Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

9 grudnia 2011 r.
12:20
Edytuj ten wpis

Zamiast węgla i gazu? Wodór! Naukowcy z Lublina mają pomysł

Prof. Mirosław Wendeker pokazuje elektrolizer, który pozwala wyprodukować wodór w domu. Wynalazek sk
Prof. Mirosław Wendeker pokazuje elektrolizer, który pozwala wyprodukować wodór w domu. Wynalazek sk

Amerykanie, Japończycy i Niemcy pracują nad samochodami zasilanymi wodorem. Tymczasem, lubelscy naukowcy zbudowali pierwszy w Polsce system, który pozwoli ogrzać dom i zapewnić mu prąd właśnie przy pomocy wodoru.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Sprawa jest prosta: żeby wyprodukować energię cieplną, elektryczną czy zasilić samochód, potrzebne jest paliwo, które zostanie spalone. Od zarania dziejów było nim drewno, potem węgiel, potem paliwa płynne (benzyna, olej napędowy), potem paliwa gazowe (np. gaz LPG do zasilania samochodów). Każde kolejne różni się od poprzedniego m.in. zawartością wodoru: im go więcej, tym paliwo jest bardziej lotne i lepsze do spalania. Niestety, także trudniejsze w użyciu.

W stoczni i w zajezdni

Weźmy metan, czyli gaz ziemny. Używany w transporcie jako LNG – ang. Liquefied Natural Gas – występuje w postaci ciekłej o temperaturze poniżej -162 °C. Podczas skraplania jego objętość redukuje się 630 razy, ale za to znacznie wzrasta wartość energetyczna. Może też występować w postaci sprężonej, jako gaz CNG. Amerykanie i Hiszpanie próbują wdrażać gaz ziemny do zasilania ciężkiego transportu kołowego. Gdańska Stocznia Remontowa zbudowała prom fiordowy zasilany metanem (który został Ekologicznym Statkiem Roku 2010).

A w niektórych polskich miastach tym gazem jest zasilana część autobusów komunikacji miejskiej (takie były na testach także w Lublinie).

Wszyscy chcą wodoru

Skoro im więcej wodoru, tym lepszy efekt spalania, czemu nie użyć samego wodoru? Tak stwierdzili naukowcy z całego świata. I rozpoczęli wielką kampanię na rzecz wodoru, którym można by zasilać np. samochody. Wodór ma jeszcze jedną zaletę – jest najbardziej ekologiczny ze wszystkich paliw. Podczas jego utleniania powstaje para wodna. Nie ma za to dwutlenku węgla, za którego emisję kraje płacą horrendalne kary.

Efekt? W 2004 r. najwięksi w świecie producenci samochodów (DaimlerChrysler, Ford, General Motors, Honda, Hyundai, Nissan, Toyota i Volkswagen) oraz koncerny naftowe (BP, ChevronTexaco, ExxonMobil, Shell), a także producenci ogniw paliwowych przystąpili do sojuszu California Fuel Cell Partnership.

Na razie za drogi

Ojcem przedsięwzięcia był Arnold Schwarzenegger, ówczesny gubernator Kalifornii. Prezydent USA George W. Bush przeznaczył na wodorowy projekt z budżetu federalnego 1 700 000 000 dolarów. Mieszkańcy Kalifornii w ciągu dziesięciu lat mieli się przesiąść z samochodów spalinowych na wodorowe. W stanie miało powstać 200 stacji do zasilania wodorem. Do dziś powstało ich zaledwie kilkanaście.
Równie opornie idzie to w Europie. Cała sieć stacji wodorowych miała powstać na Igrzyska Olimpijskie w Londynie w 2012 r. Już wiadomo że to nierealne. Pojedyncze stacje działają w Berlinie czy na Islandii.

Wszystko przez to, że wodór jako paliwo nie jest jeszcze na świecie wystarczająco rozpowszechniony i… wystarczająco tani. Nikt nie ma jednak wątpliwości, że to paliwo przyszłości.

Nam się udało

Tak uznali również naukowcy z Politechniki Lubelskiej, którzy dwa lata temu rozpoczęli prace nad silnikiem, który będzie zasilany wodorem. Chodziło o opracowanie m.in. technologii zasilania silnika Wankla wodorem, odpowiedniego wtryskiwacza, sterowników i całego oprogramowania. Pieniądze na projekt (którego całkowita wartość to prawie 2 000 000 zł) dała Unia Europejska w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. A w jego realizację zaangażowano ok. 20 osób.

Udało się. – Technologia została opracowania – mówi prof. Mirosław Wendeker z Politechniki Lubelskiej, kierownik projektu. – Nasz system może znaleźć zastosowanie w domach i małych firmach do produkcji ciepła i energii elektrycznej. Tylko przy użyciu wodoru.
To pierwszy taki system opracowany w Polsce i jeden z pierwszych na świecie. Nad wodorem w silniku Wankla pracują też Japończycy z Mazdy. Tyle że pod kątem użycia go w samochodach, a nie domach.

Silnik w płaszczu

Na czym polega metoda? – Silnik można otulić płaszczem wodnym, podobnym do płaszcza kominkowego, który jest podłączony do instalacji centralnego ogrzewania – wyjaśnia prof. Wendeker. – W wyniku spalania wodoru powstaje energia mechaniczna, która w napędzanej prądnicy zamieniana jest na energię elektryczną. Ciepło wymienione ze ściankami komory spalania oraz ciepło spalin może podgrzewać wodę. Silnik Wankla zasilany wodorem ogrzeje wodę w domu i zasili prądem urządzenia elektryczne.

Ile to kosztuje? Jak wylicza naukowiec, do ogrzania domu, wody i zapewnienia prądu na całą dobę w domu pasywnym o powierzchni ok. 150 metrów kwadratowych potrzeba dziennie 50 kilowatogodzin. Ze spalania 1 kilograma wodoru uzyskujemy ok. 33 kilowatogodzin. Na dobę potrzeba więc około półtora kilograma wodoru.

Elektroliza

Teraz pytanie: skąd weźmiemy wodór i ile za niego zapłacimy? Można go kupić w butli, np. w Zakładach Azotowych w Puławach. Tyle że to kosztuje sporo. – Na razie tańsze będzie wytworzenie wodoru we własnym zakresie, nawet w domu – mówi prof. Wendeker. To możliwe dzięki specjalnemu elektrolizerowi, który stworzyli i opatentowali naukowcy z PL. Elektroliza polega na tym, że pod wpływem prądu z wody powstaje tlen i wodór. A ten możemy zgromadzić w butli w czasach, gdy prądu np. z turbiny wiatrowej lub paneli solarnych jest pod dostatkiem. Zaś spalić możemy w dowolnej chwili, np. w trakcie zimy.

Do wyprodukowania 1 kilograma wodoru musimy zużyć ok. 43 kilowatogodzin prądu. Przy nocnej taryfie opłat za energię to ok. 9,6 zł. Energia uzyskiwana z kilograma wodoru jest podobna do tej, którą otrzymujemy z 4 litrów benzyny. Wychodzi więc ponad dwa razy taniej od zwykłej benzyny. Ale i tak drogo.

Teraz czekamy

– Ciągle brakuje taniego wodoru – przyznaje prof. Wendeker. – Brakuje rynku, który spowoduje, że ten produkt będzie tańszy.

Naukowcy nie mają jednak wątpliwości, że będzie. – To kwestia przyszłości. Musimy szukać innych źródeł energii i ograniczać emisję dwutlenku węgla. Na razie nic nie wskazuje na to, że w najbliższych latach będą dostępne tańsze i bardziej pojemne akumulatory do energii odnawialnej (np. do kolektorów słonecznych). A jak już będzie gotowy rynek, będzie odpowiednie nastawienie firm i polityków, my będziemy mieli gotową technologię – podkreśla prof. Wendeker. – Teraz czekamy na firmy, które będą zainteresowane wdrożeniem naszego systemu w życie.

Technologia przyszłości

– Tego typu systemy są wdrażane na świecie. Ale na razie tylko w krajach wysokorozwiniętych, np. w Kanadzie, które mogą sobie na to pozwolić – komentuje prof. Dobiesław Nazimek, chemik z lubelskiego UMCS. – To technologia przyszłości, ale na razie dosyć droga w użyciu. Jeżeli stanieje, będzie bardzo ciekawym rozwiązaniem.

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium