Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

9 grudnia 2011 r.
12:20
Edytuj ten wpis

Zamiast węgla i gazu? Wodór! Naukowcy z Lublina mają pomysł

Prof. Mirosław Wendeker pokazuje elektrolizer, który pozwala wyprodukować wodór w domu. Wynalazek sk
Prof. Mirosław Wendeker pokazuje elektrolizer, który pozwala wyprodukować wodór w domu. Wynalazek sk

Amerykanie, Japończycy i Niemcy pracują nad samochodami zasilanymi wodorem. Tymczasem, lubelscy naukowcy zbudowali pierwszy w Polsce system, który pozwoli ogrzać dom i zapewnić mu prąd właśnie przy pomocy wodoru.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Sprawa jest prosta: żeby wyprodukować energię cieplną, elektryczną czy zasilić samochód, potrzebne jest paliwo, które zostanie spalone. Od zarania dziejów było nim drewno, potem węgiel, potem paliwa płynne (benzyna, olej napędowy), potem paliwa gazowe (np. gaz LPG do zasilania samochodów). Każde kolejne różni się od poprzedniego m.in. zawartością wodoru: im go więcej, tym paliwo jest bardziej lotne i lepsze do spalania. Niestety, także trudniejsze w użyciu.

W stoczni i w zajezdni

Weźmy metan, czyli gaz ziemny. Używany w transporcie jako LNG – ang. Liquefied Natural Gas – występuje w postaci ciekłej o temperaturze poniżej -162 °C. Podczas skraplania jego objętość redukuje się 630 razy, ale za to znacznie wzrasta wartość energetyczna. Może też występować w postaci sprężonej, jako gaz CNG. Amerykanie i Hiszpanie próbują wdrażać gaz ziemny do zasilania ciężkiego transportu kołowego. Gdańska Stocznia Remontowa zbudowała prom fiordowy zasilany metanem (który został Ekologicznym Statkiem Roku 2010).

A w niektórych polskich miastach tym gazem jest zasilana część autobusów komunikacji miejskiej (takie były na testach także w Lublinie).

Wszyscy chcą wodoru

Skoro im więcej wodoru, tym lepszy efekt spalania, czemu nie użyć samego wodoru? Tak stwierdzili naukowcy z całego świata. I rozpoczęli wielką kampanię na rzecz wodoru, którym można by zasilać np. samochody. Wodór ma jeszcze jedną zaletę – jest najbardziej ekologiczny ze wszystkich paliw. Podczas jego utleniania powstaje para wodna. Nie ma za to dwutlenku węgla, za którego emisję kraje płacą horrendalne kary.

Efekt? W 2004 r. najwięksi w świecie producenci samochodów (DaimlerChrysler, Ford, General Motors, Honda, Hyundai, Nissan, Toyota i Volkswagen) oraz koncerny naftowe (BP, ChevronTexaco, ExxonMobil, Shell), a także producenci ogniw paliwowych przystąpili do sojuszu California Fuel Cell Partnership.

Na razie za drogi

Ojcem przedsięwzięcia był Arnold Schwarzenegger, ówczesny gubernator Kalifornii. Prezydent USA George W. Bush przeznaczył na wodorowy projekt z budżetu federalnego 1 700 000 000 dolarów. Mieszkańcy Kalifornii w ciągu dziesięciu lat mieli się przesiąść z samochodów spalinowych na wodorowe. W stanie miało powstać 200 stacji do zasilania wodorem. Do dziś powstało ich zaledwie kilkanaście.
Równie opornie idzie to w Europie. Cała sieć stacji wodorowych miała powstać na Igrzyska Olimpijskie w Londynie w 2012 r. Już wiadomo że to nierealne. Pojedyncze stacje działają w Berlinie czy na Islandii.

Wszystko przez to, że wodór jako paliwo nie jest jeszcze na świecie wystarczająco rozpowszechniony i… wystarczająco tani. Nikt nie ma jednak wątpliwości, że to paliwo przyszłości.

Nam się udało

Tak uznali również naukowcy z Politechniki Lubelskiej, którzy dwa lata temu rozpoczęli prace nad silnikiem, który będzie zasilany wodorem. Chodziło o opracowanie m.in. technologii zasilania silnika Wankla wodorem, odpowiedniego wtryskiwacza, sterowników i całego oprogramowania. Pieniądze na projekt (którego całkowita wartość to prawie 2 000 000 zł) dała Unia Europejska w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. A w jego realizację zaangażowano ok. 20 osób.

Udało się. – Technologia została opracowania – mówi prof. Mirosław Wendeker z Politechniki Lubelskiej, kierownik projektu. – Nasz system może znaleźć zastosowanie w domach i małych firmach do produkcji ciepła i energii elektrycznej. Tylko przy użyciu wodoru.
To pierwszy taki system opracowany w Polsce i jeden z pierwszych na świecie. Nad wodorem w silniku Wankla pracują też Japończycy z Mazdy. Tyle że pod kątem użycia go w samochodach, a nie domach.

Silnik w płaszczu

Na czym polega metoda? – Silnik można otulić płaszczem wodnym, podobnym do płaszcza kominkowego, który jest podłączony do instalacji centralnego ogrzewania – wyjaśnia prof. Wendeker. – W wyniku spalania wodoru powstaje energia mechaniczna, która w napędzanej prądnicy zamieniana jest na energię elektryczną. Ciepło wymienione ze ściankami komory spalania oraz ciepło spalin może podgrzewać wodę. Silnik Wankla zasilany wodorem ogrzeje wodę w domu i zasili prądem urządzenia elektryczne.

Ile to kosztuje? Jak wylicza naukowiec, do ogrzania domu, wody i zapewnienia prądu na całą dobę w domu pasywnym o powierzchni ok. 150 metrów kwadratowych potrzeba dziennie 50 kilowatogodzin. Ze spalania 1 kilograma wodoru uzyskujemy ok. 33 kilowatogodzin. Na dobę potrzeba więc około półtora kilograma wodoru.

Elektroliza

Teraz pytanie: skąd weźmiemy wodór i ile za niego zapłacimy? Można go kupić w butli, np. w Zakładach Azotowych w Puławach. Tyle że to kosztuje sporo. – Na razie tańsze będzie wytworzenie wodoru we własnym zakresie, nawet w domu – mówi prof. Wendeker. To możliwe dzięki specjalnemu elektrolizerowi, który stworzyli i opatentowali naukowcy z PL. Elektroliza polega na tym, że pod wpływem prądu z wody powstaje tlen i wodór. A ten możemy zgromadzić w butli w czasach, gdy prądu np. z turbiny wiatrowej lub paneli solarnych jest pod dostatkiem. Zaś spalić możemy w dowolnej chwili, np. w trakcie zimy.

Do wyprodukowania 1 kilograma wodoru musimy zużyć ok. 43 kilowatogodzin prądu. Przy nocnej taryfie opłat za energię to ok. 9,6 zł. Energia uzyskiwana z kilograma wodoru jest podobna do tej, którą otrzymujemy z 4 litrów benzyny. Wychodzi więc ponad dwa razy taniej od zwykłej benzyny. Ale i tak drogo.

Teraz czekamy

– Ciągle brakuje taniego wodoru – przyznaje prof. Wendeker. – Brakuje rynku, który spowoduje, że ten produkt będzie tańszy.

Naukowcy nie mają jednak wątpliwości, że będzie. – To kwestia przyszłości. Musimy szukać innych źródeł energii i ograniczać emisję dwutlenku węgla. Na razie nic nie wskazuje na to, że w najbliższych latach będą dostępne tańsze i bardziej pojemne akumulatory do energii odnawialnej (np. do kolektorów słonecznych). A jak już będzie gotowy rynek, będzie odpowiednie nastawienie firm i polityków, my będziemy mieli gotową technologię – podkreśla prof. Wendeker. – Teraz czekamy na firmy, które będą zainteresowane wdrożeniem naszego systemu w życie.

Technologia przyszłości

– Tego typu systemy są wdrażane na świecie. Ale na razie tylko w krajach wysokorozwiniętych, np. w Kanadzie, które mogą sobie na to pozwolić – komentuje prof. Dobiesław Nazimek, chemik z lubelskiego UMCS. – To technologia przyszłości, ale na razie dosyć droga w użyciu. Jeżeli stanieje, będzie bardzo ciekawym rozwiązaniem.

Pozostałe informacje

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium