na koniec wzięli za wyburzanie – tak czytelnik opisał nam sytuację, jaką zaobserwował na terenie kompleksu wojskowego przy ul. Męczenników Majdanka w Lublinie. Chodzi o remont wojskowej stołówki.

Motor w dwóch kolejkach w 2025 roku dopisał do swojego konta jeden punkt

Jagiellonia Białystok - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Jagiellonia BIałystok - Motor Lublin. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30.

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium