Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

25 sierpnia 2019 r.
9:18

Pianistka z Zamościa nagrodzona w prestiżowym konkursie. "Od dziecka otaczały mnie dźwięki"

39 7 A A

Pochodząca z Zamościa Klaudia Kudełko jako jedyna Polka została finalistką prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Los Angeles

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Klaudia Kudełko miłością do muzyki "zaraziła się" już w rodzinnym domu.

- Od dziecka otaczały mnie dźwięki. To rodzice wprowadzili mnie w muzyczny świat, w którym jestem do dzisiaj - wspomina Klaudia Kudełko. - Zaczęłam grać na fortepianie ze względu na wewnętrzną potrzebę. Na początku, w wieku szkolnym, nie myślałam o tym jako o zawodzie. To przyszło dopiero z czasem.

Koncerty i orkiestry

Zamościanka ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Karola Szymanowskiego w Zamościu w klasie fortepianu pani Alicji Słupskiej oraz pani Ewy Gajewskiej oraz Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie fortepianu prof. Joanny Ławrynowicz-Just oraz w klasie kameralistyki prof. Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz.

Studiowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem profesor Alicji Palety-Bugaj oraz dr Konrada Skolarskiego.

Przede wszystkim jednak występowała: między innymi w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, Zamku Królewskim, Łazienkach Królewskich, Pałacu w Radziejowicach, a także poza granicami w takich krajach jak Litwa, Dania, Niemcy, Belgia, Holandia, Włochy, Stany Zjednoczone koncertując na przykład z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, Filharmonii Podkarpackiej, Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, Warszawską Orkiestrą Smyczkową im. Zenona Brzewskiego w Warszawie.

Dążenie do celu

Zdobywała też wiele cennych nagród, między innymi II nagrodę w kategorii open na Międzynarodowym Turnieju Pianistycznym im. Haliny i Ludwika Stefańskich w Krakowie (2013), II nagrodę na XIV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach (2014), I nagrodę na konkursie Concert Artists International Strings, Voice and Piano Competition w Nowym Jorku, USA (2017).

- Pierwsze nagrody zaczęłam zdobywać pod koniec szkoły podstawowej - opowiadała Klaudia Kudełko tuż po odebraniu tej nagrody. - Nie traktowałam ich nigdy jako sukcesu. Ten rozumiem jako dążenie do wyznaczonych sobie celów i osiąganie ich. To jednak wypadkowa wielu czynników, przede wszystkim pracy, ale również po prostu zwykłego szczęścia. Nie do końca chciałabym zatracać się w pogoni za modnym ostatnio i stawianym na pierwszym miejscu „sukcesem”. Sama możliwość obcowania z muzyką, wspaniałymi dziełami i odkrywaniem głębi ich przekazu jest dla mnie przywilejem.

Najtrudniejszy moment

Ostatnie miesiące to jednak kolejne pasmo sukcesów najbardziej znanej pianistki z Zamościa.

- W ciągu ostatnich dwóch lat wydarzyło się bardzo wiele - opowiada Klaudia Kudełko. - Nauczyłam się, że najtrudniejszy moment to zawsze ten chwilę przed podjęciem wyzwania. Zrozumiałam, że warto jest podejmować ryzyko i być na tyle odważnym, żeby sobie zaufać. To chyba najważniejsza dla mnie lekcja. Poza tym miałam okazję wziąć udział w ciekawych projektach i koncertach zarówno w Polsce jak i w Stanach Zjednoczonych, musiałam dokonać kilku trudnych wyborów. Wystąpiłam w Nowym Jorku, Cincinnati, Los Angeles. Kilka miesięcy temu dostałam ofertę studiowania w prestiżowym collegu Manhattan School of Music w klasie Olgi Kern, jednak w tym roku będę studiować w Colbrun School of Performing Arts w Los Angeles pod kierunkiem Ingi Kapouler-Gartner. W związku z tym spędzę dużo czasu w Kalifornii, jednym z moich ulubionych miejsc na świecie.

20 osób

Największym osiągnięciem minionych miesięcy jest udział w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Los Angeles.

- Składa się on z trzech etapów oraz preselekcji DVD. W każdym etapie musiałam wykonać recital fortepianowy składający się z innych utworów. Nie zabrakło w nich muzyki polskiej. Wykonałam utwory Fryderyka Chopina oraz Grażyny Bacewicz - wspomina pianistka z Zamościa. - Po analizie kilkuset zgłoszeń, do konkursu zostało dopuszczonych na podstawie nagrań tylko 20 osób z całego świata. Znaleźli się tam reprezentanci krajów europejskich, Stanów Zjednoczonych i Azji. Sam udział w konkursie był dla mnie dużym wyróżnieniem i zupełnie nie spodziewałam się, że znajdę się w gronie finalistów. Po przesłuchaniach półfinałowych nie miałam pojęcia o wynikach. Chciałam odpocząć, więc oglądałam serial na Netflixie, a o przejściu do finału dowiedziałam się, kiedy dostałam wiadomości z gratulacjami od znajomych i rodziny, którzy znaleźli tę informację w internecie. Byłam przeszczęśliwa, ponieważ poziom konkursu był bardzo wysoki.

Muzyka, podróże i ludzie

Klaudia nie spoczywa jednak na laurach. Jej plany na przyszłość to przede wszystkim podróże.

- A poza tym konkursy, koncerty, a już niedługo mój debiutancki album. Jestem właśnie w trakcie pracy nad projektem, którym - mam nadzieję - będę mogła się już niedługo z państwem podzielić - mówi Klaudia Kudełko. - Staram się utrzymywać balans pomiędzy życiem prywatnym, a zawodowym. W pewnym momencie zadałam sobie pytanie, co sprawia, że czuję się szczęśliwa. Zrozumiałam, że jest to muzyka, podróże, ale także ludzie którzy mnie otaczają, a w szczególności moi bliscy. Nie mogłabym żyć bez muzyki, ale także bez najbliższych mi osób. Z dobrych wiadomości, kilka dni temu się zaręczyłam.

W sercu cały czas jest też Zamość. - To miasto, do którego zawsze bardzo chętnie wracam. Głównie dlatego, że mieszka tam moja rodzina, ale nie tylko. Uwielbiam zamojską starówkę i Roztocze. Zawsze ceniłam sobie inspirującą atmosferę tego miasta i nie mogę się doczekać, kiedy będę miała okazję wystąpić tam z recitalem po raz kolejny.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

W piątkowy wieczór Wisła Grupa Azoty Puławy bezbramkowo zremisowała na wyjeździe z GKS 1962 Jastrzębie i wciąż nie może być w pełni pewna pozostania w eWinner Drugiej Lidze, choć cel wydaje się być jak najbardziej do osiągnięcia. Jak mecz podsumowali trenerzy obu ekip?

4 owczarki pogryzły chłopca

4 owczarki pogryzły chłopca

Podczas zabawy cztery podrastające owczarki niemieckie rzuciły się na 11-letniego chłopca. Pogryzione dziecko odwieziono do szpitala. Wcześniej dzieci wielokrotnie bawiły się młodymi psami

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS stracił władzę w powiecie, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Audi zderzyło się z ciężarówką dziś około godz. 4 nad ranem. 58-letni kierowca z obrażeniami przewieziony do szpitala

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku
foto

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku

W zbiorach Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie znaleźć można prawdziwe perełki. Jedną z nich są zdjęcia Włodawy z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku Zapraszamy na nostalgiczną podróż po magicznych zaułkach miasta trzech kultur.

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie
19 maja 2024, 10:30

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie

W niedzielę (19 maja) odbędzie się XXIII Majówka z Panem Prusem. W programie wydarzenia zaplanowano koncert (Vinyl Band), spektakl, panel dyskusyjny z udziałem wybitnych literaturoznawczyń - prof. Beaty Obsulewicz-Niewińskiej oraz prof. Beaty Utkowskiej oraz występy uczniów nałęczowskich szkół.

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji

Studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II rozpoczęli świętowanie. KULturalia to ostatnia z imprez studenckich w Lublinie.

Roztańczone El Cubano
foto
galeria

Roztańczone El Cubano

Kolejna impreza w El Cubano za nami. Co to była za impreza! Gorąca salsa do białego rana w samym centrum Lublina. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak się bawi Lublin, to zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

Koncert Łukasza Jemioły
18 maja 2024, 19:00

Koncert Łukasza Jemioły

W Noc Muzeów - „na ulicy Złotej pod trójką” - odbędzie się koncert Łukasza Jemioły, który zaprezentuje poezję polską (także lubelską), we własnych opracowaniach muzycznych. Początek o godzinie 19:00.

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi chłopcy z Łukowa biorą sprawy w swoje ręce. Chcą zmian w miejskim skateparku. I osobiście powiedzieli o tym burmistrzowi.

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Dwie firmy złożyły oferty w przetargu dotyczącego przebudowy alejek, placu zabaw oraz nowych nasadzeń zieleni na Skwerze Niepodległości w Puławach. Roboty się rozpocząć i zakończyć w tym roku. Koszty wyniosą kilka milionów złotych.

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują
galeria

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują

W czwartek na terenie galerii handlowej w Świdniku pojawił się nietypowy gość. Potrzebna była interwencja straży pożarnej, miejskiej, a także weterynarza. Drugie wezwanie dotyczyło kota, który utknął na drzewie.

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Terminarz 33. kolejki ułożył się tak, że Motor Lublin gra na wyjeździe z Resovią, a Górnik Łęczna u siebie ze Stalą Rzeszów. Dla zielono-czarnych wynik sobotniego meczu (godz. 20) może okazać się kluczowy w kontekście walki o miejsce w strefie barażowej po zakończeniu sezonu zasadniczego

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

W sobotę w Lubartowie będzie słychać przyjemny ryk silników i czuć zapach spalin. Ulicami miasta przejadą setki jednośladów. Przed nami 15. Kapucyński Piknik Motocyklowy połączony ze zbiórką charytatywną.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium